Конспект уроку з української мови для 5 класу на тему:
« Позначення звуків мовлення на письмі. Алфавіт. Співвідношення звуків і букв. Звукове позначення літер я, ю, є, ї »
Мета:
навчальна – закріпити знання азбуки;
розвивальна – розвивати в школярів уявлення про використання алфавіту для впорядкування різних матеріалів;
виховна – виховувати в учнів доброту, щирість, співчутливість.
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації набутих знань, умінь та навичок.
Обладнання: картки, підручники, роздатковий матеріал.
План уроку
1. Організаційний момент (1 хв.)
2. Перевірка домашнього завдання (1 хв.)
3. Оголошення теми й мети уроку (1 хв.)
4. Узагальнення й систематизація вивченого (36 хв.)
5. Підсумки уроку. Рефлексія (4 хв.)
6. Підготовка до виконання домашнього завдання (2 хв.)
Хід уроку
1. Організаційний момент.
2. Перевірка домашнього завдання.
3. Оголошення теми, мети уроку.
1. Слова вчителя.
Сьогодні на уроці ми вивчатимемо тему: “Позначення звуків мовлення на письмі. Алфавіт. Співвідношення звуків і букв. Звукове позначення літер я, ю, є, ї”.
Мета уроку: закріпити знання азбуки; розвивати в школярів уявлення про використання алфавіту для впорядкування різних матеріалів; виховати в учнів доброту, щирість, співчутливість.
4. Узагальнення й систематизація вивченого.
1. Рубрика “Знання прислів’їв”
Прочитати записані на дошці прислів'я.
[Бджола мала, а й та прац’уе]
[Йака шчепа, така й йаблун’а]
[Мал’ованим конем далеко не зайдеш]
[Йакого пал’ц’а не вр’іж, та все болит’]
[Бувайе, шчо й корова л’ітайе]
[Кінец’ д’ло хвалит’]
2. Диктант з коментуванням.
Промовляючи слова повільно в голос, відтворити звуковий запис.
Юнь, юний, їздовий, їжак, яструб, ягня, м’яч, йод, щавель, льон, льодяний, люк, лук, дзвенячий, джмелячий.
3. Індивідуальна робота.
Утворити від поданих слів нові, змінюючи першу літеру.
Бій, рік, порт, мак, вір, січ.
4. Колективна робота.
Назвіть слова, які не змінюють свого звучання при читанні їх з кінця.
Дід, Пилип, шалаш, біб, Анна.
5. Робота з картками.
Записати за алфавітом прізвища письменників Ю. Федькович, Б. Лепкий, М. Коцюбинський, Т. Шевченко, О. Кобилянська, В. Сосюра, Д. Павличко, Л. Костенко, І. Франко, В. Симоненко, Р. Федорів, О. Гончар, А. Тесленко.
6. Самостійна робота.
Записати в алфавітному порядку назви творів Т. Шевченка.
“Катерина”, “Тополя”, “Думка”, “Наймичка”, “Лілея”, “Заповіт”, “Мені тринадцятий минало”, ”І виріс я на чужині”, “Якби ви знали паничі”, “Княжна”, “Молитва”, “Сова”.
7. Гра “Знайди порушника алфавітного порядку”
Випишіть зайве слово з кожного рядка, яке стало не на своє місце.
Іграшка, ілюзія, іменник, журба
Кабінет, калькуляція, їжак, кам’яний, какао, каша.
Лагідний, мавка, лан, лаконічний, люб’язний, лілія, лаванда.
Магазин, маєток, макет, левада, м’ята, м’яч.
8. Робота в парах.
Вставте потрібні літери.
…ч…т…с…, бр…тт…м…ї,
Д…м…йт…, ч…т…йт…,
Ч…ж…г…н…вч…йт…сь,
Й св…г…н…ц…р…йт…сь.
(Учітеся, браття мої,
Думайте, читайте,
Чужого навчайтесь,
Й свого не цурайтесь.)
9. П’ятихвилинка для відпочинку. Руханка.
Послухайте жартівливі загадки і відгадайте їх.
1. Чого багато має болото, менше – озеро, ще менше –
море, і зовсім не має річка? (Буква О)
2. Що мають дуб, бук, бузок, яблуня, груша, але не
Мають ні граб, ні ясен, ні клен, ні слива? (Букву У)
10. Тренувальна вправа.
Послухайте уважно уривок з вірша “Азбука”. Усно назвіть голосні та приголосні звуки у таких словах: азбуко, буква, зорепад.
Азбуко рідна! Яка ти проста!
Крони зеленої зав’язь густа!
Буква одненька- а вже голосна,
Буква до букви- любові весна.
Буква до букви- і склад мій і лад.
Слів найдорожчих людський зорепад.
В мові- розмові є всякі слова,
Букви ж поганої (ні!) не бува.
11. Робота з картками.
На картках записані слова у звуковому записі. Записати їх буквами. Букви я, ю, є, ї, ь підкреслити.
[Йаструб], [пойас], [криниц’а], [йурба], [вйун],
[л’уби], [йенот], [мойе], [син’е], [йіхати], [посаджу],
[переджнивний], [дзвоник], [підзорна], [шчогла],
[с’омий], [маз’].
12. Робота на дошці.
На дошці записані слова в них потрібно відкинути один
звук (не букву). Записати утворені слова.
Дзвінок (вінок), джміль (міль), їду (іду), щадити (чадити),
щільний (чільний), тьохкати (охкати), нюхати (ухати),
якати (акати), яр (ар).
5. Підсумок уроку.
Рефлексія.
1. Який знак ми ставимо перед я, ю в словах: сім’я, в’юн, бур’ян.
2. Що ми називаємо алфавітом?
3. Скільки букв в українській мові?
4. Яка буква не позначає звука?
5. Яка буква позначає два приголосних звуки?
6. Які два звуки позначаються двома буквами?
6. Домашнє завдання.
Виконати впр. 255; читати теоретичний матеріал