Тема: Фольклорна балада
«Король Лір і його дочки»
Завдання на розвиток математичної компетентності
Точної дати створення балади «Король Лір і його дочки» немає. Оскільки балада написана староанглійською мовою, то можна орієнтуватися на роки функціонування цієї мови. А це в межах 450 – 1100 роках.
– Порахуйте, скільки років баладі, якщо припустити, що вона створена 1100 року. (Відповідь. 924).
Завдання на розвиток читацької компетентності
|
|
1 |
2 |
|
|
3 |
4 |
Відповідь. 2, 3, 4, 1.
2 – «Тож по черзі хай кожна скаже, Яку найбільшую любов мені Вона ділами своїми докаже». 3 – «То видно, що твоя любов до мене Не так-то вірна та гаряча. То ж будь прогнана з мого двору!». 4 – «На голові сніжне волосся рвав, І в груди бивсь, і дер лице до крові, І на дочок він помсту визирав За брак у них дитячої любові». 1 – «Дочка, як лиш про горе батька вчула, Сей час йому з підмогою прийшла, Свою зневагу давнюю забула, Йому потіху й радість принесла».
Орієнтовне виконання завдання:
Образ короля Ліра
на початку балади |
у фіналі балади |
Сильний багатий правитель держави. |
Жебрак, якому дочка повернула владу. |
Жорстокий несправедливий егоїстичний батько. |
Люблячий батько. |
Легковірний, нерозважливий. |
Обережний, мудрий, картає себе за учинену несправедливість. |
Завдання на розвиток підприємливості та фінансової грамотності
Пояснення вчителя
Інвестування – це вкладення коштів у якусь господарську діяльність (наприклад, у будівництво) або у фінансову діяльність (наприклад, цінні папери), які можуть приносити прибуток у майбутньому. Тобто в інвестуванні є фінансовий зиск.
– А чи доводилося вам чути такий метафоричний, дещо жартівливий вислів «Інвестувати у своїх дітей»?
Так говорять деякі батьки, які вкладають багато грошей у навчання, всебічний розвиток своїх дітей. Напевне, вони сподіваються, що в майбутньому, коли діти виростуть, здобудуть престижну професію, почнуть працювати, отримувати великі заробітні плати, ці кошти повернуться і примножаться. Або батьки розраховують, що діти «стануть на ноги» і доглянуть їх у старості.
Давайте поглянемо на історію короля Ліра і його дочок під кутом «інвестування в дітей». Це саме той випадок, коли батько ростив доньок, піклувався про них, вкладав кошти і сподівався, що діти забезпечать його спокійну гідну старість.
Проте батько, напевне, не врахував ризики, які є у будь-якому випадку інвестування.
– Знайдіть в Інтернеті значення поняття «ризик інвестиційної діяльності». (Відповідь: «ризики інвестиційної діяльності – це імовірність отримати відмінний від очікуваного результат»).
У випадку короля Ліра був морально-етичний ризик – імовірність того, що діти проігнорують свій моральний обов’язок – доглянути батька до смерті. Як ми знаємо, так воно і сталося – старші доньки цей обов’язок не виконали.
– Висловіть свою думку, чи можна вважати, що інвестування короля Ліра в дітей було неуспішним і він не отримав очікуваного результату? (Учні можуть відповісти, що воно було вдалим, адже молодша донька Корделія повністю виконала свій моральний обов’язок перед батьком, як і обіцяла: «Свій довг дитячий все сповняти»).
Продовжимо розмову про гроші та майно. Ми вже знаємо, що король Лір віддав державу, владу і все майно старшим донькам – Регані та Гонореллі, поділивши все порівну між ними.
У сучасному українському цивільному законодавстві цей процес передачі майна називається спадкуванням.
– Знайдіть в Інтернеті інформацію про те, що значить «спадкування за заповітом» і «спадкування за законом». (Відповідь. Якщо фізична особа склала заповіт, таким чином розпорядившись своєю власністю на випадок смерті, і не скасувала його, то у разі її смерті спадкування здійснюється за заповітом, який є останньою волею спадкодавця. Якщо фізична особа не залишила заповіту, настає спадкування за законом: спадок переходить до спадкоємців).
– Завдання у парах. Якби події, зображені у баладі, відбувалися у наш час, що б ви порадили зробити королю Ліру, щоб убезпечити свою старість. (Відповідь. Скласти заповіт з умовами (старші доньки отримають спадок за умови, якщо забезпечать гідні умови життя старого короля).