Тема. Змінювання дієслів за часами
(3 клас)
Мета. Ознайомити з часовими формами дієслів, навчити учнів розрізняти дієслова в минулому, теперішньому і майбутньому часі; розвивати вміння аналізувати, зіставляти, розвивати мовлення учнів; виховувати пізнавальний інтерес, любов до рідної мови.
Обладнання. Картки із завданнями, таблиця “Змінювання дієслів за часами” .
Тип уроку. Вивчення нового матеріалу
Хід уроку
1. Організаційний момент.
Озвучення девізу уроку.
Хто мову рідну хоче добре знати,
На уроці має гарно працювати.
- Хто з вас хоче добре знати рідну мову?
- Я рада, що маю багато однодумців, що ви любите свою рідну мову.
2. Повторення вивченого.
Індивідуальна робота з карточками. (3 учні)
1 карточка. Спиши речення. Підкресли дієслова.
Красуня-верба першою розкриває обійми весні, вдягає
золотисті сережки. А на кущах верболозу з’являється цвіт.
2 карточка. Випиши дієслова в початковій формі.
Якщо ви помітили пожежу, необхідно сповістити про це
дорослих. Викликати пожежників, зателефонувати за номером
101. Чітко сказати адресу, за якою сталася пожежа, своє
прізвище.
3 карточка. Склади речення зі слів. Підкресли граматичну основу.
калина, в, квіток, Навесні, мереживо, вбирається, біле.
(Навесні калина вбирається в біле мереживо квіток.)
а) Каліграфічна хвилинка.
Завдання. Списати каліграфічно речення, вставляючи пропущені
букви.
Біля сте.ки одягла верба сере.ки.
- Поясніть, які букви вставили.
- Яке це речення за метою висловлювання? За інтонацією?
- Назвіть граматичну основу речення.
- Якою частиною мови виражений присудок?
б) Повторення вивченого про дієслово.
- Що таке дієслово? Наприклад.
- З якою частиною мови найчастіше зв’язується в реченні? Наприклад.
- Яку роль виконує в реченні?
- Які дієслова відносяться до початкової форми? Наприклад.
3. Повідомлення теми уроку.
- Сьогодні на уроці ми розширимо свої знання про дієслово, ознайомимось з новою граматичною ознакою дієслова – часом. Навчимося розрізняти дієслова в різних часових формах.
4. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.
а) “Мозковий штурм”.
- Що вам спадає на думку, коли ви чуєте словосполучення “часи дієслова”?
б) Запис речень під диктовку. Робота над реченнями.
Петрик взяв в бібліотеці книгу. Хлопчик читає книгу. Він прочитає
книгу.
- Назвіть дієслово першого речення. (Взяв)
- Поставте до нього запитання. Коли відбувалася дія, яку називає це слово? У момент мовлення чи в минулому, до того, як ми про неї говоримо? (Що зробив? Дія вже відбулася в минулому. Це дієслово минулого часу.)
- Назвіть дієслово другого речення. (Читає) Поставте до нього запитання. Коли відбувається дія? (Що робить? Дія відбувається зараз. Це дієслово теперішнього часу.)
- Назвіть дієслово третього речення. (Прочитає) Поставте до нього запитання. Коли відбудеться дія? (Що зробить? Дія відбуватиметься потім. Це дієслово майбутнього часу.)
в) Робота з таблицею “Змінювання дієслів за часами” .
Висновок. Дієслова змінюються за часами. Вони мають три часи:
минулий, теперішній і майбутній. Щоб визначити час дєслова,
потрібно поставити запитання до нього і визначити, коли
відбувається дія.
Фізкультхвилинка
г) Робота за підручником. (Вправа 353, с.148)
Колективна робота.
- Прочитайте текст.
- Випишіть підкреслені дієслова. Поставте до них питання. Визначте час
дієслів.
5. Закріплення вивченого матеріалу.
Творче завдання. Робота в парах.
- Попрацюйте в парах. Спишіть текст, змінюючи дієслова в дужках так,
щоб утворити відповідну часову форму.
Весна швидко (крокувати) по землі. Скоро (зазеленіти) дерева. З
теплих країв (повертати) птахи. З неба (посміхатися) лагідне
сонечко.
- Над дієсловами скорочено запишіть час.
6. Підсумок уроку.
Вправа “Незакінчене речення”
- На сьогоднішньому уроці я дізнався (дізналась) …
7. Домашнє завдання.
С. 150, вправа 356 – І рівень.
С. 147, вправа 355 – ІІ рівень.