Урок "Змінні й незмінні слова"

Про матеріал
Матеріал містить завдання на розширення знань учнів про лексичне значення слова ; змінність та незмінність слова.
Перегляд файлу

                                         Урок№20                         дата___________

Тема: Змінні й незмінні слова

Мета:навчальна: активізувати знання учнів про будову слова; показати відмінність між змінними й незмінними словами; розвивальна: збагачувати словниковий запас учнів; розвивати мислення, увагу, спостережливість, пам’ять, підвищувати культуру мовлення; виховна: виховувати бережне ставлення до мови


                                                    Хід уроку

 Організаційний момент. Мотивація

 Актуалізація  опорних знань та умінь учнів.

Ми продовжуємо вивчати тему «Будова слова». Але давайте пригадаємо :

Будова слова  --- значуща частина слова ---- префікс, корінь, суфікс, закінчення, основа. 

Форми слова --- змінюються за відмінками, родами, числами.

 Спільнокореневі слова --- слова—споріднені--- родичі.

Оголошення теми і мети уроку
Вивчення нового матеріалу.

 

Опрацювання підручника. (ст..56-57)

Слова бувають:
а)    змінні (весна, весною, весну, веснами);    
б)    незмінні (навесні).
Слова складаються:
а)    змінні — з основи і закінчення;
б)    незмінні — тільки з основи, закінчення не мають.
Основа — частина слова без закінчення, яка виражає  лексичне значення слова.

 

Картинки по запросу таблиця змінних і незмінних слів

 

 

 

 

 


 

 

 

Учитель. Пропоную підсумувати досліджене про змінні слова.
(Учні роблять висновки, які слова є змінними; яке закінчення називається нульовим; що треба зробити, щоб з’ясувати, що слово змінне.)
 

Вправа 122 (письмово). Відновити прислівя та виділити закінчення у виділених словах.

Вправа 127 (письмово). Записати слова в три колонки: зі звуковим закінченням, з нульовим закінченням, без закінчення.

Фізкультхвилинка

Листочки-парашутики, як стомлені пташки,

Летять і опускаються на трави і стежки.

Листочки-парашутики у лісі не злічить.

То осінь опускається, бо хоче відпочить.

 

 

Міні-диктант

 Запишіть текст під диктовку, визначте у словах закінчення. Зро­біть висновок.

Часто в березні зима ще могла нагадати про себе. Нерідко теплу погоду змінювали заморозки, пролітав сніг. Тому й кажуть, що в березня крутий характер: він і усміхнеться, і заплаче. Але все це — тимчасове явище. Хай там що, а березень, як мовить відоме прислів’я, березовим віником зиму вимітає (З кн. «Український рік у прикметах і прикметниках»).

Графічний коментований диктант (із самоперевіркою)

 Визначте закінчення й основу в словах: білого, трава, дзвінок, пишуть, червоний, весна.

Підсумок. Рефлексія.

Домашнє завдання. Вправа 128 (5 речень) або вправа 124 (до слів веселка, веселковий) записать  якомога більше закінчень.

 

 

 

 

 

 

 

 

doc
Додав(-ла)
Лялька Альона
Додано
8 жовтня 2020
Переглядів
5062
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку