На матеріалі уроку вчитель вчить учнів розпізнавати іменники за їх істотними ознаками, формує вміння розрізняти іменники - назви істот та назви неістот, розподіляти їх за групами.
Велику увагу приділено розвитку зв'язного мовлення учнів, інтерактивним вправам.
Тема. Загальне поняття про іменник як частину мови. Іменники, що означають назви істот і назви неістот.
Мета. Формувати в учнів вміння розпізнавати іменник за його істотними ознаками, вчити розрізняти іменники – назви істот і неістот, розподіляти їх за групами: люди, рослини, тварини. Розвивати зв’язне мовлення учнів, збагачувати їх словниковий запас. Виховувати старанність, уважність, наполегливість, бажання здобувати міцні знання.
Обладнання: таблиці з завданнями, картки для парної та групової роботи, предметні малюнки.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І. Організаційна частина
1. Читання вірша хором
В школі затишно, чудово:
Тиша, праця, навчання,
Найпотрібніші основи
Головних наук. Знання!
Коридорами без звуку...
Неповторно, без прикрас,
Ходить панночка Наука
І заходить в кожний клас.
Всім дарує, так старанно,
Дуже цінні відкриття,
Щоб людина бездоганно,
Сміло входила в життя!
- Як ви розумієте останні рядочки вірша?
- Отже, кожен наш урок – це підготовка до майбутнього життя. А вона має бути серйозною. Тому пропоную бути старанними, уважними, наполегливими, щоб збагатити свої знання та покращити вміння.
(Слайд 2)
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Робота в перехресних групах
- На попередніх уроках ми познайомилися з різними частинами мови. Якими?
-Для того, щоб закріпити вміння розподіляти слова за їх належністю до тої чи іншої частини мови, давайте створимо перехресні групи. Кожна група одержить картки з завданнями. Ви повинні розподілити слова на іменники, прикметники, дієслова і довести, що вони дійсно належать до цих частин мови.
(Учні об’єднуються в групи і працюють над виконанням завдань. Через 2 хвилини 2 учні переходять до іншої групи і обмінюються інформацією щодо розподілу слів. Потім роблять підсумок.)
Сніжинки, красуні, зірочки, пушинки, білесенькі, прозора, народилися, падає, крихітки, холодна, легкий, діамантові, студені, летять, спустилися, метелики, сніжок, ніжна, кружляють, танцювали, тануть.
|
(Слайд 3)
2. Розвиток мовлення учнів
- Які асоціації викликали в вас слова, над якими щойно працювали?
3. Складання гірлянди асоціацій до слова зима
Зима (холодна, морозна, сніжна, люта, весела, голодна, красива…)
Зима ( мороз, холод, сніг, іній, ожеледиця, сніжинки, пташки…)
Зима (гуляє,лютує, морозить, йде, розкидає…)
(Слайд 4)
4. Робота «Довідкового бюро»
- В скарбничці нашого «Довідкового бюро» є дані про холодну зимову гостю – сніжинку. Давайте з ними познайомимось. (Учні виймають із скриньки повідомлення в формі сніжинок і зачитують тексти.)
Повідомлення 1. Сніжинки можуть мати різні візерунки та розміри. Є в природі сніжинки – крихітки. Їх ледь помітно неозброєним оком.
Повідомлення 2. Чим нижча температура, тим менша сніжинка і тим швидше вона падає на землю, тим більш круглою стає її форма. Інколи вони групуються по 10 і більше,утворюючи так звані «їжачки».
Повідомлення 3. Трапляються сніжинки – велетні, розміром з долоню. Найчастіше вони бувають у формі різних зірочок, пелюсток дивовижної квітки, орнаменту, стрілочок. Але є одне правило: сніжинки завжди шестигранні.
(Слайд 5)
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1.Знайомство з іменниками – назвами істот і назвами неістот
- Слухаючи ваші повідомлення про сніжинки, я уявила таку картину: Зима. Лісова галявина вкрита білим пухнастим снігом. Посеред галявини, біля куща, з-під снігу стирчить старий пень. У ньому багато снігових квартир для лісових мешканців. Під корою сховались від холоду дрібні комашки. Поряд влаштувався на зимівлю стомлений жук. А в норі між корінням вмостилась прудка ящірка.
На галявині – діти. Вони розвішують годівнички для пташок.
- Чи помітили ви іменники в моїй розповіді?
- Які?
- Запишіть їх.
- На які питання кожен з них відповідає?
(Діти ставлять питання до кожного слова і роблять висновок, що іменники, що означають назви людей і тварин, відповідають на питання хто?, а іменники, що означають назви неживих предметі, відповідають на питання що?)
1.Формулювання правила
2.Читання правила в підручнику
ІV. Фізкультхвилинка
Ми – малесенькі сніжинки,
Тихо падаєм згори.
І кружляєм, як пушинки,
У садочку і в дворі.
Мов дівчатка - балеринки
Закружляли у танку.
А тоді спочити сіли
В чистім полі і в ліску.
(Слайд 6)
3.Вправа «Снігова куля». Робота в групах
- А зараз я пропоную позмагатись в групах, чия снігова куля буде більшою і яка з груп швидше її скачає. На сніжинках, що лежать на ваших партах, запишіть «зимові» іменники і прикріпіть сніжинку на дошку. 1 група «качає снігову кулю» з іменників – назв істот, а 2 група – з іменників – назв неістот.
(Діти виконують завдання, потім з кожної групи вибирають учня, який перевіряє правильність виконання завдання групою суперників.)
(Слайд 7)
4. Гра «Мікрофон»
- Використовуючи іменники із «снігової кулі» та малюнки, на яких зображена зима, складіть розповідь.
(Слайд 8)
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Самостійна робота
Вправа 278
1