Урок з теми "Health Protection" з використанням інтерактивної дошки, розроблений Дикою С.М., вчителем англійської мови КЗ «НВО – ЗШ І-ІІІ ступенів № 31 з гімназійними класами, ЦДЮТ «Сузір'я» Кіровоградької міської ради Кіровоградської області».
Комунальний заклад
«Навчально-виховне об’єднання –
«Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 31 з гімназійними класами,
Центр дитячої та юнацької творчості «Сузір’я»
Кіровоградської міської ради Кіровоградської області»
УРОК АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ
З ТЕМИ:
Проведено з учнями 7-«Б» класу
вчителем англійської мови Дикою С.М.
Кропивницький
Лютий 2017 р.
КОНСПЕКТ УРОКУ
Тема: «МЕДИЧНЕ ОБСЛУГОВУВАННЯ ТА ОХОРОНА ЗДОРОВ’Я»/ Theme: “HEALTH SERVICE AND HEALTH PROTECTION” Підтема: «ОХОРОНА ЗДОРОВ’Я»/ Topic: “HEALTH PROTECTION”
Мета: формування в учнів наступних компетентностей:
ключових , зокрема: вміння вчитися та проявляти зацікавленість та відповідальність у навчанні;
громадянської – усвідомлювати свою належність до українського соціально-культурного середовища;
загальнокультурної – розвивати іншомовні комунікативні компетенції учнів, їх мовну здогадку, пам’ять та увагу;
соціальної – виховувати культуру спілкування в різних видах колективної взаємодії;
ІКТ-компетентності – працювати з різними джерелами інформації;
здоров’язбережувальної – виконуючи фізкультхвилинку, усвідомлювати необхідність зарядки та фізичних вправ;
предметні : ознайомити учнів із поняттями «епідемія» та «пандемія», розширити їх словниковий запас з теми уроку, удосконалити їх вміння та навички у чотирьох видах мовної діяльності (аудіюванні, читанні, говорінні та письмі).
Обладнання: підручник, зошит, інтерактивна дошка, ноутбук, мультимедійна презентація з матеріалами уроку, аудіозапись пісні “The Skeleton Dance” та тексту ‘How pandemics spread’, вправи, розроблені і додатку LearningApps та GoogleForm
Тип уроку: комбінований мовний
ХІД УРОКУ
I. ВСТУПНА ЧАСТИНА УРОКУ
1. Оргмомент та мотивація
T: Good morning, pupils. Glad to see you!, etc.
Today you’ll have a Final Lesson on the topic “Health Protection”. By the end of our lesson you’ll be able:
- to train words and expression on the topic of the lesson;
- to deepen your understanding of notions ‘pandemic’ and ‘epidemic’;
- to develop your listening, speaking, reading and writing skills in English;
- to widen your outlook
2. Уведення в іншомовну атмосферу. Song “Skeleton Dance” and activities to it. (Slides 2-4)
T.: I want to present you one of songs which may help you to learn all the bones of a man’s body.
a) Listen to it attentively and fill in the gaps
Dem bones, dem bones, dem dancing bones.
Dem bones, dem bones, dem dancing bones.
Dem bones, dem bones, dem dancing bones.
Doin' the skeleton dance.
The _____ bone's connected to the ______ bone.
The _____ bone's connected to the _____ bone.
The _____ bone's connected to the _______ bone.
Doin' the skeleton dance.
The ______ bone's connected to the ____ bone.
The ____ bone's connected to the _________.
The _________ connected to the _____ bone.
Doin' the skeleton dance.
Shake your hands to the left.
Shake your hands to the right.
Put your hands in the air.
Put your hands out of sight.
Shake your hands to the left.
Shake your hands to the right.
Put your hands in the air.
Put your hands out of sight.
Wiggle, wiggle, wiggle, wiggle, wiggle,
wiggle, wiggle, wiggle, wiggle, wiggle,
wiggle, wiggle...wiggle your knees.
Dem bones, dem bones, dem dancing bones.
Dem bones, dem bones, dem dancing bones.
Dem bones, dem bones, dem dancing bones.
Doin' the skeleton dance.
b) Match each word and its translation
Words |
Translation |
1) Dem bones 2) The foot bone 3) The leg bone 4) The knee bone 5) The thigh bone 6) The hip bone 7) The backbone 8) The neck bone 9) Wiggle |
a) погойдуватися, похитуватися, ворушитися b) кістка шиї c) хребет d) тазова кістка e) стегнова кістка f) колінна кістка g) кістка ноги h) кістка ступні ноги i) кістки |
c) Game “Who Has the Bone?”
For this game, you will need a plastic bone. A picture of a bone is fine, too. Have everyone sit in a circle. One player is the skeleton and stands in the middle of the circle, covering his eyes. Play "The Skeleton Dance" song. The seated players pass the bone around the circle until the music stops. All of the seated players put their hands behind their backs. When the teacher says, "Okay!" the skeleton opens his eyes and tries to guess who is holding the bone. He can ask, "Do you have the bone?" Seated students reply either, "No, I don't. Try again!" or, "Yes, I do. Here you are!" The player with the bone becomes the next skeleton.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ
2.1. Перевірка домашнього завдання.
2.2. Опрацювання мовного та мовленнєвого матеріалів уроку. Video “How pandemics spread”
Pre-Watching Activities:
a) Exercise “Name the Word” (Slide 5)
T.: One of the most reliable and easy to use online dictionary, called Merriam-Webster, reports that this word is the seventh most frequently looked-up word recently. It is connected with medicine and illnesses. Its definition: “occurring over a wide geographic area and affecting an exceptionally high proportion of the population.” Name the word!
b) Vocabulary Work. (Slide 8)
T.: In following exercises you may train the words to a video "How pandemic spread".
<iframe src="//LearningApps.org/watch?app=3120567" style="border:0px;width:100%;height:500px" webkitallowfullscreen="true" mozallowfullscreen="true"></iframe>
<iframe src="//LearningApps.org/watch?app=3121224" style="border:0px;width:100%;height:500px" webkitallowfullscreen="true" mozallowfullscreen="true"></iframe>
While-Watching Activities: (Slide 8)
T.: Do you know that in our increasingly globalized world a single infected person can board a plane and spread a virus across continents?
Mark Honigsbaum describes the history of pandemics in a video “How pandemics spread’’. Watch it and be ready to answer the following questions:
1) What is a pandemic?
2) What is the difference between a pandemic and an epidemic?
3) How can a man use the knowledge to help halting the future pandemic outbreaks?
After-Watching Activities:
<iframe src="//LearningApps.org/watch?app=3121927" style="border:0px;width:100%;height:500px" webkitallowfullscreen="true" mozallowfullscreen="true"></iframe>
b) The Pandemic Test (Slide 10)
T.: Fulfill the following test https://goo.gl/eMXDzc
Ш. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ
1. Домашнє завдання: скласти коротку розповідь «What is Pandemic?» (усно та письмово)
2. Рефлексія та прощання
T: Our lesson is coming to the end. Was today’s lesson interesting for you? Why? What activities did you enjoy today? What was difficult for you?
Thank you very much for your work and endeavors. Each of you has received you points for the Pandemic Test. And now goodbye and have a nice day.