Дане заняття відповідає діючій програмі факультативного курсу з математики для 7 класу Бевз В. Г, Бурда М. І., Прокопенко Н. С. «За лаштунками шкільної математики». Воно містить теоретичний матеріал, що відображає тему, приклади завдань з розв'язками та вправи для самостійного виконання.
Враховуючи інтереси та нахили учнів, їхню підготовленість, вчитель може доповнювати зміст заняття додатковим матеріалом, змінювати та удосконалювати методику проведення.
Заняття №1-2 на тему: «Подільність чисел. Властивості й ознаки подільності чисел» до програми факультативного курсу з математики для 7 класу Бевз В. Г, Бурда М. І., Прокопенко Н. С. «За лаштунками шкільної математики».
Дане заняття відповідає діючій програмі факультативного курсу з математики для 7 класу Бевз В. Г, Бурда М. І., Прокопенко Н. С. «За лаштунками шкільної математики». Воно містить теоретичний матеріал, що відображає тему, приклади завдань з розв’язками та вправи для самостійного виконання.
Враховуючи інтереси та нахили учнів, їхню підготовленість, вчитель може доповнювати зміст заняття додатковим матеріалом, змінювати та удосконалювати методику проведення.
Тема 1. Подільність і прості числа
Заняття № 1-2
Подільність чисел. Властивості й ознаки подільності чисел
Як встановити, чи поділиться одне число на інше без остачі? Для цього потрібно знати основні поняття і теореми, пов’язані з подільністю.
Ділення числа а на в можна виразити рівністю: , де і – цілі числа, – частка, – остача, .
При діленні на можуть бути остачі:
Якщо , це означає, що ділиться на без остачі: , .
Подільність – це відношення, яке можна записувати парами, таблицями, стрілками тощо.
Подільність чисел має властивості:
Основні теореми, пов’язані з подільністю:
Розв'язування задач і вправ.
Розв'язання.
Нехай дане число. За умовою число і .
Маємо .
Звідси число але також ділиться на 7, проте і ділиться на 7. Перебором цифр, але так, щоб виконувалася умова визначаємо шукані числа:
Отже, шукані числа 329, 392, 518, 581.
Відповідь: 329, 392, 518, 581.
Розв’язання.
Для того, щоб число виду ділилося на 5, необхідно, щоб остання цифра в записі цього числа була 0 або 5. Нехай ці числа закінчуються на 0, тоді числа виду повинні закінчуватися на 9 і ділитися на 3.
Розглянемо деякі з них, що задовольняють першу вимогу:
9,19,29,39,40,59,69, … .
Виберемо з них ті, що задовольняють і другу вимогу: 9,39,69, … .
Отже, серед чисел виду на 5 діляться числа: 9+1=10, 39+1=40, 69+1=70.
Відповідь. 10; 40; 70.
Розв'язання.
, тому знайдене число має ділитися на 8 і 9. Тоді воно парне і сума цифр ділиться на 9. Цим умовам задовольняють числа: 6102, 4104, 2106, 9108. З цих чисел на 8 ділиться лише 4104.
Відповідь. 4104
Розв'язання.
Нехай цифра десятків, цифра одиниць шуканого числа. Маємо рівність , тобто . Оскільки і – цифри, то маємо
Завдання для самостійного розв’язування
Використана література