Вправи на доцільне використання прикметників у мовленні. Спостереження за формами прикметників найвищого ступенів

Про матеріал

Розробка практично ознайомить дітей із ступенями прикметників, розшире уявлення дітей про прикметник, навчить використовувати ступені прикметників у мовленні


Перегляд файлу

Тема : Вправи на доцільне використання прикметників у мовленні. Спостереження за формами  прикметників найвищого ступенів. 

Мета : практично ознайомити дітей із ступенями прикметників, розширити уявлення дітей про прикметник, вчити використовувати ступені прикметників у мовленні;

розвивати мовлення дітей шляхом навчання доцільного використання прикметників;

формувати  комунікативну компетентність;

виховувати любов до матері .

Очікувані результати:

  • учні визначають прикметник як частину мови;
  • доцільно використовують прикметники в усному та писемному мовленні.

Хід уроку:

І  Організаційний момент:  

Поверніться до гостей, подаруйте їм  щиру посмішку, привітайтеся.

Працювати на уроці ми будемо під гаслом.     

Складіть його з розсипаних слів.

 

 

А ви хочете багато знати ? (Да,)

Тож налаштуємося  на урок

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

Ключове слово нашого уроку «Успіх» .

Для  досягнення успіху треба визначити ціль.

1.Спробуйте відгадати загадку:  

              

Не сніг, не камінь , не мед? Що це діти?

А тепер послухайте таку:                         

2.Проблемне питання.

-Чого не вистачає у першій загадці?( прикметників) Правильно.

Я думаю ви здогадались з якою  частиною  мови ми будемо працювати на уроці. З якою?( з прикметником)

3.Знаємо – хочемо дізнатися – дізналися

  • Що знаєте про прикметник?

 

-Про що хотіли б дізнатися?

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

Тема нашого уроку  «Вправи на доцільне використання прикметників у мовленні. Спостереження за формами  прикметників вищого і найвищого ступенів»

Давайте поставимо завдання уроку:                       

ІV. Закріплення вивченого матеріалу

Хвилинка каліграфії:

Говорять : «Красиво писати, красу творити» .

Щоб і далі вдосконалювати навички  каліграфічного письма  повторимо з’єднання.

Ок  ел  бі   от  ул вк  

Назвіть нижнє з’єднання, верхнє з’єднання.

Пропишіть ці зєднання.

Прочитайте речення .            

Село Вербівка  потонуло у вербах.

-Чому слово Вербівка написано з великої літери.

-Якої частини мови не вистачає у реченні? (Прикметн.)

-Доберіть прикметники до слова вербах. ( гіллястих, високих, струнких).

-Чи доцільно ми використали  ці прикметники? (Так, вони допомогли зрозуміти, які верби.)

-Яку ж роль виконують прикметники в мовленні? (Роблять мовлення змістовним, виразним)

-Запишіть речення з прикметником, який вам найбільше сподобався.

V. Первинне сприймання і усвідомлення нового матеріалу

1.Пошукова аналітична робота ( колективно)

-Кого ви бачите на екрані? (Спортсмена)

 Це бігун. Доберемо прикметники до слова бігун (швидкий, виносливий…)

-А можна сказати що він спритний?       Слово  -на дошку

 

 

 

А цей спортсмен бігає ще швидше,ніж перший.

То якщо  перший спритний, то другий … добираємо прикметник? спритніший                                           повішала слово

 

-Від якого слова утворилось слово спритніший? (  спритний)

-За допомогою чого?  ( суфікса іш) позначила суфікс на дошці

                                                        

-Діти з цих трьох бігунів третій бігає найшвидше. То якщо перший спритний, другий спритніший, то третій буде  який?......... (найспритніший)

-Від якого слова утворилося слово найспритніший?

За допомогою якої частини слова? ( префікса най позначила на дошці)

-Висновок:

Ці прикметники спритний, спритніший і найспритніший означають різну міру ознаки.

У  І прикметника ця ознака менша( він спритний бігун) , у ІІ –ого  ознака більша ( він спритніший бігун, а у ІІІ -ого  ознака виражена в найбільшій мірі , він найспритніший бігун.

 

2.Віконечко в завтрашній день. 

                                                                            

Зазирнемо через наше віконечко в завтрашній день. Розрізняють два ступені прикметників: вищий і найвищий.( слова під віконечком)

 

-Як ви думаєте, який з цих  трьох прикметників буде вищого ,а який найвищого ступеню.( відповіді дітей)

 

-Ви будете вивчати цей матеріал в старших класах, але як казав В.Сухомлинський:

« Вміти користуватися словом- це велике мистецтво»

 прикріпила до дошки

 

Тому ми теж повинні вміти доцільно вживати прикметники в усному і писемному мовленні.

3.Первинне  закріплення 

 

 

Попрацюємо із вправою .

 

Ваше завдання прочитати  вірш і знайти в ньому прикметники які мають найвищий ступінь  порівняння.

 

Прочитайте 2 завдання  .

Як утворився прикметник найспритніший ми вже розглянули

Давайте з вами прослідкуємо, як утворився прикметник найясніший.

 

 

Від якого прикметника утворилося слово найясніший ,……а ясніший від якого слова…..

До дошки вийде…

Записуємо слово      ясний                        ясніший             найясніший

  (записуємо спочатку прикметник, у якого ознака виражена менше)

У слові ясніший  з’явився суфікс -іш- виділіть його , а найясніший ще й префікс най- виділіть його.

 

4.Гра « Поспішай – запам’ятай» - Зверніть увагу на слова, записані у рамочці на с.104.

 Давайте прочитаємо і запам’ятаємо як треба правильно вимовляти і писати українською  ці прикметники.

Прочитайте самостійно, прочитає ……..

-Яка частина слова спільна у цих слів. (Префікс най-)

Цей префікс показує ,що ознака у цих прикметників виражена в найбільшій мірі.

 

Наприклад :  найсмачніше яблуко, яблуко не просто смачне, а смачнішого вже не має.

 

Не можна казати

 

Треба говорити

 

 Не можна казати

треба казати

Тому ще раз звертаю вашу увагу, що вміти користуватись словами це мистецтво.

 Спробуємо усно дібрати різні форми прикметників.

Про кого можна сказати

 

 

Спробуйте дібрати свій приклад

 

VІ. Фізхвилинка   Релаксація  прослуховування спокійної музики.

 

VІІ.Закріплення матеріалу.

  1.Редагування текту

Пограємо в редакторів. Відредагуємо речення.

 

-Що тут неправильно?( Правильно ми повинні замість слів сама, самі вживати префікс най)

Переробимо це речення, щоб воно звучало грамотно.

(ВІДПОВІДІ ДІТЕЙ)

 

 

  Чому стоять коми?( Однорідні члени речення.)

   Зверніть увагу як будемо писати слова найніжніша, найдобріша найрідніша., бо най -це префікс , він пишеться разом зі словами. Ще раз прочитайте це речення, бо будете писати його по памяті

Запишіть це речення. Самоперевірка. Оцінювання.

 

2.Робота в парах . 

                                   

У вас на карточках записані речення .

Вам треба розкрити дужки і утворити  прикметники  вищого і найвищого ступенів.

 Чи є у світі що (світле) , як мамині очі. Мама - (гарне) слово.

Перевіримо.

Оцініть себе на якому рівні ви виконали завдання.

- Я бачу ,що ви дуже любите своїх матінок, і сподіваюсь що у ваших серцях  ніколи не згасне ця любов до них, ви ніколи не забудете  ласку, турботу , увагу, яку мами дарують вам кожного дня.

   Бо хто матір забуває, Того бог карає.

              Т.Шевченко

 

3. Творче завдання. Трихвилинне есе.

Написати твір мініатюру» Найкраща мама. Доцільно використовуйте прикметники вищого і найвищого ступенів.

2-3 учні запитую

- Подивіться уважно на завдання із будиночком.. Це домашнє завдання. Вам треба вставити прикметники , щоб вони відповідали змісту. Слова для довідки у вас є.

VI. Підсумок уроку. 

-Яка ж роль   прикметників у мовленні? (Роблять мову виразною ,зрозумілою, багатою)

 

--Підводимо підсумок

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

doc
До підручника
Українська мова 4 клас (Волкотруб Г. Й.)
Додано
30 квітня 2018
Переглядів
2361
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку