Liceul Molnița, raionul Cernăuți, regiunea Cernăuți
Proiect didactic al lecției de citire
Data:
Clasa: a II-a
Disciplina: citirea literară
Unitate tematică: „Aduate din folclor”
Tema: Prietenia
Text suport: Doi prieteni, de Lev tolstoi
Tipul lecţiei: de predare
Propunător: Profesor pentru învǎțǎmântul primar Alexa Maria Vasilevna
Scopul lecției:
Formarea deprinderilor de citire corectă, conștientă și expresivă;
Consolidarea capacităților de comunicare.
Exprimarea la elevi a interesului pentru percepera de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute.
Formularea unor enunţuri proprii în situaţii concrete de comunicare.
Obiective:
O1- să citească textul corect și conștient; obiectivul se consideră realizat dacă elevii citesc textul corect și conștient;
O2- să alcătuiască enunțuri simple și dezvoltate folosind cuvintele noi din text; obiectivul se consideră realizat dacă elevii scriu enunțuri simple și dezvoltate;
O3- să răspundă corect, în propoziții logice la întrebările legate de textul prezentat; obiectivul se consideră realizat dacă elevii răspund corect, în propoziții logice;
O4- să scrie mesaje legate de elementele componete ale textului prezentat; obiectivul se consideră realizat dacă elevii scriu mesaje corecte legate de textul prezentat.
Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, explozia stelară, jurnalul dublu, harta textului.
Materiale: - caietele elevilor, fișe de lucru, tabla interactivă, computer.
Forme de organizare : observarea sistematică,activitate: individuală, frontală, în pereche.
Desfășurare lecției
1.Moment organizatoric
Pregătirea materialelor.Asigurarea climatului necesar.
2.Verificarea temei pentru acasǎ
2.1.Captarea atenției
Lucrul în pereche
3.1 Completarea rebusului
|
C |
O |
P |
I |
L |
Ă |
R |
I |
E |
S |
T |
R |
O |
F |
Ă |
|
|
|
|
|
|
V |
E |
R |
S |
U |
R |
I |
|
|
R |
A |
Z |
A |
|
|
|
|
|
|
|
|
I |
C |
O |
A |
N |
Ă |
|
|
|
|
A |
L |
I |
N |
E |
A |
T |
Pentru completarea rebusului copiii trebuie să soluționeze șase întrebări:
1.Cuvânt asemănător pentru „pruncie”.
2.Mai multe versuri alcătuiesc o ......
3.Rândurile scurte dintr-o poezie se numesc.....
4.Completează versul:
„Soarele cu ... lui ”
5.Cuvânt asemănător pentru imagine ( indiciu: îl regăsiți în poeziile studiate).
6.Versurile se scriu întotdeauna cu literă mare și cu.......................
1. COPILĂRIE
2. STROFĂ
3. VERSURI
4. RAZA
5. ICOANĂ
6. ALINEAT
3.2. Declamarea poeziei “Prietenul” de Gr. Vieru.
Aprecieri frontale
3.3. Jocul “Nourașii”
4. Anunțarea subiectului lecției, a obiectivelor
Se anunță titlul lecției. „Doi prietenu”, de Lev tolstoi.
Se anunță obiectivele lecției pe înțelesul copiilor.
*Citirea corectă a textului prezentat.
*Alcătuirea unor propoziții legate de textul prezentat. Scriu în caiete titlul lecției.
5. Predarea temei noi.
5.1 Lucrul cu proverbele
Decât o mie de sfaturi , mai bine o mână de ajutor.
Prietenii ți-i capeți numai prin fapte bune.
Citirea în temp lent.
Citirea în temp rapid.
Citirea cu mirare.
Citirea veselă.
Citirea în șoaptă.
Lămurirea sensului proverbelor.
- Copii,deschidem manualul la p.76.
5.2. Citirea textului de către învățător.( pe fonul unei melodii)
- Cum credeți,erau acești doi copii prieteni?
5.3. Lămurirea cuvintelor necunoscute.
A adulmeca –a mirosi
5.4. Alcătuirea enunțurilor cu acestea.
6.Consolidarea temei noi.
6.1. Citirea independentă cu cuvântul “ploaia”
Când spun cuvântul „Picură”- citim încetisor, când spun cuvântul „Plouă” – citim tare, iar când spun cuvântul” Furtună” citim și mai tare.
6.2. Citirea independentă (ștafeta cu picătura de ploaie).
6.3. Citirea în perechi .
Minuta de înviorare
6.4. Lucrul asupra conținutului textului:
Se menționează, oral tilul textului, autorul.
6.5 „Explozia stelară”
(Verificarea citirii conștiente a elevilor se realizează prin întrebări, afișate la tablă .)
6.6. Citirea selectivă (Propoziția, în care se spune ce făcu băiatul, care a rămas în mijlocul drumului.)
6.7. HARTA TEXTULUI
Elevii completează harta, conform cadranelor date.
Se scrie autorul textului, titlul textului ,ideea principală a textului.
7. Anunțarea temei pentru acasă.
De găsit proverbe despre prietenie.
8. Reflexie.
-Spunem “da” sau “nu”.
*Cei doi prieteni rătăceau prin luncă?
*În cale le ieși un urs?
*Amândoi copii s-au cățărat în copac?
*Ursul i-a făcut vre-un rău băiatului rămas jos?
*Ce ne învață acest text?
- Iar acum vom analiza cum am lucrat fiecare la lecție.
Luăm cărămizile în mână și ridicăm:
VERDE- dacă m-am isprăvit foarte bine la lecție.
GALBEN - dacă consider că am lucrat bine.
ROȘU - dacă pot și mai bine.
ALBASTRU – dacă trebue să mă mai stărui încă.