Розробка уроку допоможе викладачам економіки ознайомити учнів з визначальними рисами сучасного світового господарства та формами міжнародної торгівлі за допомогою яскравого робочого аркуша, який містить в собі цікаві завдання.
Кремінський професійний ліцей
Методична розробка
уроку економіки
на тему:
Сучасне світове господарство.
Міжнародна торгівля.
Розробила
викладач економіки
Ольшанська Оксана Дмитрівна
План уроку
Тема уроку: Сучасне світове господарство. Міжнародна торгівля.
Мета уроку:
Методичне забезпечення уроку:
комп'ютер, проектор, екран, відеоролик, мультимедійна презентація
(Додаток 1).
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу із застосуванням інформаційних технологій.
Використані джерела:
Хід уроку
І. Організаційний момент Слайд №1
ІІ. Мотивація навчальної діяльності Слайд №2
Вчитель: Країни й народи жили на Землі в різних природно-ресурсних умовах. Одні могли вирощувати виноград і маслини, а потім робити з них вино та олію. Інші були позбавлені такої можливості, але на їх території розміщувалися поклади залізної руди для виготовлення сільськогосподарських знарядь праці та зброї для захисту своїх територій. Треті жили в лісах, багато полювали на звірів та отримували з них м’ясо й хутро. Цими та іншими речами людство обмінювалося ще задовго до нашої ери. Зараз на території України археологи знаходять речі, виготовлені тисячі років тому й привезені до нас за тисячі кілометрів. Слайд №3
Слайд №4
Уже тоді виникли й торговельні шляхи, підібрані географічно так вдало, що людство їх відновлює і в наш час (наприклад, відомий Шовковий шлях, шлях «із варягів у греки», які частково проходили територією України).
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Сьогодні кожен з вас отримає робочий аркуш, який допоможе нам працювати цікаво та злагоджено. Підпишіть його та запишіть тему сьогоднішнього уроку: «Сучасне світове господарство. Міжнародна торгівля». Робота на уроці оцінюватиметься за допомогою фішок з зображенням земної кулі. Чим більше «кульок» ви назбираєте, тим вища оцінка чекатиме на вас наприкінці уроку.
Слайд №6
Світове господарство стосується кожного з нас.
а) «Проблемне запитання»
Ми вживаємо апельсини, але яка країна їх вирощує? Планшет або телефон. Як ці товари потрапили в Україну, коли їх виробництво знаходиться досить далеко? Слайд №7
Так, ми користуємося речами, які виготовлені або вирощені в інших країнах світу. В Україні багато вітчизняних товарів містять складові, вироблені за її межами. Світове господарство пройшло тривалий шлях свого розвитку, продовжує змінюватися й у наші часи. Які особливості має сучасне світове господарство та які чинники на нього впливають?
б) «Аналіз схем»
Структура світового господарства складається з: Слайд №8
Світове господарство включає національні економіки понад 200 держав світу, що розмежовані майже 260 сухопутними кордонами. Нації і народності, що проживають в цих країнах, розмовляють майже 2800 мовами, а в обігу налічується понад 300 найменувань національних грошей. Національні економіки, що утворюють світове господарство, перебувають на різних щаблях цивілізації. Слайд №9
Для сучасного світового господарства характерною рисою є постійне підвищення продуктивності праці на основі швидкого науково-технічного прогресу. Зниження собівартості продукції, що випускається, і вдосконалення транспорту створили можливість з економічною вигодою доставляти сировину, напівфабрикати й готову продукцію майже в будь-яку точку планети. На перше місце вийшло безперервне вдосконалення технології виробництва на основі науково – технічного прогресу.
Слайд №10
в)Розгадування ребусу Слайд №11
г) Робота з термінами:
Головною рушійною силою розвитку світового господарства є глобалізація.
Глобалізація - об'єктивний процес формування єдиних принципів світового устрою. Глобалізація охоплює всі сфери життя сучасного суспільства — економічну, політичну, соціальну. В економічній сфері глобалізація посилила взаємозалежність країн і призвела до формування єдиного економічного простору.
Сьогодні з розгалуженням глобальних економічних зв’язків таких центрів кілька — Китай, Японія, Індія, група нафтодобувних країн Південно-Західної Азії, Канада, Австралія, Бразилія, Південна Корея, Сінгапур тощо. Цей процес триває.
До глобалізованої економіко-географічної системи світового господарства залучаються Індонезія, Таїланд, Мексика тощо.
Слайд №12
«Міжнародна торгівля» — це комерційна діяльність, що перетинає національні кордони. Вона включає переміщення майна, товарів, послуг, капіталу чи персоналу. Зовнішня торгівля є історично першою і найважливішою формою економічних зв'язків між народами і країнами, яка відображає зв'язок між товаровиробниками різних країн, що виникає на основі міжнародного поділу праці, і виражає їхню взаємну економічну залежність. Міжнародна торгівля включає експорт і імпорт товарів, співвідношення між якими називають торговельним балансом. Слайд №1 3
Товари і послуги, що одна країна продає іншій для внутрішнього використання, обробки чи перепродажу (Гонконг, наприклад, серйозно залежить від імпорту для своєї експортної діяльності).
Слайд №14
І́мпорт — ввезення товарів, послуг (іноді може вживатися щодо капіталу, знань, технологій). Імпорт може бути видимим (товари) і невидимим (послуги).
Імпорт забезпечує для виробничих та індивідуальних споживачів, а також для країни, низку додаткових переваг. Зокрема :
Вартість імпорту разом із вартістю експорту формує зовнішньоторгівельний оборот. Економіки зі значною питомою вагою зовнішньоторгівельного обороту відносять до відкритих економік.
Слайд №15
Експорт — вивіз із митної території країни за кордон товарів і послуг без зобов'язання їхнього зворотного повернення. Факт експорту фіксується в момент перетину товаром митного кордону, надання послуг та ін. До експорту відносяться також вивіз товарів для переробки їх в іншій країні, перевезення товарів транзитом через іншу країну, вивіз привезених з іншої країни товарів для продажу їх у третій країні (реекспорт) і ін.
До експорту відносять:
Вартість експорту разом із вартістю імпорту формує зовнішньоторгівельний обіг. Економіки зі значною питомою вагою зовнішньоторгівельного обороту відносять до відкритих економік.
ІV. Закріплення нових знань і умінь учнів Слайд №16
Слайд №17
Всі завдання аркуша виведені на електрону дошку. Учні по черзі виходять до дошки, виконують завдання, заповнюють свій аркуш. За кожну вірну відповідь вони отримують фішку - «кулю Землі».
а) завдання №1 «Заповни схему» Слайд №18
б) завдання №2 «Розв’яжи ребус» Слайд №19
в) завдання №3 «Допиши речення» Слайд №20
г) завдання №4 «Розгадай кросворд» Слайд №21
д) завдання №5 «Збудуй схему» Слайд №22
V. Самоперевірка
Учні перевіряють заповнення своїх аркушів, підраховують кількість зароблених ними «кульок», загальну кількість балів виставляють в правий нижній кут робочого аркуша. Аркуші здають вчителю.
VІ. Рефлексія
VІІ. Домашнє завдання
Скласти ребус на словосполучення «Світове господарство».
Дякую за урок. До побачення.