Контрольна робота з української мови за темою "Прислівник" (7 клас). Мета: оцінити рівень навчальних досягнень семикласників з вивчених тем; перевірити знання й уміння, необхідні для правильного використання дієсприслівників у мовленні; удосконалити навички розпізнавати мовні явища, установлювати відповідність між ними, групувати, доповнювати; виховувати самостійність, охайність.
Тема уроку. Контрольна робота. Дієприслівник
Мета уроку: оцінити рівень навчальних досягнень семикласників з вивчених тем; перевірити знання й уміння, необхідні для правильного використання дієсприслівників у мовленні; удосконалити навички розпізнавати мовні явища, установлювати відповідність між ними, групувати, доповнювати; виховувати охайність.
Обладнання: тести, завдання.
Тип уроку: урок оцінювання навчальних досягнень учнів.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Ознайомлення семикласників з темою, метою й завданнями уроку
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
Ознайомлення із критеріями оцінювання тестових завдань закритої й відкритої форми. Проведення інструктажу щодо виконання тестів і завдань.
ІV. Виконання тестових завдань закритої й відкритої форми за варіантами
Варіант 1
1. Усі слова є дієприслівниками в рядку:
А роблений, роблячи, привабливий; Б гусячий, гублячи, зумовлювати;
В стерпівши, знісши, спостерігаючи; Г взявши, даючи, намальований.
2. Усі дієприслівники мають доконаний вид у рядку:
А зумівши, роблячи, носячи; Б закріпивши, піднявши, піднімаючи;
В вигукнувши, з’ївши, приїхавши; Г сівши, нісши, йдучи.
3. Укажіть дієприслівник, у якому правильно виділено суфікс:
А читаю\чи; Б пи\шучи; В зустр\івши; Г сію\yчи.
4. Усі дієприслівники із часткою НЕ пишуться окремо в рядку:
А (не)пускаючи, (не)знаючи, (не)вирішивши;
Б (не)кажучи, (не)здужавши, (не)працюючи;
В (не)хтуючи, (не)взявши, (не)бажаючи;
Г (не)зважаючи, (не)зводячи, (не)переглянувши.
5. Правильно розставлено розділові знаки в реченні
А Хмари завирували, закипіли рушили вперед опускаючись усе нижче.
Б Дарина вийшла з хати, але, поминувши будинок попрямувала в сад.
В Посланець встав і, обережно ступаючи, перейшов через кімвал
Г Наблизившись до церковної садиби молодший парубок відбився від гурту.
Д Отак живе собі село притулившись, попід горою край затоки.
6. Одиничний дієприслівник не виділяється комами в реченні (розділові знаки опущено):
А Остап стояв вагаючись. Б У траві прилігши лось міг сховатися до половини.
В А навкруги розвидняючись світліло. Г І до кохання я незчувшися доріс.
7. У реченні «Жита зашелестіли, підіймаючи догори колоски» дієприслівник із залежними словами виражає:
А Означення; Б Присудок; В Обставину. Г Підмет.
8. Виділіть речення, у якому правильно розставлено розділові наки при дієприслівниковому звороті:
А Вітри північні тремтять, затихаючи між кущами лавровими.
Б Солодкою стрілою пізній цвіт скрадаючись, приморозок ранить.
В Весняний вітер нетерпляче зітхає оббігаючи узлісся.
9. Перепишіть речення, підкресліть одиничні дієприслівники, дієприслівникові звороти. Поставте, де потрібно, розділові знаки. (2 бали)
Над світом встане Україна розкривши очі молоді. Дихне озонною грозою і в ясній величі й красі піде умившися сльозою немов дівчина по росі.
10. Запишіть речення, підкресліть граматичну основу, випишіть дієприслівник і здійсніть морфологічний розбір. (2 бали)
Луги, струшуючи росу, розляглися співами солов'їв.
Варіант 2
1. Усі слова є дієприслівниками в рядку:
А читаючий, співаючи, несучи; Б пишучи, ховаючись, робивши;
В читати, опалий, опадаючи; Г будуючи, вибілений, співаючі.
2. Усі дієприслівники мають недоконаний вид у рядку:
А опадаючи, дивуючись, лукавлячи; Б зітхаючи, прочитавши, з’їхавши;
В чіпляючи, гуркотячи, зробивши; Г бавлячись, пишучи, прийшовши.
3. Усі дієприслівники з часткою не пишуться окремо в рядку:
А (не)діючи, (не)сумуючи, (не)дочуваючи;
Б (не)почувши, (не)слухаючи, (не)знаючи;
В (не)сказавши, (не)люблячи, (не)волячи;
Г (не)хтуючи, (не)взявши, (не)зважаючи.
4. Дієприслівники недоконаного виду утворюються за допомогою суфіксів:
А -ачи, -ши; Б -ши, -вши; В -учи, -ючи; Г -ач, -яч.
5. Одиничний дієприслівник не виділяється комами в реченні (розділові знаки опущено):
А Жевріючи поволі розгорталась над обрієм лимонна смужка ранкової зорі.
Б А сонце заховавшись потім зійшло. В Ходили між рядами пригинаючись.
Г Антін заснув не погасивши світла.
6. Граматичну помилку допущено в реченні
А Луги, струшуючи росу, розляглися співами солов'їв.
Б Сонце вже пригрівало, висушуючи рештки роси.
В Дерева зеленіли, кидаючи густий затінок на вулицю.
Г Травень дощами проллється, вкриваючи землю рястом.
Д Мандруючи горами, учнями було зібрано колекцію рослин.
7. У реченні «Степ струснувши з себе робу горить рівним жовтим кольором» не виділений комами дієприслівниковий зворот стоїть:
А На початку речення; Б Усередині речення; В У кінці речення.
8. Граматичну помилку допущено в реченні
А Ледь чутно курликаючи, летіли журавлі.
Б Блискавиці шматували небо, розколюючи хмари.
В Прощався з літом я, блукаючи лугами.
Г Зламавши кригу, річкою залило всю заплаву.
Д Хвилі тихо шелестіли, котячись на берег.
9. Перепишіть речення, підкресліть одиничні дієприслівники, дієприслівникові звороти. Поставте, де потрібно, розділові знаки. (2 бали)
Гроза нарве волошок в небі синіх і сплівши із таких квіток вінок твоє чоло прикрасить Україно! Умій в житті бентежному і ти затамувавши прикрощі у грудях не шкодувати цвіту й теплоти себе усього дарувати людям.
10. Запишіть речення, підкресліть граматичну основу, випишіть дієприслівник і здійсніть морфологічний розбір. (2 бали)
Травень дощами проллється, вкриваючи землю рястом.
V. Організований збір контрольних зошитів
VI. Відповіді на запитання, що виникли в учнів під час виконання тестів, завдань
VII. Домашнє завдання.