Уточнювати і розширювати уявлення учнів про їжака як представника диких тварин; розповісти про живлення диких тварин; викликати інтерес до пізнання природи; виховувати любов до світу тварин.
Тема. Запитання до природи. Чим снідає їжачок?
I. Організаційний момент
Вправа «Погода» — Яка зараз пора року?
— Який місяць?
— Яке число?
— Тепло чи холодно надворі?
— Який стан неба?
— Яка температура повітря?
— Чи були сьогодні протягом дня опади?
II. Повідомлення теми і мети уроку
Відгадайте загадку.
У густому лісі під ялинками,
Обсипаний листям,
Лежить клубок з голками, Колючий і живий.
— Хто це? (Їжак)
— За якими ознаками ви дізналися, що це їжак?
— Хто бачив їжака? Де?
— Чим живиться їжак? (Розглядання малюнка їжака.) — Сьогодні ми дізнаємося, чим снідає їжачок.
III. Вивчення нового матеріалу
1. Розповідь учителя
Їжак — це невелике колюче звірятко з гострою мордочкою. його тіло вкрите голками завдовжки 2-3 см, які є шерстю, що переродилася. Голки вкривають усе тіло, окрім мордочки, голови і живота. Як і шерсть інших тварин, вони можуть вставати дибки і в цьому випадку є надійним захистом від нападу. їжак може згорнутися клубком, захищаючи таким чином частини тіла, на яких немає голок.
Їжак — комахоїдна тварина, але іноді живиться і рослинною їжею, зокрема листям салату, плодами, ягодами, жолудями, а також грибами.
З настанням темряви їжак вилазить із нори та обходить свої мисливські угіддя у пошуках равликів, комах, стоніг та інших дрібних тварин. їсть він також бджіл, джмелів і скорпіонів, не боячись їх укусів. їжу їжак шукає ретельно, заглядає під кожен листок, перевертає будь-яку гілку. Самиця водить із собою малюків, щоб навчити їх шукати їжу.
Самиця будує з листя просторе гніздо на землі в затишному місці. Зазвичай у їжачихи народжуються п’ятеро дитинчат. Після народження їжачат вона перебуває з ними лише один день, а на другий виходить на пошуки їжі, щоб дитинчатам вистачало молока.
їжаки, як правило, малочутливі до отрут. З цієї причини вони часто нападають на гадюк і вбивають їх. До того ж гадюки практично не можуть прокусити шкіру їжака через колючки.
— Що є голками їжака?
— Чи все тіло їжака вкрите голками?
— Як він оберігає ці частини тіла?
— Чим живиться їжак?
— Коли настає час полювання їжака?
— Як їжачиха ростить їжачат?
— Чому гадюки небезпечні для їжаків?