Відкритий урок
з англійської мови
у 3 класі
«Our school»
Вчитель: Атаманюк В.М.
Тема: OUR SCHOOL
Цілі:
Практична:
Розвиваюча:
Розвивати комунікативні навички учнів, увагу, пам'ять, мислення.
Виховна:
Виховувати ввічливість, культуру спілкування, прищеплювати інтерес до вивчення мови.
Обладнання:
Підручник, робочий зошит, тематичні картки, ноутбук.
Тип уроку: урок застосування знань, умінь і навичок.
Завдання уроку:
Хід уроку
І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.
1. Greeting . Привітання.
T.: Good afternoon, children!
P.: Good afternoon, teacher!
T.: I am glad to see you. Let`s start our lesson with song ``Good afternoon!``
Бесіда `` How are you today?``
T.: How are you today?
P.: I am fine.
Перевірка присутності учнів.
T.: Who is on duty today?
P.: I am.
T.: Who is absent today?
P.: Ann Petrenko is absent today (All are present).
II. Warming up. Уведення в іншомовну атмосферу.
T.: Doing is better than saying. Answer my questions:
``What season is it now?``
P1: It is autumn now.
T: What are autumn months?
P2: September, October and November are autumn months.
T.: What’s the weather like today?
P3.: It`s sunny today.
T.: What day is it today?
P. It is Wednesday today.
III.Повідомлення теми і мети уроку, мотивація.
T. Look at the blackboard! Read, please, what is the topic of our lesson. Who can tell me?
P.: Our school.
T.: You are right. The topic of our lesson is ``Our school``. We have a lot of to do. Озвучення мети та мотивації.
T. Метою нашого уроку є закріпити новий лексичний матеріал, формувати навички вживання нових лексичних одиниць.
Для чого ми вивчаємо цю тему, для того, щоб вміти говорити про школу на англійській мові. Кожного дня, ми відвідуємо школу і ми повинні знати назви наших речей необхідних для школи та назви предметів на англійській мові.
IV.Oсновна частина уроку
Drill. Фонетична зарядка.
T.: We shall begin our lesson with fonetic drills.
T. Read and remember the following sound Ay.
[ei] day, play, Monday, Friday
I like to read,
I like to play,
I like to study
Every day.
T. Now, let`s repeat the names of school things. Stand up and let`s sing!
(Song “Stand up, sit down”)
Перевірка домашнього завдання.
T. Now, I`d like to check your oral hometask, the poem about school.Let`s read this poem all together.
T.: Who can recite this poem by heart?
Перевірка знання вірша напам’ять.
T.: Let`s play the game “ Traffic light”.
I will show you the pictures and you`ll pick up the green ball if I am right, and red ball if I am not right.
T.: It`s a pen.
P.: You`re right.
T.: It`s a pencil.
P.: You`re not right.
Фізкультхвилинка
T.: Are you tired? Stand up, please. Let`s sing and dance a little.
Song ``If you`re happy and you know it``
T.: Now, vocabulary revision.
We shall remember the names of our lessons.
Look at the blackboard. Here you see different lessons.
Let`s repeat after me.
T.:We shall play the game “Microphone”
T.: Which lesson do you like?
P.: I like English.
Учні по черзі називають улюблені предмети.
T.: Now, I`ll read you the riddles (загадки) and you must guess the names of the lessons:
You read English text, speak, ask and answer the questions, play games at this lessons.(English)
You draw and paint on papers using pencils, a brush in this class. (Art)
You count and learn about sums in this class. (Maths)
You read, write, do exercises, ask and answer the questions in Ukrainian. (Ukrainian)
You don`t read and write at this lesson. You run, jump in the gym, go in for sport. (PE)
You sing songs and listen to music in this lesson. (Music)
T.: And now once more repeat after me in chorus.( ще раз повторити слова по малюнкам.
Reading.
T.: Finally, we shall work with our text. Open your books on page 28 ex. 2. Are you ready to read the text?
(Учні читають по реченню та перекладають)
Now, we shall play the game ``Stop reading!``. I`ll read you the text and if you hear a mistake you`ll stop me and pick up the red ball and read the sentence correctly. Be very attentive!!!
T.: Hi! I`m Sam (Dan)! I learn many subjects at home (school): Maths and
Reading, French(Ukrainian) and English, Art and Singing(Music), Nature
Study, Computer Studies and Ukrainian(PE). All these lessons are not very
interesting, but Maths, Computer Studies, Music(English) and PE
are my favourite ones.
T.: You were very attentive!!!(Not all of you were attentive!)
Comprehension task.(підсумок)
Short test
T.:You have 5 minutes.
ІІІ. Заключна частина уроку.
1.Пояснення домашнього завдання.
T.: Open your diares. Your hometask for the next lesson is to write your timetable.
My timetable
Monday |
Tuesday |
Wednesday |
Thursday |
Friday |
|
|
|
|
|
2. Підбиття підсумків.
T.: You have made a lot of work today. You done well.
3. Оцінювання.
T.: Your marks are…
4. Завершення уроку.
Song ``Goodbye!!``
T.: Goodbye, children. See you again. Good luck!
Додаткові вправи
1.Game “Find your partner”.
(Назви предметів)
Вчитель роздає листочки з частинами слів учням,вони шукають однокласника с іншою частинкою слова.Виходить слово, назва предмета. Пара читає та перекладає назву.
2.Vocabulary Practice
Your task is to find and underline the words of different groups
(Monday, Reading, Maths, Friday, a pen, a bag, Tuesday, Ukrainian, a desk, Saturday, Art, a rubber, Wednesday, Nature Study, a text book.) (слайд 21)