Вчитель
Зінченно Наталя Адамівна
Тема: Безсполучникове складне речення. Смислові відношення між частинами безсполучникового складного речення.
Цілі уроку:
навчальні- поглибити в учнів знання про
безсполучникове складне речення; ознайомити з основними ознаками, смисловими відношеннями між частинами безсполучникових складних речень;
розвивальні – розвивати вміння знаходити ці синтаксичні конструкції в текстах, правильно інтонувати безсполучникові складні речення, аналізувати будову їх і смислові відношення в них;
виховні - на основі мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу плекати почуття поваги й любові до рідної землі.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання : підручник з української мови (автор Глазова) , мультимедійний комплекс, друковані смайли настрою, картки-липучки із завданнями.
Перебіг уроку
І. Мотиваційний етап.
1.Забезпечення емоційного настрою (прийом «Смайл-настрій»).
Діти обирають смайлик, який відповідає їх настрою .
2. Актуалізація суб’єктного досвіду та опорних знань
Робота з карткою-липучкою «Складне речення» (додаток 1)
Учні пояснюють вивчений матеріал за карткою.
ІІ. ЕТАП ЦІЛЕВИЗНАЧЕННЯ І ПЛАНУВАННЯ
Вправа «Рюкзак»
(Учні пишуть на аркушиках з малюнками шкільних приладь свої очікування від уроку і прикріплюють їх до малюнку) (додаток 2)
ІІІ.Опрацювання навчального матеріалу
Колективне опрацювання теоретичного матеріалу підручника та за посиланням(Q-код) .
Прочитайте теоретичний матеріал . Зробіть висновок, що спільного
в безсполучникового складного речення зі складносурядним і відмінного зі складнопідрядним.
Матеріал взятий із інтерактивного зошита «Українська мова.Синтаксис:складне речення,пряма мова». Автори:Анастасія Онатій, Анна Дусик. https://botan.studio/shop/ (адреса для
замовлення)
Інтерактивна вправа
3. Дослідження-класифікація. Випишіть спочатку безсполучникові складні речення з двома частинами, потім – безсполучникові складні речення, що мають три і більше частин. Накресліть схеми речень.
Зоря тріпнулася після ночі, зачервоніла на верхах, на дубі сойка вже туркоче,
бреде світанок у снігах. Уже бризнули соком і квітом діброви, туманцем зітхнула
травиця в півсні – це квітень землі приміряє обнову, це квітень довкола, в тобі і
в мені! Гойднувся човен, заскрипіли кочети. Десь недалеко заіржав кінь, виринув
із верболозу вершник. Дощ босоніж входить в ниви, гне в сережки срібний колос,
жито схлипує й сміється, подає пшениці голос. Котилися громи, сліпучим корінням виплескувалися блискавиці. Дужче стискається серце, спомини обступають,
заливають мене, як повінь човна (З тв. М. Стельмаха).
҉ З’ясуйте, що є засобом зв’язку в безсполучникових складних реченнях.
҉ Дослідіть, які речення мають форму поетичних рядків. Прочитайте їх, додержуючи відповідної інтонації.
4.Робота з таблицею
Смислові відношення між частинами безсполучникового складного речення
Одночас |
Світило сонце, |
[ ], [ ]. |
Послідовність дій, |
Лягло сонце за |
[ ], [ ]. |
Причинові |
Пора до двору: |
[ ]: [причина]. |
Пояснювальні |
Щастя не кінь:прямої доро |
[ ]: [пояснення]. |
Умовні |
Згаєш хвилину – утратиш |
[умова] –[ ]. |
Часові |
Прийшов березень – мину |
[час] – [ ]. |
Наслідкові |
Весною сій – |
[ ] – [наслідок]. |
Відношення |
Усе минеться |
[ ], [ ]. |
5. Виконання вправ 290, 291 за підручником
Фізкультхвилинка для очей
https://www.youtube.com/watch?v=9znAKmoG9tg&t=4s
6. Вправа-конструювання.
Перебудуйте складнопідрядні речення на безсполучникові. Порівняйте інтонацію.
ІV. РЕФЛЕКСИВНО-ОЦІНЮВАЛЬНИЙ ЕТАП
Підведення підсумків уроку
Домашнє завдання
Вивчити теоретичний матеріал, опрацьований на уроці. Виконати вправу 293 за підручником.
Високий рівень.
Скласти інтелект-карту за вивченим теоретичним матеріалом.