Світ казки таємничий і чарівний. Занурюючись у нього, дитина у легкій, ненав'яз-ливій формі пізнає закони, які лежать в основі людських взаємин
В гостях у казки
Урок читання для 3-го класу
Тип уроку –узагальнення та систематизація знань
Форма проведення – урок телепередача
ВИДИ РОБІТ НА УРОЦІ
Робота в студії Робота в студії
юних дикторів акторського мистецтва
*читання чистомовки *Вікторина Чарівна скринька»
*Читання скоромовки *Інсценізація казки «Соло’яний Бичок»
*Робота з деформованими
реченнями - прислів’ями
*Гра «Склади слово»
*Гра «Відшукай початок»
Робота в
інформаційній студії
* Бліц-турнір
* Повідомлення учнів
* Гра «З якої казки»
* Відгадування загадок»
В гостях у казки
Урок читання для 3-го класу
( урок –телепередача)
Світ казки таємничий і чарівний. Занурюючись у нього, дитина у легкій, ненав’язливій формі пізнає закони, які лежать в основі людських взаємин. Оскільки казки у курсі початкової школи вивчають з першого по четвертий клас, то перед педагогом стоїть питання пошуку нових нестандартних форм організації уроку з їх вивчення. Однією з них є урок телепередача, на якому молодші школярі не лише узагальнюють знання про вивчені казки, а ще представляють добре відому казку по-новому.
Тема. Казки українських та зарубіжних письменників.
Мета. Узагальнити й систематизувати знання учнів з теми.
Формувати вміння і навички аналізувати, робити висновки з прочитаного. Збагачувати мовлення учнів. Розвивати , пізнавальні й творчі здібності, уяву, фантазію. Виховувати шанобливе ставлення до книги, інтерес до народної та літературної казки.
Матеріали та обладнання: презентація; декорації та ріквізит для обладнання «телестудії»; плакат із зображенням дерева й причіпними яблуками із загадками; папки для розчитування; зображення казкових персонажів; «чаріні предмети» з казок; костюми казкових персонажів.
Тип уроку – узагальнення та систематизації знань.
ХІД УРОКУ
І.Організаційний момент (2-3 хв.)
Пісенька-гра «В нашім класі друзі всі»
В нашім класі друзі всі! ( Діти стають у коло, всі беруться за руки).
Раз, два,три!/ Двічі. ( Сплескують у долоні).
І великі, і малі! ( Піднімають руки вгору, потім опускають донизу).
Раз, два, три! /Двічі. ( Сплескують у долоні).
Руку дай тому, хто справ.
Руку дай тому, хто зліва. (Діти потискають руки сусідам).
Ми одна родина.
ІІ. Повідомлення завдань уроку. Емоційне налаштування на роботу (3-4 хв.)
Класна кімната оформлена як телестудія програми «В гостях у казки».
За столом – ведуча ( вчитель), Василіса Премудра, Мудра Сова і листоноша Пєчкін, учні класу.
Заглядає сонце в клас,
У дорогу кличе нас,
В чарівну країну казки. То ж збирайтеся, будь ласка!
В ефірі дитяча телепередача «В гостях у казки». З вами я, її постійна ведуча Юлія Олександрівна. Рада вітати всіх присутніх у нашій студії. Дозвольте відрекомендувати вам команду, з якою я працюю – Василіса Премудра, листоноша Пєчкін і Мудра сова.
(Персонажі встають, кланяються і знову сідають).
Василіса Премудра
Їх читають залюбки
І дорослі, й малюки.
Ви, напевно, здогадались?
Ну, звичайно ж, це… ( казки)
Мудра Сова
Існує книг багато на землі,
Цікавих, різних, мудрих і повчальних,
Та всі ми – і дорослі, і малі –
До казки не байдужі надзвичайно.
Листоноша Пєчкін
У казці звірі вільно розмовляють,
І зцілює від ран жива вода,
Добро правда завжди зло долають,
А вірним друзям не страшна біда.
( До класу заходить Казка).
Казка
Вітаю вас, дорослі і малі!
Від всіх казок низенький вам уклін.
Я, Казка мудра, хочу вам сказати,
Що кожен з вас мене повинен знати.
Бо, кажуть, казка вчить на світі жити
Та правду й волю завжди боронити.
*у студії юних дикторів – розвиток навичок правильного і виразного читання.
* з інформаційної студії – повідомлення про прочитані казки;
* у студії акторської майстерності – інсценізація казки «Солом’яний бичок».
ІІІ. Робота над темою уроку (30-32 хв.)
Читання «сходинки слів»
Учні читають слова, користуючись папкою для розчитування.
Читання скоромовки
(Демонструю слайд зі скоромовкою, учні, дотримуючись вказаного темпу, читають її: повільно, нормально, швидко, тихо.
Казка бігла через ліс,
Та впіймав її там лис.
Чим би лиса задобрити,
Щоби казочку звільнити?
Робота з деформованими реченнями – прислів’ями (слайд)
Вітерець прилітав,
Всі слова порозкидав.
Тож мерщій, часу не гаймо –
Швидше приказку читаймо.
( «Казки маленька, а розуму в них багато»)
Поясніть зміст цього прислів’я.
Гра «Склади слово» (слайд)
Хатин * * дідусь
Пів * * чок
Ді * * ка
Би * * мідь
Вед * * ник
Гра «Відшукай початок»
Фізкультхвилинка
Повідомлення учнів
Вчитель демонструє слайд. Учні, які працюють у цій студії, роблять повідомлення
( Схема)
ВИДИ КАЗОК
Народні казки |
Про тварин Чарівні Соціально-побутові
«Рукавичка» «Івасик Телесик» «Мудра дівчина»
Казки про тварин – казки, в яких головними персонажами є тварини, що можуть розмовляти, переживати людські емоції. Ці казки найдавніші за походженням. До них належать «Вовк і семеро козенят», «Рукавичка» та інші.
Чарівні казки – казки, в яких є якийсь видуманий, фантастичний елемент (чарівники, магічні предмети або фрази). До цієї групи належать «Івасик Телесик», «Яйце-райце», «Котигорошко» та ін.
Соціально-побутові казки – казки, події яких наближені до реальних життєвих ситуацій. Соціально-побутовими є казки «Мудра дівчина», «Язиката Хвеська» та інші.
Гра «З якої казки»
Листоноша Пєчкін. На адресу нашої телепередачі надійшли телеграми від казкових персонажів, запрошених до участі у програмі, які з них не змогли прибути. Допоможіть, будь ласка, упізнати, кому із запрошених не вдалося потрапити до нас своєчасно.
(Після того, як учні дадуть правильну відповідь, учитель демонструє слайд із зображенням казкового персонажа.
( Курочка ряба з однойменної народної казки).
Відгадування загадок
Мудра Сова. Я хочу перевірити, наскільки добре ви знаєте народні та авторські казки. Чи зумієте ви відгадати загадки на моїх яблучках з казкового Дерева загадок?
(На дошці – плакат: дерево, на якому прикріплені яблучка. Сова по черзі знімає їх і читає загадки, записані із зворотного боку.
Щось згубив старенький дід.
Влізли мишка туди й жабка,
Заєць, лиска, вовк, ведмідь,
Ще й Кабан-Іклан. Будь ласка,
Пригадайте, що за казка. («Рукавичка»)
Їсть смачненькі калачі.
Ось лисичка прибігає,
Півника мерщій хапає.
Біжить котик рятувати,
В лиски півника забрати.(«Котик і Півник»)
Не простий, а третячок?
Дуже, дуже був він ловкий:
Упіймав ведмедя, вовка,
Зайчика, а ще лисичку,
Хоча сам був невеличкий.
Допоміг і бабі, й діду
Пережити їхні біди. (Солом’яний бичок»)
Гостинці для неї онука несла.
Хто дівчинку цю по дорозі зустрів?
Як казочка зветься?
Хто б відповів? (Ш.Перро «Червона шапочка»)
* До школи прямує хлопчак дерев’яний,
Чомусь потрапляє у цирк полотняний.
В пригодах складних побуває хлопчак?
Відома ця книжка вам всім, чи не так? (О.Толстой «Пригоди Буратіно»)
Непомітно, дуже швидко
Великою стала.
Дід її не витяг сам –
Всіх почав гукати.
А цю казку, діти, ви
Встигли відгадати? («Ріпка»)
Став малим співати.
Здогадалися вони:
«Вовк – не наша мати» ( «Вовк і семеро козенят»)
З даху в гості хто приходить?
І на свято він дістався –
Скажем дружно: «Здрастуй…(Карлсон)!» (А.Ліндгрен «Малюк і Карлсон»)
Все на сонечку сидить.
Я візьму і покочуся,
Щоб побачити весь світ. («Колобок»)
Танцювала на балу.
Там я принца полюбила
Й черевичок загубила. («Попелюшка»)
Цей хороший дивачок.
З ним господар, хлопчик Робін,
І товариш – П’ятачок.
Він до меду дуже ласий ,
Має хист до віршів й слух.
Зветься плюшевий ведмедик,
Всім відомо,… (Вінні –Пух). (А. Мілн «Вінні Пух)
В зайця хатку відібрала.
Всі козу ту виганяли.
Рак козуню ущипнув –
Зайцю хатку повернув. ( «Коза- дереза»)
На ведмежій дужій спині.
А чому ж вона сховалась,
До ведмедя не призналась? («Маша і ведмідь»)
4.Робота в студії акторської майстерності
Вікторина «Чарівна скринька»
Бальний черевичок («Попелюшка»); цибулина («Пригоди Цибуліно»); колосок («Колосок»); червона шапочка («Червона Шапочка»).
Інсценізація казки «Солом’яний Бичок»
Вчитель. А зараз послухайте казку у віршах «Солом»яний Бичок». Казка ця, може, й давня, але, переспівана віршами, звучить по-новому.
Автор.
У низькій старенький хаті
Жили люди небагаті.
Як заробить Дід копійку –
Вистачить на хліб, і тільки.
Баба.
Я не хочу жити вбого…
Автор.
Мовить Баба до старого…
Баба.
Хочу мати я бичка…
Дід.
Що ти, Бабо? Бач яка!
Хоч тікай тепер їз дому!
Баба.
Хочу я бичка з соломи!!!
Дід.
У дитинство Баба впала:
В ляльки гратись забажала!
Баба.
Ти мене не критикуй,
А бичка мерщій змайструй.
Автор.
Бабу Дід боявся здавна –
Змайстрував бичечка справно.
Дід.
Хай вже бавиться стара.
Не шкода того добра!
Трохи часу, жмут соломи –
Й маємо бичка удома.
Автор.
Баба пасти повела
На лужок біля села.
Баба.
Хай сміється Дід, як хоче,
Я тепер стерплю охоче
Він зробив. Як я просила:
Засмолив боки щосили..
І тепер моя тварина
Ще спритніша за людину,
Що з рушницею полює…
Дід не бачить? То посплю я…
Автор
Цілий день Бичок пасеться
За селом біля озерця.
Хитра Баба собі спить…
Тут Бичка уздрів Ведмідь.
Ведмідь
Гей, мале, ти що таке?
Щось несправжнє і легке.
Навіть ріжки іграшкові…
Чи не родич ти корові?
Бичок
Твоя правда – я ж бичок!
Маю смолений бочок.
Ведмідь
Ой, смоли дістати хочу!
Я подертий ще із ночі:
Був тоді я у селі,
Гризли пси мене малі.
Я один, а їх багато…
Треба рану залатати!
Бичок
То бажаєш ти смоли?
Що ж, Ведмедику, бери!
Автор
Та й загруз Ведмідь в смолі.
Це ще гірш, ніж пси малі!
Баба
Чи це правда, чи це сниться?
Треба краще придивиться…
Діду, нам допоможи!
Льох відкрий, сюди біжи!
Автор
Дід прибіг, і Баба з ним,
І Бичок з Ведмедем злим-
Всі добралися до двору,
Та Ведмедя – у комору.
Там у льох його спустили
І на засув зачинили.
І на другий день стара
На пастівничок пішла.
Тільки вивела Бичка,
Дала знову хропака.
Ось мете хвостом Лисиця
До озерця, щоб напиться.
Бачить – дивне щось стоїть…
Лисиця
Аж перехотілось пить.
Чи то іграшка, чи звір?
Ну Лисичко, перевір!
Гей, мале, ти що таке?
Щось несправжнє і легке…
Ріжки наче іграшкові
Он видніються в соломі…
Бичок
Я – Солом’яний Бичок!
Маю смолений бочок.
Лисиця
Ой, смоли я потребую –
Може, ранку залікую.
Курку крала в курнику –
Бачиш ранку на боку?
Через тин коли тікала,
Бік цвяхами обідрала.
Бичок
То бажаєш ти смоли?
Що ж, Лисичко, на, бери!
Автор
У смолі загрузла й лиска.
Закрутилась, як артистка,
Нвче дзиґа, завертілась –
Від Бичка втекти хотілось.
Баба
Чи це правда, чи не сниться?
Упіймав Бичок Лисицю!
Діду, нам допоможи!
Ой. Мерщій сюди біжи!
Автор
Баба, дід, бичок – утрьох,
Вкинули Лисицю в льох.
І на третій день стара
Знову пасти повела.
Баба вже взяла за звичку
Спать лягать в м’яку травичку…
А тим часом їз кущів
Вовчик-братик вискочив.
Мов ошпарений, зненацька.
Вовк
Чи ти звір, чи, може, цяцька?
Бичок
Я – солом»яний Бичок!
Маю смолений бочок.
Вовк
В мене он стегно болить,
Треба його засмолить.
Бичок
Як бажаєш ти смоли,
То, будь ласка. Всю бери!
Автор
Вовк загруз, мов у болоті –
Вже смола у носі й в роті.
Полонив його бичок,
Та й потяг через струмок…
На четвертий день Зайчисько
Лапками його торкав,
Поки до смоли пристав…
Всі в льоху сидять звірята.
Довго Дід не став чекати,
Тут же сів гострити ніж.
Звірята
Ой, не ріж,не ріж,не ріж!
Лисичка
Приженем тобі курей…
Вовк
Баранів, овець, гусей!
Ведмідь
Та ще й меду поїси…
Заєць
Ой ,Дідусю, відпусти!
Автор.
Пожалів звірят Дідусь.
Дід
Мабуть, я їх не діждусь…
Автор
А на ранок шум і гам!
Баба
Треба швидко встати нам!
Діду, хтось до нас іде.
Дід
Та то ж вовк овець веде!
І Лисичка із курми…
Баба
Це ж тепер багаті ми!
Дід
Нам несе Ведмедик мед.
Баба
Заєць вискочив вперед!
Він намисто нам приніс
Й драпанув швиденько в ліс.
Автор
Чуха Дід себе за вухом.
Дід
Треба жінку завжди слухать.
Завдяки її затії маємо дарунки ції.
ІV. Підбиття підсумків. (3-4 хв.)
Створення «асоціативного куща»
Чи сподобалася вам казка? Чого вона вчить нас? Оформіть свої міркування у вигляді асоціативного куща.
порядним
чесним
сміливим
справедливим добрим
Мудрим
щедрим
вміти товаришувати
милосердним
чемним
У. Домашнє завдання (3-4 хв.)