Конспект уроку української мови, 5 клас з теми : "Узагальнювальне слово при однорідних членах речення. Двокрапка і тире при узагальнювальних словах у реченнях з однорідними членами"
Урок № 34 Клас 5
Тема. Узагальнювальне слово при однорідних членах речення. Двокрапка і тире при узагальнювальних словах у реченнях з однорідними членами
Мета : поглибити знання учнів про однорідні члени речення, навчити розрізняти узагальнювальні слова при них; формувати навички пунктуаційної грамотності учнів; конструювати речення з узагальнювальними словами; за допомогою мовленнєво – комунікативного дидактичного матеріалу, виховувати любов до прекрасного.
Тип урок: комбінований урок
Форми роботи: індивідуальна, фронтальна, групова.
Методи роботи: слово вчителя, робота з підручником, робота в парах самостійна творча робота; методи: «Творче спостереження», «Зайве слово», диктант вибірковий, графічний, схеми; проблемне питання, вправа "Чомучки", "Незакінчене речення"
Обладнання: комп’ютер, дошка, мультимедійний проектор, картки.
Перебіг уроку
I.Організаційний момент
Перевірка домашньої роботи (Самоперевірка)
116. Спишіть речення, розставляючи пропущені розділові знаки. Підкресліть однорідні члени речення відповідно до їхньої синтаксичної ролі.
1. Ранкові поля стрепенулися перехлюпнулись за іскристий обрій чітко заворушились на тлі золотого лиття хмарин і вмилися сонцем. 2. Мороз хапав зубами калюжі і землю і так тримав їх, доки міг. 3. Легенда починається з кохання із подвигу і мужності людської з джерельця чистого води живої із сонячного дивного світання. 4. Так пахне осінь листям грибами печеною картоплею медами і вогкістю, що із долини йде .
113 Розгляньте схеми речень з однорідними членами. Складіть речення до кожної схеми. 1. і О, і О. 2. О або О. 3. О, О та О.
*115 І. Уявіть, як широкою долиною тече повноводна ріка. Неоднакова вона в різні пори року. Навесні – гомінка, улітку – могутня, восени – замріяна, узимку – мовчазна. На її берегах ростуть різні рослини, а в її водах ховається незвідане і таємниче царство риб. ІІ. Складіть і запишіть твірмініатюру (4–6 речень) на тему «Повноводна ріка». Використайте в тексті речення з однорідними членами
Робота біля дошки
Картка № 1
Підкреслити члени речення, указати частини мови.
Золота осінь щедро прикрасила ліси, поля, сади.
Картка № 2
Виписати словосполучення.
Золота осінь щедро прикрасила ліси, поля, сади.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Вибіркова робота
1. Виписати підмет. Осінь збирає плоди.
2. Виписати присудок. Клен приміряє багряний жупан.
3. Виписати додаток. Фея Осінь обрала чудовий одяг.
4. Виписати означення.
Килим кольоровий розкинувся на зелений простір ланів, на золотий та багряний ліс.
Скласти речення із виписаних слів.
Осінь приміряє одяг кольоровий зелений золотий багряний.
Проблемне питання
- Які розділові знаки потрібно поставити в реченні?
Осінь приміряє одяг кольоровий: зелений, золотий, багряний.
ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку.
Мотивація навчальної діяльності.
ІV. Сприйняття й усвідомлення нового навчального матеріалу.
1. Вправа 118, С.59 (усно)
2. Опрацювання теоретичного матеріалу за підручником С.59-60 (робота в парах)
3. Розставити розділові знаки в реченні, скласти схему.
Осінь приміряє одяг кольоровий зелений золотий багряний.
Фізкультхвилинка
4. Вправа "Чомучки"
Поясніть, чому в першому реченні при виділених однорідних членах речення ставимо тире, у другому – двокрапку, а в третьому не ставимо ні тире, ні двокрапки.
1.І Земля, і вода, і повітря – все поснуло. 2. До віночка вплітають різні квіти: ромашки, волошки, незабудки, чорнобривці. 3. Я спішу до землі, до зеленого дива, до свого джерела, до живої води .
Графічний диктант
Записати схеми речень із вправи 120 (біля дошки)
1.І О, і О, і О - ..
2. : О, О, О.
3.О, О, О, О.
Робота з карткою (біля дошки)
Підкресліть члени речення.
Земля, і вода, і повітря – все поснуло
ІV.Закріплення вивченого
Вправа "Зайве слово"
1.Клени, дуби, берізки, дерева.
2.У полі, на клумбах, у лісі, скрізь.
3.Зелені, червоні, золотисті, різні.
4.Місто, вулиця, село, все.
Взаємоперевірка
Творча робота
Продовжити речення
Журавлі, ластівки, гуси - ……..
Уже відцвіли останні квіти:
або скласти за схемами.
: О,О та О.
О,О, О - .
Ми продовжуємо говорити
Індивідуальна робота
"Мовний пазл"
Скласти речення
Восени земля потребує всього: доброї погоди, доброго насіння, доброго робітника.
В осінній час сім погод у нас: сіє, віє, крутить, мутить, припікає, поливає.
V. Домашнє завдання
Вивчити правила С.59,60; виконати вправу 121 або 122,*міні-твір "Осінь", використовуючи узагальнені слова та однорідні члени речення.
Підбиття підсумків уроку
"Незакінчене речення"
Я знаю……
Я вмію……
Картка № 1
Підкреслити члени речення, указати частини мови.
Золота осінь щедро прикрасила ліси, поля, сади.
Картка № 2
Виписати словосполучення.
Золота осінь щедро прикрасила ліси, поля, сади.
Індивідуальна робота
"Мовний пазл"
Скласти речення
Восени доброї потребує всього погоди насіння доброго земля доброго робітника.
Індивідуальна робота
"Мовний пазл"
Скласти речення
В осінній сіє сім погод у нас віє крутить припікає час поливає мутить.
Картка № 1
Підкреслити члени речення, указати частини мови.
Золота осінь щедро прикрасила усе: ліси, поля, сади.
Картка № 2
Підкреслити члени речення, указати частини мови.
Золота осінь щедро прикрасила Ліси, поля, сади – усе золота осінь щедро прикрасила.
Індивідуальна робота
"Мовний пазл"
Скласти речення
Восени доброї потребує всього погоди насіння доброго земля доброго робітника.
Індивідуальна робота
"Мовний пазл"
Скласти речення
В осінній сіє сім погод у нас віє крутить припікає час поливає мутить.