Тема. Властивості множення раціональних чисел.
Мета: повторити відомі учням властивості множення натуральних та дробових чисел, поширити їх на множення раціональних чисел і вдосконалити вміння виконувати множення раціональних чисел (використовуючи переставну, сполучну та властивості 0 та 1 при множенні)
Тип уроку: систематизація та узагальнення знань, умінь, навичок
Хід уроку
I. Перевірка домашнього завдання
Математичний диктант 1 [2]
II. Актуалізація опорних знань
Усні вправи
а) 25 · 32 · 0,4; б) 0,5 · 28 · 0,2; в) · 3,75 · ; г) 3,45 · 0,28 · 0 · 2,49
III. Узагальнення знань
Єдине, що повинні засвоїти учнів на цьому уроці — це реалізація принципу загальності та послідовності у викладенні навчального матеріалу, а саме
Тому на цьому етапі уроку нам треба ще раз наголосити на тому, що всі властивості (обов'язково проговорити і записати відповідні рівності) множення ми можемо використовувати і в роботі з раціональними числами. Але є ще один момент — знак добутку кількох раціональних чисел, на який треба додатково звернути увагу.
Результатом обговорення теоретичних питань уроку можуть бути такі записи, виконані на дошці та в зошитах учнів.
|
Конспект 32 |
Властивості множення раціональних чисел |
|
1. Нехай а — раціональне число. Тоді а · 0 = 0 · а = 0; 1 · а = а · 1 = а; -1 · а = а · (-1) = -а. 2. Якщо а, b, с — раціональні числа, то: a) ab = bа; б) (ab) · с = a · (bc). 3. Знак добутку кількох раціональних чисел, відмінних від 0, залежить тільки від кількості від'ємних множників: а) якщо їх парне число, то знак добутку «+»; б) якщо їх непарне число, то знак добутку «-». 4. Якщо змінити знак одного з множників, добуток зміниться на протилежний |
Приклади 1) -3 · 0 = 0; -2 · 1 = -2; -2 · (-1) = 2. 2) -0,25 · (-0,3) · 0,4 = = (-0,25 · 0,4) · (-0,3) = = -0,1 · (-0,3) = +0,03. 3) Визначте знак добутку: -1 · (-2) · (-3) · (+5) · (-7,5) < 0, бо від'ємних множників 3 — непарне число. 4. Якщо аb > 0, то -ab < 0 |
IV. Вдосконалення вмінь
Усні вправи
а) трьох від'ємних чисел;
б) трьох чисел, з яких два від'ємні, а одне додатне;
в) трьох чисел, з яких одне від'ємне, два додатні;
г) чотирьох від'ємних чисел?
а) -3 · 0; б) (-19) · 1; в) 0,25 · (-3) · (-4)
0 · 13 1 · (-27) -1,25 · (-3) · (-8)
-5 · (-17) · 0; +15 · (-1) .
-1 · (-2);
Письмові вправи
1) а) - 0,25 · (- 7) · 8; б) 4 · 0,01 · (- 1,5); в) 7 · 2,5 · (- 16); г) 0,45 · 11 ·(-8);
д) 3 · (-6,5) · (-4); є) -0,125 · 13 · (-8).
2) а) ·(-5)·1; б) ·8·3; в) ·(-4)· ; г) -12··;
д) ··14; є) -4··.
3) а) - 125 · 1,5 · (- 8) · 6; б) - 4 · (- 0,4) · 79 · (- 5) · (- 25);
в) - 5 · (- 2,5) · (- 1,25) · (- 64); г) - 0,5 · (- 625) · 20 · (- 1,6).
Звертаємо увагу на те, що спочатку визначаємо знак добутку,
а потім виконуємо множення модулів у «зручному» порядку.
а) -5·(2,5+(-2,5))·5; б) -2,87·3,5··.
V. Підсумок уроку
Заповніть пропуски так, щоб рівності стали правильними:
ab = …; (ab)c = …; a ·...= a; a · ... = - a; a ·...= 0;
...1 · ...2 · ...3 = -6; ...1 · ... 2 · ... 3 = 6.
VI. Домашнє завдання
г) 0,9 · (-8) · 15 · (-5); д) 6 · (-4,5) · (-4) · 25; є) -1,125 · 3 · (-8) · 11;
ж) 21 · · ; з) - · · 45; и) - · · (-54).