Конспект уроку з української мови
Тема : За Лесею Храпливою-Щур «Мама». Читання тексту за особами. Префікс. Словотворча роль префіксів.
Мета. Ознайомити учнів з оповіданням Лесі Храпливої-Щур «Мама». Вчити висловлювати свої думки щодо прочитаного, визначати головну думку твору. Навчати школярів знаходити префікс у словах. Формувати розуміння ролі префіксів у творенні нових слів. Виробляти уміння визначати значущі частини слова. Розвивати мовлення, критичне мислення, уяву, спостережливість. Виховувати любов і повагу до матері.
Хід уроку
I Вступна частина.
Емоційне налаштування.
Учитель розказує дітям:
- У народі існує думка: якщо посміхнутися перехожому – він усміхнеться у відповідь. Якщо посміхнутися небу – розійдуться хмари і засвітить сонце. Якщо посміхнутися Всесвіту – трапиться щось казкове. Тож давайте посміхнемося один одному, щоб нас чекав успіх на уроці.
Актуалізація опорних знань.
Визначення девізу уроку.
- Для того,щоб дізнатися,під яким девізом уроку ми будемо
працювати,потрібно роз’єднати слова.
Працюй наполегливо, швидко, старанно, щоб кожна хвилина не втратилась марно.
Технологія «Мікрофон».
- Чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
- А яким ви будете на уроці?
Вчитель: Те що знаємо - розкажем, те що вміємо – покажем.
II. Основна частина.
1. Перевірка домашнього завдання.
2. Мотивація навчальної діяльності.
3.Повідомлення теми уроку.
— Прочитайте на екрані вірш, складений 10-річною дівчинкою Наталею.
Моє перше слово. Милозвучно ллється,
А для неї знову Ангелами в’ється.
Наталія Барна
— Пригадайте, як називається такий вірш.
— Які емоції у вас після читання?
— Як авторка ставиться до своєї мами?
— Сьогодні ми ознайомимося з оповіданням Лесі Храпливої-Щур «Мама».
4. Робота над оповіданням (с. 85-86).
• «Щоденні 5». Читаю для когось.
Робота в групах. Почергове читання тексту по одному абзацу.
• Вправа 208 (завдання 1).
— Попрацюйте в парах.
Обміняйтеся думками щодо поведінки Лідусі.
• Вправа 208 (завдання 2).
— Що ви зрозуміли, прочитавши оповідання?
— Чи завжди ви належно виконуєте мамині прохання?
— Як ви вибачаєтеся перед мамою, якщо провинилися?
— Які прислів’я про маму знаєте?
• Вправа 209.
Фізхвилинка.
5.Вивчення нового матеріалу
6. Перегляд мультфільму « Префікс як значуща частина слова».
- На сьогоднішньому уроці ми більше дізнаємося про префікс і його
словотворчу роль.
• Вправа 210 (завдання 1).
• Усвідомлення правила.
• Вправа 210 (завдання 2).
• Визначення префіксів.
— Прочитайте слова, спроєктовані на екран.
Малюнок, замальовка, змалювати, домалювати, перемальований, обмалювати; дочитувати, записатися, влетіти, переліт.
— У словах треба позначити префікси. Але що треба зробити спочатку?
(Спочатку треба визначити корінь.)
— Чому? (Корінь виражає головне значення слова. Тільки визначивши корінь, зможемо правильно визначити частину, яка знаходиться перед ним.)
— Позначте спочатку корінь, потім — префікс.
7.Цікаво знати!
В українській мові існує понад сто префіксів. Але існують мови,
наприклад китайська, де суфіксів і префіксів немає.
8.Колективна робота.
Ну-мо префікси візьміть , слова нові утворіть.
Префікси: на-, при-, за-, під-, до-, ви-, від-, з-.
Слова: лікує, веде, читає, везе, віє, пише, пливе, будує, сіє, вчить.
Кожен пише свої словосполучення.
Перевірка.
Учні зачитують свої словосполучення.
ІІІ. Заключна частина.
Домашнє завдання. Вправа 211 на с. 87.
Інструктаж щодо виконання вправи.