Урок - змагання з англійської мови "The Smartest" містить різноманітні завдання, метою яких є виховувати та підтримувати мотивацію учнів до оволодіння іноземною мовою ; розвивати навички усного мовлення, формувати лінгвокраїнознавчу компетенцію учнів; відпрацювати фонетичні навички; проконтролювати мовні навички та вміння учнів; проконтролювати рівень засвоєння учнями даних тем; розвивати здогадку та вміння швидко орієнтуватися в умовах непідготовленого монологічного мовлення; прищеплювати цікавість до культури, історії, традицій англомовних країн; виховувати вміння працювати в колективі (команді).
Урок – змагання : «The SMARTEST»
Мета: відпрацювати фонетичні навички; вчити розуміти іноземну мову в ігрових ситуаціях; проконтролювати мовні навички та вміння учнів; проконтролювати рівень засвоєння учнями даних тем; розвивати вміння застосовувати вивчені лексичні одиниці та граматичні правила в конкретній обстановці; розвивати здогадку та вміння швидко орієнтуватися в умовах непідготовленого монологічного мовлення; прищеплювати цікавість до культури, історії, традицій англомовних країн; виховувати вміння працювати в колективі (команді).
Обладнання: заготовки з завданнями та варіантами відповідей на тестові завдання; 2 набори ігрових карток.
Хід вікторини:
I. Організаційний момент.
а) привітання;
Dear Friends! We are very glad to see you here. Glad to meet you, dear boys and girls. Today we are having a competition, an English quiz and each of you will take part in it as a member of one team or fans. We will not read texts or learn dialogues. We were busy doing all that at the previous lessons. Today we will play.
Today we are going to have a kind of intellectual game between two teams .We hope it'll be rather interesting for you and you'll have a good time. So, be attentive, listen to all the questions and try to give answers. We wish you good luck and hope for your active participation. And whatever team is the first, the main winner, of course, will be friendship. Yes, you'll have to work together to make the common decision and it's possible only when you are united, when you are real friends.
б) повідомлення правил гри;
в) представлення команд (команди обирають назву, капітана).
II. Основна частина гри.
1. The contest „Literature”
Find as many words in this word-search as you can. All of them refer to the topic “Literature”
Answers: play, detective, story, book, novel, science, adventure; author, fiction, fairy tale, poem. 12 words (count each word, 1 point for any right one)
2. The contest “Go on!”
It is called “Go on!” The task is to answer the questions at high speed. If you don’t know or don’t remember the answer, you should say “Go on!”, because your time is limited.
a) The questions to the first team
b) The questions to the second team
3. Professions, professions…
Do you know these famous people and their professions? Teams answer in turn.
Tchaikovsky was a … (composer)
4.Holidays.
Now make up as many words as you can from the “Thanksgiving turkey”
5.Find the words which are connected with holidays.
T |
r |
A |
d |
I |
T |
I |
o |
n |
n |
U |
v |
S |
p |
B |
G |
E |
f |
v |
s |
R |
c |
H |
r |
I |
S |
T |
m |
a |
s |
K |
u |
O |
e |
R |
D |
E |
h |
l |
f |
E |
y |
L |
s |
T |
C |
A |
y |
e |
j |
B |
h |
I |
e |
H |
X |
S |
d |
n |
g |
V |
m |
D |
n |
D |
Z |
T |
h |
t |
e |
J |
n |
A |
t |
A |
S |
E |
g |
i |
d |
C |
b |
Y |
m |
Y |
X |
R |
f |
n |
e |
X |
c |
H |
a |
L |
L |
O |
w |
e |
n |
6. Now you are to read the descriptions of the holidays and to guess which ones are described.
7. Now I’ll ask you the captains of both teams. The last task is for you. Imagine that you are the guide in London. Tell your group about one of the famous places of interest in London. For this task I’ll give you 10 points. When everything will be correct.
ІІІ. Заключна частина
1. Підведення підсумків.
2. Нагородження переможців.