Мета:
- вчити правильно надавати першу допомогу в незвичайних ситуаціях;
- розвивати вміння активно діяти , не губитися;
- виховувати самостійність , стійкість.
Обладнання : проєктор, ноутбук, відео «Надання першої медичної допомоги», загадки, прислів’я .
Хід заходу
1. Організація класу.
2. Повідомлення теми і мети виховного заходу.
3. Ознайомлення з правилами надання першої допомоги при травмах,
нещасних випадках.
У житті бувають різні ситуації , і людина повинна знати, що робити, як вийти з певного становища, в яке потрапила , бо не раз буває так, що від маленької подряпини, від комариного укусу , людина може важко захворіти, а то й загинути . А щоб не сталося нещастя , уважно послухайте і запам’ятайте .
-
Якщо ти поранився, порізав палець, руку , ногу , то перше, що ти маєш зробити – це промити рану перекисом водню, її краї змазати йодом або зеленкою і зав’язати стерильним бинтом. Якщо ж сильно йде кров , то треба її спинити, затиснувши судинку , з якої вона витікає . Можна накласти і тугу пов’язку , щоб спинити кровотечу, та негайно доставити потерпілого у лікарню, бо тугу пов’язку довго тримати не можна ( треба не більше години ).
-
Якщо ти вдарився, то також потрібно надати допомогу , бо удар – механічне пошкодження м’яких тканин . Вони частково руйнуються , кров із судин виливається під шкіру і утворюється синець. Це теж небезпечно, особливо, ці синці м’які . Тоді вони можуть загнивати і доведеться різати те місце, якщо своєчасно не надати кваліфікованої лікарської допомоги.
А перша допомога така:спокій, холодний компрес і туга пов’язка. Через день призначається тепло, щоб швидше розсмоктався синець. Така сама допомога надається в тому випадку, коли ти розтягнув зв’язки .Але обов’язково треба звертатися до лікаря у будь-якому випадку , щоб переконатися , що ти у безпеці.
-
Якщо ти впав , особливо з висоти , то може бути струс мозку. Якщо легка форма струсу , то в дитини паморочиться в голові, нудить, шум у вухах, може бути блювота, короткочасна втрата свідомості. А от коли важка, то людина може втратити свідомість надовго, навіть на кілька днів.
Перша допомога в будь-якому випадку: повний спокій , дитину треба покласти на спину , щоб голова була на підвищенні , а на голову кладуть холод.Не можна транспортувати потерпілого , Не рекомендується нюхати нашатирний спирт.
-
При переломі кісток людина відчуває сильний біль, не може поворухнути рукою чи ногою, те місце напухає.
Перша допомога така: повний спокій для ушкодженого органа; кінцівку фіксують, наклавши шину поверх одягу, і перев’язують ( забинтовують ).Можна використати підручні матеріали : вологий картон, планки, дощечки,палки. Довжина цього матеріалу має бути такою, щоб захопити суглоби. Внутрішню частину, що на неї кладуть кінцівку , вистеляють м’якою тканиною або ватою, шарфом, хусткою… У такий спосіб потерпілого транспортують у лікарню.
-
Якщо тобі щось потрапило в око , треба змочити ватку в теплій воді і промивати око в напрямку до перенісся. Якщо не допоможе , то верхню вію можна відтягти вперед і вниз, а сильне виділення сліз вимиє стороннє тіло . Коли ж і це не допомогло , то можна нижню вію відтягти вниз , дивитися при цьому треба вгору , тоді можна оглянути , де те тіло , що спричиняє біль, і видалити його. Ніколи не три око, тому що можеш поранити рогівку ока.
-
Якщо тобі ненароком щось потрапило у ніс або у вухо, треба негайно звернутися до лікаря. Не слід користуватися пінцетом.
-
Якщо почалася носова кровотеча , треба сісти , голову трохи підняти , а крило носа притиснути до носової перетинки . У ніздрю ,що з неї тече кров , можна вставити тампон з вати, змочений у перекисі водню . На перенісся та на потилицю треба покласти холод .
-
Якщо тобі в дихальне горло потрапив шматок їжі і ти закашляєшся, то кашель допоможе викинути цей кусочок назовні. Коли ж ні , тобі потрібна допомога.
Треба дитину нахилити вниз і постукати між лопатками рукою, а якщо і це не допомагає – мерщій до лікаря.
-
Небезпечним також може бути отруєння . Ознаки його залежать від характеру отрути : це може бути нудота, блювота , серцева недостатність, а може настати збудження і судоми.Треба з’ясувати , чим отруїлася людина, щоб врятувати її. Необхідно видалити отруту зі шлунка, тобто промити його, дати випити 2-3 склянки теплої води і викликати блювоту. А потім негайно до лікаря.
-
Якщо тебе вкусила гадюка , то на тілі будуть ранки у вигляді крапочок., через них протікає у кров отрута.
Перша допомога така: накласти тісну пов’язку вище місця укусу, щоб отрута не поширювалася. Ранки потрібно змочувати , прикладаючи серветки з розчином перманганату калію. Відсмоктувати отруту ротом дуже небезпечно. Якомога швидше потрібно доправити потерпілого в лікарню. Треба дати гарячий чай чи каву, серцеві ліки (це повинен зробити хтось із дорослих ).
-
Якщо тебе вжалила бджола чи оса, треба обов’язково вийняти жало , щоб припинити доступ отрути в організм, а потім змочити місце укусу нашатирним спиртом. Прикласти шматочок цукру, що сприяє витяганню отрути з ранки і перешкоджає розвитку набряку, або льоду для зменшення болю. Дати випити міцного і солодкого чаю.
-
Якщо тебе вкусила собака , треба обробити рану перекисом водню або розчином марганцю. Краї рани змазати йодом і обов’язково звернутись до лікаря . Якщо рана велика , треба перев’язати її стерильним бинтом.
-
Дуже небезпечні укуси скорпіонів і павуків – тарантулів . Від них гинуть люди. Настає слабість, головний біль , блювота, пітливість.
Треба швидко надати першу допомогу ( як і при укусах бджіл та ос ) і доправити потерпілого в лікарню.
-
Комарі також небезпечні, тому що вони можуть бути носіями небезпечних хвороб. Від їхніх укусів людина може важко захворіти.
Треба користуватися засобами від комарів.
-
При укусах кліщів треба шкіру навколо кліща змащують ефіром, бензином , після цього паразит виходить самостійно; ранку змазати розчином йоду ; вилучених кліщів спалити . Якщо голівка відірвалась і залишилася в товщі шкіри , потрібно звернутися к лікарю.
4. Практична робота
-
Надати допомогу потерпілому з переломом руки ; з переломом ноги.
-
Обробити самому собі рану на пальчику ( поріз ножем ) , спинити кров;
допомогти товаришеві.
-
У твого друга йде кров з носа. Надай йому допомогу.
-
Надай допомогу хлопчикові, якого вжалила оса.
-
Тебе вкусив пес, що треба зробити ?
-
Які твої дії , коли в дихальне горло потрапив шматок їжі.
-
У тебе паморочиться в голові , нудота, ти щось несвіже з’їв , що в такому випадку будеш робити ?
-
У поході твого друга вкусила гадюка. Твої дії ?
-
Дівчинка впала з дерева і сильно вдарилась, у неї великий синець на нозі . Яку допомогу ти можеш надати ?
-
У вухо заліз жучок , тобі дуже боляче , ніхто не знає , як тобі допомогти. А ти знаєш?
5. Підсумок заняття