З посібника представлено тільки практичну частину.
Гра, як відомо, є провідною формою діяльності дитини.
Дана тема надзвичайно важлива для глибокого її вивчення та, особливо, практичного застосування в школах. Її актуальність на сучасному етапі є очевидною, а з врахуванням нових віянь у системі освіти, що дають викладачам простір для новаторства і впровадження в життя власних неординарних ідей. І саме гра як найменш обтяжена умовностями та різного роду обмеженнями форма найбільш сприятлива, на мій погляд, для застосування, бо саме тут існують необмежені можливості для реалізаціїї творчого потенціалу як викладача, так і учнів.
Л.С.Фомюк
Гра, як відомо, є провідною формою діяльності дитини.
Дана тема надзвичайно важлива для глибокого її вивчення та, особливо, практичного застосування в школах. Її актуальність на сучасному етапі є очевидною, а з врахуванням нових віянь у системі освіти, що дають викладачам простір для новаторства і впровадження в життя власних неординарних ідей. І саме гра як найменш обтяжена умовностями та різного роду обмеженнями форма найбільш сприятлива, на мій погляд, для застосування, бо саме тут існують необмежені можливості для реалізаціїї творчого потенціалу як викладача, так і учнів.
ГРАЄМО І РОЗМОВЛЯЄМО АНГЛІЙСЬКОЮ
Я рекомендую використовувати такі ігри як на уроках, так і в позашкільний час.
№1 Мовленнєва гра”GREAT BRITAIN AND THE USA”
Dear friend!
You are lucky to take part in the quiz “ Great Britain and USA».
We have 3 team: team A, team B, and team C.
On the blackboard you can see 9 categories of questions. You can choose the one you know better.
Washington |
Economy and Towns |
|
4 G. B. London |
5 USA. Economy and Towns |
6 G .B. Geography |
Holidays |
8 USA. Geography |
9 G. B. Holidays and Traditions |
Each team in turn chooses the category. Then pupils start answering questions in turn. Every player gets I point if there are no mistakes in the answear and half a point if there are some mistakes.
Category 1
USA . Washington
Category 2
G. B. Economy and Towns
Category 3
USA. Famous People
Category 4
G. B. London
Category 5
USA. Economy and Towns
Category 6
G. B. Geography
Category 7
USA. Holidays
Category 8
USA. Geography.
4. What kind of climate has the counry ?
5. What mountains are there ?
6. What lakes are there in the country ?
Category 9
G. B. Holidays and Traditions
№2 Урок – гра для учнів 6 класу
Тема: Подорож Англією
Мета: розширити та поглибити знання учнів про Велику Британію; розвивати творчі здібності учнів, бажання надалі вивчати англійську мову; виховувати культуру мовлення і спілкування.
Обладнання: географічна карта Великої Британії, малюнки.
Хід уроку
Teacher: Welcome to the British Isles, dear friend!
Are you ready to travel ? Today we are going to visit the United Kingdom of Great Britain and Northen Ireland . Big cities and other miracles are waiting for us.
Pupil 1 : What are the British Isles like ? They consist of two big islands: Great Britain and Northen Ireland . Great Britain consist of England, Scotland and Wales . Three countries of the island make the United Kingdom.
Pupil 2 : The capital of England is London . Cardif is the capital of Wales and Edinburgh is capital of Scotland . The United Kingdom is monarcy. Queen Elizabeth II is in charge of it .
Дівчинка в ролі королеви.
Queen : Nice to meet you boys and girls! I’m Queen Elizabeth II . I live in Buckingham Palace . If you see the British flag above my palace, it means that I’m at home. There are 650 rooms in the Palace . I have got 4 children and 6 grandchildren.
Teacher : As you already know the capital of England is London.
Pupil 3 : London is also the biggest city in Great Britain . The river Thames is in the centre of London .There are 27 bridges in London. About eight milion people live hereLondoners use underground as a kind of transport . The underground consists of 273 stations.
Pupil 4 : You can see many buses and taxis in London . The English call taxis “cabs”. This word means “to jump like a goat”. Cabs are very light cars .
Pupil 5 London is more than two thousand years old.London’s most famous sights are Tower Bridge Westminster Abbey Big Ben and the Houses of Parliament Trafalgar Square and St. Paul’s Cathedral
Pupil 6.Big Ben is one of the most well-known clocks in the world. Westminster Abbey is a royal church.The Tower of London was built in the 11 century and is a museum now.
Teacher: А зараз ми з вами пограємо в гру. Складіть із розсипаних частин слова – назви, що пов’язані з Британськими островами.
Учні поділяються на 3 групи. Перемагає група, яка швидше виконала завдання.
Lon diff Eng Bri Scot don land land Car tai
Teacher : Your friend were lost in London. Can you find out where they are now ?
Yb gib neb (by Big Ben), ta eth rewot fo nodnol (at the Tower of London), no eth revir semaht (on the river Thames).
Teacher: And now let’s speak about Scotland.
Учень в ролі шотландця.
The Scot : Hello, children ! Now you are in Scotland . Those who live in Scotland are Scots . They like music .The traditional musical instrument in Scotland are violins and bagpipes .Scotish people like sports too. They play football, golf and shinty.
Pupil 7 : Scotland is a country of landscapes .We can see many lakes there. There is a legend that a monster lives in Loch Ness. In Scotish language they are called “Lochs“.
Teacher : Now we are in the country of spring . It’s Ireland.
Pupil 8 : Ireland is called” the country of eternal spring”. The climate is very mild there. Roses and oak – trees are very big and beautiful there .
Pupil 9: Ireland is a country of tales and legends . It’s the country of old sheep and pubs.
Pupil 10: The traditional dish there is stew . It’s very tasty meat in pots .The Irish are hospitable people, they like to dance and to have fun.
Teacher: А тепер ми з вами повертаємося з нашої мандрівки, з Британських островів, і проведемо конкурс команд на кращих знавців слів, які прийшли до нас із цієї країни. Кожна команда по черзі називає слова. За кожне слово нараховується 1 бал. Команда – переможниця обирається за кількістю очок.
(Приклади слів: футбол, гольф, регбі,теніс, баскетбол, тощо).
Вікторина
(Проводиться в кінці).
Teacher Try to guess the word:
1 This language is spoken by one third of the planet’s population . ( English)
За кожну правильну відповідь учні отримують бали. Переможець вікторини обирається за найбільшою кількістю балів.
№3. Урок – змагання для 5 класу ”Who knows Great Britain best of all”
Мета: виявити знання в учнів та їх ерудицію; розвивати навички говоріння та перекладу; виховувати бажання вивчати англійську мову та допитливість в учнів.
Хід уроку
Конкурс “Візитна картка”.(Кожен учасник розповідає про себе англійської мовою).
І раунд. Визначається кількість учасників.
ІІ раунд
Завдання 1. “Хто перший прочитає зашифроване слово з теми “Географія Британії” (за порядковим номером букв алфавіту)
а) 5, 14, 7, 12, 1, 14, 4 (England) ;
d) 23, 1, 12, 4, 19 (Wales) ;
e) 3, 1, 18, 4, 9, 6 (Cardif) .
Хто перший виконає завдання, той далі буде відповідати першим.
Завдання 2. До якого розряду належить назване слово?
The Thames |
a river |
Great Britain |
an island |
Halloween |
a holiday |
Elisabeth II |
a queen |
Завдання 3. “Holidays”
На картках написані назви національних свят Великобританіїї. Учасники вибирають одну картку. І розповідають, що вони знають про це свято. (пропоную назви свят: Christmas, St. Valentine’s Day, Easter, Halloween) .
(підбиття результатів).
ІІІ раунд
Беруть участь 2- 3 учасники, що мають найбільшу кількість балів.
Завдання 1. Хто найкраще знає лексику з теми?”(конкурс проходить у швидкому темпі).
Пропоную слова:монарх, столиця, абатство, церква, діловий центр, університет, острів, гори, клімат, місто – контрастів, омивається, океани, моря, індустріальний, вузькі вулиці.
Завдання 2. Конкурс ” Дуель”.
Учасникам пропоную питання з теми. Хто перший дасть правильну відповідь, той перемагає.
1 Where are the British Isles?
Та інші, в залежності від швидкості відповідей учні
3. Заключна частина
Оголошення результатів; визначення переможця, виставлення оцінок.
№4. Рольові ігри по темі” Travelling”.
Учням пропонується розіграти певні ситуації, використовуючи одержані знання. Я роздаю їм картки з завданням. Ось якого типу.
№1.You are a Ukrainian tourist.
You are a schoolboy.
You are fond of traveling and meeting new people.
Tell your new friends about your favourite Ukrainian cities and ask them about places of
interest in Great Britain.
№2. You are a Ukrainian tourist.
You are interested in history.
You would like to see the historic sights of London.
Be ready to ask questions about London and its history and to share the information
about Kyiv with a group of tourist from the UK.
№3. The traveler at the railway station.
Ask the clerk at the booking – office for tickets. You need two tickets : one single and one
return.
№4. Miss B. Works in pair with Mr.A
You feel pity you have missed the train. Ask Mr.A about the time. You are afraid you will miss the train again.
№5. Рольва гра по темі “Shop and Shopping”.
№1. You are going to buy a present for your friend . You don’t know what to choose. Ask a shop - assistant to help you.
№2. You are a shop – assistant at a fashionable shop . Help you customers to choose the proper clothes. Discuss the quality, the prise, the size and the colour of a new thing.
№6. Навчальні ігри, що проводжу як фізкультхвилинки
Add the Story
Учні прослуховують початок оповідання. Потрібно зрозуміти зміст і вигадати закінчення.
Choice the Right Statements
Діти прослуховують текст, після чого серед твержень, написаних на дошці, вони повинні вибрати ті, що відповідають змісту тексту.
An attentive reader
Учні отримують 2 текти, в одному з них є незначні зміни. Потрібно назвати факти, що не відповідають змісту тексту.
Translators
Учнчм пропоную прочитати текст або речення і перекласти його рідною мовою. Оцінюється правильність перекладу.
Language learners
Учні повинні записати еквіваленти нових слів або висловів, що вжиті в прочитаному тексті.
Anagrams
Літери в словах пишу в неправильному порядку. Діти повинні “розшифрувати” слова.
Words Pairs
З написаних на дошці прикметників потрібно вибрати пари – синоніми, антоніми.
(це можуть бути і іменники, і дієслова).
Odd one out
Вчитель читає або називає слова по вивченій темі.Учням необхідно знайти слово, яке не відповідає данній групі слів.
Broken sentence
Вчитель демонструє розірвані частини речення.Завдання для учнів скласти його в правильному порядку.
№7. Мовленнєва гра “English writers”
Dear friend!
You are welcome to our competition devoted to the English writers.
Task 1
Think of name fot your team and explain it.
Task 2
Translate the folowing expressions into Ukrainian. Do it in turn:
10) to learn to swim;
13) the great writer;
14) a native town;
15) to become poor;
16) many languages;
Task 3
Listen to the sentences and say if they are true or false. Do it in turn.
Task 4
Pupils tell the biography of one writer.
Task 5
Pupils ask questions about the biography of writers.
(підведення підсумків; оголошення переможців).
№8. Guessing game”How do you know literary works of famous writers?”
Guess what literary works the following statements from are, the names of their authors and the names of the literary characters they belong to:
( George Byron).
(“Hamlet”, W. Shakespeare).
(“Jane Eyre”, Charlotte Bronte).
(“King Lear”, W. Shakespeare).
(Rudyard Kipling).
6. “During one of his visits to the ship he found a dog and two cats there. He took them to the island”.
(“Robinson Crusoe”, Daniel Defoe).
7. “Whale, whale, have you eaten a man?”
(R. Kipling. The tale “ How the whale got his throat”).
8. “I love you no more than a daugher can love her father”.
(“Ring Lear”, Cordelia, W. Shakespeare).
(“The adventure of Tom Sawyer”, Aunt Polly, M. Twain).
(“Jane Eyere”, Ch. Bronte).
(“The Adventure of Tom Sawyer”, Aunt Polly, M. Twain).
№ 9. Урок – Гра для учнів 5-6 класів “St. Valentine’s Day”
Мета: розвивати навички мовлення, аудіювання, активізувати вивчені лексично- граматичні структури на основі змагання, збагачувати світогляд учнів.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Основна частина уроку.
1. Вступне слово вчителя.
Dear boys and girls!
You know that nowadays people celebrate St. Valentine’s Day. It’s traditional for young people to send cards and presents with red hearts to each others. The 14-th of February has been considered a good time to choose your lover. We also have to determine our pairs.
2. Вибір пар для змагань.
Here are two hats. One of them contains the names of girls and another – the names of boys. Everybody should choose the partner.
III. Конкурси і змагання.
1. Tongue twisters.
Each pupil should choose one oattern and read it quickly as possible .
1) Kate bakes eight tasty cakes.
