Урок складено з метою усвідомлення у дітей своєї належності до різних елементів природного середовища, здатність екологічно мислити, бережливо ставитись до людей та результатів їхньої праці та самого себе.
Урок з трудового навчання 4 клас
Тема. Робота з сучасними штучними матеріалами. Виготовлення метелика із пластику.
Мета: формування вміння вчитися – самоорганізовуватися до навчальної діяльності у взаємодії з іншими учасниками навчально-виховного процесу; усвідомлення своєї належності до різних елементів природного середовищ, здатність екологічно мислити, бережливе ставлення до людей та результатів їхньої праці та самого себе; сприяти розвиткові творчих задатків особистості: пізнавального інтересу, художнього смаку, творчої уяви; виховувати у дітей
доброзичливого ставлення до людей, старанності у роботі.
Обладнання: демонстраційний матеріал - мультимедійний проектор, презентація, зразки виробів, ілюстрації із зображенням виробів, виготовлених із пластика, ілюстрації метеликів; для індивідуального користування – пластикові пляшки, ножиці, водостійкий маркер, папір (для шаблону), фарби: акрилові або лак для нігтів, тонкий дріт, бісер, блискітки.
Хід уроку
I. Підготовка робочих місць (перед початком уроку).
II. Організаційний момент.
Сядьте, діти всі рівненько,
Усміхніться всі гарненько,
Настрій на урок візьміть
І працювати розпочніть.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Декламування вірша А.Костецького «Метелик».
Метелика ловити я не хочу:
він – квітка неба, хай живе собі!
Хай крильцями барвистими тріпоче,
щоб радісно було мені й тобі.
І квітку лісову не стану рвати,
її додому я не понесу,
бо вдома їй джмеля не погойдати
і не попити ранками росу!
І ні стеблинку, гілку чи травинку
я не ображу: це страшенний гріх!
Бо в кожній з них живе тремка живинка,
що світиться довірою до всіх.
IV. Оголошення теми і мети уроку.
От і ми з вами сьогодні будемо виготовляти метелика – квітку неба, як говорив автор цього вірша. А матеріал для виготовлення у нас буде незвичайний – звичайна пластикова пляшка.
V. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.
1. Вступна бесіда.
Метеликів у світі є дуже багато і всі вони різні за розміром, формою, кольором. Вони доповнюють радують своєю неповторною красою і милують наше око. Тому ми повинні берегти цю красу і для себе , і для майбутніх поколінь.
2. Прослуховування казки Устини Золотоустової «Метелик»
Метелик
Кожна квітка любить метелика. І бажає дати йому барви свої пелюсток. Але спочатку квіти не мали кольорів. І одна добра фея, чарівна Кольорівна, вирішила наділити кожну квітку своїм кольором. Одна квіточка забажала мати жовтий колір як сонце. Царівна послала ельфиків до сонця позичити жовтої фарби, і тепер метелик у цієї квітки жовтий.
Друга квіточка мріяла стати синьою-синьою, наче морська хвиля.
Два дельфіни, що бавились у морі неподалік піщаного берега, бризнули на квітчасті пелюстки синьої фарби. І отримав її метелик на крильця крапельки морської води.
Інша квіточка забажала фіолетової фарби, і Королівна послала двох жайворів до царства фіолетових хмар. Який же метелик… красивий! А скромна, ледь помітна квіточка схилила голову і сказала:
- Я так давно мріяла про білий колір. І два снігурі полетіли до Снігової королеви за цим чудовим кольором. Метелика - білосніжку можна побачити вже з ранньої весни!
От уже ніби всі квіти і метелики отримали свої кольори, але почувся тихенький плач.
- Хто це плаче? – здивувались усі.
І тут на гілочці побачили маленького метелика, який ніяк не міг вибрати собі квіточки, бо хотів стати гарнішим за всіх інших.
- Хто хоче подарувати цьому метеликові краплину своєї барви? – запитала царівна Кольорівна. І всі по черзі підлітали до малого і струшували крапельки фарб зі своїх крилець.
