Новопразька спеціальна школа
ВИХОВНА ГОДИНА
«Здоров'я – одна з основних умов щастя людини!».
Підготувала: Ніжніченко М.П.
2020
Мета :
освітня – ознайомлення учнів з основними поняттями здорового способу життя;
виховна – виховання почуття відповідальності за власне здоров’я та розуміння важливості здорового способу життя.
Напис на дошці:Лише у сильному, здоровому тілі дух зберігає рівновагу, і характер розвивається у всій своїй могутності.
ГербертСпенсер
Вихователь:
Дорогі діти! Сьогодні наша виховна година буде присвячена такій важливій, значимій для всіх темі, як здоров'я, адже здоров'я – одна з основних умов щастя людини. Зберегти здоров'я на довгі роки допоможе дотримання правил здорового способу життя, і про них я хочу вам розповісти. Під час сьогоднішньої бесіди ви дізнаєтеся про те, що благотворно і негативно впливає на здоров'я людини, а я відповім на ваші питання про правила ведення здорового способу життя.
Більшість людей мало знають про своє тіло, особливості його будови і функції і про здоров'я – головну цінність людини. Через це людина здійснює безліч помилок, деколи фатальних, яких легко можна уникнути, якщо знати себе. Людина володіє величезними можливостями для адаптації до зовнішнього середовища, в той же час вона дуже вразлива, схильна до чисельних небезпек і захворювань.Сучасна медицина нестримно розвивається, але її увага направлена в основному на лікування вже хворої людини до її максимально можливого одужання, а питання профілактики, тобто запобігання захворюванням – це завдання кожного з нас .
Середня тривалість життя ( дані за 2011 рік):
в князівстві Монако – 89,7 років (найдовша)
в Анголі – 38 років (найменша)
у Казахстані – 67років;
уТаджикістані - 66років;
в Індії – 69 років;
у Франції– 81років;
вІспанії– 81років;
в Японії – 82 років;
в США – 78 років;
в Росії – 66років
На Україні – 68років ( для жінок – 74 роки, для чоловіків – 62).По цьому показнику Україна займає 150-те місце з 223 країн світу.
Питання класу: Які ще шкідливі звички негативно позначаються на здоров'ї? ( Куріння, наркотики, алкоголь.)
Всесвітня організація охорони здоров'я вважає, що значимим чинником ризику для здоров'я саме куріння. Поліпшення якості медичної допомоги, вживання нових технологій безсилі перед свідомим руйнуванням людиною свого здоров'я.
Паління в Україні
цигарок на людину;
Соц. дослідження показують:
За результатами дослідження, щодня палять цигарки понад:
За статистикою, за рік українці викурюють 124,5 мільярда (!) цигарок! Або більше 6 мільярдів пачок.
За статистикою Всесвітньої організації охорони здоров'я, щорічно у світі від хвороб, викликаних палінням, помирають 5 000 000 людей. Одна людина - кожні 6 секунд. 10 чоловік за хвилину. Майже 14,5 тисяч у день. В Україні статистика ще більш смутна. Через тютюн щорічно з життям прощаються 120 000 курців.
Для того, щоб змінити існуючу ситуацію, не потрібно збільшувати кількість медичних установ, а кожному необхідно прагнути дізнатися якомога більше інформації про здоровий спосіб життя і, дотримуючись його правила, зберігати своє здоров'я. Молодим людям вашого віку здається, що ресурс їх здоров'я необмежений. На жаль, це помилка. Однозначно вірними напрямами на шляху до збереження здоров'я кожного, є:
Віковий період від 12 до 25 років характеризується інтенсивною роботою над формуванням своєї особистості, виробленням стилю поведінки. Це час пошуку молодими людьми відповідей на різні питання; творчій активності; початки трудової діяльності.І я спробую розповісти про можливі небезпеки для вашого здоров'я на майбутній життєвій дорозі, щоб ви знали, чого слід остерігатися.
Отже, першою причиною захворювань називають неправильний спосіб життя.
Існує вираз, підтверджений життям: "Людина вмирає не від певної хвороби, а від свого способу життя". Спосіб життя – це спосіб переживання життєвих ситуацій.
Питання класу: Яку поведінку ви визначили б як таку, що відповідає здоровому способу життя? (Заняття спортом, відсутність шкідливих звичок, не перемерзати, правильно одягатися.)
Послухайте як наука характеризує здоровий спосіб життя.
Здоровий спосіб життя - це все в людській діяльності, що стосується збереження і зміцнення здоров`я, все, що сприяє виконанню людиною своїх людських функцій через діяльність з оздоровлення умов життя - праці, відпочинку, побуту.При цьому необхідно врахувати, що спосіб життя людини і сім'ї не складається сам по собі, а формується протягом життя цілеспрямовано і постійно. Він взаємозв'язаний з устроєм сім'ї, якістю і стилем її життя. У свою чергу, спосіб життя
формує здоров'я, і на його долю доводиться 50–55% від всіх чинників, що впливають на стан людини.
На тривалість життя роблять вплив також:
Здоров'я набагато більш залежить від наших звичок і харчування, ніж від лікарського мистецтва. Джон Леббок
Таким чином, напрошується вивід: щоб мати хороше здоров'я, необхідно задуматися про свій спосіб життя.
Негативно впливають чинники, обумовлені науково-технічним прогресом і міським способом життя, привели до стрімкого зменшення фізичної активності, і це друга причина погіршення здоров'я населення. Немає необхідності: підніматися по сходах – є ліфт; вставати з крісла, щоб перемкнути канали телевізора або зробити звук магнітофона тихіше, – є пульт;можна не працювати на городі для вирощування овочів – простіше сходити за ними в магазин; йти на річку, щоб прополоскати випрані речі, – є вимагають хоч якихось м'язових зусиль, адже підтримка організму і м'язів в тонусі вимагає обов'язкової рухової активності.Інакше виникає ризик придбання різних захворювань опорно-рухового апарату і серця, виразки шлунку, ожиріння, порушення обміну речовин, а це вже передвісник цукрового діабету. Недолік руху приводить до послаблення дихання. В області живота і ногах застоюється кров. У організмі накопичуються продукти гниття, з'являються часті головні болі і в цілому старіння організму настає швидше.
Другою причиною порушення здоров'я є шкідливі звички. До них відносять: куріння, вживання алкоголю і наркотиків.
(Учні виступають з повідомленнями про шкідливі звички.)
Втрачаючи здоров'я, людина починає усвідомлювати і найчастіше шукати порятунку в медикаментах, недооцінюючи силу дії на організм таких чинників, як правильний відпочинок, рухова активність, уміння правильно одягатися (по погоді), раціональне харчування, гартування, повноцінний сон, адже саме вони є рецептом хорошого самопочуття.
Отже, першою необхідною умовою здорового способу життя є правильний відпочинок. Деякі під словом "відпочинок" розуміють нічогонероблення, але ж відпочинок – це не безконечний перегляд телевізора, не сидіння за комп'ютером або на лавці. Відпочинок – це
активний вид діяльності, зміна занять , це процес накопичення і обдумування отриманих вражень.
Питання: Як ви думаєте, які види відпочинку можна вважати корисними для здоров'я або правильними?(Більше знаходитися на природі, в лісі; займатися улюбленими справами: танцювати, малювати, фотографувати, вишивати; займатися спортом)
Правильний відпочинок – це прогулянки, заняття спортом, творча діяльність, відвідини культурно-масових заходів, походи, подорожі і так далі
Другий рецепт здоров'я – рухова активність. Рухова активність благотворно впливає на становлення і розвиток всіх функцій центральної нервової системи: силу, рухливість і врівноваженість нервових процесів. Систематичні тренування роблять м'язи сильніше, а організм – більш пристосованим до умов зовнішнього середовища.Під впливом м'язових навантажень удосконалюється система кровообігу,
збільшується частота дихання, заглиблюється вдих, посилюється видих, покращується вентиляційна здатність легенів. Люди, що регулярно займаються фізичною культурою і спортом, мають переваги перед малорухливими членами нашого суспільства: вони краще виглядають, здоровіше психічно, менш схильні до стресу і втоми, краще сплять, у них менше проблем із здоров'ям.
