Виховна бесіда « Як святкують Різдво в країнах Європи»
Мета : Розширити знання дітей про святкування Різдва в різних країнах світу.
Розвивати творчу уяву дітей. Виховувати в учнів почуття прекрасного,
повагу до звичаїв та традицій інших народів.
Обладнання. Малюнки, презентація.
Форма проведення. Бесіда.
1 слайд Вітаю! Всім гарного настрою бажаю!
2 слайд Дітки, відгадайте будь ласка ребус, та дізнаєтесь тему нашої виховної бесіди.
3 слайд Правильно. Отже тема
4 слайд Як святкують Різдво в країнах Європим
5 слайд Ох, Різдво – найчарівніше свято!
Стільки дивного світла в нім є.
Казки щирої, щастя багато.
Найпрекрасніше свято моє.
Світле, гарне і радісне свято,
Бо Христос народився в цей день.
Тому радість у світі крилата,
Ціле море чарівних пісень.
Це колядки душевні і щирі,
Люди їх переспівують знов,
Щоб жили всі у щасті і мирі.
Мали Віру, Надію, Любов.
То ж і ми подружилися з нею,
Бо колядка і щира й проста.
І співають колядки душею,
Славлять люди Ісуса Христа.
Учитель. Свято Різдва – це свято чеснот, джерело наших радостей, перемоги душі над тілом, початок усіх земних свят. Кожна церква підносить до Бога щиру молитву, палку любов у цей неповторний щасливий час, час Різдва Христового.
В цілім світі Різдво зустрічають,
Але різні традиції є.
Та ялинку усі наряджають,
Хоч і тут кожен має своє.
Учитель. Давайте розпочнем мандрівку Європою. Мандрівники нашого класу, підготували нам розповідь про те, як святкують Різдво в різних країна Європи. Зараз ми дізнаємось , як святкують Різдво в у Польщі.
6 , 7 , 8 слайд Польща
Різдво у поляків дуже цікаве. Зустрічають його 24 грудня і святкують два дні – 25 і 26 грудня .Головним атрибутом свята є ялинка, прикрашена скляними іграшками. На ялинку поляки ще вішають багато яблук, горіхів, цукерок. Це, зазвичай, робота дітей. А господині трудяться на кухні, адже треба приготувати найсмачніші страви. 24 грудня на столі у них лише пісні страви. Головна страва – запечений короп. Це обов’язково. За стіл сідають з першою зіркою. Стіл встановлюється тільки біля ялинки. На стіл кладуть сіно, щоб нагадати, що Ісус народився на сіні, і застеляють білою лляною скатертиною. Першою на стіл обов’язково ставлять свічку, яку запалять під час вечері.
Учитель. А тепер помандруємо до Чехії.
9, 10 , 11 слайд Чехія.
В Чехії на нас чекає чарівна ялинка, а на дітей під ялинкою – веселі подарунки від маленького Ісусика. На кожній площі, в кожному костелі і в кожному будинку встановлені Вефлеємські вертепи. У Чехії знаходиться єдиний у світі музей віфлеємських вертепів у місті Карлштейн. Один з найбільших вертепів налічує 1753 фігурки.24 грудня вулиці порожніють, бо усі збираються вдома. А з появою першої зірки на небі малим дітям роздають подарунки з-під ялинки і всі сідають за стіл. А головною стравою на святковому столі у чехів є короп. А під кожну тарілочку кладуть лусочку коропа, а ще монетку.Це треба носити в гаманці цілий рік на щастя. А страв на їхньому столі має бути тільки 9.
Учитель. Цікаво проходить Різдво у кожній країні. А як у Німеччині воно проходить.
12 , 13 , 14 слайд Німеччина.
В Німеччині Різдво - дуже цікаве. Особливо для дітей – це казкове свято. Період з 1 по 24 грудня називають Адвента. Усі готуються до свята. Дітям дарують календарі-адвенти з віконцями. Діти повинні щодня відкривати одне віконце і забрати сюрприз – сувенір, цукерку, іграшку.
В перший тиждень Адвенти виготовляють віночки з ялинових чи соснових гілочок, прикрашають їх традиційно темно-червоними стрічками. У вінку ставлять 4 свічки, на кожен тиждень одну. Кожного тижня запалюють по свічці.
Цікавими є веселі різдвяні ярмарки, де можна купити все, що завгодно. Весь період Адвенти діти проводять концерти аж до Різдва. Саме з Німеччини прийшов до нас звичай прикрашати ялинку. У них ялинку прикрашають всією сімєю. Ставлять біля ялинки маленьке ліжечко, у яке пізніше кладуть святе дитятко. У сімях у цей вечір традиційно читають біблійні історії про народження Христа. Дітей до ялинки запрошують лише у Святвечір і не раніше, як після того, коли сходили до церкви. Діти беруть подарунки, тішаться, веселяться.
Учитель. Наша мандрівка Європою продовжується і ми зараз послухаємо, як святкує Австрія Різдво.
15 , 16 , 17 слайд Австрія.
В Австрії ярмарки працюють одразу в кількох районах міста з ранку і до пізньої ночі. Продаються там сувеніри та подарунки ручної роботи й традиційні смаколики, наприклад, штоллен – різдвяний кекс. Солодощами – шоколадками, марципанами, білочками та голубами з тіста – заведено прикрашати ялинки. Щоб дітлахам легше було дочекатися Різдва, батьки купують для них адвент-календарі у вигляді будиночків чи паровозиків з 24-ма віконцями: щодня треба відкривати одне віконце, за яким у комірці лежить цукерка або маленька іграшка.
Як святкують Різдво в Україні
Кожен знає, та в казку ходім.
Бо Різдво в українській родині,
Наче диво заходить у дім.
Учитель. Ніч перед Різдвом… Це мир і спокій кожної родини, це чарівна казка старовини, це та вечорова зоря, яка ще довго буде світити нам у майбутньому. Це голос предків, що знову й знову оживає і відроджується в наших душах. Святий вечір – це основна частина святкування Різдва Христового.
18 , 19 , 20 слайд Україна.
В Україні відзначають Різдво Христове 25 грудня або 7 січня . На Різдво обов'язково потрібно готувати кутю - блюдо з вареної пшениці, змішаної з маком і медом, волоськими горіхами, родзинками. Таку кашу потрібно брати з собою і йти в гості до хрещених батьків, а потім, після повернення додому, можна пригостити нею старших родичів - бабусь і дідусів.
Деякі віруючі переодягаються в костюми і влаштовують вертеп . На Різдво можна і потрібно ходити до церкви, ставити свічки за здоров'я і молитися святим про здоров'я і допомоги в справах. Також обов'язково потрібно приймати у себе гостей і самим ходити до друзів і родичів.
21 слайд Перегляньте відео. Як святкують Різдво в країнах Європи.
22 слайд Учитель. Дітки, зараз за допомогою сканера перейдіть до дошки Джамборд. У кого немає сканера, в чаті є посилання, за яким Ви можете перейти.
Учитель. Зараз дітки привітають наших гостей піснею.
22 слайд Пісня
Учитель. Дітки в класрумі прикріплено інтерактивне завдання, зайдіть за посиланням та виконйте його, результат обов’язково сфотографуйте та надішліть в класрум.
Всім дякую за увагу! Бажаю всім щасливого Різдва, Перемоги, Мирного неба над Україною!