Тема. Відмінювання прикметників. Прикметники твердої та м'якої груп
Мета:
навчальна: ознайомити учнів із прикметниками твердої і м'якої груп та особливостями їх відмінювання;
виховна: виховувати інтерес і любов до української мови, рослинного і тваринного світу України.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Обладнання: підручник, мікрофон, картки
Епіграф до уроку: Словом можна вбити і оживити,
поранити і вилікувати,
посіяти тривогу, розсіяти сумнів,
викликати посмішку і сльозу,
надихнути на працю.
В. Сухомлинський
Урок №69
Тема. Відмінювання прикметників. Прикметники твердої та м’якої груп
Мета:
Тип уроку: засвоєння нових знань
Обладнання: підручник, мікрофон, картки
Епіграф до уроку: Словом можна вбити і оживити,
поранити і вилікувати,
посіяти тривогу, розсіяти сумнів,
викликати посмішку і сльозу,
надихнути на працю.
В. Сухомлинський
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організаційний момент
Доброго дня, діти! Сьогодні на уроці нам знадобляться підручник, зошит, ручка, щоденник. Перевірте, щоб усе було на парті. Усміхніться один одному, подумки побажайте успіхів на уроці.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Бесіда:
Перевірка домашнього завдання
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
Оголошення теми й мети уроку
Сьогодні на уроці ми з вами продовжимо вивчення теми «Прикметник», ви дізнаєтесь про поділ прикметників на тверду та м’яку групи, будете вчитися визначати належність прикметників до певної групи та відмінювати їх.
Розгорніть зошити, запишіть число і тему сьогоднішнього уроку.
ІV. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу
Залежно від того, на твердий чи на м’який приголосний закінчуються основи прикметників, вони поділяються на тверду і м’яку групи.
Опрацювання теоретичного матеріалу
с.162-163, с.164-165
З’ясувати, на який приголосний закінчуються основи слів крихкий, вразливий, тривожний, дружній.
Розтлумачити слова дружній і дружний.
Довідка: дружній — приязний, дружний — одностайний.
Тверда група прикметників (основа закінчується на твердий приголосний) |
М’яка група прикметників (основа закінчується на м’який приголосний, у т. ч. на [й]) |
Більшість якісних і відносних прикметників (зелений, сільський), усі присвійні (дядьків, Сергіїв), короткі форми (ладен) |
Нинішній, довговіїй, довгошиїй |
Прикметники на -лиций відмінюються за окремим зразком |
2. Розподільний диктант за вправою 361
Робота ланцюжком
Прикметники твердої та м’якої груп записати в дві колонки.
Тверда |
М'яка |
|
працьовитий чесний безмежний батьків Надіїн Андріїв |
сизий ближчий найкращий міський
|
давній сторонній середній безшиїй безкраїй |
3. Робота з таблицею (впр. 362)
Відмінювання прикметників твердої групи |
|||||
Відмінки |
Чол. рід |
Жін. рід |
Сер. рід |
Множина |
|
Н. Р. Д. З. О. М. |
народн-ий народн-ого народн-ому як Н.абоР. народн-им народн-ому (-ім) |
народн-а народн-ої народн-ій народн-у народн-ою народн-ій |
народн-е народн-ого народн-ому народн-е народн-им народн-ому (-ім) |
народн-і народн-их народн-им як Н. або Р. народн-ими народн-их |
|
Відмінювання прикметників м’якої групи |
|||||
Відмінки |
Чол. рід |
Жін. рід |
Сер. рід |
Множина |
|
Н. Р. Д. З. О. М. |
давн-ій давнь-ого давнь-ому як Н.абоР. давн-ім давнь-ому (-ім) |
давн-я давнь-ої давн-ій давн-ю давнь-ою давн-ій |
давн-є давнь-ого давнь-ому давн-є давн-ім давнь-ому (-ім) |
давн-і давн-іх давн-ім давн-іх давн-іми давн-іх |
|
Вправа 360
Прочитайте. Знайдіть прикметники, визначте, до якої групи вони належать.
1. Холодний вечір ворушиться навколо нас (М. Стельмах). 2. Гірчить вечірнє сонце полином (Є. Гуцало). 3. Поле в нашому краї, наче море безкрає(М.Син-гаївський). 4. І п’ють з джерельця голуби джерельну чисту воду (М. Луків).
4. Робота біля дошки
Провідмінюйте прикметники навчальний, освітній.
Впр. 367
Провідмінюйте прикметники та виділіть закінчення.
Веселий, розкішний, братній, самотній.
Самостійна робота
Записати словосполучення в орудному відмінку однини.
Вужча кімната, більша площа, нижча круча, домашня локшина, порожня скриня, старожитній звичай, хатній посуд, зовнішній вигляд.
Лінгвістична гра
Кожне слово в рядках цієї гірки – прикметник м’якої групи.
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|||||
3 |
|
|
|
|
|
|
||||
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|||
5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
||
6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1.Один з основних кольорів сонячного спектра (синій)
2.Антонім слова пізній (ранній)
3.Прикметник від іменника осінь (осінній).
4. Такий, який стосується освіти (освітній).
5.Антонім слова минулий (майбутній)
6.Той, що міститься всередині чогось (внутрішній).
7.Той, що розміщений навколо чогось (навколишній).
V. Підбиття підсумків
«Мікрофон»
Учні передають один одному мікрофон та висловлюють думки:
Чи можна сказати що ми сьогодні старанно попрацювали?
Чому навчилися?
Що нового дізналися про прикметник?
VI. Домашнє завдання