Усний літературно Публіцистичний твір на морально – етичну тему « Ми матір називаємо святою»

Про матеріал
Пропоную розробку уроку розвитку зв'язного мовлення. Даний урок дає змогу учням висловити свої думки, підготуватися до написання твору.
Перегляд файлу

Мирнівська ЗШ I – II ступенів

 

 

 

 

Усний літературно – публіцистичний твір

на морально – етичну тему

 

« Ми матір називаємо святою»

 

 

                                                                                          

 

 

                                                                                           Підготувала

                                                                                                            учитель  української 

                                                                                                           мови та літератури

                                                                                                            Слєсарь Л.М.

Мета: формувати уміння й навички побудови зв’язних висловлювань з теми;

            розвивати вміння учнав усно складати твори в публіцистичному стилі                 на морально-етичну тему;

            виробляти уміння і навички виразного читання, самостійної роботи з додатковим матеріалом;

            сприяти збагаченню й уточненню словникового запасу;

            виховувати почуття любові до матері, до Батьківщини.

 

Обладнання: плакати, малюнки та вислови про матір, додаткова література, записи пісень.

 

Тип уроку: розвиток зв’язного мовлення.

 

Найбільший гріх людини – це неповага, нелюбов, нешанадо батьків.

Шануй батька твого і матір твою, щоб добре тобі було

Та щоб довголітнім був ти на землі.

(Біблія)

Хід уроку

I.Організаційний момент.

  Шановні діти! Глянувши на вас, можна сказати, хто ваші батьки, бо ви є їх частинкою. Мама й тато – найрідніші, найближчі кожному з нас люди. Вони дають наам життя,вчать нас, піклуються про нас. Їх образи опоетизовані у віршах, оспівані у музичних творах, прославлені у казках та легендах.

 

II. Мотивація  навчального процесу.

  Ми зараз поговоримо про найріднішу нам людину – маму. Сьогоднішня тема уроку «Усний літературно – публіцистичний твір на морально – етичну тему». Як ви розумієте цю тему? Спробуйте пояснити кожне слово з точки зору спрямованості на дію, яку треба буде виконати під час уроку.

  Отже:

  • усний – більшу частину часу буде відведено на спілкування, а не н письмо;
  • твір – скласти влсне висловлювання;
  • літературний – на основі літературних творів різних жанрів;
  • публіцистичний – громадський, об’єктом є відбиття актуальних суспільно-політичних, моральних та інших  проблем сучасності;
  • публіцистичний твір – це твір роздум, який вимагає вміння розгортати свої думки в певній послідовності, аргументувати їх, робити переконливі висновки;
  • моральний – система норм і принципів поведінки людей у ставленні один до одного та до суспільства;
  • етичний – етика – наука про мораль, поводження, розвиток і роль у суспільному та особистому житті людей.

 

III. Вивчення та опрацювання нового матеріалу.

 

  1. Символ України тризуб.

  Одним із символів України є тризуб, що має одне з таких тлумачень: Мати Божа, Мати Україна, рідна мати. Що ви ще знаєте про тризуб? ( Це триєдність життя: Батько – сила та розум, Мати – мудрість і добро, плід їхньої любові – дитина).

  

  1. Оспівування материнства у фольклорі.

  Материнство - святе і прекрасне почуття. В усі віки жінка-мати була охоронницею домашнього вогнища. Як ми говоримо на свою маму? (Мати, мама, матуся, матінка, матуся, неня, ненька, ненечка).

    Колискова пісня – лагідний материн наспів засіває дитячу душу любов’ю до людей, до природи, до всього живого. Якби не мамина пісня, сказав якось один древній історик, яким убогим було б наше життя.

  Діти, які ви знаєте колискові пісні? Яке її призначення?

  Шанування батьків – один з найважливіших обов’язків дітей. Про це говорять нам прислів’я та приказки. Скажіть, які ви знаєте?

Які батьки – такі й їхні діточки.

Який кущ – така калина, яка мати – така й дитина.

Як під сонцем квітам, так з матір’ю дітям.

Добрі люди – батькам вінець, а злі діти – батькам кінець.

