Урок з української мови "Закріплення правопису слів з ненаголошеними Е, И в корені слів"

Про матеріал

Урок спрямований на формування в учнів уміння грамотно писати слова з ненаголошеними голосними Е,И в корені слів, закріплення вміння застосовувати на практиці правило знаходити перевірні слова серед ряду споріднених або під час зміни форми слова, розвиток уваги, логічного мислення, вміння зіставляти мовні явища, порівнювати їх, робити висновки, виховання любові до природи, бережного ставлення до живої природи.

Перегляд файлу

Тема. Закріплення правопису слів з ненаголошеними Е, И в корені слів

Мета. Формувати в учнів уміння грамотно писати слова з ненаголошеними голосними Е,И в корені слів; закріплювати вміння застосовувати на практиці  правило знаходити перевірні слова серед ряду споріднених або під час зміни форми слова; розвивати вміння зіставляти мовні явища, порівнювати їх, робити висновки; розвивати  мову, увагу, логічне мислення; виховувати любов до природи, бережне ставлення до живої природи.

Дидактично-методичне забезпечення: картки для індивідуальної роботи; сигнальні картки; ребуси; загадки; казковий персонаж - Весна; весняний пейзаж; малюнки звірів, птахів, квітів, ілюстративний матеріал

Тип уроку: урок закріплення та узагальнення знань

Форма проведення: урок-змагання

ХІД УРОКУ

І. Етап організації класу

 - Сьогодні урок відкритий для всіх!

Багато гостей, тож вітаємо їх.

- Ласкаво просимо!

 

Весела пісенька дзвіночка

Покликала нас на урок.

Я бачу ваші милі личка

І очі з безліччю думок.

Ми помандруєм в світ науки,

Що гордо мовою зовуть.

Та лиш увагу і кмітливість

З собою взяти не забудь.

ІІ. Етап мотивації навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку

 Сьогодні урок у нас незвичайний.

Сьогодні проводимо з вами змагання.

Хто більше квіток за знання набере,

Той переможцем уроку стає.

 - Наш урок присвячений закріпленню та узагальненню знань про  ненаголошені Е, И в коренях слів. За кожну правильну відповідь ви будете отримувати квіточку від нашої гості, яка завітає до нас, якщо ви відгадаєте загадку.

ІІІ. Етап актуалізації опорних знань

1. Загадка

Вона приходить з ласкою

Та із своєю казкою.

Махне барвистим рукавом - 

Синіють проліски кругом.

                                                  (Весна)

2. Каліграфічна хвилинка

Щоб слова і букви правильно писати,

Треба хвилинку каліграфії нам розпочати.

В в вв ве он ка ес сн ни

В.сна (Весни, веснонька, весняний)

 - Вітерець-пустунець здув букву в імені своєї подруги – весни.

Що треба зробити, щоб повернути букву на місце?

Доберіть перевірне слово.

  • Добір і запис споріднених слів.
  • Визначення наголошених складів.
  • Визначення кореня.
  • Складання речень.

ІV. Етап закріплення і узагальнення знань

1. Бесіда

 - Що найперше постає  в вашій уяві, коли ви згадуєте про весну?

 - Яким стає весняне небо?

 -А які весняні хмарки?

 - Яким стало весняне сонечко?

 - А для чого землі навесні потрібен дощик?

2. Гра « Е чи И»

 - А у нас пройшов буквений дощик і змив букви в словах. Прочитайте ці слова, згідно орфоепічної вимови.

З.мля, ст.бельце, л.сточок, кл.ночок.

Буквений дощик накрапав,

Літери в словах нам позмивав.

А щоб букви в словах поставляти,

Треба правила згадати.

Учні

Діти, сумнів є у мене:

Е чи И живе в словах?

Чи гречаний, чи зимне

Е чи И пи сати? Ох!

 

Е чи И писать в селі?

Чи зилений, чи зелений?

На землі, чи на зимлі?

Чи великий, чи веселий?

 

Сяє наголос веселий,

Ніби сонечко ясне.

В зелені, на землях,

В селах, що під наголосом? – Е!

(Діти сигналізують картами, яку букву треба писати в словах. Добирають перевірні слова.)

3. Самостійна робота на картках. (1 учень біля дошки)

 

В…сокий

Високо

Вискочу

Вести

 

 

Ч…стота

Чисто

Честь

Прочистив

 

Д…р…вце

Дерево

Деревяний

Дерева

 

 

Кр…латий

Крильця

Крило

Крем

 

З…л…ний

Зелень

Зелений

Зеленіти

 

 

Т…хенько

Техніка

Тиша

Затихли

 

 

 

Д…р…вяний

Дерево

Дерева

Деревеніє

 

Гл…бокий

Глина

Глибинний

Глибоко

 

В…селий

Весело

Веселощі

Високо

 

3. Словниковий диктант. Відгадування загадок

Молодці, мої малята.

Та весні цікаво знати,

Чи зумієте загадки відгадати

 Та грамотної записати?

  • Тане сніжок, квітне лужок,

День прибуває, коли це буває? (Весною)

  • Біла кора, тоненькі віти,що що то є, вгадайте діти? (Береза)
  • Червоне коромисло через річку повисло. (Веселка)
  • В темнім лісі проживає,  довгий хвіст пухнастий має. Їй на місці не сидиться, а зовуть її? (Лисиця)
  • - Прочитайте слова-відгадки. Яке слово «зайве»?

(Перевірка. Гра «Голосуємо ногами»)

 

Хвилинка відпочинку

Ось іде до нас весна,

Все навколо ожива:

Підсніжники прокидаються,

Проліски усміхаються,

Пташки прилітають,

Діти вибігають,

Весну зустрічають!

4. Бесіда про весняні квіти

 - Зібравши літери на кожній стежці, прочитаєте назви весняних квітів, а також назву квітки, яка росте лише в горах.

(Пролісок, медунка, фіалка, конвалія, едельвейс)

 - Правопис назви якої квітки можна перевірити наголосом?

 - Спробуйте змінити слово «едельвейс», щоб ненаголошені склади стали наголошеними.

 - А що ми робимо, якщо не можемо дібрати перевірного слова?

5. Малюнковий диктант

 - А зараз, перевіримо, як ви запамятали правопис де-яких слів, що не перевіряються наголосом.

(Малюнки: Ведмідь,верблюд, метелик, лелека,  синиця.)

(Перевірка. Сигналізуємо картками)

6. Пізнавальна хвилинка -  цікавинка

Ведмідь – слово, яке утворилось від давнього словянського слова медведь перестановкою приголосних звуків М і В. Праславянське слово медведь утворене з основ МЕДУ та ЕД і дослівно означало «медоїд».

Лелека найбільше може пролетіти за добу – 400-500 м, має найдовший дзьоб – 19 см.

Дятел має найдовший язик – 14 см.

Синичка – найдбайливіша пташка. За 2 тижня годуван6ня пташенят приносить 10 000 комах.

 -  Діти, я знаю, що ви зимою піклувалися про пташок, адже птахи – наші пернаті друзі  і потребують нашої допомоги.

  28 березня – День птахів. Попросіть своїх батьків виготовити шпаківні, і розвісьте їх в своїх садках або біля двору. Поселяться в них шпачки і будуть вдячні  вам за домівку, радуватимуть вас своїм співом, рятуватимуть дерева від шкідників.

7. Читання віршика-ребуса. Гра на увагу

 - Чого не буває весною?

 - Яку букву треба писати в слові гриби (опеньки)? Доведіть.

7. Бесіда про весняні місяці. Розгадування ребусів

а) хвилинка етимології

 - Назва першого  місяця походить від слова «береза».. березень розвиває березу, наливає її соком, тому його ще називали січнем, соколиком. Сік берези має лікувальні властивості. Він солодкий на смак і добре вгамовує спрагу. Але збирати його треба дуже обережно, бо сік для берізки – це як кров для людини. Якщо зібрати весь сік, то деревце загине.

б) правопис ненаголошених Е

8. Весняні прикмети, прислівя.

Весняний вітерець – великий пустун,

Змішав всі слова, хоч один раз дмухнув.

Тепер хоче їх до купи позбирати.

Допоможемо, малята?

(Колективна робота на дошці та індивідуальна  на  картках)

Як ластівки в..село щ..бечуть,               з вирію пташок стрічає.

Квітень з..млю квітчає                             а соловей кінчає.

Ластівка день починає,                            буде ясна погода.

 

Квіт..нь з водою                                          в..сну стрічай.

Побачив грака                                              в..сну принесла.

Вода з гір потекла                                      трав..нь з травою.

 

Журавель л..тить в..соко                         вдень плющить.

Від б..р..зневих дощів                                бачить далеко.

Вночі тріщить                                               з..мля квітне.

9. Поетична хвилинка

 - Весна пробуджує усе від сну, вносить в природу красу. Ця надзвичайно чарівна. неповторна пора року надихала поетів, художників, композиторів на  нові прекрасні твори.

  • (Вчитель читає вірш під музику  П. Чайковського «Пори року»)

Весна у всі шпаринки рветься,

Зчорніли клаптики снігів.

Веселе сонечко сміється

І вийшла річка з берегів.

Не взнати стежечку знайому –

Там первоцвіт рясний зацвів.

Вертаються пташки додому,

До рідних місць, садів, лісів.

І  пахощі приємні ллються,

Змінилося довкіл усе,

Струмочки веселе сміються.

Весна іде, красу несе!

  • Гра «Віднови вірш». Робота в парах

По дорогах струмки,

Жайворонки і шпаки.

Тане сніг і співають

В рідний край прилітають.

Та це ж настала в..сна!

Пташечка в полі співає.

Річка в долині с..ніє,

Квітне в..рба запашна.

Сонечко вранці стрічає.

Пісня її чарівна.

  • Гра «Добавлянка»

 - А зараз ми будемо колективно складати вірш про весну, добираючи до останнього слова другого рядка риму. Потрібне слово знаходьте дуже швидко. Будьте уважні!

Іде весна – і все радіє,

Вона серденько наше ГРІЄ.

І пташечка весну стрічає.

