Тема уроку: Аналіз самостійної роботи. Похідна та її застосування.
Мета уроку:
навчальна мета:
перевірити, узагальнити, систематизувати, поглибити знання, вміння, навички учнів з теми; повторити та удосконалити знання правил і формул диференціювання елементарних функцій; систематизувати вміння учнів застосовувати набуті знання до розв’язування задач формату ЗНО;
розвивальна мета:
розвивати знання учнів про похідну і функцію, формувати навички контролю і аналізу; розвивати логічне, системне та алгоритмічне мислення, комунікабельність, увагу, пам’ять;
виховна мета:
виховувати працьовитість, наполегливість; прагнення до поглиблення та удосконалення знань; впевненість у своїх силах.
Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань.
Обладнання: мультимедійний проектор, екран, комп’ютери.
Перебіг уроку
І. Організаційний етап.
Перевірка готовності учнів до уроку, налаштування на роботу. Аналіз самостійної роботи: оголошення результатів, типових помилок.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Формулювання цілей та завдань уроку.
Похідна і функція – фундаментальні поняття математичного аналізу, за допомогою яких досліджують процеси і явища в природних , соціальних і економічних науках. Тому повторенню цієї теми ми приділили особливу увагу.
При актуалізації знань додаються завдання ЗНО.
ІІІ. Перевірка домашнього завдання.
-фізичний, геометричний зміст похідної;
- застосування похідної в економіці;
- застосування похідної в фізиці;
Тест – самопрпевірка
ІV. Узагальнення й систематизація знань та вмінь.
Показ слайдів на екрані, повторення основних понять, формул по ходу розв’язування вправ та задач (додатки):
|
1 |
2 |
3 |
4 |
|
|
|
|
|
1 |
|
|
|
у = (3х+2)50; |
2 |
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
2. Завдання у форматі ЗНО:
3. Колективне розв’язування.
|
|
Розв’язання
|
Відповідь: 52(м/с); 50(м/с2). |
Розв'язання
Наприкінці третьої секунди кутова швидкість дорівнюватиме нулю, і обертання скінчиться. |
Відповідь: =2рад/с; |
4. Розв’язування дослідницьких і практичних задач:
При h0=20м, v0=8м/с. Знайти швидкість каменя через 2 с. Навіщо вказано значення h0?
Через який час камінь упаде на землю? На якій висоті швидкість обернеться в 0?
Обговорення способів розв’язання задачі:
Скласти рівняння руху - х=20+8t-5 t².
Залежність v(t) =x'(t) =8-10t.
Знайдемо v (2)=8-20=-12м/с. Знак «-» показує напрям швидкості – камінь падає вниз,в протилежному напрямку даної швидкості.
Камінь упаде на землю х=0. Час знайдемо при розв’язуванні рівняння 20+8t-5 t²=0.
Швидкість буде дорівнювати 0, коли камінь досягне максимальної висоти.
Математично задача звучить так: який із циліндрів з периметром осьового перерізу Р має найбільшу бічну поверхню?
Отже, найбільшу бічну поверхню має циліндр, у якого осьовий переріз –квадрат.
5. Індивідуальна робота учнів за картками:
V. Підсумки уроку.
1. Рефлексія.
На початку уроку була поставлена
мета. Чи досягли її?
Продовжити речення:
VІ. Домашнє завдання:
Повторити формули знаходження похідних;
розв’язати завдання (учні індивідуально обирають відповідно рівням навчальних досягнень, записують умови завдань):
Додатки
Література
1.Нелін Є.П. Алгебра і початки аналізу: підручник для 11 кл. загальноосвітніх нівчальних закладів, -Х.:Світ дитинства, 2006.
2. Старова О.О., Маркова І.С., Готуємося до підсумкової атестації, ЗНО:посібник для вчителя. –Х.: «Основа», 2008.
3. Роганін О.М. Тест-контроль, алгебра, геометрія. Поточне, тематичне, річне оцінювання.-Х.: Весна, 2009.
4. Бабенко С.П. Уроки алгебри, 11 кл.,-Х.:Основа, 2011.
5. Малюкова А. А. Методична розробка уроку математики для 11 кл.
6. Узагальнюючо-підсумковий урок по темі “Похідна функції».
Uroki/090_pokhidna_urok.doc
7. Плани-конспекти. Освіта і Наука. http://firstedu.org.ua/index.php.
8. https://shag.com.ua/urok-seminar-meta.html