Урок з теми "Держави-сусіди України. Росія"

Про матеріал
Актуалізувати знання учнів про геополітичне положення Росії; пояснити особливе значення для України партнерських відносин з сусідською країною; сформувати в учнів загальне уявлення про ЕГП, природно-ресурсний потенціал, особливості населення та демографічні проблеми Росії; дати оцінку природних і соціальних передумов розвитку господарства; охарактеризувати господарство і зовнішні економічні зв’язки; визначити територіальні відмінності галузевої структури господарства Росії.
Перегляд файлу

Тема уроку:   

 

Держави-сусіди України. Росія.

Географічне положення, населення і міста, особливості сучасного розвитку.

Зв’язки з Україною.

 

Мета уроку:

  • дидактична: актуалізувати знання учнів про геополітичне положення Росії; пояснити особливе значення для України партнерських відносин з сусідською країною; сформувати в учнів загальне уявлення про ЕГП, природно-ресурсний потенціал, особливості населення та демографічні проблеми Росії; дати оцінку природних і соціальних передумов розвитку господарства; сформувати в учнів загальні уявлення про хід економічних перетворень в Росії; охарактеризувати господарство і зовнішні економічні зв’язки; визначити територіальні відмінності галузевої структури господарства Росії;
  • розвиваюча: розвивати в учнів вміння визначати позитивні та негативні ознаки ЕГП; уміння складати економіко-географічну характеристику країни; вдосконалити практичні уміння учнів працювати з атласами;
  • виховна: виховувати розуміння об’єктивності інтеграційних процесів в Європі; виховувати наполегливість і почуття своєї вагомості в колективі.

 

Обладнання: мультимедійний проектор, дошка, роздатковий матеріал, політична

картка, підручники. Картки-завдання, бланки відповідей

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Методи і прийоми: опитування, колективна робота, «Робота в малих групах», «Мікрофон»,  тестування

Очікувані результати:  після уроку учні зможуть:

• пояснити геополітичне положення Росії;

• дізнатися про природні умови,  особливості населення та демографічні проблеми Росії;

• пояснити значення для України партнерських відносин з Росією;

 • охарактеризувати промисловість та сільське господарство країни;

• дати характеристику видів транспорту та його значення для країни.

 

Хід уроку

 

І Організаційний момент (3 хв.)

 

Вступне слово.  

- Добрий день. Сідайте, будь ласка. Поки ви готуєтесь до уроку, налаштовуєтесь на роботу, я відмічу відсутніх. Чергові будь ласка, перевірте готовність дошки до роботи.

- Тема нашого уроку «Держави-сусіди України. Географічне положення, населення і міста, особливості сучасного розвитку. Зв’язки з Україною».

- Мета уроку:

1. актуалізувати знання учнів про геополітичне положення Росії;

2. пояснити особливе значення для України партнерських відносин з сусідською країною;

3. сформувати в учнів загальне уявлення про природні умови;

4. ознайомити з особливостями населення та демографічними проблемами Росії;

4. охарактеризувати промисловість та сільське господарство країни;

5. дати характеристику транспорту  Росії.

 

  • Пропоную нам разом сформулювати очікувані результати  уроку:

• повторимо геополітичне положення Росії;

• дізнаємося про природні умови,  особливості населення та демографічні проблеми Росії;

• з’ясуємо значення для України партнерських відносин з Росією;

 • охарактеризуємо промисловість та сільське господарство країни;

• дізнаємося про види транспорту та їх значення для країни.

 

- І першим етапом уроку буде перевірки домашнього завдання.

 

ІІ Перевірка домашнього завдання  та актуалізація опорних знань учнів (6 хв.)

 

- І розпочати сьогоднішній урок хочеться з таких слів:

 

Найбільшим за площею та найбільш впливовим сусідом України є Росія. Її безкраї простори, що вражають уяву, простягаються на тисячі кілометрів від арктичних пустель до субтропіків Чорноморського узбережжя. Країна лежить в 11-годиинних поясах, межує з 14 країнами світу. Ось чому такою широкою і загадковою є російська душа, оспівана в поезіях Олександра Пушкіна, Михайла Лермонтов, Миколи Некрасова, Сергія Єсеніна, Анни Ахматової, Марини Цвєтаєвої.

Територія Росії – величезна природна скарбниця. Тут багаті землі й надра, повноводні річки з величезними запасами гідроенергії та безкраї ліси, багаті на рибу моря.

Сучасна Росія – це нафта і природний газ, золото й алмази, рибна ікра та цінне хутро. Новітні машини й обладнання, військове озброєння і найпотужніші криголами, атомні підводні човни і різноманітні тканини. Тут ніби оживають з казок Миколи Бажова уральські самоцвіти. Вже давно відомі у світі російські «трійки», тульські самовари та пряники, матрьошки. Країна, з такою щедрою природою, багатою історією, самобутньою культурою, гостинними людьми…

 

- Домашнім завданням було:

Домашнє завдання

 

  1. повторити: географічне положення Росії, населення та міста, природні ресурси, промисловість, транспорт Росії;
  2. позначити на контурних картах кордони Росії;

3*.  підготувати повідомлення про:

а) історію формування території,

б) туристичні міста, 

в) видатних художників та російських вчених

 

- Для перевірки домашнього завдання та актуалізації опорних знань пропоную розпочати з візитної картки Росії.