  Рідна хата – це свята обитель роду людського, де нас зустрічає матуся, чиї пестливі руки випестили любисток і м’яту, мальви та чорнобривці (слухання  пісні «Чорнобривців насіяла мати» сл. М.Сингаївського, муз. В.Верменича).

  Назвіть пісні, де ще оспівується мати.

«Калинова вода» сл. С. Жуковського, муз. Д. Патричі;

«Край вікна любисток пророста весною» сл. Д. Луценка, муз. А. Пашкевича;

«Ой у вишневому садочку» народна пісня;

«Мамина   вишня» сл. Д. Луценка, муз. А. Пашкевича;

«Росте черешня в мами на городі» сл. М. Луків, муз. А. Горчинського.

 

  1. Образ матері у творчості поетів та письменників класиків.

  Матері все життя дивляться за нами і бажають  всього найкращого. Сподіваються від своїх дітей вищих злетів, гідного життя.

  Багато митців зверталися у своїй творчості до образу жінки-матері, прославляючи власних матерів. З поетів це Борис Олійник, Дмитро Павличко,

Олександр Білаш, Ганна Чубак, Антоніна Листопад, Євген Гуцало, Василь Сухомлинський, Тарас Шевченко, Леся Українка.

  Зачитайте, будь ласка, декілька поезій.

 

Рідна мати моя, ти ночей не доспала,

Ти водила мене у поля край села,

І в дорогу далеку ти мене на зорі проводжала,

І рушник вишиваний на щастя дала.

                                                 (А. Малишко)

Мати моя, опада сніжок,

Килимом стеле путь,

Хай не завіє твоїх стежок,

Що синові в серце йдуть.

                                                  (А. Малишко)

Коли б лише слова знайшлися, мамо, -

То світові не раз іще повім про хліб,

Твоїми печений руками, про день,

Зігрітий  поглядом твоїм.

                                                   (А. Бортняк)    

Мати  сіяла  сон

                під  моїм  під  вікном,

А  вродив  соняшник.

І  тепер:  хоч  буран,  хоч  бур’ян  чи  туман,

А  мені  —  сонячно.

                                                   (Б. Олійник)

  Є багато письменників, які зверталися до образу матері. Це Панас Мирний «Хіба ревуть воли, як ясла повні?», І. Нечуй-Левицький «Кайдашева сім’я»,

Г. Квітка-Основ’яненко «Маруся», В. Скуратівський, О. Довженко,

Ю. Мушкетик.

  Ми на уроках української літератури розпочали читати твори нової української літератури.

-Які твори ми прочитали?

-Де є образ матері ? 

-Як   проявляють свою любов Наталка Полтавка і Маруся?

-Скажіть чи відрізняється сучасне ставлення дітей до мами від тодішнього? Чим?

 

  1. Вшановуємо материнство.

Мама. Вимовляючи це рідне слово, перед тобою постає образ, єдиної, найріднішої. І де найти ті слова, якими можна було б виразити свою любов до матері.

  Хто з вас бажає розповісти про свою маму.(Розповіді учнів).

 

IV. Підведення підсумків.

 

Пам’ятаймо, матері ні купити, ні заслужити. Бережіть своїх матерів, шануйте їх. Знайте, що ранню старість і хвороби приносять не стільки праця, як сердечні хвилювання та переживання. «Є три біди у людини: смерть, старість і погані діти» - говорить українська мудрість.

  Дорогі діти, скоро ви закінчите школу. У кожного з вас по-різному складеться доля. Пам’ятайте завжди слова:

 

Приїжджайте частіше до дому,

Щоб не мучила совість потому.

І батьки хай зрадіють обоє!

Приїжджайте частіше до дому!

Ні грошей не привозьте, ні слави.

Будьте з рідними завжди ласкаві.

Бо не вічні ні батько, ні мати...

Завтра можете їх не застати...

Приїжджайте частіше до дому!

 

V. Домашнє завдання.

 

Написати твір на тему «Ми матір називаємо святою».

docx
Додано
24 листопада 2021
Переглядів
492
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку