Вчити аналізувати форму й функцію предмета; дати поняття про роботу дизайнерів; розвивати спостережливість і логічне мислення; прищеплювати любов до народної творчості, мистецтва; виховувати естетичні почуття.
Тема заняття. Абстрагування форми елементів навколишнього
середовища. Хто названий брат кульбаби
Мета заняття. Вчити аналізувати форму й функцію предмета; дати поняття
про роботу дизайнерів; розвивати спостережливість і логічне
мислення; прищеплювати любов до народної творчості,
мистецтва; виховувати естетичні почуття.
Обладнання: фотографії та малюнки предметів побуту, схеми
абстрагування, аудіозапис музики з кіно - та мультфільмів;
простий олівець, гумка, аркуш паперу, матеріал для роботи в
кольорі
Хід заняття
I. Організаційна частина. Повідомлення теми і завдань заняття
II. Робота над темою
На квітку квітка сіла,
Знялась і полетіла
Відгадування загадок
Королева квітка всіх
З ароматом свіжості.
Для дорослих і малих
Квітка – символ ніжності.
Шипів на стеблині гірлянда,
І зветься ця квітка … ( троянда)
Цвіте синьо, лист зелений
Квітник прикрашає.
Хоч мороз усе побив –
Його не займає. (Барвінок)
Я рання квітка весняна
І різних кольорів буваю.
На квітнику, неначе пан,
Тому і звуть мене … (тюльпан)
Словникова робота
Тюльпан – походить від перського слова «тюрба» - чалма, пов’язка на голову – за схожістю
Гладіолус – назвали так тому, що він має довге, вузьке, схоже на меч, листя, латинською мовою «гладіолус» - невеличкий меч
Айстри – назва походить від грецького «астер» -зірка
Ромашка – походження назви люди точно не знають. Дехто пов’язує її з ім’ям Роман
Бесіда
Напевно, усі люблять загадки. Хто більше любить загадувати загадки, а хто – відгадувати? А які загадки ви знаєте?
Я бачу: ви майстри на загадки. А чи зможете відгадувати відео загадку – таку, що намальована на аркуші або дошці?
Сьогодні на занятті ви спробуєте це зробити. Побачимо, які ви спостережливі!
ІV. Пояснення матеріалу
Я буду малювати. А ви розпізнавати, на що схожий намальований предмет. Домовилися?
( Наприклад, кульбаба – парашут. А чому? Може літати, має шапочку – парасольку)
Гра «Діти – квіти»
Уявіть себе квітами і покажіть одне одному пантоміму
Голівки та листячко вгору здіймають.
Ось вітер узявся ці квіти хитати –
Погляньте, як квіти сонце вітають! –
І в різні боки стеблинки схиляти.
А потім вони нахилились додолу
І кожного дня все повторюють знову
V. Схематичне малювання
Схематичні малюнки на дошці: птах – літак, гусениця – потяг. Кукурудза – багатоповерховий ніздрюватий будинок, дзвоники – абажур тощо.
Демонстрація фотографії та малюнків з даної теми з обов’язковим усним аналізом: форма – зміст
VІ. Слово керівника
Молодці! Ви дуже спостережливі. Також спостерігають за природою. Досліджуючи її, художники-дизайнери. Це люди. Що роблять наші речі красивими, зручними та міцними, використовують форми, подаровані природою для нашого побуту. Архітектори помітили, що качан кукурудзи складається з безліч зерен, і використали цей принцип у побудові багатоповерхових будинків, де квартири розташовані, як кукурудзяні зерна.
Тепер спробуємо самі побути дизайнерами в придумати що-небуть самостійно
VІІ. Практична робота
Звучить музика. Учні зображують на аркуші паперу спочатку елемент природи, а потім – побуту; перший ряд – кульбаба – парасолька; другий – бабака – літальний апарат; третій – квітка лісових дзвоників – абажур (світильник)
VІІІ. Підсумок заняття
Вихованці обговорюють свої роботи
Природа нічого для нас не шкодує,
Свої подарунки безцінні дарує.
Натомість бажає, аби поважали,
І ставились чемно, і не ображали.
Наче в казці побували ми сьогодні.
І красива вся природа, і багата!
Будемо тебе ми всі любити.
Будемо завжди оберігати.