Третій рецепт здоров'я – уміння правильно одягатися.
Питання : Що означає правильно одягатися? (По погоді; у свій одяг, не мінятися ним з іншими.)
Правильно одягатися, означає одягатися з врахуванням температурного режиму, в якому ви знаходитиметеся. У теплому приміщенні потрібно бути легко одягненим, інакше ви відчуватимете себе некомфортно. Перегрів може привести до підвищення тиску і головних болів. Часті перегріви стають причиною порушення терморегуляції організму. Взимку, навпаки, варто утеплюватися. Пам'ятаєте, що якщо людина мерзне, то слабшає його імунітет, і це приводить до простудних захворювань.
Четвертий рецепт здоров'я – раціональне харчування.
Людина народжується здоровою,всі хвороби приходять з їжею. Гіппократ.
Раціональне харчування слід розглядати як складову активного періоду життєдіяльності. Принципи раціонального харчування такі:
Дотримання рекомендацій по раціональному харчуванню підвищить стійкість організму до різних шкідливих дій довкілля і понизить вірогідність неінфекційних хронічних захворювань. Використовуючи дані рекомендації, на 90% можна буде уникнути несприятливої дії їжі на здоров'ї і мати струнку фігуру. Здоров'я і краса. Ці два поняття нерозривно повв'язані один з одним. Не можна мріяти про красу, нехтуючи правилами здорового способу життя.Адже краса є результатом гарного здоров'я. Багато хто замислюється про свою фігуру, хоче схуднути, і це правильно.
Витонченість і краса не можуть бути відокремлені від здоров'я. Марк Тулій Цицерон
П'ятий рецепт здоров'я – гартування.
Гартування – це система процедур, які підвищують опірність організму несприятливим діям зовнішнього середовища, сприяють виробленню умовно рефлекторних реакцій терморегуляції з метою її вдосконалення. Гартування – це свого роду тренування захисних сил організму, їх підготовка до своєчасної мобілізації. Деякі плутають поняття "гартування" і "моржування". Але це – помилка.
Питання: Як ви думаєте, що є основним засобом гартування? (Вода.)
Звичайно, вода. З її допомогою можна здійснювати обтирання, обливання, купання, приймати контрастний душ. Ходіння в теплий час босоніж по траві – це теж вид гартування. У поєднанні з фізичними вправами ефективність гартуючихпроцедур підвищується.
Шостий рецепт здоров'я – повноцінний сон.
Повноцінний сон – не лише необхідна умова здорового існування, але і показник здоров'я. "Ідеальним" сном слід вважати такий, при якому процес засипання протікає швидко, а йоготривалість і глибина достатні для забезпечення хорошого самопочуття і бадьорості після пробудження.
Проте вчені б'ють тривогу – з кожним роком число людей, які ночами не можуть заснути, зростає! Тому я хочу дати вам декілька порад для того, щоб ви швидко засинали і добре відпочили за ніч.
Після нашої розмови мені хотілося б, щоб кожен з вас розумів, що здоров'я – це найбільше багатство, яким володіє людина, і пам'ятав, що від
вашого способу життя залежить в тому числі здоров'я і благополуччя ваших близьких і майбутнього покоління.
Якщо ви будете здорові, то:
Підводячи підсумки нашої зустрічі, я ще раз хочу звернути вашу увагу на правила збереження здоров'я.
Отже, щоб бути здоровим необхідно:
І пам’ятайте вислів видатного філософа
Артура Шопенгауера: «Дев'ять десятих нашого щастя залежить від здоров'я».
Бережіть себе! Бажаю вам міцного здоров'я!