2) Fat Pat had a fat cat.
3) Pat’s black cat sat in Pat’s hat.
4) A girl sees three big geese.
5) Sid sees six trees.
2. “Juice for lover”.
What fruit will you use to prepare the juice for your valentine ?
By means of this competition we’ll revise the names of fruit and their spelling.
(apple, cherry, banana, pear, plum, lemon ,orange ,ect).
What is the favourite colour of my Valentine?
(учні повинні скласти з карточок назви кольорів: black, red, grey, brown, blue).
Easy, tall, wrong, up, difficult, then, small, fat, beautiful, true, new, right, down, ugly, false, thin, old, before.
There is a table with some words. The pupils should choose the right ones for boys and girls
(учні вибирають назви речей з таблиці: cakes, sports, T-shirts, songs, skirts, tears, snakes, catapult, ice-cream, candies, ect).
Please solve the following riddles:
1) What year lasts only one day ? (New year).
2) In what month do we work, eat and sleep least? (February).
3) Your teacher рuts marks in it. (A day-book).
4 ) I can tell you all the day. Time to sleep and time to play. (A clock).
5) The little old woman has twelve children some short some long some cold some hot. (A year)
6) What is it that we have in December and we don’t have in any other month? (The letter D).
7) Which month of the year is the shortest ? ( May. It has three letters).
8) In winter and im summer they stand both in one colour. ( A fir- tree ).
9) What man cannot live inside the house ? (A snowman).
Listen to the following texts and tell the names of the fairy-tale characters.
Text 1
He is small and very thin. His nose is very long. He has a hat on. He is made of wood. (Buratino).
Text 2
She is very nice girl.She has a round face. Her eyes are large and blue. Her hair is blue too. She can read and write. (Malvina).
Text 3
She is very nice little girl. She has a white skirt and a red hat on. She has a basket in her hand. (Red Riding Hood).
Text 4
She is beautiful. She has no nice dresses and shoes. She sleeps in the kitchen.She has no mother.(Cinderella).
8. “ St . Valentine’s Day”. Tests
(діти виконують письмовий тест, вибираючи правильний варіант відповіді)
a) pupils;
b) lovers;
d) teachers.
a) February, 14;
b) September, 1;
c) March , 8.
а) jailer;
a) presents;
b) a day-book;
d) fruit.
IV. Підведення підсумків.
(учні повідомляють свої результати з допомогою конструкції:”we have got…”
За результатами обирається пара:”Miss Valentine” та “Mister Valentine”).
V. Виставлення оцінок.
№ 10. Гра для учнів 7-8-х класів “Brain Ring “
Team Rainbow
Team Champions
1 |
What is the Queen’s name? |
Elizabeth II |
2 |
What is the most famous park in London? |
Hyde Park |
3 |
What is the main clock in G B? |
Big Ben |
4 |
What is the heart of London |
Piccadilly Circus |
5 |
What holiday is called the holiday of all sweethearts, husbands and wives,boys and girls? |
St. Valentine’s Day |
6 |
What had been a castle, then was a prison and now is a museum in London? |
Tower of London |
7 |
What is the capitals of England, Scotland, Wales and Northen Ireland? |
London, Edinburgh, Cardiff, Belfast |
8 |
Who wrote the novel ” The Adventures of Tom Sawyer”? |
Mark Twain |
9 |
Where does Santa Claus put Chrismas presents? |
A stocking or a sock |
10 |
What’s the name of the famous English writer who wrote about animals? |
Rudyard Kipling |
11 |
What do English people like to drink many times a day? |
Tea |
12 |
What is the English word for “цуценя”? |
A puppy |
13 |
What has always been the centre of the room in English house? |
The fire-place |
14 |
What is Britain’s national sport? |
Football and cricket |
15 |
What is the real name of the writer who wrote “The Adventures of Tom Sawyer”? |
Samuel Clemens |
16 |
What holiday do we celebrate twice in Ukraine? |
New Year |
17 |
In which city do cars and buses travel on the left-hand side of the street? |
London |
18 |
Which English speaking countries do you know? |
The UK, the USA, Canada, Australia, New Zealand |
19 |
Where is the official residence of the Queen in London? |
At Buckingham Palace |
20 |
What is the emblem of England? |
A red rose |
21 |
Name 4 disrricts of London? |
The City, Westminster, the West End, the East End |
22 |
What is the popular name given to the national flag of the UK? |
Union Jack |