 

Візитка картка Росії

Офіційна назва – …

Площа –  … км2

Населення – ..

Столиця – …

Тип країни - …

Державний устрій – …

Склад території – … республіка, … областей,  … країн,                         … автономних округів, … автономна область, 2 міста федеративного значення: … і …

Офіційна мова – …

Релігія – 

Валюта – …

 

ІІІ Вивчення нового матеріалу (21 хв.)

 

- А зараз ви попрацюєте в групах.

«Робота в малих групах»

- У кожного з вас на парті лежить невеликий кольоровий папірець (всього                5 кольорів). Таким чином з усіх учнів ми утворюємо «5 малих груп».

- Будь ласка, пересядьте кожен в свою групу: червоний колір, жовтий колір, синій колір, зелений колір, фіолетовий колір.

- Перед тим, як кожна група отримає завдання, пригадайте, як працювати в «малих групах» (див. пам’ятку) і розподіліть ролі. 

- Увага! Кожна група отримує картку із завдання. На виконання завдання відводиться 5 хвилин.

- Для того, щоб відповісти на запитання карток, ви можете скористатися підручниками:

∙ § 28 стор. 189 та  § 29 стор. 192 (Кобернік СГ., Коваленко Р.Р. Географія: Підручн. для 10 кл.).

∙ § 31 стор. 153 (Пестушко В.Ю. Географія: Підручн. для 10 кл.).

- Після того, як відведений час сплине, кожній групі буде надана можливість розкрити своє питання для всіх учнів. Час пішов.

 

Картка № 1

Транспорт Росії

 

Картка № 2

Промисловість Росії

 

Картка № 3

Населення Росії

 

Картка № 4

Мінеральні ресурси Росії

 

Картка № 5

Зовнішньоекономічна діяльність Росії

 

- Час вичерпаний. Запрошую до дошки доповідача.

 

(кожна мала група має 3 хвилини для доповіді)

 


ІV Закріплення вивченого матеріалу  (8 хв.)

 

- Пропоную вам пройти тест для з’ясування, чи засвоїли ви новий матеріал. Запитання будуть з’являтися на дошці. Ваше завдання: відмітити правильний на вашу думку варіант відповіді.

 

1. В Росії проживають понад … націй:

а) 100

б) 22

в) 120

г) невідомо

2. Показник середньої густоти населення складає:

а) 8,1 чол./км2

б) 7,1 чол./км2

в) 8,35 чол./км2

г) 11,1 чол./км2

3. Рівень урбанізації

а) високий

б) середній

в) низький

г) невідомо

4. Столиця нафтогазового краю:

а) Вінниця

б) Волгоград

в) Якутськ

г) Тюмень

5. Місто самоварів, пряників, зброї

а) Якутськ

б) Тула

в) Мінськ

г) Львів

6. Найкращий курорт Росії

а) Ялта

б) Сочі

в) Миколаїв

г) Донецьк

7. «Град велик, чуден и многолюден»

а) Київ

б) Санкт-Петербург

в) Москва

г) Тюмень

8. Найбільший морський порт на Тихому океані:

а) Владивосток

б) Мурманськ

в) Калінінград

г) Астрахань

9. Росія має … тип відтворення населення

а) другий

б) перший

в) третій

г) невідомо

10. Площа Росії становить:

а)  12 млн км2

б)11 млн км2

в) 17 млн км2

г) невідомо

 

- Для перевірки тесту обміняйтеся із сусідом за партою роботою. Увага на дошку!


№ запитання

а

б

в

г

1

 

 

Х

 

2

 

 

Х

 

3

Х

 

 

 

4

 

 

 

Х

5

 

Х

 

 

6

 

Х

 

 

7

 

 

Х

 

8

Х

 

 

 

9

 

Х

 

 

10

 

 

Х

 

Оцінка _________________

 

- Переведіть набрану кількість балів в оцінку.

 

Шкала оцінювання

Кількість балів

Оцінка

3-4

4

5-6

5

7-8

6

9-10

7

 

V Підбиття підсумків, оцінювання результатів уроку (5 хв.)

 

«Мікрофон»

- Чи була корисною сьогоднішня робота і чого ви навчилися?

- Чи досягли ми очікуваних результатів?

- Які труднощі виникли у вас на уроці?

 

- А зараз будемо оцінювати роботу кожного учня на уроці (виставлення оцінок).

 

VІ Домашнє завдання та інструктаж до нього (2 хв.)

 

Домашнє завдання

1. опрацювати § 28 стор. 189 та  § 29 стор. 192 (Кобернік С.Г., Коваленко Р.Р. Географія: Підручн. для 10 кл.).

    2. відповісти на запитання на стор. 196

    3*.  Підготувати презентацію по темі «Росія»

 

 

doc
Додав(-ла)
Шмакова Олена
Додано
22 квітня 2019
Переглядів
833
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку