Поданий матеріал - це конспект першого уроку зарубіжної літератури у 5 класі. Як організувати і провести перше заняття так, щоби учнів зацікавити вивченням нового предмета? Дана розробка допоможе вам у цьому.
Дячок Світлана Олександрівна –
учитель-методист української мови і літератури
та зарубіжної літератури Колиндянської ЗОШ І-ІІІ ступенів
Чортківського району Тернопільської області
СВІТОВА ЛІТЕРАТУРА –
ДУХОВНА СКАРБНИЦЯ ЛЮДСТВА. РОЛЬ КНИГИ В СУЧАСНОМУ ЖИТТІ
Урок перший
Мета: ознайомити і зацікавити учнів новим навчальним предметом «Світова література», викликати інтерес до читання художніх творів, дати початкове поняття про всесвітній літературний процес, пояснити значення світової літератури в сучасному житті людини й людства; розвивати творче та логічне мислення учнів, усне мовлення; виховувати повагу до загальнолюдських цінностей, духовних надбань людства, формувати естетичні смаки.
Обладнання: виставка книг (народні та літературні казки, художні твори дитячих письменників зарубіжжя), ілюстрації до творів попередників, карта світу, плакат-книга із написом «Людина, яка не читає книг – проживе одне життя. Людина, яка читає книги, проживе декілька життів», фішка із написом «Світова література».
Епіграф: «Людина, яка не читає книг – проживе одне життя. Людина, яка читає книги, проживе декілька життів».
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
Перегляд відеофрагмента «Подорож Кримом».
ІІ. Актуалізація опорних знань
Бесіда з постановкою проблемних запитань.
- Тож, справді, книгу не замінить ніщо. А коли людина начитана, розумна, комунікабельна, то і подорожувати їй легше, і орієнтуватися у чужій країні простіше. Отож разом пропоную поринути у світ літератури на наших уроках.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
- Сьогодні ми дізнаємося про новий предмет у шкільній програмі, розкриємо значення світової літератури як духовної скарбниці людства, визначимо, яка роль книги в сучасному житті людства.
ІV. Вивчення нового матеріалу
а) Проблемне завдання
- А що таке, на вашу думку, література? (Відповіді учнів).
- Література (лат. littera – буква, літера) – сукупність писаних та друкованих творів певного народу, епохи, людства; це різновид мистецтва, результат творчого процесу автора, зафіксований у відповідному тексті за допомогою літер. Кожний народ, нація має свою конкретну літературу. Відповідно: літературні твори, створені українцями, становлять – українську літературу, література росіян – російська література, література французів – французька, а література усього світу – світова література. Отож на наших уроках ми читатимемо твори авторів, які жили чи живуть у різних куточках світу: Америці та Франції, Росії та Німеччині, Японії та Франції. (Вчитель показує ці країни на карті світу). Саме завдяки літературним творам, що можуть умовно символізувати велику скриню, у котрій заховано великі скарби (для нас це інформація та досвід), ми дізнаємося про моральні уявлення різних народів світу, про вірування людей, їхні традиції та звичаї, особливості життя й історії.
- Твори українських письменників вивчатимете на уроках української літератури, а твори митців художнього слова інших народів усього світу від найдавніших часів до сьогодення – на уроках світової літератури. А які ще інші види мистецтва ви знаєте? (Музика, образотворче мистецтво, хореографія).
- Чим відрізняється література від інших видів мистецтва? Який основний засіб творення образу в літературі? (Слово).
б) Ознайомлення із підручником
- Насолоджуватись мистецтвом слова ми зможемо завдяки підручнику «Світова література», а також книгам, які варто брати у бібліотеках. Візьміть у руки підручники. Що і кого зображено на обкладинці? Чи відомі вам ці герої? Прочитайте прізвища авторів підручника. Відкрийте підручники і ознайомтесь з умовними позначеннями. Перегляньте зміст. Прізвища яких письменників вам відомі?
- Як ви зауважили, багато творів, через обмежений обсяг підручника, скорочено. Проте, я вважаю, що твори потрібно читати повністю. І саме тут на допомогу нам прийде бібліотекар.
в) Слово бібліотекаря
- Щоби переконати вас у тому, що твори варто читати повністю, я проведу такий дослід. Попрошу одного учня до дошки. Його прикриємо великим листком ватману. (Учитель прикриває учня, залишивши лише голову). Скажіть, що ви бачите? (Голову). Добре. (Учитель прикриває учня, залишивши ноги). А зараз кого чи що ви бачите? (Ноги). (Учитель відкладає ватман вбік). А зараз? (Свого однокласника). Так саме і художній твір. Коли ви читатимете його уривками, частинами, то єдиного цілого не пізнаєте. Тому варто читати твори повністю. А на допомогу вам прийде саме бібліотекар, який і допоможе відшукати потрібну книгу в бібліотеці чи на відповідному Інтернет-сайті.
г) Робота з підручником. С.5
- Ми так багато говоримо про книги, про читання. А чи любите ви читати? Чому?
- Уміти читати, це не просто перегортати сторінки книжки, це насолоджуватися читанням, знаходити щось цікаве у літературному чи науковому творі, розуміти прочитане, мати свою власну думку на пізнану інформацію. Відкрийте свої підручники на сторінці 5 і ознайомтесь із пам’яткою. (Учні читають «ланцюжком»).
д) Літературна вікторина
- Я більше ніж впевнена, вдома та й у школі ви читали різні книги. Пропоную пригадати назви прочитаних вами творів та головних героїв за допомогою вікторини. Хто першим правильно відповість на запитання, отримає в подарунок від бібліотекаря книгу із цим твором.
1. Хто приїхав на бал в кришталевих черевичках? («Попелюшка або соболевий черевичок». Попелюшка).
2. Якого хлопчика виховували звірі? («Мауглі». Мауглі).
3. Хто з літературних героїв ходив у чоботях? («Кіт в чоботях». Кіт).
4. Найменша героїня казок, яка народилася у горіховій шкарлупі. («Дюймовочка». Дюймовочка).
5. Яка дівчинка опинилася серед сімох гномів? («Білосніжка і семеро гномів». Білосніжка).
6. Як звали хлопчика, котрий завдяки своїй хитрості та винахідливості зумів побілити паркан у декілька разів, хоча до того цю роботу він вважав непосильною? («Пригоди Тома Сойєра». Том).
е) Робота у зошитах
- Окрім підручника та літературних творів, нам, для успішної роботи, потрібні ще й робочі зошити та зошити для контрольних робіт. (Учитель оголошує вимоги до ведення робочих та контрольних зошитів, учні підписують їх).
є) Теорія літератури
- У підручниках на сторінці 6 ви знайдете інформацію про виникнення терміна «світова література». Саме в німецькому місті Веймар письменник Й. В. Гете, твори якого читатимемо уже в 5 класі, обґрунтував цей термін, бо вважав, що між різними літературами народів світу існує певна єдність, вони мають розбіжності й разом з тим деякі спільні закони свого розвитку, можуть впливати одна на одну. У світовій літературі органічно поєднуються різні національні літератури (українська, англійська, німецька, японська, китайська та ін.). Отож запишіть у свої зошити трактування поняття «світова література». Що означає умовна позначка «Книжка із великою літерою «С» на обкладинці»? (Словник термінів). Терміни, які варто запам’ятати!
ж) Робота біля політичної карти світу
- Як ви вже зрозуміли, що дуже часто на уроках літератури ми мандруватимемо різними країнами світу, тому без карти нам не обійтися. А щоби краще запам’ятовувати у яких країнах ми побували завдяки тому чи іншому письменникові, пропоную прикріплювати до карти ось такі фішки. Сьогодні це фішка із красивим написом «Світова література». Як ви думаєте, куди я її прикріплю? (На карті, де позначена країна Німеччина). Чому?
V. Підсумок уроку
- Яка із нерівностей правильна? Чому?
Національна література = Світова література
Українська література + Зарубіжна література = Світова літератур
VІ. Домашнє завдання
Прочитати статті в підручнику (С.3-9). Виконати творче завдання №2 (С.10) або скласти власне висловлювання на тему: «Книга, прочитана влітку».