УРОК 15 Тема: «Взаємні права та обов’язки батьків і дітей»
Мета: розглянути основні права та обов'язки, які виникають у подружжя після укладення шлюбу; визначити роль кожного члена сім'ї у сімейному колі, використовуючи приклади із життя.
Тип уроку: урок застосування умінь та навичок учнів.
Форма проведення: урок-практикум.
ХІД УРОКУ
- Згадайте, що означають ці поняття: сім'я, шлюб, подружжя,члени сім’ї?
1. У сімейному колі
Спробуємо визначити роль кожного з вас у сім'ї за схемою.
2. Права та обов'язки подружжя
Які права та обов'язки ви маєте, виконуючи свою роль у сім'ї?
Учитель. Особливу увагу звернемо на роль подружжя — чоловіка і дружини, оскільки ми розглядаємо «Сімейне право», а сім'я розпочинається із добровільного союзу двох людей. Укладання шлюбу породжує взаємні права та обов'язки подружжя. Заповнимо відповідну таблицю:
Укладання шлюбу породжує взаємні права та обов'язки подружжя. Заповнимо відповідну таблицю:
Права
Добровільний шлюб; самостійний вибір прізвища;
вибір місця проживання, професії, місця роботи;
право мати особисту власність і користуватися спільним майном; право на шлюбний договір
Обов'язки
Поважати права та інтереси всіх членів сім'ї;утримувати і виховувати дітей та непрацездатну дружину (чоловіка); створювати економічний добробут сім'ї; підтримувати здоровий психологічний мікроклімат
Заповніть таблицю»Права та обов’язки подружжя»
Особисті права подружжя |
Особисті обов’язки подружжя |
||
Майнові |
Немайнові |
Майнові |
Немайнові |
|
|
|
|
Із Сімейного кодексу України
Стаття 141
Стаття 142
Стаття 202
11. Повнолітні дочка, син зобов'язані утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги...
Стаття 203
1. Дочка, син, крім сплати аліментів зобов'язані брати участь у додаткових витратах на батьків, викликаних тяжкою хворобою, інвалідністю або немічністю.
Стаття 204
1. Дочка, син можуть бути звільнені судом від обов'язку утримувати матір, батька та обов'язку брати участь у додаткових витратах, якщо буде встановлено, що мати, батько ухилялися від виконання своїх батьківських обов’язків. У виняткових випадках суд може присудити з дочки, сина аліменти на строк не більш як три роки.
Стаття 206
1. У виняткових випадках, якщо мати, батько є тяжко хворими, інвалідами, а дитина ... має достатній дохід (заробіток), суд може постановити рішення про стягнення з неї одноразово або протягом певного строку коштів на покриття витрат, пов'язаних з лікуванням та доглядом за ними.
3.Ділова гра « В юридичній консультації»
1. Обирають одну із наведених ситуацій і проаналізують її (діти діляться на декілька груп , обговорюють ситуації, а потім хтось один з групи дає відповідь для всіх . а експерти перевіряють правильність поради « юристів».
1)Оксана й Олег розлучилися. Вони мають трирічного сина Андрія, якого виховують батьки Олега. Бабуся і дідусь відмовляються віддати Оксані дитину і не дозволяють їй відвідувати сина.
2)Кирило, якому 15 років, посварився з батьками. Він поїхав до своїх родичів в інше місто і не хоче повертатися додому. Родичі, не маючи дітей, дали згоду Кирилу на його проживання у них.
3)Мар'ян і Наталя вже місяць не можуть домовитись про ім'я новонародженого сина. Мама Наталі сказала, що вона сама зареєструє дитину.
4)Галина й Антон збираються розлучитися і не живуть разом уже півроку, їхня донька Ганна, якій 12 років, живе з мамою. Але вона дуже любить батька і хоче жити разом з ним та його батьками. Антон готовий забрати дитину, але Галина відмовляє йому, говорячи, що вона сама знає, як їй виховувати доньку.
4.Учитель: А зараз ми з вами проведемо рольову гру
« Поговоримо про обов'язки»
1.ряд - мама і тато
2.ряд- син та дочка
3. ряд - дідусь та бабуся
В сім'ї увечері виникли суперечки , бо не винесено сміття, пізно приготували їжу, не був помитий зранку посуд, продукти не всі куплені та собака не була на прогулянці, ще не вивчені уроки.
Батьки до 17 години були на роботі.
Бабуся та дідусь відвідували лікарню , а потім аптеку , погано ходив транспорт і тому вдома опинились близько15.30 дуже втомлені.
Діти були в школі до 14 та 15 годин.
Яким чином розподілити обов’язки , щоб не було конфліктів в сім'ї надалі.
Кожен ряд пропонує від своєї особи пропозиції і пояснює , чому треба так , а не інакше.
Права та обов'язки подружжя захищені державою і закріплені у Сімейному кодексі, прийнятому у 2002 році. На жаль, в Україні досить часто шлюби розпадаються з різних причин. Законодавство передбачає порядок розірвання шлюбу
4. Умови припинення шлюбу
Припинення
Автоматично Розлучення Визнання шлюбу
(у разі смерті) недійсним
5.Учитель. На наступному уроці ми продовжимо роботу з анкетою "Моя сім'я». Тому всі бажаючі (інформація може бути конфіденційною) беруть участь в обговоренні сімейних проблем. Вашій увазі пропонуються питання:
І Чи велика у вас сім я ?
2.Як і коли ви спілкуєтесь зі своїми дідусями, бабусями?
3.Що ви знаєте про свій родовід?
4.. Щ о ви знаєте про заняття своїх батьків?
5. З ким у сім'ї ви ділитесь своїми таємницями?
6.Згадайте найщасливіші хвилини вашого життя у сімейному колі.
7. Чого вам не вистачає у сім'ї?
8. Чи хотіли б ви мати у майбутньому таку ж сім'ю, в якій зростаєте і виховуєтесь?
6. Домашнє завдання
Підготуватися до роботи над проектом «Моя сім'я» (метод проектів).