Веселу пісеньку СПІВАЄ.

 

Хоч де-не-де ще сніг лежить,

Та вже дзвінкий струмок БІЖИТЬ.

Веселе сонечко розквітло.

Весна летить прозора й СВІТЛА.

 

На трави розсипа росу.

Дарує щастя і КРАСУ.

У квіти землю одягає

І пісню радості СПІВАЄ.

 

А по шляху по весняному

Вертаються птахи ДОДОМУ.

Весні завжди радіють діти,

Летять метелики на КВІТИ.

 

Заполоняє щастям світ,

Весна іде, весна ЛЕТИТЬ!

Ви, діти, весну зустрічайте,

А ці слова ЗАПАМ ЯТАЙТЕ!

 

V. Етап підбиття підсумку уроку

Годинник невтомно показує враз,

Що нашу роботу закінчити час.

 - Якими ви були на уроці?

 - Хто справився з усіма завданнями 

 - Порахуйте свої квіточки та наліпіть їх на картки.

 - Сьогодні ви показали свої досягнення з вивченої теми. Багато працювали самостійно. Всі ваші роботи будуть оцінені. А отримані квіточки – це бонуси до ваших балів.  Завтра ці картки ви зможете покласти в свої портфоліо в розділ «Мої досягнення» .

V. Етап пояснення домашнього завдання

С. 68 Впр.157

  • Списати вірш. Підкреслити букви, які позначають ненаголошені Е.И
  • Скласти віршик про весну
  • Написати твір-мініатюру «Прихід весни»

- Свої творчі роботи ви також покладете в свої порт фоліо.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

І ВАРІАНТ

 

 

Кр…латий

Крильця

Крило

Крем

 

З…л…ний

Зелень

Зелений

Зеленіти

 

 

Т…хенько

Техніка

Тиша

Затихли

 

Квіт..нь з водою                                          в..сну стрічай.

Побачив грака                                              в..сну принесла.

Вода з гір потекла                                      трав..нь з травою.

 

ІІ ВАРІАНТ

 

Д…р…вяний

Дерево

Дерева

Деревеніє

 

Гл…бокий

Глина

Глибинний

Глибоко

 

В…селий

Весело

Веселощі

Високо

 

Журавель л..тить в..соко                         вдень плющить.

Від б..р..зневих дощів                                бачить далеко.

Вночі тріщить                                               з..мля квітне.

Відновіть вірш

Та це ж настала в..сна!

Пташечка в полі співає.

Річка в долині с..ніє,

Квітне в..рба запашна.

Сонечко вранці стрічає.

Пісня її чарівна.

 

Відновіть вірш

Та це ж настала в..сна!

Пташечка в полі співає.

Річка в долині с..ніє,

Квітне в..рба запашна.

Сонечко вранці стрічає.

Пісня її чарівна.

Відновіть вірш

Та це ж настала в..сна!

Пташечка в полі співає.

Річка в долині с..ніє,

Квітне в..рба запашна.

Сонечко вранці стрічає.

Пісня її чарівна.

 

Відновіть вірш

Та це ж настала в..сна!

Пташечка в полі співає.

Річка в долині с..ніє,

Квітне в..рба запашна.

Сонечко вранці стрічає.

Пісня її чарівна.

 

Таранівська ЗОШ І-ІІІ ступенів

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Портфоліо

 

 

Творчі надбання

вчителя початкових   класів

Марченко Т.О.

 

 

 

 

 

 

 

 

2008

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Марченко Тетяна  Олексіївна

Вчитель початкових класів Таранівської ЗОШ І-ІІІ ступенів

спеціаліст вищої категорії

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

М..довий

Медівник

Мед

Медянка

 

Т..плота

Тепліше

Теплий

Теля

 

В..ршина

Верх

Верхній

Вершник

 

Вік ж..ви                                       гр..ба не знайдеш.

Не нагнувшись                          вил..тить, не впійаєш.

Слово не горобець                   і лід розмерзає.

Від теплого слова                    вік учись.

 

М..довий

Медівник

Мед

Медянка

 

Т..плота

Тепліше

Теплий

Теля

 

В..ршина

Верх

Верхній

Вершник

 

Вік ж..ви                                       гр..ба не знайдеш.

Не нагнувшись                          вил..тить, не впійаєш.

Слово не горобець                   і лід розмерзає.

Від теплого слова                    вік учись.

Підійшла весна

До мого вікна.

Квітка льодяна.

Сонечко зайшло

На моє чоло

І поклало теплу руку.

Розтопилася на шибці.

Підійшла весна

До мого вікна.

Квітка льодяна.

Сонечко зайшло

На моє чоло

І поклало теплу руку.

Розтопилася на шибці

\

 Підійшла весна

До мого вікна.

Квітка льодяна.

Сонечко зайшло

На моє чоло

І поклало теплу руку.

Розтопилася на шибці

 Підійшла весна

До мого вікна.

Квітка льодяна.

Сонечко зайшло

На моє чоло

І поклало теплу руку.

Розтопилася на шибці.

 

Завантаження...
doc
Додано
10 квітня 2018
Переглядів
2792
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку