Усна відповідь на уроках української мови та інших предметів (за поданим планом або таблицею) у науковому стилі. Відгук про висловлювання товариша.
Урок № 31
Тема уроку: Усна відповідь на уроках української мови та інших предметів (за поданим планом або таблицею) у науковому стилі. Відгук про висловлювання товариша.
Мета: навчити учнів складати зв’язні висловлювання в науковому стилі, виробити вміння складати усні відгуки про висловлювання товариша;
розвивати зв’язне мовлення, логічне мислення, пам’ять, привчати до точності у виборі лексики;
виховувати культуру мовлення.
Тип уроку : розвиток мовлення.
Обладнання : таблиці, пам’ятки, план аналізу відповіді.
Хід уроку
І. Етап орієнтації.
ІІ. Етап цілепокладання.
Оголошення, представлення теми та очікуваних навчальних результатів.
ІІІ. Етап проектування.
1. Пояснення нового матеріалу, опрацювання пам’ятки.
2. Вправа – доведення.
3. Фізкультхвилинка.
4. Підготовка відповіді на тему «Будова слова».
5. Опрацювання плану аналізу усної відповіді.
6. Відгук на відповідь однокласника на тему «Будова слова».
ІV. Етап організації виконання плану
1.Пояснення нового матеріалу, опрацювання пам’ятки.
Кожен учень на будь – якому уроці відповідає або вивчене домашнє завдання, або щойно опрацьований матеріал. Важливо знати як підготувати
усну відповідь, щоб зацікавити слухачів логічно і послідовно викласти матеріал. Звернімося до пам’ятки «Як підготувати усну відповідь» .
Як підготувати усну відповідь
|
2. Вправа – доведення.
Вправа 624, сторінка 264.
2.1. Прочитати уважно текст.
2.2. Довести його належність до наукового стилю.
2.3. Визначити головні поняття: словосполучення, омоніми, лексичні норми.
2.4. З’ясувати тему й основну думку.
2. 5. Скласти орієнтовний план відповіді.
Орієнтовний план
1. Вислови на позначення раннього світанку.
2. Лексичне значення омоніма займатися.
3. Помилки вживання омоніма займатися.
4. Значення лексичних норм.
2.6. Переказ тексу вправи за планом.
3. Фізкультхвилинка.
4. Підготовка відповіді на тему «Другорядні члени речення».
Учні звертаються до раніше вивченого параграфа № 15 та до таблиці, готують усну відповідь на тему «Другорядні члени речення»
Додаток |
Означення |
Обставина |
Означає предмет |
Називає ознаку предмета |
Називає ознаку дії |
Питання |
||
Кого? Чого? Кому? Чому? Ким? Чим? Кого? Що? |
Який? Чий? Котрий? |
Де? Куди? Звідки? Коли? Чому? Як? З якою метою? |
Підкреслювання |
||
Пунктирна лінія |
Хвиляста лінія |
Риска - крапка |
Приклади |
||
Я милуюся (чим?) каштанами (під чим?) під травневим дощем. |
Місто (яке?) Чернігів розташоване (на якому?) на правому березі Дніпра. |
Школярі (коли?) навесні поїхали (куди?) на екскурсію (куди?) до Умані. |
Наступний етап роботи вимагає різного підходу до роботи: один учень, опрацювавши теоретичний матеріал, повинен у науковому стилі дати відповідь на тему «Другорядні члени речення», а інший виступити у ролі доброзичливого критика, проаналізувавши відповідь однокласника за планом.
5.. Опрацювання плану усної відповіді, параграф 73
План аналізу усної відповіді
|
5.1. З’ясування лексичного значення слова доброзичливий.
Доброзичливий – бажає, зичить людям добра.
6. Відгук на відповідь однокласника на тему «Другорядні члени речення».
6.1. Виступ учнів з усною відповіддю на тему «Другорядні члени речення».
6. 2. Аналіз усних відповідей за планом.
ІV. Контрольно-оціночний етап
Домашнє завдання: опрацювати параграфи 72 – 73, підготувати усну відповідь на будь – яку вивчену тему та відгук на неї.