Тема уроку: Звуки мови й мовлення.
Дивуєшся дорогоцінності мови нашої: в ній що не звук, то подарунок, все крупно, зернисто, як самі перла (Микола Гоголь)
Клас: 5.
Мета уроку: навчити учнів визначати групу, до якої належить певний звук (тверді і м’які, дзвінкі і глухі приголосні звуки; наголошені і ненаголошені голосні), уміти розпізнавати його у словах, запам’ятати слова із літерою ґ, закріпити знання школярів про правильну вимову слів, що властива нашій мові;
розвивати пам’ять, уважність, уміння аналізувати, класифікувати та порівнювати, формувати в учнів культуру мовлення;
виховувати любов до української пісні.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань і вмінь.
Хід уроку
І. Організаційний момент. Привітання
ІІ. Актуалізація знань, умінь і навичок
(на екрані відповідні картинки із надписами: звук, буква, слово, словосполучення, речення)
(звук – буква – слово – словосполучення – речення)
([нʹ] – н – пісня – українська пісня - Українська пісня прославила Україну на увесь світ.
Щодня ми чуємо звуки. Звуки автомобілів, гаджетів, звуки природи, тварин і людей. Немовля, коли народжується, вимовляє свій перший звук. Але звуків мови є 38. І кожен із них має свої властивості. Сьогодні ми навчимося розрізняти їх.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Викладач розповідає про класифікацію голосних і приголосних, а учень паралельно креслить схему:
Заповнити пропуски
![]()
![]()
![]()
![]()
Лунає аудіозапис кожного звука, тоді звуки один за одним діляться на групи (відео).
М’якими приголосні звуки стають тоді, коли після них стоїть ь, і, я, ю, є, що позначають один звук.
На екрані є чотири комірки і набір слів. Потрібно розподілити слова, заповнивши ними комірки із відповідними звуками.
Комірки: [й] [м] [нʹ] [ш]
Україна, мова, пісня, подарунок, нашої.
Чи помітили ви, де ми сьогодні вже стикалися із такими словами? (епіграф)
![]()

![]()
Складіть речення про пісню, використавши у словах пару дзвінкого із глухим на вибір. Ці звуки підкресліть маркером.
Без пісні сумує душа. [б] - [п]
Літера ґ є надзвичайно цікавою у нашій мові, адже вона є у нас і в білоруській абетці, проте у російській мові нема. Ця літера додає нашій мові дзвінкості та чіткості. Слів із цією буквою не дуже багато, тому їх дуже просто запам'ятати.
На екрані з'являються зображення слів, а учні мають записати ці слова, пам'ятаючи, що у них є буква ґ.





IV. Оголошення і пояснення домашнього завдання