Урок-гра з української мови у 3 класі
Вчитель Лихонос Ольга Веніамінівна
Тема: Закріплення вмінь добирати слова для перевірки ненаголошених голосних.
Мета:Закріплювати вміння добирати слова(спільнокореневі та форми слів) для перевірки ненаголошених голосних е ,и; збагачувати словниковий запас учнів, розвивати вміння узагальнювати , бути винахідливими, кмітливими, виховувати почуття колективізму.
Обладнання: у учнів по 10 морфенок, у вчителя малюнки для диктанту.
Хід уроку:
I.Організація класу.
Девіз:граючись,вчимось
II.Підготовка до гри “Найслабша ланка»
Троє учнів – гравців із зошитами та ручками сідають за перші парти.Решта дітей- вболівальники, але письмову роботу виконують всі.
Після кожного роботи ведучий підводить підсумок, кладучи в «банк» одну морфему.
-Які слова називаються спільнокореневими?
-Рокажіть , чергування яких голосних у корені ви знаєте? Наведіть приклади.
-Розкажіть про способи перевірки слів з ненаголошеними е,и в корені.
2.Словниковий диктант(2 морфемка)
Замерзає,зима,швидкий,низький,близький,тепленький,широкий, лишати, плече,сестра.
3.Малюнковий диктант.(3 морфемка)
Лисиця,листок,гриби,перо,береза,зерно,чижі
4. Поетична хвилинка (4 морфенка)
-Виписати слова з ненаголошеними голосними е,и.
-Хто назве автора вірша а банк додається 1 морфемка
Ой хвалилася та берізонька
На мені кора та білесенька,
На мені листочки та широкії,
На мені гілля та високеє.(українська народна пісня)
Вже сонечко в море сіда,
У тихому морі темніє;
Прозора, глибока вода,
Немов оксамит зеленіє. (Леся Українка)
5. Цікаві хвилинки (5 морфемок)
-Що довше Дніпро чи Ворскла (Ворскла має 7 літер)
- Яка річка тече в роті ? (Десна)
- Я-спереду і Я- позаду, а посередині назва породи коня.(Японія)
- Яке слово складається з семи однакових літер?(Сім’я)
- Чим закінчується літо і починається осінь?(літерою о)
- Що в середині землі? (літера м)
- Чим починається і закінчується день?( літерами д і ь)
Музична пауза(фізхвилинка)
6. Вправа – доказ.(7 морфемок)
1в. – вправа 205 ст.87)
2в. – вправа 206 ст.87)
Виконання письмово.Перевірка «ланцюжком»
Гравець, який помиляється, виходить з гри.
7. Вправа – інформація (впр.207 ст.87) (8 морфемок)
Найлучніший заголовок – 8 морфемок.Повтор – морфемки зняти з банку,а помилка –слабка ланка – вибуває)
8.Вправа – загадка «Хто вона» (9 морфенок)
Вночі за вовчими ярами
Зайці давали телеграми.
І прочитала так сосна:
«Чекайте з квітами…» весна
-Випишіть слова з ненаголошеними е,и
- Як ви перевірили слова з ненаголошеними е,и?
9. Опис – мініатюра «У моїй кімнаті» (10 морфемок)
Самостійна робота.Вживати слова з ненаголошеними голосними е,и.
Банк пропонує довідкове бюро: тихенько, письмове, зимове, приладдя, писати, невеличкий.
За найкращий твір – мініатюру додається ще 1 морфемка.
III.Підведення підсумків.
- Визначте своє місце на уроці:
а) працювали чудово і отримали ….морфемок
б) працювали добре і отримали…. морфемок
в) працювали недостатньо і отримали…. морфемок
г) в банк не внесли морфемок
Учень – гравець , котрий в банк вложив найбільше морфемок, нагороджується.