Заняття з елементами тренінгу на тему: «Толерантне ставлення один до одного» для учнів 11 класу
Мета:
Завдання:
План-конспект
відкритого заняття з елементами тренінгу
на тему: «Толерантне ставлення один до одного»
для учнів 11 класу
Мета:
Завдання:
Хід заняття
Тривалість – 1хв.
Розподіл на групи відбувається без акценту на нього. В аудиторії ще до початку заняття столи та стільці розташовуються так, щоб за ними розмістилися за бажанням учні, об’єднавшись у 3 групи. Це сприяє комфортному спілкуванню під час тренінгу.
Тривалість:4 хв.
Тема толерантності у світі зараз дуже актуальна. В деяких учбових закладах за кордоном студенти заздалегідь проходять спеціальний психологічний тест на толерантність. Те ж саме відбувається при прийняті на роботу, тому що толерантна людина забезпечує комфортні умови членам колективу, в якому знаходиться.
Сьогодні ми з вами не тільки закріпимо поняття «толерантність», але й відпрацюємо на практиці навички безконфліктного спілкування та дізнаємося, що ж робити, щоб люди до тебе ставилися толерантно.
Це дуже важливо, бо через шість місяців ви вийдете за поріг школи, та обиратимете різноманітні навчальні заклади, хтось може поїде за кордон, або в інше місто, де не буде батьків або вчителів, які добре вас знають, дружньо налаштованих однокласників.
Отже, тема нашого сьогоднішнього тренінгу: «Толерантне ставлення один до одного», на якому ми з вами навчимося формувати безпечну поведінку, толерантне відношення до оточуючих та суспільства у конкретних ситуаціях; розвивати соціальну інтуїцію, навички безконфліктного спілкування та практичні навички у разі дій інших людей, які загрожують вашому життю або здоров’ю.
Мета: знайомство учасників з правилами роботи в групі.
Тривалість: 5 хв.
Матеріали: ватман з заздалегідь заготовленими правилами.
Хід вправи:
Для спільної продуктивної роботи учасників тренінгу тренер пропонує правила, підготовлені заздалегідь:
Якщо в ході проведення вправи в учасників виникли будь-які побажання щодо правил, то вони можуть вносити свої зміни, доповнювати.
Мета: активізація поняття «толерантності» за рахунок розширення його смислового поля та візуалізації контексту.
Тривалість: 10 хв.
Матеріали:аркуші А4, ватман із зображенням «Ідеального світу».
Вступ до вправи:
Що ви уявляєте, почувши слово «толерантність»?
Відповіді дітей.
Питання до роздуму:
А зараз ми з вами станемо творцями і створимо «Ідеальний світ», в якому всі люди толерантні.
Хід вправи:
У вас на столах лежать конверти зеленого кольору, відкрийте їх будь ласка. Оберіть собі фігуру людини, яка найбільше вам до вподоби, давайте допоможемо ожити нашим чоловічкам, намалювавши їм обличчя та одяг.
Покажіть своїх чоловічків, чи є серед них однакові? Звичайно немає, тому що всі ми з вами різні.
А тепер давайте з вами поміркуємо, якими ж вони будуть – толерантні люди з «Ідеального світу»?Напишіть, будь ласка, на голівці людини мрію толерантної людини, на лівій руці – улюблене заняття толерантної людини, на правій – місця відпочинку толерантної людини, на правій нозі – улюблену справу, на лівій нозі – професійну направленість, а на серці – що ця людина може принести хорошого у світ.
Кожна група по закінченню вправи розміщує свою фігуру на ватмані із зображенням «Ідеального світу», у комфортному для них місці.
Якщо є бажаючі озвучити написане, то протягом однієї хвилини ведеться обговорення.
Висновок:
Як ви вважаєте, чи вдалося вам створити толерантних чоловічків? Ви абсолютно праві, тому що я бачу, що вони несуть хорошого у світ в своєму серці (тренер перераховує варіанти відповідей учасників).
Мета: дати зрозуміти учасникам, чи легко бути толерантною людиною.
Тривалість: 5хв.
Хід вправи:
Учасникам ставиться запитання:
Інформаційне повідомлення – роздум.
Уявіть, що у вас є мішечок з трьома кілограмами цукру, як ви будете діяти, якщо:
(Обговорення відповідей учасників)
(Обговорення відповідей учасників)
(Обговорення)
Відповіді учнів.
Висновок:
Толерантна людина допомагає людям, які потрапили в скрутне становище, але часто життя ставить нас у такі рамки, що для збереження власного життя навіть толерантна людина може поступитися своїми правилами.
Толерантна людина – це звичайна людина, яка не наділена якимись незвичайними якостями й у конкретній ситуації вона може поступитися своїми принципами, але від цього вона не перестане бути толерантною.
Мета: познайомити учасників з почуттями, які відчуває людина, потрапивши в чужу йому країну, обговорити можливі реакції людини на таку ситуацію.
Тривалість:10 хв.
Матеріал: ватмани, маркери, конверти із завданнями.
Мотивація:
Уявіть собі, що ви вже закінчили школу, здали ЗНО і збираєтесь вступити до престижного ВУЗУ, хтось у нашому місті, хтось за кордоном. Тому наступне завдання буде направлене саме на вибір професії.
У вас на столах лежать конверти червоного кольору із завданнями, направленими на вибір професії, яке ви повинні виконати за 3 хв. Групи не мають права спілкуватися одна з одною, під час виконання завдання.
Завдання:
1 група – зробити рейтинг професій, які зроблять людину впевненою у собі (не більше 10);
2 група – зробити рейтинг професій, які можуть зіпсувати людині життя (не більше 10);
3 група – Од авдарку мо парстахи кам.
Тренер не допомагає групам, але не зупиняє якщо хтось хоче допомогти іншій групі.
Коли час вичерпано тренер надає слово першій а потім другій групі.
Презентація групами своєї роботи, обговорення.
Далі тренер запрошує до презентації третю групу.
Запитання:
Дякую вам за те, що ви не розуміючи завдання все ж таки намагалися діяти. Сідайте будь ласка. Давайте з вами поміркуємо, як почуває себе людина опинившись в іншій країні, не розуміючи правил культури? Як поводять себе члени суспільства по відношенню до такої людини? Чи всі позитивно налаштовані?
Висновок:
Так буває, що після навчання у школі, юнаки та дівчата їдуть за кордон не тільки навчатись але й працювати, де поруч не буде близьких людей які б могли захистити від особистостей, які будуть ставитисьдо них не зовсім толерантно.
Інформація:
У сучасному житті дуже розповсюджена проблема торгівлі людьми. У 2017 року Національною поліцією встановлено та надано допомогу 156 потерпілим від злочинів у сфері торгівлі людьми. Це більш ніж удвічі більше, ніж упродовж минулого року.
Найбільше серед потерпілих – жінок (119). Також потерпілими від дій зловмисників стали 37 чоловіків і 12 дітей.
Фахівці Департаменту боротьби зі злочинами, пов’язаними із торгівлею людьми зазначають, що на даний час набувають все більшого поширення форми торгівлі людьми, пов'язані з "трудовою" експлуатацію.
У поліції зазначили, що найбільш вразливими від злочинів у сфері торгівлі людьми є жінки у віці від 18 до 26 років, а також діти від 13 до 18 років та чоловіки від 25 до 60 років.
Мета: навчити учнів практичним навичкам у разі дій інших людей, які загрожують життю або здоров’ю юнаків та дівчат.
Тривалість: 5 хвилин.
Матеріали: маркери, аркуші А4.
Хід вправи:
Дати можливість кожній групі розробити список дій на той випадок, якщо за кордоном вони потраплять у скрутну ситуацію.
Учням надається аркуш А4, на якому вони записують варіант своїх дій, протягом однієї хвилини.
Презентація робіт.
Обговорення після виступу трьох груп:
Висновок:
Тренер підсумовує вірні дії учнів, та надає рекомендації, як поводитись у разі потрапляння у важкі ситуації за кордоном. (учням роздаються підготовлені заздалегідь пам’ятки).
Мета: підведення підсумків заняття, усвідомлення учасниками отриманого досвіду.
Тривалість: 5 хвилин.
Матеріали: стікери, аркуші, маркери, ватман із зображенням «смартфону».
Хід вправи:
Учасникам пропонується написати на аркуші повідомлення своїм ровесникам: «Бути толерантним – це ...». Після завершення учні прикріплюють на «смартфон» свої повідомлення.
Висновок:
Ми з вами побачили, що толерантною людиною бути важко. Але треба завжди намагатися бути нею!
Рефлексія заняття: