Тема: Знаходження значення виразів на сумісні дії з багатоцифровими числами. Дії з іменованими числами. Складання і розв’язування рівнянь.
Мета: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес; розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів.
Обладнання: підручник, картки із завданнями, роздатковий матеріал.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань.
1) Робота за картками (за варіантами).
Учень обирає картку за власним розсудом (з використанням прийому «Тихе опитування»).
Варіант 1
1. 4523 + 3456 = [ ]
А 1067
Б 7979
В 7879
2. Обчисли письмово.
5342 + 1227 6745 + 2152
3461 + 5328 4653 + 3316
3. Розв’яжи рівняння.
х - 3672 = 1126 + 207
4. Знайди значення виразу 5733 + а, якщо а = 1264.
Варіант 2
1. 5448+ 2462 = [ ]
А 7810
Б 7900
В 7910
2. Розв’яжи рівняння.
х - 3786 = 2434
3. Обчисли письмово.
5607 + 3489 2987 + 6456
7549 + 1677 3598 + 2302 + 1689
4. Знайди значення виразу 6910 + а, якщо а=2673.
2) Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії).
Відпочинок, дозвілля — проведення часу, метою якого є відновлення нормального стану організму.
Зазвичай відпочинок має такі стадії: стомленість, розслаблення, відновлення сил, розвага.
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Повідомлення теми та мети уроку (фронтально з використанням прийому «Коло ідей»)
1)Самостійна робота за варіантами з подальшою перевіркою вчителем.
Завдання № 1077
Варіант 1
30 000 - 37 800 : 84 : 18 + 589 = 30 000 - 450 : 18 + 589 = 30 000 - 25 + 589 = 29 975 + 589 = 30 564
Варіант 2
(364 ∙ 92 + 230 230) : 46 = (33 488 + 230 230) = 263 718 : 46 = 5733
2) Знайдіть значення виразів № 1078
Варіант 1
26 кг 372 г : 76 - 22 кг 088 г : 88 = 26 372 : 76 - 22 088 : 88 = 347 - 251 = 96 г
10 кг : 5 г = 10 000 г : 5 г = 2000
Варіант 2
30 км 008 м : 88 + 14 км 600 м ∙ 42 = 30 008 : 88 + 14 600 ∙ 42 = 341 + 613 200 = 613 541 м = 613 км 541 м
10 м : 5 см = 1000 см: 5 см = 200
3) Виконання завдання № 1079( робота у міні групах)
Варіант 1
х : 61 = 305
х = 305 ∙ 61
х = 18 605
Варіант 2
540 : x = 20
х = 540 : 20
x = 27
4)Фізкультхвилинка (під мотив пісні «Будьте здорові...»).
5) Робота над задачею № 1080, с. 167 (самостійно )
Розв’язання:
1) 1445 - 245 = 1200 (ц) — для прокорму;
2) 1200 : 6 ∙ 5 = 1000 (ц) — продав.
Відповідь: 1000 ц картоплі продав фермер.
6) Робота над задачею № 1082(робота в міні-групах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»)
Розв’язання:
1) 2 + 4 + 6 = 12 (км) — проїхав менше за 3 год;
2) 148 - 12 = 136 (км) — проїхав за 4 год, якщо однаково;
3) 136 : 4 = 34 (км) — проїхав мотоцикліст за четверту годину.
Відповідь: 34 км проїхав мотоцикліст за четверту годину.
ІІІ. Узагальнення і систематизація знань.
Самостійна робота над геометричними задачами № 1081 (з використанням прийому «Коментування»)
Розв’язання:
1) 45 ∙ 20 = 900 (м2) — площа;
(45 + 20) ∙ 2 = 130 (м) — периметр;
2) 320 : 16 = 20 (см) — довжина;
(20 + 16) ∙ 2 = 72 (см) — периметр;
3) (х + 8) ∙ 2 = 40
2 ∙ х + 16 = 40
2 ∙ х = 40 - 16
2 ∙ х = 24
х = 24 : 2
х = 12 (дм) — довжина
12 ∙ 8 = 96 (дм2) — площа
4) а ∙ b = 24 см2
(а + b) ∙ 2 = 20 см
а = 6, b = 4
Довжина 6 см, ширина 4 см.
Коментування учнів (корекція вчителя).
IV. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Домашнє завдання
С. 167, № 1083, 1084.