Урок 107
Засвоєння таблиці множення числа 8. Розв’язування задач
Мета: закріпити знання табличних випадків множення і ділення; вдосконалювати вміння розв’язувати задачі, навички усних обчислень; розвивати логічне мислення, увагу; виховувати акуратність.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання (с. 131–132, завдання 880; 881)
Завдання 880
— Скільки кілограмів борошна залишилося в їдальні?
Завдання 881
1) Чи є серед відповідей однакові? Прочитайте одноцифрові відповіді; двоцифрові відповіді.
2) Прочитайте вирази та їх значення.
4. Математичний диктант
Добуток чисел 7 і 5 зменшити на 15. (7*5-15=20)
Різницю чисел 50 і 8 зменшити у 7 разів. (50-8:7=6)
Суму чисел 56 і 7 зменшити у 7 разів. ((56+7):7=9)
Частку чисел 35 і 7 збільшити на 95. (35:7+95=7+95=102)
5. Хвилинка каліграфії (7)
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні на уроці ми повторимо вивчені таблиці множення і ділення.
IV. Повторення вивченогоматеріалу
1. Робота за підручником (с. 132–133)
Завдання 882. Усне виконання завдання. Робота в парах
8 • 9 = 72 72 – 32 = 40 40 : 5 = 8 |
49 : 7 = 7 7 + 17 = 24 24 : 4 = 6 |
21 + 42 = 63 63 : 7 = 9 9 + 9 = 18 |
8 • 8 = 64 64 + 16 = 80 80 - 24 = 56 |
Завдання 883. Коментоване розв’язування завдання
Учні пригадують, як знайти ділене, множник, зменшуване. По черзі пояснюють завдання, працюючи у зошитах.
Завдання 883. Встав пропущені числа.
18 : 3 = 6 6 • 5 = 30 |
20 : 5 = 4 49 – 7 = 42 |
14 : 7 = 2 8 • 6 = 48 |
Щоб знайти невідоме ділене, треба частку помножити на дільник.
6 • 3 = 18
4 • 5 = 20
2 • 7 = 14
Щоб знайти невідомий множник, треба добуток поділити на відомий множник.
30 : 5 = 6
48 : 6 = 8
Щоб знайти невідоме зменшуване, треба до різниці додати від’ємник.
42 + 7 = 49
Завдання 884. Фронтальне вивчення змісту задачі
Під час відтворення змісту учні на дошці зображують умову задачі.
Після цього учні працюють самостійно, один учень — за закритою дошкою.
У 7 ящиків розклали порівну 42 кг слив. А яблук у ящику - 12 кг. У скільки разів менша маса слив у ящику, ніж яблук?
Розв'язання: 12 : (42 : 7)
1) 42 : 7 = 6 (кг) – слив в одному ящику.
2) 12 : 6 = 2 (р.) – у стільки разів менша маса слив у ящику, ніж яблук.
Відповідь: у 2 рази.
Завдання 885. Коментоване розв’язування кругових прикладів
Учитель звертає увагу на те, яким чином виконуються обчислення.
Кругові приклади.
7 • 3 + 9 = 30
З0 - (19 + 7) = 4
4 • 7 - 14 = 14
14 : 2 • 7 = 49
49 – 8 • 5 = 9
9 : 3 + 4 = 7
2. Фізкультхвилинка
V. Узагальнення й систематизація знань
1. Робота над задачами
Завдання 886. Усне виконання завдання
Учні називають, скільки на малюнку многокутників. Називають кожну фігуру, що не є многокутником.
Скільки на малюнку многокутників? Назви кожну фігуру, що не є многокутником.
Чотири многокутники.
Не є многокутниками: відрізок, коло, круг, точка
Завдання 887
Після колективного ознайомлення зі змістом задачі учні складають план розв’язання.
1) Скільки хлопчиків у шкільному хорі?
2) Скільки всього дітей у хорі?
Сильніші учні, скориставшись планом, самостійно записують розв’язання у зошити.
Решта учнів разом з учителем розглядають план розв’язання і визнача- ють дії.
Після цього учні замінюють число 3 числом 2. (Чи зміниться план розв’я- зання задачі?)
У шкільному хорі 24 дівчинки, а хлопчиків - у 3 рази менше. Скільки всього дітей у хорі?
Розв'язання: 24 + (24 : 3)
1) 24 : 3 = 8 (д.) – серед дітей стільки хлопчиків.
2) 24 + 8 = 32 (д.) – дітей у хорі.
Відповідь: 32 дитини.
Заміни число 3 числом 2. Чи зміниться план розв'язування задачі?
Розв'язання: 24 + (24 : 2)
1) 24 : 2 = 12 (д.) – серед дітей стільки хлопчиків.
2) 24 + 12 = 36 (д.) – дітей у хорі.
Відповідь: 36 дитини.
Ні, план розв'язування задачі не зміниться.
Завдання 888
Учні знаходять значення виразу зі змінною.
Знайди значення виразу а : 8 + 15, якщо а = 40, а = 64, а = 72.
Якщо а = 40, тоді а : 8 + 15=40 : 8 + 15 = 5 + 15 = 20
Якщо а = 64, тоді а : 8 + 15=64 : 8 + 15 = 8 + 15 = 23
Якщо а = 72, тоді а : 8 + 15=72 : 8 + 15 = 9 + 15 = 24
2. Офтальмологічна пауза
3. Розв’язування логічних задач
1) Завдання 889*.
Від рулону тканини завдовжки 56 м відрізають по 7 м. Скільки розрізів треба зробити, щоб поділити на рівні шматки всю тканину? (7 розрізів)
VІ. Підбиття підсумків. Рефлексія
VII. Домашнє завдання
С. 133, завдання 890; 891.
Завдання 890°. До годівниці прилетіло 12 горобців, а синичок - у 3 рази менше. Скільки всього пташок прилетіло до годівниці?
Розв'язання: 12 : 3 + 12
1) 12 : 3 = 4 (пт.) – серед пташок стільки синичок.
2) 4 + 12 = 16 (пт.) – пташок прилетіло.
Відповідь: 16 пташок.
Завдання 891°.
(80 - 38) : 7 = 6 (26 + 28) : 6 = 9 |
(100 - 93) • 8 = 56 40 – 16 : 4 = 36 |
49 : 7 + 36 : 4 = 16 8 • 9 – 8 • 6 = 24 |
(80 - 38) : 7 = 42 : 7 = 6
(26 + 28) : 6 = 54 : 6 = 9
(100 - 93) • 8 = 7 • 8 = 56
40 – 16 : 4 = 40 – 4 = 36
49 : 7 + 36 : 4 = 7 + 9 = 16
8 • 9 – 8 • 6 = 72 – 48 = 24