Урок " Звук [ф], буква „еф”".

Про матеріал

вчити дітей вимовляти звук [ф], позначати його буквою „еф”, читати слова, текст, розвивати мовлення, вміння складати зв'язну розповідь; виховувати бережливе ставлення до речей, предметів, зроблених руками людей.

Перегляд файлу

 

 

 

Тема: Звук [ф], буква „еф”.

 

Мета: вчити дітей вимовляти звук [ф], позначати його буквою „еф”, читати слова, текст, розвивати мовлення, вміння складати зв’язну розповідь; виховувати бережливе ставлення до речей, предметів, зроблених руками людей.

 

Обладнання: предметні картинки; аплікація потягу з вагонами; замків, де живуть букви; картки із завданнями для учнів; таблиця для читання складів; лінійки для диференційованих завдань, таблиці Шульте, книжка І. Франка „Коли ще звірі говорили”, телефон, запис казки „Ріпка” І. Франка, таблиці про професії.

 

Хід уроку

 

  1. Організація класу.

 

2. Вступ

–– Про яку казку говорили на минулому уроці? („12 місяців”)

–– Що було казковим? (Серед зими –– весна і квіти на прогалинах)

–– Яка зараз пора року? (Осінь)

–– Який місяць? (Листопад)

–– Яке число? (21)

–– Яке свято відзначають християни?

Так, свято св. Архистратига Михаїла, який оберігає від заздрощів, злоби, гордості, і себелюбства, від усякого зла і навчає правильно жити. Кажуть, що він відомий відлигами. З цього дня зима морози кує, а земля мерзне.  А як сніг іде, то він на білому коні їздить.

Всіх вітаю зі святом. Отже, на вулиці осінь, а чи хотіли б ви повернутися у теплі дні, коли квітнуть квіти, зеленіє трава, стигнуть смачні соковиті плоди?

–– сідайте зручно, рівно в потяг і заберемо ще одну пасажирку по дорозі, яка зробить нашу подорож цікавою, багато чому навчить і розповість.

 

                     Основна частина

 

З. Артикуляційні вправи

– гудіння потягу (гу-гу) з нарощуванням швидкості вимови, сигнал (ту-ту) .

 

 

4. Дихальні вправи

- До вагонів лине запашний аромат квітів, понюхаємо їх. Це фіалка (вдихаєм-видихаєм (ах)). Чи подобається запах? Так.

- А якщо ні, то як це ми це передаємо почуття? (фе, фу)

- На квітці може бути бджілка. Яка збирає нектар і може вжалити. Щоб не було боляче ви дмете(фукаєте (фу-фу) і біль полегшується, ви розслабляєтесь, сидите рівно.

 

  1. Гра „Світлофор” ––зупинив знак: червоний –– стій, жовтий –– жди зелений –– йди.

 

  1. Зорове читання таблиць Шульте.

 

––Щоб їхати далі треба впорядкувати за 20 с розсипані цифри.

- диференціація завдань

- 1-20       - 1-15           - 1-10

 

7. Читання складів

Дорога розчищена, і ми рухаємось далі до острова, а на нього потрапили  можна тільки човном. Як бути? Ви здогадалися, хто нас виручить? Звичайно , нова пасажирка. Хто вона?

 Повтори слова, що мали новий звук фіалка, світлофор, цифри. В них є звук [ф], що позначаємо новою буквою „еф”. Ось вона:

Познайомтеся, малята,

Буква„еф” ось ця щоката!

 

7а. Фізкультхвилинка.

Познайомились, а тепер відтворіть її, ставши рівно, руки в боки.

 

7б. Порівняємо, співставимо.

Схожа на ножиці, на комашку-лялечку з маленькими крильцями.

Який звук? В „навушниках” – глухий приголосний.

 

7в. Човник підпливає до острова, там зустрічає їх жирафа і просить правильно прочитати склади, щоб відімкнути всі фортеці, а коли відмикаємо, то автоматично допоможемо: світлофор пропускає нас далі.

  • читаємо

                фа, фо, фу, фе, фі, фи

                 аф, оф, уф, еф, іф, иф

Всі фортеці відкриті, можна і сфотографуватись на згадку, а фотограф сфотографує і подарує фото.

 

 

 

8. Розширення кута зору

                                       фо      то

                                    ци            фра

                                  фі                  алка

                               жи                      рафа

                          фото                         графія

 

9. Читання „відлуння”.

             Ф . т . г . р . ф                      ф . т . . п . р . т

- постав наголос

- визнач склади, позицію звука [ф].

 

10 Добери слова із звуком [ф] і визнач його позицію.

                   - односкладові (фас, шеф)

      В цей час біля              - двоскладові (шафа)

      дошки 2 учні                - трискладові (фортеця)

  • Федорченко – зроби звуко-буквений аналіз свого прізвища.

 

11. Зробити звуко-буквений аналіз слів за малюнками

                                4 б.,  5 зв.                 5б., 5 зв.                під час добору слів

                                   Щука                      Фазан

                                 [- - o - o]                    [- o - o -]

          Яке слово зайве?

  • Перевірим, поясним.

 

12. Запишем у зошиті                                               4 б.,  4 зв.

                Ф ф             фазан               щука                 шарф [- o - -]

             — Перевіримо.

 

13. Відгадай загадки-ребуси

а) Гру цю люблять всі на світі

І дорослі й малі діти

М’яч, удар. І крики: „Го-ол!”

Пречудова гра… (футбол)

 

б) Є у мене вірний друг

Має він чудовий слух

І говорить голосами

Моїх друзів, тата й мами.

Як же звати мого друга?

— Всім відомо, це папуга!

— Помиляєшся, Антон,

Зветься друг мій… (телефон)

  • Визнач позицію звука [ф] щоб правильно записати слова, прочитай.
  •  Цей друг, не має добрий слух, а до кого ви звертаєтесь за порадою, інформацією, підказкою, що завжди розповідає, вчить як на світі жить? (книга)

По телефону сповіщаю:

  • Відкриваємо с. 128 букваря.

 

14. Робота з книгою

- читання слів хором за вчителем

- читання скоромовкою, нарощуючи темп читання

 

15. Скоромовка                                   (запис на дошці)

Фіалок не можна рвати,            

Федя їх буде охороняти.

 

16. Бесіда про охорону природи.

— Що було б ,якби не було квітів, дерев. пташок?

Із дерев — книги, зошити, папір.

Квіти дають ліки, красу.

Пташки знищують шкідників.

Рослини — льон — тканину, з якої виготовляють одяг.

Природа — краса нашого  краю. ЇЇ треба берегти і примножувати.

 

17. Читаєм слова с. 129: кофта, фартух, футболка, шарф — це речі. Хто їх створив?

 

18. Бесіда про професії батьків.

- (розповідь дітей)

— Якби не було роботи, щоб сталося?

Нема тракториста — не ореться земля.

Нема пекаря — не печеться хліб.

Нема водіїв — транспорт стоїть. І т.д.

Мабуть, не стало ж життя. Адже, життя — це праця і бережливість, тому все, що зроблено людською працею, треба берегти.

 

19. Фізкультхвилинка

Втомились від праці — перепочинем.

Знає добре буква кожна

Що хворіти їй не можна

І тому на фіз-зарядку

Всі побігли по порядку.

Що це, що це за підскоки?

Це ж у кого руки в боки?

Буква еФ на довгій ніжці

Пострибала по доріжці

 

 20. Підсумок.

— Ви добре працювали теж, і тому до нас прийшла „Азбука”, яка схожа на добру фею, що поведе нас у чарівне місто букв, де квітнуть фіалки, б’ють фонтани і купаються рожеві фламінго. (Розкривають панораму цього міста).

  • Азбука: Аж 33 зорі нам світять не вгорі,

На білім-білім полі збирали їх поволі

Ці 33 зорі у нашім букварі.

На згадку про чарівне місто і букву „еф” ми даруєм нашим гостям фіалки.

 

21. Читання тексту з букваря.

— А самі продовжуємо читати буквар і знайомитись з творами І. Франка. Книга „Коли ще звірі говорили”.

 

22. Прослуховування запису казки „Ріпка”.

 

23. Читання за вчителем хором тексту.

 

24. Читання тексту „ланцюжком”  учнями.

 

25. Хорове читання „відшукуванням” казки.

 

26. Замір повторного читання казки „Ріпка”.

 

27. Інсценізація казки „Ріпка”.

 

28. Підсумок: За добру старанну працю дід одержав добрий урожай, а ви отримали нові знання і мою похвалу за сумлінну працю.

 

 

 

doc
Пов’язані теми
Логопедія, Розробки уроків
Інкл
Додано
2 грудня 2018
Переглядів
1045
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку