Конспект уроку інтегрованого курсу «Я досліджую світ» з використанням підручника для 1 класу закладів загальної середньої освіти (У 2-х частинах) Підручник: «Я досліджую світ. Автори: Тетяна Гільберг, Світлана Тарнавська, Ольга Гнатюк, Ніна Павич (2018)»
Урок№1. Тема «Я школяр. Я школярка»
Очікувані результати: учні формують уявлення про етикет та ввічливість; поповнюють словниковий запас; розвивають навички спілкування; сприймають усну інформацію, аналізують почуту інформацію та оцінюють її, навчаються працювати з підручником та медіапродукцією; навчаються працювати в парах і в групах.
Мета:
формування предметних компетентностей:
учити мовленнєвої культури; учити аналізувати ситуацію і вживати слова ввічливості відповідно до ситуації; розвивати діалогічне мовлення, пам'ять;
формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: сприймати мету, яку ставить вчитель, відповідно до неї планувати, моделювати, прогнозувати і виконувати необхідні дії, контролювати й оцінювати свої результати; вміти висловлювати рефлексивні й оцінні судження; самоорганізовуватися до навчальної діяльності, будувати діалог, співпрацювати в групі, виконувати розумові операції й практичні дії;
загальнокультурної: розвивати культуру міжособистих відносин, толерантну поведінку;
комунікативної: розвивати мовленнєві вміння (говорити чітко, повільно, виразно, витримувати паузи);
соціальної: оволодіння навичками стосунків; навчити знайомитися; розвивати здатність продуктивно співпрацювати з однокласниками в парі, в групі; виховувати чемність, повагу до старших та однолітків;
інформаційної: розвивати вміння добувати й опрацьовувати інформацію з підручника та медіа; вчити орієнтуватися в інформаційному просторі, володіти і оперувати інформацією; уміння аргументувати й відстоювати свою думку;
здоров’язберігаючої: формувати навички дбайливого ставлення до психічного здоров’я свого та оточуючих; розвивати увагу, пам’ять, логічне мислення, навички попередження конфліктів.
Обладнання та наочність: підручники, мультимедійна презентація, клубок ниток, цеглинки LEGO.
Хід уроку
Створення позитивного психологічного клімату в класі.
Ось і дзвоник дав сигнал,
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо
І урок розпочинаймо!
Мотивація навчальної діяльності
Слайд2.
- Діти, до нас завітало сонечко! Як ми з ним привітаємось.
Слайд3.
- Які слова ми вживаємо, коли хочемо когось привітати?
- Як можна привітатись зі своїм другом? А як бути коли ми ще не знайомі?
Повідомлення теми і мети уроку
- Саме про це сьогодні поговоримо! А ще дізнаємось, що таке ввічливість, навіщо вона потрібна і навчимось бути ввічливими.
Слайд 4. Ранкове коло.
- Під веселу музику станемо в коло і пограємо в гру «Чарівний клубочок».
Слайд 5. Знайомство. Гра «Чарівний клубочок».
- Передаємо клубочок один одному, вітаємось і називаємо своє ім’я.
- Для вітання використовуйте такі слова: «Привіт!», «Вітаю!», «Добрий день!», «Здрастуй!».
- Наприклад: «Привіт! Мене звати Оленка», або: «Вітаю! Я – Андрій».
- Розгорніть підручники на сторінці 1.
Слайд 6. Робота з віршем В. Бірюкова «Добрі слова».
- Послухайте вірш «Добрі слова».
«Доброго ранку!» — мовлю за звичаєм.
Доброго ранку кожному зичу я.
«Доброго дня вам!» — людям бажаю.
«Вечором добрим!» — стрічних вітаю.
І усміхнуться у відповідь люди —
Добрі слова ж бо для кожного любі.
Владлен Бірюков
- Які слова ввічливості ви почули?
- Чому їх називають «чарівними»?
- Які ще слова ввічливості ви знаєте?
- Коли їх уживають?
- Поміркуйте, коли ми кажем «Добрий вечір!», а коли «Добрий день!»?
- Коли доречно сказати «Доброї ночі!», а коли «Доброго ранку!»
Слайд 7. Робота в парах. .
- Скільки осіб у парі?
- Розкажіть одне одному про себе.
- Повідомте дату свого народження, розкажіть про улюблену іграшку або заняття.
Слайди 8-10. Знайомства з правилами спілкування.
- Послухайте правила спілкування.
Зустрів знайомих — привітайся.
- Як можна вітатися з друзями? А як краще привітатися з дорослим, з учителем?
Будь ввічливим, усміхайся.
- Коли вітаєшся чи просиш пробачення, посміхайся, посмішка розчулює серця.
Не перебивай того, хто говорить.
- Чемна людина завжди спочатку дослухає, і тільки потім продовжить розмову.
Поважай того, з ким розмовляєш.
- Використовуй слова ввічливості: «Дякую!», «Будь ласка!».
- Яких правил дотримуєтесь ви?
Слайд 12. Рухлива вправа.
- Разом з персонажами виконуємо рухи під музику, стежимо за поставою та гарним настроєм.
Слайд 13-16. Сторінка 1. Вправа 1.
- Діти, розгорніть зошити на сторінці 1
- Розгляньте ілюстрацію, послухайте загадку-добавлянку.
- Чи ввічливим був їжачок?
- Які слова говорять при зустрічі?
- Познач їх.
Сторінка 1. Вправа 2.
- Послухай вірш «Школа ввічливості».
- Допоможи Галинці дібрати ввічливі слова.
- Познач їх.
Слайд 17. Сторінка 1. Вправа 3.
- Послухай чарівні слова, відміть ті, якими ти користуєшся.
Слайд 18-21. Сторінка 1. Вправа 4.
- Поміркуй, де можна знайомитись.
- Познач ці малюнки.
- Чому в інших місцях знайомитись небезпечно?
Інсценізація знайомства.
- Давайте уявимо, що ви зустрілись в музеї, в кінотеатрі чи на виставі в театрі, розіграйте ваше знайомство.
Слайд 22. Робота з прислів’ям.
- З’єднай частини прислів’їв. Як ти їх розумієш?
Слайд 23. Рухлива вправа.
- Разом з персонажами виконуємо рухи під музику, стежимо за поставою та гарним настроєм.
Слайди 24-31. Зошит сторінка 3 вправа 6.
- Пограємо в гру «Хто перший?»
- Хто першим має вітатися?
Дорослий чи дитина?
Хлопчик чи дівчинка?
- Хто першим подає руку?
Чоловік чи жінка?
Учень чи учитель?
- Хто першим має зайти до класу?
Хлопчик чи дівчинка?
Учитель чи учениця?
- Хто першим має зайти до класу?
Чоловік чи жінка?
Дорослий чи дитина?
- Чи дотримуєшся ти таких правил?
Слайд 32. Колективна бесіда.
- Ти вже навчаєшся в школі.
- Що змінилося у твоєму житті?
- Пригадай цікаві історії про себе.
- Розкажи їх друзям.
Слайд 33. Хвилинка-цікавинка. Перегляд відео «Коли і як ми вживаємо чарівні слова?»
- Погляньте як поводяться чемні і не дуже чемні діти.
- Поміркуйте, з кого з персонажів ви хотіли б брати приклад.
- Давайте зробимо висновок.
- Що таке ввічливість?
- Що значить бути чемною людиною?
- Які слова ввічливості ви сьогодні запам’ятали
Слайд 34. Висновок
- Як ти розумієш вислів:
«Ввічливість нічого не коштує, але багато дає»?
Слайд 35. Інтерактивна вправа.
- З’єднай малюнок з відповідним вітанням.
- Рефлексія «Емоційна ромашка». Оберіть відповідну цеглинку LEGO