Тема уроку : Джеймс Олдрідж “Останній дюйм.”
Проблема взаємин між батьками й дітьми. Символічність назви оповідання.
Мета уроку : допомогти учням усвідомити ідейно-художній зміст оповідання
Дж. Олдріджа, повторити біографію письменника; розвивати навички виразного читання, переказу та аналізу прозового твору; вміння характеризувати проблеми та героїв, з ними пов'язаних; висловлювати власні думки з приводу прочитаного;
виховувати повагу до сімейних цінностей та родинних зв’язків.
Очікувані результати: учні досконало володіють текстом оповідання «Останній дюйм», розуміють значення нових слів та понять, пояснюють вчинки літературних героїв, зіставляють їх зі своїми, висловлюють власне ставлення до проблем твору.
Ключові компетентності: комунікативна, креативна, читацька.
Обладнання: підручник, мультимедійна презентація, портрет Дж. Олдріджа, відеоматеріали (фільм, знятий в 1958р. режисерами Теодором Вольфовичем і Микитою Куріхіним).
Епіграф: На це варто витрачати час.
Дж. Олдрідж.
ХІД УРОКУ
І.Організаційний момент.
1. Слово вчителя.
Як часто ми не розуміємо один одного, конфліктуємо через дрібниці. Проблема взаємин батьків і дітей, що належать до різних поколінь, існувала в усі часи. Один із художніх творів англійського письменника Джеймса Олдріджа саме і присвячений такій делікатній грані людського спілкування.
2.Оголошення теми уроку.
3. Етап цілепокладання. (діти визначають мету уроку, завдання)
4. Звернення до епіграфа.
Зачитайте епіграф. Наразі ми його пояснювати не будемо, а повернемося до цих слів пізніше.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Учень пояснює незрозумілі слова.
Дюйм - (гол., великий палець): міра довжини в англійській системі мір (2,54 см)
Миля – одиниця довжини, яка використовується тепер здебільшого у морській справі, рівна 1852 метрам.
Хамсин – сухий та спекотний вітер у Єгипті, що дме з пустелі.
ІІІ. Формування умінь і навичок.
Сформулюйте ознаки жанру оповідання. Чи наявні вони у творі Дж. Олдріджа «Останній дюйм»?
Прозова форма.
Невеликий обсяг.
1 – 2 дійові особи.
Описана одна подія.
Нетривалий час дії.
Заповнити візитки головних героїв.
Ім`я Бен Деві
Вік 43 роки 10 років
Рід занять льотчик
Риси характеру різкий мовчазний
нервовий вразливий
самовпевнений наляканий
Герої оповідання дуже самотні. Вони не розуміють один одного. Батько Бен у 43 роки припинив літати, втратив надію на пристойну роботу. Від нього пішла дружина. Чоловік залишився самотнім під тиском життєвих проблем. Обох батьків абсолютно не цікавить син. Десятирічний Деві не має теплого родинного спілкування . На мою думку, хлопчикові було найважче, адже він ще дитина. А діти не можуть почуватися щасливими без батьківського піклування, материнської ласки, спокою в домі. І ситуація в родині, напевно, і далі би погіршувалася, якби не складна ситуація.
Прокоментуйте ситуацію, яка сталася, за допомогою опорного шаблону, куди маєте вставити потрібні слова.
Батько …………… разом із …………….._полетіли на маленькому………..____ на берег …………....у бухту, що мала назву ……………_. Бен мав на меті зробити …………. для__........................_. За цю роботу йому мали заплати …………………._. Але під час_..................... тіло чоловіка поранили_....................._, бо він випадково забруднив руки та ноги _............_. Єдиним шансом на порятунок батько вважав_.................................. .
Можливо, якби Бен не взяв хлопця з собою, все сталося би по-іншому. Займіть позицію і прокоментуйте, чи потрібно було брати сина у небезпечну подорож.
Так Ні
Що ж це за небезпечна місцевість, розкаже нам учень, проведе заочну екскурсію берегом Червоного моря.
Червоне море – це найтепліше і найближче до Європи тропічне море.
Воно має свої унікальні особливості. По-перше, це найсолоніше море у світі. По-друге, Червоне море найтепліше на Землі (середня температура у лютому в північній частині + 23 С, в серпні +27 С). І це водне поєднання солоності з чистотою і теплотою є оптимальним середовищем для розвитку коралів. Головна визначна пам’ятка Червоного моря – його неповторний підводний світ. Акул в ньому велика кількість. Це хижак і атакує все, що їй здається здобиччю: рибу, черепах, морських птахів, братів – акул. Китова акула – справжній велет Це найбільша із сучасних риб завдовжки 13 метрів. Але, попри колосальні розміри, китова акула не є небезпечною, це привітна риба, яка залюбки підпускає до себе пірнальників. Останнім часом багато дослідників доводять, що акули зовсім не агресивні. Просто їх не треба провокувати. Якщо ви помітили хижака здалеку, спокійно пливіть собі. Набагато краще продемонструвати свій спокій і дружній настрій. Не варто годувати цих тварин. А ще вони кидаються на запах крові.
А Бен був необережним і постраждав. Його єдина надія – син.
Знайдіть і зачитайте цитати, що розповідають про батька, який стікає кров`ю, намагаючись не налякати сина. Він підштовхує хлопця до того, щоб виконати складну справу.
В 1959 році режисер Микита Куріхін у СРСР зняв однойменний фільм за оповіданням Дж . Олдріджа. Останній навіть написав сценарій. Перед вами вибрані кадри. За картинками назвіть, які важкі завдання довелося виконати хлопчику.
Чому останній дюйм такий важливий для посадки літака?
Чи змінилися стосунки батька та сина після подорожі?
|
Бен |
Деві |
До |
Забув про родину, заклопотаний, сміливий, різкий, нервовий, самотній, відчужений, роздратований, не піклується про дитину. |
Нерішучий, насторожений, мовчазний, усього боїться, самотній, нещасний, несміливий, небажана дитина. |
Після |
Виважений у словах та вчинках, терплячий, турбувався про хлопця, мужній, має силу волі. |
Хоробрий (керує літаком), упевнений у собі, рішучий, тямущий. |
При посадці літака останній дюйм вирішує вдале приземлення.
А у стосунках батька та сина – це маленький крок до примирення.
Порозуміння, відчуття, що вони рідні люди! Бен та Деві змогли розгледіти один одного лише у важкій ситуації. Як будуть далі будуватися стосунки? Невідомо. Вони лише на початку шляху. Проте ми точно знаємо, що цей напрямок вірний.
На що ж варто витрачати час? На тепле родинне спілкування.
Тому, прийшовши додому, обов’язково поцілуйте своїх батьків, дідусів, бабусь, подякуйте за те, що вони у вас є, що вони про вас піклуються. Повірте, що в наш божевільний час їм дуже нелегко . Тому давайте просто приносити один одному радість. Це так мало і так багато водночас.
Зрештою, тільки на це і варто витрачати час.
Оберігайте свої родини!
12. Домашнє завдання: