Відкритий урок з української мови (5 кл)
Тема: Вставні слова, виділення їх на письмі комами.
Мета: - навчити учнів розрізняти вставні слова в контексті аналізувати їх стилістичну
роль, правильно інтонувати речення зі вставними словами, виділяти комами
вставні слова на письмі; формувати організаційно-контрольні вміння
оцінювати роль вставних слів у реченні, загальнопізнавальні вміння щодо
правильної розстановки розділових знаків у реченнях зі вставними словами;
- розвивати мовленнєву культуру п’ятикласників, інтерес до пізнання, образне
та логічне мислення, увагу, фантазію, пробуджувати інтерес до самопізнання
та прагнення до самовдосконалення;
- виховувати в учнів любов до рідної мови, спостережливість, бажання пізнавати
нове та творити;
- слідкувати за поставою та осанкою дітей під час уроку.
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок (урок-подорож)
Методично-дидактичне забезпечення: декорації казкової країни, карта подорож,
лінгвістичні кубики, роздавальний матеріал,
магнітофон.
Епіграф о уроку: «Мова народу – це найбільший національний скарб…
Святим обов’язком митця є невтомно шліфувати, гранити,
вияскравлювати алмази народного слова»
О. Гончар
Хід уроку.
| Орг. Момент.
- Рефлексія настрою
Учитель. Ось ви зайшли зараз такі серйозні, здається, навіть, чимось стурбовані. А на
урок до нас завітали гості. Тож привітайтеся з гостями і подаруйте їм чарівну
дитячу посмішку.
Сіли ми усі рівненько,
Усміхнулися гарненько,
Настрій на урок взяли,
Працювати почали.
|| Повідомлення теми і мети уроку.
Учитель. Діти! Передусім я хотіла б домовитися з вами: все про що ми будемо
говорити сьогодні на уроці, ми розглянемо з двох точок зору: не тільки з
наукової, як ми до цього звикли, а й з казкової. Це зумовлене тим, що
по-перше, на уроках літератури, ви вже багато дізналися про казки, а
по-друге, не так уже й цікаво мати справу лише з науковими термінами. Ми
спробуємо оживити, і тоді, можливо, складні і часом незрозумілі поняття і
явища стануть для вас ближчими й доступнішими.
Країна наша чарівна
Запрошує до себе всіх вона.
Подорожуємо в країну мовних фарб,
І відкриваємо для себе мовний скарб -
Скарб добра, краси, любові
Знаходимо у рідній мові.
А скарбом сьогодні будуть вставні слова. Про те, чи дійсно вставні слова це
мовний скарб, чи так уже вони необхідні для спілкування, ми сьогодні і
дізнаємось.
Завдання сьогоднішнього уроку незвичайне і непросте – розкрити таємницю
країни вставних слів. Проте я впевнена, що ви, маючи достатньо знань,
володіючи багатьма практичними вміннями і навичками, швидко впораєтесь
із цими завданнями.
- Запишемо дату і тему уроку.
||| Мотивація навчальної діяльності.
Учитель Для того, щоб розпочати урок, нам треба відкрити браму, за якою
знаходиться країна вставних слів. Для цього треба використати ті знання, які
ви отримали на минулому уроці.
1 Робота в групах
Перш ніж приступити до роботи в групах слід пригадати такі правила:
1. Ми поважаємо права власні та інших.
2. Ми ніколи не сміємося з чужих помилок.
3. Ми маємо право на помилку, бо ми вчимося на своїх помилках
4. Ми ділимося матеріалами та думками.
5. Ми завжди допомагаємо членові групи, якщо він нас попросив.
6. Ми цінуємо здобутки інших.
7. Ми свою частину роботи намагаємось виконати якнайкраще.
Перед вами лінгвістичні кубики. Вам потрібно по черзі кидати їх, а зі словом, яке
випаде на кубику, скласти речення, перетворюючи його на звертання.
1 гр. 2 гр. 3 гр.
Люди Діти Україно
Сонечко Дощику Сину
Наталко Матуся Доню Діти! Погляньте, брама відкрилася і перед нами постала казкова країна вставних слів. Пропоную ознайомитись із чарівним планом уроку.
Спочатку доведеться відвідати лабораторію характерів,
подивитись казковий калейдоскоп
пройти стежинкою творчості
а потім вибратись з лісу неказкових запитань
Лише тоді розкриється вам таємниця країни вставних слів.
Отже, не гаймо часу, вирушаймо у подорож.
IV Вивчення нового матеріалу.
Діти! Щоб почати подорож нам потрібно знати. Що таке вставні слова. Вставними називаються слова або словосполучення, які виражають ставлення мовця до змісту повідомлення.
Погляньте на речення, що записані на дошці
Зима – це, мабуть, найкраща пора року!
Після напруженої праці, звичайно, хочеться відпочити.
—Де на вашу думку вставні слова? Чому?
- Вставні слова не відповідають на питання.
- У реченні можуть стояти на початку або в середині та кінці.
1) Робота за підручником §22 стр 69
2) Творче спостереження за впр 144
—Ну що ж, про вставні слова ми дещо дізналися, тож уперед на зустріч пригодам і таємницям.
Діти, у лабораторії характерів зберігається цікава інформація про вставні слова
3) Робота з таблицею підручника
Діти! Перед вами конверти, в яких знаходяться вставні слова. Вам потрібно розподілити за таблицею на дошці і дати їм правильну характеристику. Звичайно (Уп) Очевидно (Невп) Здається (Невп)
на біду (поч) на жаль (поч) на радість (поч)
по-моєму (нал) по-твоєму (нал) гадаю (нал)
по-перше (поряд. викл) отже нарешті
Даруйте вибачте будь ласка
Отже; Слова вставні намтак потрібні,
У мові нашій необхідні,
Хоч членами речення
Вони не бувають,
Та ставлення до того,
Хто про щось говорить,
Завжди виражають.
— Ми з вами тільки-но дізналися, що кожне вставне слово має свій характер. А що являє собою країна вставних слів, яка вона постає у вашій уяві? Вашим домашнім завданням було намалювати і розказати необхідність вставних слів. Лінгвістична казка.
2. Казковий калейдоскоп
— Діти! Зараз ми помандруємо стежиною творчості, будемо робити дива.
3. Стежина творчості Впр 147
4. Робота в парах
Зараз працюємо в парах. Ви складете діалог, використовуючи вставні слова й не забуваючи при цьому про форму мовного етикету.
— Уявіть ситуацію: ви прийшли до бібліотеки.
5. Фізкультхвилинки
— Ось ми з вами трішечки перепочили, однак вставні слова перебувають у постійному русі, у творчій праці, у безперервному мовному процесі.
Тож сьогодні вони запросили вас у майстерню творчості.
6. Творче конструювання
ВС, ____________. ________, ВС, _______.
__________, ВС.
7. Лист від розгубленої дівчинки.
Я свій портфель перебирала
І вивертала аж до дна.
Аж глядь – додолу кома впала.
Звідкіль це випала вона?
З якого утекла рядочка,
Забувши правила свої.
— Допоможемо дівчині?
— Вправа у конверті. Робота біля дошки.
8. Розставте розділові знаки.
Здавалося_ ось-ось налетить на нього ота кучугура криги. Одним із символом України _ безсумнівно_ стала біла хата. Чужа душа – то _кажуть_ темний ліс. Розкажіть мені по сімейні реліквії вашої родини, будь ласка.
9. Ліс неказкових запитань.
— Ну а тепер я вам пропоную дуже серйозне випробовування, вам доведеться вибратися з лісу неказкових запитань.
1. Що таке речення?
2. Назвіть граматичну основу речення.
3. Назвіть речення за метою висловлювання.
4. Назвіть речення за емоційним забарвленням.
5. Назвіть другорядні члени речення.
6. Чим може бути ускладнене просте речення?
7. Що називається вставними словами?
8. На які питання відповідають вставні слова?
9. Як виділяються вставні слова на письмі?
10. Якими членами речення виступають вставні слова?
11. Що найчастіше виражають вставні слова?
Рефлексія уроку.
Вправа «Мікрофон»
— Скажіть, будь ласка, діти, а яку таємницю про вставні слова ми сьогодні дізналися?
Допитливим, цікавим будь,
Та тільки не байдужим.
В країну знань велику путь
Долай уперто, друже!
Усе, що пізнано колись,
Завчи, збагни глибоко:
Країна знань, як неба вись,
Красою вабить око.
✔Підбиття підсумків уроку
Оцінювання.
1