Тема. Зв’язок слів у реченні.
Мета: навчити учнів встановлювати зв’язок між членами речення за
допомогою питань; закріплювати знання про речення та головні слова
в ньому; розвивати мовлення, збагачувати словник дітей;
вчити правильно формулювати речення та давати відповіді на запи-
тання; виховувати старанність, любов до природи.
Обладнання : підручник ,картки із завданнями, таблиця «Зв’язок слів у реченні», ілюстрації білочки, зайчика, лисички, вовка, малюнок зимового лісу, смайлики настрою, фонограма.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань з використанням інтерактивних
вправ.
Методи і прийоми: робота в парах, робота в групах, «мозковий штурм»,
«мікрофон», «асоціативний кущ».
Форми: індивідуальна, групова.
ХІД УРОКУ
Ось почався наш урок,
Щойно продзвенів дзвінок.
За парти всі сідаємо
Й працювати починаємо!
ІІ. Створення емоційного настрою.
- Дітки, сьогодні до нас на урок завітали поважні гості – наші вчителі. То ж давайте привітаємо їх своїми сонячними посмішками.
Ми даруємо вам посмішки привітні:
Щирі, лагідні, тендітні.
І у цей зимовий день
Хай вони вас зігрівають,
Як пташки, в душі співають!
-Дітки, у кожного з вас на парті смайлик настрою . Покажіть свій настрій на початку уроку. Дуже добре! То ж до роботи!
III. Перевірка домашнього завдання.
- Чи виникли у вас труднощі у виконанні впр.265? Чудово! Скільки речень ви записали? (Перевірка утворених речень)
-Молодці!
ІV. Актуалізація опорних знань.
1. Усне опитування.
Метод «Гронування».
- Що таке речення?
- Які ознаки речень ви знаєте?
-А чи можна з розповідного речення утворити питальне? Наведіть приклад.
2. Робота в парах.
-Діти, на кожній парті лежить картка із завданням: підкрелити головні слова в реченні, поставити до них питання.То ж працюємо!
Перевірка виконання.
Дуже добре! А зараз ми покажемо, як ми гарно навчилися писати.
2. Каліграфічна хвилинка.
- Нагадайте мені правила каліграфічного письма.
-Дітки, яка у нас зараз пора року? (Зима). Промовте вголос це слово. З яких букв воно складається? Давайте запишемо це слово.
-А яка зима? Доберіть слова із довідки( на дошці) і запишіть.
Довідка: сувора, сніжна, весела, тепла, квітуча, дзвінкоголоса.
3. Технологія «Асоціативний кущ»
-Які асоціації викликає у вас слово зима (відповіді дітей)
заметіль
гра у сніжки
хуртовина
снігова баба
Молодці! Ви дуже добре впоралися із завданнями, тому настав час для повідомлення теми і мети уроку.
IV. Повідомлення теми та завдань уроку.
То ж як ви думаєте, що ми будемо сьогодні робити? ( кожен із учнів висловлює свою думку щодо теми уроку. Учні, які мають однакові погляди, об’єднуються в групи).
Урок у нас сьогодні незвичний: ми з вами відвідаємо зимовий ліс. Ось він який : могутній, величний, засніжений( розгляд ілюстрації).
А нагадайте мені, будь ласка, як треба поводити себе у лісі? (відповіді дітей)
-Дітки, а яких лісових мешканців ми можемо тут зустріти?( на дошці ілюстрації тварин).
- А що ви про них знаєте?
Метод «Мікрофон» - «Я знаю, що зайчик…»(відповіді дітей)
- Молодці!
-Сьогодні ми з’ясуємо, як зв’язуються слова в реченні. Будемо вчитися встановлюва-
ти ці зв’язки. Тому пропоную вам пограти у цікаву гру.
Гра «Встанови зв’язок»
З’їсти ( що?) цукерку, …….
Зробити ( що?) поробку, …..
Зліпити ( що?) снігову бабу, ….
Йти ( куди?) додому, …..
-Дуже добре! Ви, мабуть, стомилися? Настав час для відпочинку.
V. Фізкультхвилинка.(музичний супровід)
1, 2, 3, 4, 5, - треба пальці розім’ять.
Гляньте : он яка ялинка!
Треба шишки позбирать.
Шишечки збираємо,
В кошик наш складаємо.
Почепим нашій білочці
Даруночки на гілочці!
VI. Первинне сприймання та усвідомлення матеріалу.
1. Робота з підручником:
а) впр. 266 – встановити зв’язок між словами у реченні, записати;
б) Творча робота.
-Як ви вже здогадалися, це завдання ви будете виконувати в своїх групах.
І група: копати - …….; ІІ група: будувати - …….;
косити - …….; поливати - ……;
-Яке слово у вірші зайве? А що можна вирубувати? (дерева. кущі)
в) Робота в групах.
Завдання : на дошці – ілюстрації тварин білочки та зайчика. Обрати 1 тварину, до якої ви підете в гості. Скласти речення про неї речення. Встановити зв’язок слів у реченні.
Якщо ви правильно виконаєте своє завдання, то зможете порадувати її гостинцями.( на зворотньому боці ілюстрації - малюнок з гостинцями).
-Молодці! Білочка та зайчик дуже вдячні вам за гостинці.
VII. Закріплення та осмислення нових знань.
(На дошці прикріплені аркуші, на яких написані слова для кожної групи. Діти поєднують ці слова і утворюють речення).
І група – хороше, зимовому, Як, лісі, же, в, !
ІІ група – чарівний, ліс, Прощавай, зимовий, !
-Дуже добре!
VIII. Підсумок уроку.
-Чи сподобалася вам наша подорож?
-Що нового ви дізналися?
-Покажіть смайлик настрою в кінці уроку. Поділіться своїми враженнями.
IX. Домашнє завдання. Впр.269 ( 1-3 завд.) – визначити межі речень, списати, у третьому реченні встановити зв’язок між словами.