Маленький метелик засвітився, наче казковий ельф, барвами веселки, А як виріс, став чарівним принцом квітів!
2. Розгляд зразків виробів з пластику.
(Мультимедійна презентація)
3. Технологія виготовлення виробів.
(Мультимедійна презентація).
Для роботи потрібні:
пластикова пляшка, шаблон метелика, фарба або лак для нігтів, ножиці.
Нам знадобиться центральна частина пляшки, там де пластик рівний, без візерунків. Для цього відріжте верхню і нижню частину пляшки. Вийде порожній циліндр.
За допомогою шаблона вирізаємо метелика із рівної частини пляшки. Наносимо контури, розмальовуємо акриловими фарбами або лаком для нігтів.
VI. Планування наступних трудових дій, відбір матеріалів та інструментів.
VII. Повторення правил техніки безпеки.
Правила поведінки з ножицями, шилом.
VIII. Фізкультхвилинка.
IX. Самостійна робота.
(Під класичну музику.)
X. Виставка та оцінювання робіт учнів.
XI. Підсумок уроку.
XII. Прибирання робочих місць.
Красиві та оригінальні метелики із пластикових пляшок
Вам знадобляться такі матеріали:
Пластикова пляшка, ножиці, водостійкий маркер, папір (для шаблону), фарби: акрилові, вітражні, клей-глітер або лак для нігтів.
Опціонально: тонкий дріт, бісер, блискітки.
Покрокова інструкція виконання:
Крок 1. Для виготовлення метеликів згодяться пляшки будь-якого кольору і навіть непрозорі білі пляшки від молока.
Звільніть пляшку від наклейки й гарненько вимийте зовні та зсередини. Вам знадобиться центральна частина пляшки, там де пластик рівний, без візерунків. Для цього відріжте верхню і нижню частину пляшки. Вийде порожній циліндр.
Розріжте циліндр уздовж - вийде пластина (правда, вона загнута всередину, але це не біда - далі ви дізнаєтеся, як з цього недоліку зробити переваги для вашої поділки).
Крок 2. Приступайте до виготовлення шаблонів метеликів. Деякі вважають за краще працювати без шаблонів і малювати метеликів відразу на пляшці, але мені це здається незручним.
Намалюйте кілька шаблонів різної форми - нехай ваші метелики будуть не схожі один на одного! Якщо у вас труднощі з малюванням метеликів, скористайтеся одним із малюнків, наведених вкінці даної статті. Збережіть картинку на комп'ютер, масштабуйте її, тобто змініть в графічному редакторі розмір до потрібного вам, і роздрукуйте.
Крок 3. Для того, щоб перевести малюнок з шаблону на пластик, просто покладіть малюнок під пластину і маркером переведіть малюнок на нього (просто кажучи, змалюйте).
Крок 4. Вийшов ось такий метелик - з крильцями, загнутими вниз.
Крок 5. Загніть крила метелика по лініях, показаним на фото, в протилежну сторону - вгору:
Тепер положення крил метелика цілком природнє!
Крок 6. Приступаємо до розфарбовування метелика. Тут все залежить лише від вашої фантазії та якими фарбами ви володієте. Для розмальовування метеликів із пластикових пляшок підійде звичайний лак для нігтів (різних кольорів, можна з блискітками), акрилові фарби, клей-глітер, вітражні фарби, водостійкі маркери ...
Крок 7. Додатково метелика можна прикрасити таким чином. Візьміть два шматки тонкого дроту, нанизайте на їх кінці по одній-дві бісеринки або намистинки і прикріпіть його до головної частини тулуба метелики (для цього в ньому треба виконати невеликі дірочки). З такого ж дроту та намистинок можна зробити прикрасу для тулуба метелики.
Використовуючи точно таку ж техніку, можна виготовити бабку або - з жовто-коричневою пляшки - осіннє листя.
Приклейте з нижньої сторони метелики магнітик - вийде чудова прикраса для холодильника!
Приклади шаблонів: