Відкритий виховний захід на тему: «Україно! Це твої символи»

Про матеріал
Відкритий виховний захід на тему: «Україно! Це твої символи». Містить презентацію і сценарій
Зміст архіву
Перегляд файлу

Міністерство освіти і науки України

Управління освіти і науки Житомирської облдержадміністрації

Головинське вище професійне училище нерудних технологій

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Відкритий виховний захід

на тему:
«Україно! Це твої символи»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Підготували

викладач
Нестерчук С.В.

мастер в/н

Мячкова Я.М.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2018


ВИХОВНА ГОДИНА "УКРАЇНО! ЦЕ ТВОЇ СИМВОЛИ".

 

Мета. Ознайомити учнів з історією України, її символами, виховувати в них національну свідомість, розуміння своєї причетності до долі України  

Обладнання. Карта України, Акт проголошення незалежності; на пла­катах зображення герба України, прапора; на столі - хліб на вишитому рушнику, на партах - рослини-символи України і вислови: «Верба і кали­на - символи України», «Барвінок - символ кохання і вірності», «Васи­льок - символ святості і чистоти».

 Епіграф. Свою Україну любіть, 

                 За неї Господа моліть... (Т. Шевченко).

 

План

1. Держави давня назва - Україна! 
2. Державні символи України. 
3. Народні символи. 
 

                                         

                             У всіх людей одна святиня,

 

                             Куди не глянь, де не спитай,

 

                             Рідніша нам своя пустиня,

 

                              Аніж зелений в чужині рай.

 

                              Їм красить все їх рідний край.

 

                              Нема без кореня рослини,

 

                              А нас, людей, без Батьківщини.  

Вступне слово класного керівника.

Україна! Наша рідна земля, наша Батьківщина. Вона для всіх, хто її поважає і любить, вона - колиска найкращих у світі пісень, вона - вічна надія на волю і кращу долю.

Мені над усе більш нічого не треба:

Домівка матусі, волошки в житах,

Вишневий світанок, полив'яне небо,

І сиза роса на траві при шляхах.

Таке все тут миле, доступне і гідне -

Високі тополі і тихе село...

Таке сокровенне, насущне і рідне,

Воно в мою душу навіки вросло.

Коралі калини і мамині очі,

І доля - з лелечого наче крила...

Я більшого щастя на світі не хочу,

Щоб лиш Україна міцніла й цвіла.

В. Вихрущ

Справді, не треба більшого щастя, щоб лиш Україна розвивалася, зміцнювалася, а ми, її громадяни, робили все для того, щоб вона якнайшвид­ше стала в ряд з передовими країнами світу.

А сьогодні ми з вами заглянемо в її історію, дізнаємося, звідки пішла її назва, ознайомимося з її символами. Адже у нашого народу на землі глибо­ке тисячолітнє коріння.

Українці, як і інші народи, пройшли довгий шлях розвитку, що зафіксувався в усіх сферах життя — культурі, мові, побуті. Україна може пишатися своєю древньою величною історією. А коли ж виникла її назва?

 

Учень 1. 

Назва «Україна» зустрічається ще в києво-руський час. Першу згадку про Україну зафіксовано в Іпатіївському літописі 1187 року. Вона пов'язана з Переяславським князівством.

Оповідаючи про смерть князя Володимира Глібовича - захисника краю від кочовиків-половців, літописець зазначив: «И плакавшися по нем вси переяславци... О нем же Украйна много постона...»

 

Учень 2. 

Інше джерело в 1189 році називає Україною частину Галицького князівства, розташовану між Південним Бугом і Дністром. Цю назву згадували, описуючи події 1213 року, коли князь Данило Галицький відвоював у поляків ряд населених пунктів.            У літописах назва «Ук­раїна» вживалася паралельно з термінами «Русь», «Київська Русь», а народ називався «руським», «русинами».

 

Учениця 1.

На старих західноєвропейських картах, які досліджували вчені Аделунг, Бокачов, Лербер, територія нашої Вітчизни завжди охоплю­валася назвою «Україна».

Дуже цікаві факти французького інженера Боплана, який протя­гом 17 років перебував на Україні і в 1650 році видав книгу «Опис України». Назву «Україна» знаходимо і на великих глобусах.

 

Учениця 2.

Назва «Україна» існувала аж до часів Петра І. А пізніше таєм­ним розпорядженням царського уряду в 1863 році було за­боронено вживати назву «Україна», наказувалося називати Малоро­сією, а народ — малоросами. В цей час також вийшов Валуєвський указ про заборону української мови. 

 

 

Майстер в\н.

Але Україна пройшла всі випробування, лихоліття, сваволю і вис­тояла. Бо, як писав відомий французький вчений Й.Г. Коль у 1841 році, «Немає найменшого сумніву, що колись велетенське тіло російсь­кої імперії розпадеться і Україна стане вільною державою.

Час цей наближається поволі, але неухильно. Українці є нація з власною мо­вою, культурою, історичною традицією. Україна роздерта поміж сусі­дами. Але матеріал для Української держави готовий: коли не нині, то завтра з'явиться будівничий, що збудує з тих матеріалів велику незалежну Українську державу».

І цей час настав. Сьогодні Україна - незалежна, і як інші країни, вона має свої символи - герб, прапор, гімн.

Зараз ми поговоримо саме про них.

 

Учень3.

Про утвердження нашої державності й самостійності свідчить те, що ми маємо малий герб України - тризуб. Як державний герб Украї­ни тризуб на синьому тлі введений законом, прийнятим українською центральною Радою в Києві у 1918 році. У проекті Конституції, пред­ставленому конституційною комісією в жовтні 1918 року, в ст. 9 запи­сано: «Державним гербом Української держави є тризуб золотої бар­ви на синьому тлі. Право вживання тризуба мають виключно державні установи» .

 

Учениця 3.

Герб - це символ влади. Отже, нашому гербу – понад тисячу років. Багато істориків висловлюють свій погляд на історію походження  тризуба Одні вважають його зображенням церковного світильника або якоря;  інші -  голуба. Є думка , що князівський знак-тризуб символізує  місто Київ,яке виникло на трьох пагорбах: Старокиївському, Щекавиці,  Хоревиці.

 

Учениця1.

З найдавніших часів тризуб шанується як магічний знак, оберіг. Його зображення археологи зустрічали у багатьох пам'ятках культури, датованих першими століттями нашої ери. Перша згадка у літописах про такі знаки належить до Х століття. За часів Київської Русі тризуб стає великокнязівським знаком. Посли київського князя Ігоря (912—945 рр.) при укладанні договору з візантійцями мали свої печатки з тризубами. Київський князь Володимир Святославович (980—1015 рр.) карбував тризуб на монетах, де з одного боку зображувався портрет володаря, а з іншого — тризуб.

Є  й інші погляди. Число «Три» завжди вважалося казковим, чарівним, У народних казках йдеться про трьох богатирів, три бажання, які виконують чарівники, три дороги, що лягають перед казковими героями. Отже в тризубі  відображено триєдність життя. Це батько – Мати - Дитя.  Вони символізують собою  Силу – Мудрість - Любов.

Я країна Україна з козацького роду

Мати вільних українців - древнього народу.

Тут мої міста і села - від Дону до Сяну,

Над Дніпром моя столиця діамантом сяє.

Мої гори, моє море, моє  небо чисте,

Тут мій прапор синьо-жовтий,

Тризуб золотистий.

Олесь Лупій.

 

Класний керівник. 

У наш час Верховна Рада України затвердила тризуб як малий Державний герб. У статті 20 Конституції України записано: «Дер­жавними символами України є Державний Прапор України, Держав­ний Герб і Державний Гімн України».

Державними барвами Української держави є барви синя і жовта. Чисте небо - символ миру (синій) та пшеничне поле - символ достат­ку (жовтий). Синьо-жовте сполучення на українському прапорі - одне з найдавніших. Походить воно від герба Галицько-Волинського кня­зівства - золотого лева на синьому полі.

Наш стяг пшеничний у степах під голубим склепінням неба... Він втілює віковічні прагнення нашого народу до миру, праці, краси.

 

Учениця3.

Державний прапор України виник ще за античних часів і поширився в Європі у добу Середньовіччя. Найдавніші прапорні полотнища були  трикутно-клинові, потім з’явилися чотирикутні .

Крім синього і жовтого (колір сонця і неба), найбільш поширеними були колір білий та червоний.

Великого розквіту набуло українське  прапорництво  у героїчну козацьку добу. Тоді з’явився новий прапор – малинового кольору,який став основним у козаків.

Сині і жовті барви використовувалися під час війни під проводом Б.Хмельницького. Потім їх почали використовувати Українські Січові стрільці та Повстанська Армія  

 

Учень 4.

Вибір кольорів був умотивований такими міркуваннями.    Жовтий колір-це колір пшеничної ниви, колір зерна,що дарує життя всьому сущому на землі, це колір жовтогарячого сонця, без лагідних променів якого не дозрів би, не заколосився б хліб. Це символ достатку українського народу.

Блакитний, синій колір – це колір ясного, чистого, мирного неба. Це колір води, без якої не дозрів би хліб. І ще це колір миру.

Наш прапор-

Синій,як море,як день ,золотий -

З неба і сонця наш прапор ясний.

Рідний наш прапор високо  несім!

Хай він, уславлений квітне усім!

Гляньте на ньому волошки цвітуть,

Гляньте жита в ньому золото ллють

З жита й волошок наш прапор ясний

З неба і сонця,як день весняний.

О.Гончар.

 

 

 

Майстер в\н .

Пісні Михайла Вербицького на слова Чубинського «Ще не вмерла Україна» судилося стати національним гімном України. Хоч з'являлися й інші патріотичні пісні, які виконували роль гімну.

Це «Заповіт» Шев­ченка, «Вічний революціонер» Франка та багато інших. Проте саме «Ще не вмерла Україна» змогла об'єднати навколо себе патріотів, одер­жимих великою метою - побудовою соборної незалежної України.  

Сьогодні завдання кожного з нас, громадянина України, - знати, поважати символи своєї Вітчизни і не дати нікому поглумитися над ними. Гордитися тим, що маємо свою державу, свою землю, свою мову, свої традиції і свої символи - герб, прапор, гімн. І тільки той буде називатися справжнім патріотом, хто своїми вчинками, поведінкою, працею, знаннями і вміннями зміцнюватиме її могутність.

Мільйони українців устали з колін, відчули себе богатирями, викликали у світі захоплення й здивування водночас. Ми заявили про себе як про велику націю, гідну зайняти достойне місце у світовій спільноті, бо зуміли відродитися, воскреснути з попелу.

Народе мій, пишаюся тобою:

Моя душа - частика твого «Я».

Красою правди у святім двобою

Понад Майданом сонця лик сія…

Є нація! Хай знають всі у світі:

Ми є! Народ піднявся із колін!

І переможно сонце правди світить,

Співає гордо наш Державний Гімн.

Та крім офіційних державних символів Україна має ще й народні символи.

 

Учениця 2.

Звичайно, скажеш одне тільки слово «Україна» - і в уяві обо­в'язково постають тополя в полі, хрущі над вишнями, калина в лузі, верба край долини... І хата, українська хата. Яка, збудована дідовими руками завжди уособлювала певний світ разом із садком, вишнями,  хрущами, ставком, землею і небом. Хата завжди є і залишається найпершим і найсильнішим оберегом для людини.

Калина в Україні - символ рідної землі і вічної пам'яті про тих, хто у мужній борні віддав своє життя за щастя і волю народу, тому й садять її на могилах загиблих.

В одній з народних пісень говориться: «...Звелів собі насипати високу могилу, звелів собі посадити червону калину. Будуть пташки прилітати калиноньку їсти, будуть мені при­носити з України вісти.»

 

Учень 1

Калина - це і той символ, що пам'ять людську береже, символ безсмерття, невіддільний від життя, це наш духовний світ. Якщо троянди й виноград, за словами М. Рильського, символізують красиве і корисне, то калина сим­волізує духовний потяг до своєї землі, свого берега, своїх традицій. «...Па­м'ятай же, сину, що казала мати, посади калину біля свої хати.»

 

(Пісня)

 

Учениця3.

Верба — також символ, який опоетизований в народній творчості і художній літературі. Близько 500 видів верби росте на нашій пла­неті, а тридцять - на Україні.

 

Класний керівник.

Дуже любив Україну славний її син Тарас Григорович Шевченко, який у своїх творах оспівав її красу. 365 разів Кобзар використав слово «калина», а будучи на засланні в Орській фортеці, він посадив гілку верби і викохав її. Для нього вона була уособленням України. А відомий український поет Василь Симоненко писав:

А якщо впадеш ти на чужому полі,

Прийдуть з України верби і тополі,

Стануть над тобою, листям затріпочуть,

Тугою прощання душу залоскочуть.

 

Учень 5.

У нашій народній символіці особливе місце посідає барвінок. Його образ присутній в багатьох ліричних піснях, іграх-веснянках, обря­дах. За смисловим навантаженням з хрещатим барвінком може по­рівнятися лише червона калина.

З давніх-давен він уособлює молодість, нев'януче кохання, вірність.

 

Учениця 1.

Васильки - символ святості і чистоти. А в народній поезії - то квітка вірності:

Посію я василечки, буду поливати,

Ходи, ходи, Василечку, буду цілувати.

 

Учень 4.

Хліб і рушник - одвічні людські символи. Хліб-сіль на вишитому рушникові були високою ознакою гостинності українського народу.

Хліб був мірилом життя, культури, жоден обряд не обходився без нього. Святість і пошана до хліба передавалися з покоління в покоління дітям і внукам.

 

Учениця2.

Хліб на столі. Зайшовши до хати, возрадуймося йому, віддаймо шану тим, хто зростив його. Хай завжди він буде в хаті, прикрашений вишитим рушником. А найпершою молитвою нашою хай буде хвала хлібові, прохання, щоб він не зачерствів, бо, як мовить народ, коли черствіє хліб, то і черствіють душі.

 

Майстер в\н. 

Розмову про Україну та про її символи можна вести без кінця-краю, бо така багата і щедра наша земля, така славна її історія.

Хочу, щоб кожен з вас запам'ятав те, про що ми говорили сьогодні. Любімо свою землю, випрошуймо у Всевишнього ласки і допомоги, вив­чаймо, знаймо і поважаймо її символи, не даймо нікому скривдити її.

Молись, дитино, за Україну,

Що нам безсмертне життя дає.

А по молитві ставай до чину,

Ставай до праці, дитя моє.

Молитва небо здіймає вгору,

Заводить сонце в душі алмаз,

А праця творить землі опору

Та від скорботи рятує нас.

Молись, дитино, щоб не вернуло

Московське рабство, як темна лжа,

А по молитві пильнуй, щоб дуло

Твоєї зброї не жерла ржа.

Молитва щира - то з Богом згода,

То криця духу, а не руки,

А чиста зброя - твоя свобода,

Твоя будучність на всі віки.

Д. Павличко.

Зміст слайдів
Номер слайду 1

ВИХОВНА ГОДИНА НА ТЕМУ: "УКРАЇНО! ЦЕ ТВОЇ СИМВОЛИ"

Номер слайду 2

Мета: ознайомити учнів з історією України, її символами, виховувати в них національну свідомість, розуміння своєї причетності до долі України. 

Номер слайду 3

У всіх людей одна святиня,   Куди не глянь, де не спитай,   Рідніша нам своя пустиня,   Аніж зелений в чужині рай.   Їм красить все їх рідний край.   Нема без кореня рослини,   А нас, людей, без Батьківщини.

Номер слайду 4

Першу згадку про Україну зафіксовано в Іпатіївському літописі 1187 року. Вона пов'язана з Переяславським князівством.

Номер слайду 5

Галицьке князівство…

Номер слайду 6

Інше джерело в 1189 році називає Україною частину Галицького князівства, розташовану між Південним Бугом і Дністром. Цю назву згадували, описуючи події 1213 року, коли князь Данило Галицький відвоював у поляків ряд населених пунктів.

Номер слайду 7

Дуже цікаві факти французького інженера Боплана, який протягом 17 років перебував в Україні і в 1650 році видав книгу «Опис України». Назву «Україна» знаходимо і на великих глобусах.

Номер слайду 8

Назва «Україна» існувала аж до часів Петра І. А пізніше таємним розпорядженням царського уряду в 1863 році було заборонено вживати назву «Україна», наказувалося називати Малоросією, а народ — малоросами. В цей час також вийшов Валуєвський указ про заборону української мови.

Номер слайду 9

Відомий французький вчений Й.Г. Коль у 1841 році писав: «Немає найменшого сумніву, що колись велетенське тіло російсь­кої імперії розпадеться і Україна стане вільною державою. Час цей наближається поволі, але неухильно. Українці є нація з власною мо­вою, культурою, історичною традицією. Україна роздерта поміж сусі­дами. Але матеріал для Української держави готовий: коли не нині, то завтра з'явиться будівничий, що збудує з тих матеріалів велику незалежну Українську державу».

Номер слайду 10

«Державним гербом Української держави є тризуб золотої барви на синьому тлі. Право вживання тризуба мають виключно державні установи» .

Номер слайду 11

Номер слайду 12

Номер слайду 13

У статті 20 Конституції України записано: «Державними символами України є Державний Прапор України, Державний Герб і Державний Гімн України»

Номер слайду 14

Державний Прапор України Державний Прапор України був затверджений Постановою Верховної Ради 28 січня 1992 року і являє собою стяг із двох рівновеликих горизонтальних смуг синього і жовтого кольорів. Співвідношення сторін 2:3 (висота:ширина). Офіційним днем державного прапору є 23 серпня.

Номер слайду 15

Номер слайду 16

М. Вербицький П.Чубинський

Номер слайду 17

15 січня 1992 музична редакція Державного гімну була затверджена Верховною Радою України, що знайшло своє відображання у Конституції України. Проте, тільки 6 березня 2003 року Верховна Рада України ухвалила Закон «Про Державний гімн України», запропонований президентом Леонідом Кучмою. Законопроектом пропонувалося затвердити як Державний гімн Національний гімн на музику Михайла Вербицького зі словами тільки першого куплета і приспіву пісні Павла Чубинського «Ще не вмерла Україна». Конституцією встановлено, що всі урочисті збори загальнодержавного значення розпочинаються і закінчуються виконанням Державного Гімну України. Коли вносять чи виносять прапор, коли виконують гімн, потрібно обов'язково вставати.

Номер слайду 18

Кожен народ має народні символи. Народні символи – це те, що найбільше любить і шанує даний народ. Про народні символи складено багато пісень і легенд, вони використовуються в обрядах, звичаях. Хліб і рушник - одвічні людські символи. Хліб-сіль на вишитому рушникові були високою ознакою гостинності українського народу. Хліб був мірилом життя, культури, жоден обряд не обходився без нього. Святість і пошана до хліба передавалися з покоління в покоління дітям і внукам.

Номер слайду 19

Українська хата Хата, збудована дідовими руками завжди уособлювала певний світ разом із садком, вишнями, хрущами, ставком, землею і небом. Якщо вірити в те, що душа людська вічна і ми вже колись жили на цій землі, перевтілюючись в іншу сутність після смерті, то саме в цих старих хатахвідчувається дух проростання пракореня, причетність до рідної землі, роду і народу. Хата завжди є і залишається найпершим і найсильнішим оберегом для людини.

Номер слайду 20

Калина — символ вогню, сонця, дівочої чистоти й краси, вірності, вічної любові, материнства, символ нескореності та стійкості, українського козацтва, незрадливої світлої пам’яті, потягу до своїх традицій, звичаїв. Калина – уособлення дому, батьків, усього рідного; український символ позачасового єднання народу: живих – з тими, що відійшли в потойбіччя і тими, котрі ще чекають на своє народження. Калина

Номер слайду 21

Верба Ще в сиву давнину люди шанували вербу. Її оспівували в піснях і легендах, її образ – один з найулюбленіших у народі. Слов'яни вважали вербу символом родинного вогнища. Молодих обов'язково водили навколо куща лози. З вербою лягали і в домовину. У нас є навіть свято – Вербна неділя. Було заведено в цей день квітки-сережки варити з кашею і їсти, а молоді гілочки – святити.

Номер слайду 22

«А якщо впадеш ти на чужому полі, Прийдуть з України верби і тополі, Стануть над тобою, листям затріпочуть, Тугою прощання душу залоскочуть.»

Номер слайду 23

Хліб – усьому голова. Хліб належить до особливо шановних символів українського народу. В Україні хліб-сіль на вишитому рушнику то найвища ознака гостинності народу. А найбільшою святістю вважався хліб на столі. Хліб

Номер слайду 24

Мій край чудовий – Україна! Тут народились ти і я. . Україна – це наша земля, наша країна зі славною історією. Народ якої протягом багатьох віків боровся за свободу і незалежність. Україна – це велика незалежна держава.

zip
Додано
13 березня 2019
Переглядів
1280
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку