Узагальнювальне слово при однорідних членах речення.

Про матеріал

Узагальнювальне слово при однорідних членах речення.

Мета: поглибити знання учнів про однорідні члени речення, навчити визначати узагальнювальне слово у реченні, формувати уміння ставити розділові знаки при однорідних членах речення;

розвивати культуру усного й писемного мовлення, логічне мислення, пам'ять, позитивні емоції,

виховувати інтерес до культурної спадщини України.

Перегляд файлу

Урок № 34

Тема уроку:Узагальнювальне  слово при однорідних членах речення.

Мета: поглибити знання учнів про однорідні члени речення, навчити визначати  узагальнювальне слово  у реченні, формувати уміння ставити розділові знаки при однорідних членах речення;

 розвивати культуру усного й писемного мовлення, логічне мислення, пам'ять, позитивні емоції,

 виховувати інтерес до культурної спадщини України.

Тип уроку: засвоєння нових знань

Обладнання: таблиця друкована або мультимедійна, підручник, Червона книга, ілюстрації з неї.

Хід уроку

 

І. Етап орієнтації.

ІІ. Етап цілепокладання.

Оголошення, представлення теми та очікуваних  навчальних результатів.

ІІІ. Етап проектування..

 

1. Практичне повторення  матеріалу. Самостійна робота.

2. Пояснення нового матеріалу.

2.1 Пояснення вчителя.

2.2. Робота з таблицею або з графічними схемами.

2. 3. Робота з підручником Вправа 157 , сторінки71 -72.

Фізкультхвилинка

2.4. Закріплення  теоретичного матеріалу.

3.    Практичне закріплення  теоретичного матеріалу.

3.1. Вправа творчого характеру 158, сторінка 72.

3.2. Коментоване письмо, трансформація тексту. Вправа 159, сторінка72.

3.3. Самостійна робота. Вправа 162, сторінка 73.

ІV. Етап організації виконання плану

1.Практичне повторення  матеріалу.

 Самостійна робота. (Дати відповідь на питання 1 - 2 словами).

1. З якою інтонацією вимовляються однорідні члени  речення?

2. Які однорідні члени  речення можуть бути однорідними?

3. Якщо однорідні члени  речення з’єднані сполучниками а , але, чи ставиться кома?

4. Якщо однорідні члени  речення з’єднані неповторюваним сполучником і,чи ставиться кома?

5. Сірко радісно стрибав, облизував ніс і весело дзявкотів. (Виписати однорідні члени.)

6. Сині, білі, червоні, фіолетові айстри палахкотіли на клумбі біля школи.  (Виписати однорідні члени)

(Кожна правильна відповідь оцінюється 2 б.)

2. Пояснення нового матеріалу.

2.1 Пояснення вчителя.

Однорідні члени речення можна об’єднати спільною назвою – узагальнювальним словом.

Розглянемо малюнки  вправи 156 і підберемо до узагальнювальних назв однорідні члени речення . Складемо речення з підібраними словами. Наприклад: На шкільній клумбі ростуть яскраві квіти: гвоздики, левкої, ромашки. Узагальнювальне слово є тим самим членом речення, що й однорідні члени речення. Воно може стояти у двох позиціях: перед однорідними, після однорідних членів речення Вживання розділових знаків нам допоможуть графічні схеми..

2.2. Робота з таблицею або з графічними схемами.

УС: О, О , О

УС: О і О.

УС: і О, і О.

О, О, О – ус.

О, Оі О – ус.

3. Робота з підручником. Вправа 157 , сторінка 71 – 72.

Дібрати до груп слів узагальнювальне слово. Опрацювати правила на сторінці 72.

Фізкультхвилинка

Встаньте, діти, посміхніться,

Землі нашій уклоніться

За щасливий день вчорашній.

Всі до сонця потягніться,

Вліво, вправо нахиліться,

Веретенцем покрутіться.

Раз присядьте, два присядьте

І за парти тихо сядьте.

2.4.Закріплення  теоретичного матеріалу.

- Яким терміном називаємо спільну назву для однорідних членів  речення?

- Яким членом речення виступає узагальнювальне слово?

- Де може стояти узагальнювальне слово?

3. Практичне закріплення  теоретичного матеріалу

3.1. Вправа творчого характеру 158, сторінка 72.

(Скласти і записати речення  з поданими групами слів. Міркування дітей про збереження природи. Інформація про Червону книгу.)

3.2. Коментоване письмо, трансформація тексту. Вправа 159, сторінка72.

 1. Пояснити вживання розділових знаків.

2. Перебудувати речення, змінивши позицію узагальнювального слова.

3. Записати трансформований текст.

3.3. Самостійна робота. Вправа 162, сторінка 73

(Списати. Розставити розділові знаки, підкреслити однорідні члени речення й узагальнювальні слова).

ІV. Контрольно-оціночний етап

  • Яким терміном називаємо спільну назву для однорідних членів  речення?
  • Яким членом речення виступає узагальнювальне слово?
  • Де може стояти узагальнювальне слово?
  • Яка пунктуація при наявності узагальнювального слова у реченні?

Домашнє завдання:вивчити параграф 17, виконати вправу 164, наводити приклади ,що коментують правила вживання однорідних членів  речення.

 

 

docx
Додано
21 серпня 2018
Переглядів
1220
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку