Збірник матеріалів «ОРІЄНТАЦІЯ НА ЗДОРОВИЙ СПОСІБ ЖИТТЯ В ШКОЛІ»

Про матеріал
Дана збірка містить матеріали, які можуть використати вчителі початкових класів, психологи, соціальні педагоги, класні керівники у своїй роботі, яка спрямована на орієнтацію учнів різних вікових категорій на здоровий спосіб життя. У збірнику представлено 4 години спілкування для учнів молодших класів та 2 відкритих виховних заходи для учнів середньої та старшої школи.
Перегляд файлу

1

 

 

 

 

 

Збірник матеріалів

«ОРІЄНТАЦІЯ НА ЗДОРОВИЙ СПОСІБ ЖИТТЯ  В Школі»          

                  

 

 

 

                                                                       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Автори

Урожай Оксана Олександрівна – практичний психолог Ярошівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Катеринопільського району, Черкаської області.

Малюська Оксана Олексадрівна – соціальний педагог Ярошівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Катеринопільського району, Черкаської області.

 

Дана збірка містить матеріали, які можуть використати вчителі початкових класів, психологи, соціальні педагоги, класні керівники у своїй роботі,  яка спрямована на орієнтацію учнів різних вікових категорій на здоровий спосіб життя.

У збірнику представлено 4 години спілкування для учнів молодших класів та 2 відкритих виховних заходи для учнів середньої та старшої школи.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Зміст

Вступ……………………………………………………………………………..4

Година здоров’я у  класі «Подорож до країни здоров’я»   ……………….....5

Година спілкування з учнями 2 класу «Разом зі здоров’ям……………….12

Година спілкування у 3 касі «Здоров’я стежку сам я прокладу»………….17

Година спілкування у 4 класі «Здорове дитинство»………………………..21

Виховний профілактичний захід для учнів 5-8 класів «Твоє здоров’я у твоїх руках, тож бережи його щоднини»……………………………………....28

Відкритий виховний захід для старшокласників «Мій вибір – жити здорово»……………………………………………………………………….....43

Бібліографія…………………………………………………………………..57

АНОТАЦІЯ………………………………………………………………………58

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вступ

Сьогодення надає нам багато благ: електронні носії, смачна їжа, потік нескінченної інформації, високий розвиток медицини. Але нарівні з цим ми не помічаємо, що є інша сторона медалі. Це зниження імунітету, збільшення різноманітних хвороб, зниження середнього показника життя людини.   Передивляючись статистичні дані не тільки України, а і світу, не може не викликати занепокоєння інформація, які свідчить  про значне погіршення стану здоров'я людства всіх вікових груп,а головне дітей шкільного віку. Це і є однією з гострих проблем сьогодення.

Здоров'я школярів  багато в чому залежить від теоретичних знань і  практичних навичок, які сприяють збереженню здоров'я. Школа відіграє велику роль у розвитку здоров'я дитини, її ставлення до свого здоров'я, реальних дій і вчинків, які створюють умови для набуття здорового способу життя.

Ким би не була людина, який би не мала статус, головною турботою для неї є здоров’я.  Здоров’я турбує всіх.  Від здоров’я залежить усе: настрій, успіх, кар’єра, сімейне благополуччя. Кожен з нас мріє бути сильним,  дужим, здоровим і радісним. Хоча існує парадокс: людина не думає про здоров’я, коли здорова, а починає думати тоді, коли його втрачає.

Розробляючи дану збірку, ми ставили перед собою, в першу чергу, завдання донести учням школи різних вікових категорій інформацію про здоров’я, про здоровий спосіб життя, про те, чому потрібно берегти здоров’я, і як це можна зробити.

Дана збірка допоможе учням осягнути глибину проблеми, усвідомити, що здоров'я включає різні компоненти, виявити першопричини порушення здоров'я, набути знань та вмінь, які сприятимуть збереженню фізичного, соціального й психічного здоров'я.             

           

 

Година здоров’я у 1 класі

«Подорож до Країни Здоров’я»

Мета: Дати поняття про те, що здоров’я – це великий дар для кожної людини, бути здоровим престижно і прекрасно; формувати у дітей бажання вести здоровий спосіб життя, берегти і зміцнювати здоров’я; прищеплювати інтерес до занять фізкультурою і спортом.

Хід заняття

  1.                      Вступне слово психолога

Кожен з нас – неповторна людина, яка живе сьогодні, і саме такої більше на  землі  немає  і не буде ніколи. Якщо ти веселий , тобі  хочеться  бігати, стрибати, якщо  ти їси з апетитом  і  міцно спиш , - значить ти здоровий.

Добре здоров’я - це коли тобі  добре, в тебе нічого не болить. На уроках ти уважний, активно і старанно працюєш. А як ви думаєте, діти, що ж потрібно, щоб бути здоровим? (обговорення з дітьми про основні правила здорового способу життя).

Соціальний педагог: Добре, ви всі відповідаєте правильно. А сьогодні ми з вами спробуємо розшифрувати девіз нашого заняття, а саме:  «Твоє здоров’я в твоїх руках». То чому так кажуть, що твоє здоров’я в твоїх руках? (обговорення). Правильно, діти. Тому що кожен з нас сам відповідає за наше здоров’я. Адже лише ми вирішуємо, яку нам їсти їжу – шкідливу чи корисну, який одяг носити – теплий чи холодний. Ми вчимося берегти своє здоров’я, але разом із тим ми часто забуваємо, що його потрібно цінувати.

Подорож станціями Країни Здоров’я.

Соціальний педагог: Здоров’я – це  те, без  чого людина  не може  бути щасливою. Ми знаємо, що ні за  які гроші  його не купиш. Здоров’я  можна лише сформувати, здобути шляхом напруженої праці над собою. Зберегти здоров’я  допоможе  здоровий спосіб життя. Треба навчитися кожному «науці здоров’я». Здоров’я – найбільша цінність не лише окремої людини, а і усього людства. І сьогодні ми здійснимо подорож по Країні Здоров’я на цьому веселому потязі. Готові? Поїхали!!!

  1.               Перша зупинка «Режим дня»

Соціальний педагог: Що таке режим дня? Скажіть, для  чого треба дотримуватися режиму дня? А чи є у вас режим дня? Який він?

Режим дня – це продуманий порядок дій на день, планування часу із ціллю його правильного розділення і ефективного використання.

Ось орієнтовний режим дня для учнів молодшої школи: 

7.00 – 7.30 – підйом, ранкова гімнастика, прибирання ліжка, водні процедури;

7.30 – 7.50 – сніданок;

7.50 – 8.20 – дорога до школи;

8.20 – 12.30 – заняття в школі;

12.30 – 13.30 – дорога додому;

13.00 – 13.30 – обід;

13.30 – 15.30 – післяобідній відпочинок;

15.30 – 16.00 – прогулянка;

16.00 – 17.30 – виконання домашніх вправ;

17.30 – 19.00 – прогулянка;

19.00 – 20.30 – вечеря, розваги;

20.30 – 21.00 – підготовка до сну;

21.00 – 7.00 – сон.

  1. Друга зупинка «Гімнастика, або зарядка»
  •                   Що таке зарядка?

Зарядка або гімнастика – це комплекс вправ, які допоможуть вранці зарядити організм бадьорістю та енергією.

  •                   Діти, а хто з вас робить  щоранку зарядку?

Давайте і ми з вами зараз трішки розімнемося. Повторюйте рухи за хлопчиком та дівчинкою (дітям демонструють відеоролик із зарядкою під музичний супровід).

Які ви молодці. Як ви себе почуваєте? Розімнулися трішки? Продовжуємо нашу подорож.

  1.               Третя зупинка «Чистота – запорука здоров’я».
  •                   Подивіться, хто нас тут зустрічає! (в зал виходить Мікробчик)

Я  - Мікробчик!

Я – Хворобчик!

Я до всіх чіпляюсь.

Особливо люблю діток

Тих, хто не вмивались.

Всіх бруднуль, всіх замазур.

Завжди весело мені

Як хворіють діти.

Я росту , міцнію,

Як хворіють діти.

Набираюсь сил.

  •                   Діти, а як ви думаєте, що ж може зробити Мікробчик?
  •                   А чи потрібні нам мікроби? Вони корисні чи шкідливі?
  •                   А як його позбутися? (відповіді дітей про особисту гігієну).

Ось наші правила дотримання особистої гігієни.

  1.                Кожний  ранок  потрібно вмиватися, чистити зуби, мити вуха та шию.
  2.                Завжди мити  руки перед прийманням їжі.
  3.                Доглядати за волоссям та нігтями. У дівчаток волосся повинно бути заплетене, у хлопців - короткі зачіски.
  4.                Одяг випраний і охайний.

А спробуйте тепер відгадати загадки.

  1.               Чищу зубки кожен день

Дуже добре й швидко

Мені в цьому допоможе

Моя зубна….. (щітка)

  1.               Як купатися ідеш

І мене також береш

Я гладеньке й запашне

Ти намилюєш мене

Всі мікроби змило

Я – корисне…..(мило)

  1.               Коли миюсь чи вмиваюсь,

Потім ним я витираюсь.

Витирати сухо звик

Мій м’якесенький…. (рушник)

  1.               Він по зачісках мастак

Вас причеше гарно так

Розчесав волосся

Так давно вже повелося

Що охайний молодець

Той хто має…..(гребінець).

Соціальний педагог: І загадки ви вправно відгадуєте. Тепер ми можемо продовжувати нашу подорож. Наступна наша зупинка……подивіться, подивіться на нас летить якась хмара. Так це ж хвороби та шкідливі звички.

  1.               Зустріч з і хмарою - шкідливими звичками.
  •                   Діти, а що таке хвороба? Які ви знаєте хвороби? (відповіді дітей)
  •                   А що ж таке шкідливі звички? Які ви знаєте? (паління, вживання наркотиків, алкоголю)
  •                   А це приносить людям здоров’я?
  •                   А чи можемо ми прогнати цю хмару геть? Як ми це зробимо? (відповіді дітей). Так, ми зможемо прогнати хмару.
  •                   Ура! Ми ніколи не будемо хворіти, палити, вживати наркотики та алкоголь.
  •                   Поїхали далі….
  1.               Четверта зупинка «Їжа – джерело росту і здоров’я».

Щоб жити, працювати і рости, треба їсти і пити. Чому? (Відповіді дітей, твердження). Вся їжа потрапляє  в  наш  шлунок, потім в кишечник, а вже звідти наш організм отримує необхідні нам корисні речовини та вітаміни. Завдяки їм ми ростемо, набираємось сил, почуваємося  здоровими і сильними. Зараз  відомо 50 видів вітамінів. Вони всі різні, і містяться вони в різних продуктах. Одні з вітамінів позитивно впливають на кровообіг, інші – покращують зір. Необхідно вживати різноманітну їжу,  щоб  забезпечити свій організм всім необхідним. Це овочі, фрукти, хліб, молочні  вироби, м’ясо. Їжа за кількістю і якістю має відповідати вашому вікові, бути смачною і поживною, відновлювати витрачену  розумову і фізичну енергію. Потрібно виконувати правила харчування, запам’ятайте: 

1. Їж завжди в той самий  час.

2. Їж чотири рази на день самостійно, без нагадувань.

3. Під час прийому їжі не розмовляй та не відволікайся.

4. Не переїдай! Вставай з-за столу з деяким відчуттям голоду!

  1.               П’ята  зупинка «Активний відпочинок».

Рослина не може рости без світла, води, повітря. Так і людина. Щоб не хворіти, бути здоровим треба загартовувати свій організм. Влітку ходити босоніж, купатися в морі, займатися фізкультурою і спортом, гуляти на свіжому повітрі, більше рухатися.

Правила загартування:

  1.               Користуватися сонячними променями треба дуже обережно.

Не знаходитися довго під пекучим сонцем. Обов’язково прикривати голову панамкою.

  1.               Сонячні ванни корисні у ранній час, до 11 години.
  2.               Загартування холодною водою.
  • Влітку купання у водоймах.
  • Щодня приймати душ.
  • Обтирання мокрим рушником.
  • Холодні ванни для ніг.
  • Повітряні ванни.
  • Ходіння босоніж.
  • Масажувати стопи качалкою або звичайною гладенькою палкою.

Соціальний педагог: Ось послухайте вірш про хлопчика і скажіть, чому він не росте, тоненький та хворобливий?

            «Про Юру і фізкультуру».

      Щось  із  Юрою не те:

      Щось  наш  Юра  не  росте …

      Він  такий у нас тоненький,

      Хворобливий  і  худенький ,

      Мов заморене  курча, -

      Одноліткам  до плеча…

      Та  чи  знаєте  ви те,

      Чом  наш  Юра  не  росте?

      Подивіться  :  він  з  дружками

      Мчить  по  вулиці  з  книжками.

      Звідкіля біжиш ти, Юра?

      Я  тікаю  з  фізкультури.

  •                   Так чому Юра такий?
  •                   А ви любите фізкультуру?
  •                   А які вправи любите найбільше? (відповіді дітей)

Соціальний педагог: Молодці! Я знаю, що ви дуже активні, жваві, любите грати в рухливі ігри. Все це вам допоможе у навчанні та житті. Продовжуємо нашу подорож.

  1.              Шоста зупинка «Будь природі добрим другом!»

Соціальний педагог: Щоб бути здоровим, людина має пити чисту воду, дихати чистим повітрям, харчуватися якісними продуктами. Довкілля повинно бути чистим та привабливим. А що для цього треба робити? (обговорення з дітьми)

Соціальний педагог: Правильно. Садити дерева, очищати струмки та джерельця від бруду, бережно ставитися до навколишнього світу. Не смітити. Якщо ви відпочиваєте на природі: біля моря, в лісі, біля річки, пам’ятайте, що після вас прийдуть інші люди і їм буде не приємно відпочивати там, де брудно. А як ви поводите себе, відпочиваючи на природі? (обговорення з дітьми)

  1.                      Підсумок заняття.
  •                   Наша подорож закінчується. Пам’ятайте:

Здоровому все здорово!

Здоров’я маємо – не дбаємо, а втративши - плачемо.

Соціальний педагог: Щоб не плакати потім, треба зараз берегти самим своє здоров’я. А як це робити? Найцінніше багатство людини – це здоров’я. Не втрачайте його, бережіть своє здоров’я і здоров’я своїх рідних людей. Давайте ще раз  переконаємося, що  ж  необхідно виконувати , щоб  бути  здоровими ? Як  зберегти  своє здоров’я. Щоб бути здоровим, необхідно виконувати  вимоги режиму дня: нормально спати, їсти в установлений час, чергувати працю з відпочинком.

-  Що ще сприяє підтриманню здоров’я?

-  А  хто загартовує  свій  організм?

-  Яке значення  має їжа в зміцненні здоров’я   

   людини? Які існують правила харчування?

-  А тепер всі разом зробимо висновок: що ж  сприяє збереженню вашого здоров’я? (Відповіді учнів ).

  •                   Чи сподобалася наша подорож?
  •                   Що найбільше запам’яталося?

 

 

 

 

 

 

Година спілкування з учнями 2 класу

«Разом зі здоров’ям»

Мета: виховувати у дітей ціннісне ставлення до власного здоров’я та стимулювати бажання дбати про нього; сприяти усвідомленню учнями необхідності ведення здорового способу життя; нагадати корисні звички, які допоможуть зміцнити здоров’я; прищеплювати інтерес до занять фізичною культурою і спортом.

Хід уроку

І. Організація учнів до заняття.

Соціальний педагог. Доброго дня вам діти. Сьогодні ми з вами поговоримо про Здоров’я. А перш ніж ми розпочнемо наш урок, розкажіть мені, який ви маєте настрій? Якщо у вас добрий настрій, то візьміть сонечко, якщо поганий, то хмаринку. І нікуди їх не подіньте, вони нам ще згодяться.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

1. Бесіда.

- Складіть із літер Д З О Р В’ О Я слово. (Здоров’я).

- Що таке здоров’я?

Здоров’яце стан повного фізичного, духовного та соціального благополуччя, а не тільки відсутність хвороб або фізичних вад.

- Чи можете ви сказати про себе: «Я здоровий»?

- А тепер кожен по черзі продовжте речення: «Я здоровий, тому що…».

Соціальний педагог. Перед вами лежать листочки, ви можете зробити з ними що завгодно, адже вони ваші. Розірвіть їх, або зімніть. А тепер спробуйте їх відновити. Виходить? Ні. Уявіть, що наше здоров’я – як ці листочки, в кожного воно своє, кожен може робити з ним що завгодно, але відновити його і зробити таким, як було, вже не вдасться. Тому нам потрібно берегти здоров’я, адже воно – безцінний дар, який легко втратити та, найчастіше, неможливо повернути.

- То що ж потрібно робити, щоб бути здоровим?

- Чому необхідно берегти здоров’я?

ІІІ. Повідомлення теми і завдань заняття.

Соціальний педагог. Сьогодні ми розглянемо здоров’я як стан людини, коли в неї відсутнє будь-яке нездужання, коли вона має гарний настрій, задоволена своїм життям. Поговоримо також про те, як потрібно зміцнювати здоров’я та оберігати його.

- Що ж допоможе вам зростати здоровими? (відповіді дітей)

Соціальний педагог. А зараз ми пограємося у гру. Кожен з вас, по черзі назве корисні та шкідливі звички, а я запишу їх на дошці, аби потім зробити висновки. Отже, розпочнемо: корисні звички (вчитель записує корисні звички в одну колонку), а тепер шкідливі звички (записуються в іншу колонку).

Соціальний педагог. Молодці, а тепер попрацюємо в групах. На першій парті кожного ряду лежить чистий аркуш паперу. Ви по черзі пишіть на ньому слова, що стосуються здоров’я. Наприклад: режим, загартовування, зарядка, спорт. Передавайте аркуш на наступну парту після того, як учні, що сидять за однією партою, запишуть кожен по слову. Перемагає ряд, який закінчить завдання найшвидше і запише найбільшу кількість слів, що відповідатимуть темі.

Учні виконують завдання.

Соціальний педагог. Давайте прочитаємо слова, які ви записали на аркуші, і визначимо ряд-переможець. Із цих слів, що стосуються здоров’я, складемо «асоціативне дерево» (на зарані підготовленому плакаті з деревом записуються слова).

Соціальний педагог. Народна мудрість каже: «Без здоров’я немає щастя. І найбільше в світі багатство – це здоров’я». Як ви розумієте цю мудрість? (Відповіді дітей). Правда, здоров’я – всьому голова. Коли людина здорова, то вона дужа, весела, красива, сильна, витривала, смілива, тому що вона себе прекрасно почуває і може наполегливо працювати, навчатись, може робити те, що їй до душі, займатись улюбленою справою. А коли щось болить, то сили немає, радості також, бо всі думки про одне – позбутись болю.

А як же берегти своє здоров’я? (Думки дітей).

Соціальний педагог. Берегти своє здоров’я – це означає вести здоровий і активний спосіб життя: робити зарядку, ходити в походи, займатись посильною фізичною працею, відвідувати спортивні секції, любити і дотримуватись чистоти, тому що чистота – запорука здоров’я. А ще виробляти в собі добрі, корисні звички, позбавлятись та уникати поганих, шкідливих.  Треба добре знати і завжди дотримуватись правил поведінки, які ви всі вивчали на уроках з основ здоров’я, щоб уникнути неприємностей і нещасних випадків. Ми любимо життя за те, що можемо насолоджуватися красою природи, радіти зустрічам із друзями, щодня дізнаватися про щось нове у світі, який нас оточує. Ваше життя тільки-но починається, і воно сповнене надіями та планами.

Соціальний педагог. Що потрібно для того, щоб ці плани здійснилися? Розшифруйте запис, прочитавши кожне зі слів ззаду наперед:

ИТСЕВ ЙИВОРОДЗ БІСОПС ЯТТИЖ

(ВЕСТИ ЗДОРОВИЙ СПОСІБ ЖИТТЯ)

Соціальний педагог. Давайте з’ясуємо, що ж таке здоровий спосіб життя?

Здоровий спосіб життя – це комплекс різних корисних для організму людини дій, спрямованих на профілактику хвороб та зміцнення організму. 

Соціальний педагог. Я пропоную вам трішки відволіктися від теми і зробити зарядку. Повторюйте за мною:

Руки в сторону та вгору –

На носочки підніміться.

Підніміть голівку вгору

Й на долоньки подивіться.

Руки в сторони розводим,

Опускаєм плавно вниз.

Присідати ми почнемо,

Добре ноги розімнемо.

Раз присіли – руки прямо.

Встали. Знову все так само.

Вправу дружньо почали.

Нахил вліво – раз, два, три!

Повертаємося вправо.

Все виконуємо гарно.

Вліво, вправо повернулись

Ось розминці вже кінець.

Хто ж старався – молодець!

Соціальний педагог. Молодці, трішки відпочили, порухалися Сподобалося? А скажіть мені, хто з вас вдома робить гімнастику або зарядку вранці? А чи важку було розпочати? А зараз?

А тепер давайте згадаємо  які є правила здорового способу життя? Що потрібно робити? (Відповіді дітей). 

ІV. Закріплення та осмислення нового матеріалу.

1. Робота з роздатковим матеріалом.

Соціальний педагог. Подивіться на малюнки. Що негативно впливає на здоров’я? (на малюнках зображені шкідливі звички та речі, які корисні для здоров’я).

А тепер підніміть зелені карточки, якщо твердження ПРАВИЛЬНЕ, або червоні, якщо твердження ХИБНЕ.

Збереженню здоров’я сприяють ....

1) байдужість; 2) взаєморозуміння у сім’ї;

3) добра праця; 4) активний відпочинок;

5) ранкова зарядка; 6) ледачість;

7) паління; 8) чистота тіла;

9) раціональне харчування; 10) шкідливі звички;

11) неврівноваженість; 12) тривалий перегляд телевізору.

Соціальний педагог. Наступне завдання, яке ви виконаєте називається «Закінчи речення». Я розділю вас на дві групки, а вам потрібно продовжити речення, які зображені на картках (практична робота на картках).

1 група

Закінчи речення.

Для здоров’я корисно багато …

- гуляти на …;

- уживати корисну…;

- бути …;

- відмовитися від ….

2 група

Закінчи речення.

Здоровий спосіб життя – це дотримання …;

- правильне ...;

- щоденні заняття … і …,

- рухливими …;

- активна…;

- відсутність шкідливих …;

- у спілкуванні з оточуючими….

Соціальний педагог. Продовжіть речення, які я вам зачитаю. Таким чином підіб’ємо підсумок.

Допомагають зміцнити здоров’я … ігри, наприклад: …. Слід уникати … звичок, які руйнують здоров’я, наприклад: …. Щоб зберегти здоров’я, необхідно доглядати за собою, а саме: ….

Соціальний педагог. Скажіть, а що б ви порадили дітям у таких ситуаціях?

1) Миколка дуже любить дивитися телепередачі. Він витрачає на це чотири години на день.

2) Наталка прийшла на день народження до своєї подруги. Вона так зраділа солодощам, що з’їла їх набагато більше, ніж потребує її організм.

VI. Підсумки

- Що важливого ви почули на занятті?

- Що означає вести здоровий спосіб життя?

- І наостанок побажайте своєму сусіду по парті здоров’я

 

Година спілкування в 3 класі

«Здоров’я стежку сам я прокладу».

Мета. Навчити правильно організовувати свій робочий день та дотримуватися техніки безпеки в школі; сформувати уявлення про те, що здоров’я значною мірою залежить від нас самих; пропагувати здоровий спосіб життя; розвивати уяву, творчі здібності учнів.

Сьогодні ми помандруємо різноманітними стежинками, що ведуть в країну Здоров’я. В цій країні існує багато правил.

Соціальний педагог.  Перша стежина

Лиш прокинувсь, - уставай,

Лінь свою ти виганяй.

Відкривай вікно чимдуж

Та контрастний прийми душ.

Соціальний педагог. Як ви вважаєте, діти, чому слід все це виконувати? А які ви вправи виконуєте зранку?

Ситуація:

Мама Гриця рано будить

Вже до школи треба йти,

А у Гриця дві причини,

Щоб поспать годин зо три.

Вчора змучився він дуже,

Бо уроки він робив.

Та й вода холодна дуже,

 Не хоче чистить він зубів.

Питання: Чи підтримуєте ви думку Гриця? Чому?

Ситуація:

Щоб поїсти сів за стіл.

Зверху зошит положив

Ще ж довчити кілька слів,

Поки їсти буде він.

Питання: Що неправильно робить Грицько? Чи можна їсти за столом?  Що слід їсти на сніданок? Як слід їсти?

Вчитель: Отже, якщо ви веселі, їсте з апетитом, міцно спите, удень рухливі й спритні, значить – ви здорові. Добре здоров’я – це коли у вас нічого не болить, на уроках ви уважні, старанні, активні.

Соціальний педагог. Я пропоную вам розв’язати кросворд на тему здоров’я. Давайте спробуємо.

 

1

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

  1. Хай в тебе буде гострим, як в орла. (Зір)
  2. Те, що ти чекаєш від лікаря при хворобі. (Допомога)
  3. Найвідоміший лікар серед дітей. (Айболить)
  4. Дуже корисні, солодкі і смачні плоди. (Фрукти)
  5. Корисні плоди, що зростають на городі. (Овочі)
  6. Те, що міститься у фруктах і овочах. (Вітаміни)
  7. Зміцніють, якщо щоранку робити зарядку. (М’язи)

Соціальний педагог. Так. Здоров’я у нас на першому місці. Але так чи інакше, у багатьох частинах світу діти хворіють, голодують, навіть вмирають. Часто батьки самотужки не мають фінансової можливості допомогти дітям. У Конвенції про права дитини записано, що всі діти світу мають право на допомогу лікарів. Держава повинна опікуватися їхнім здоров’ям і відповідати за це. Як ви думаєте, чому держава повинна піклуватися про здоров’я дітей? (діти висловлюють свої думки)

Соціальний педагог. Правильно, тому що….

  • тому, що із здорових дітей виростуть здорові та розумні громадяни;
  • якщо діти будуть хворіти і голодувати, країні буде соромно перед іншими державами;
  • якщо діти нездорові, народ не має майбутнього.

Соціальний педагог.  Друга стежина веде нас до школи. Дуже важливою є наша поведінка в школі, від якої залежить і наше здоров’я.

1. Урок.

- Як ми сидимо в класі?

- Як повинні ми сидіти?

- Чи достатньо світла у нашому класі?

2. Перерва.

 - Чи треба рухатися?

 - Чи можна бігати в школі?

 - Які небезпеки нас можуть чекати на сходовій клітці?

3. Сніданок в школі.

 - Перш ніж зайти в їдальню, що слід робити? Чому?

 - Як поводитися в їдальні?

Соціальний педагог.  Третя стежинка – наш вільний час вдома.

Ситуація.

Гриць прийшов і кинув сумку,

Завалившись на диван:

«Дайте їсти, та ще й пульта,

Щоб з дивана не вставав».

  • Чи подобається вам така поведінка Гриця?
  • А хто з вас так робить? А чи правильно це? 

Соціальний педагог. Рух – це здоров’я . Чому?

  • Як найкраще відпочивати після уроків?
  • Коли робити домашні завдання?
  • Скільки можна дітям дивитися телевізор? Чому?
  • Коли слід лягати спати?

Соціальний педагог. Тепер давайте підведемо підсумок нашої години спілкування.

  • Що для людини є найдорожчим?
  • Чого не  купиш за гроші?
  • Що слід берегти найбільше?

Звичайно, здоров’я.

  • А як зберегти здоров’я?

(Дотримуватися розпорядку дня, правильно харчуватися, виконувати правила особистої гігієни.)

- Що може погіршити наше здоров’я?

(Невиконання цих правил, паління, вживання алкоголю, наркотиків.)

Соціальний педагог. Давайте виділимо основні правила здоров’я:

  • Рано лягати.
  • Займатися спортом.
  • Правильно харчуватися.
  • Займатися посильною фізичною працею.
  • Користуватися особистим милом та мочалкою.
  • Стежити за чистотою одягу та взуття.
  • Проводити за комп’ютером чи телевізором не більше години на день.

Соціальний педагог. Думаю, тепер ви будете добре слідкувати за правильним розпорядком дня і виконувати його.

 

 

 

Година спілкування в 4 класі

«Здорове дитинство»

Мета: поглибити поняття про те, що для людини головне — це здоров’я. Розвивати вміння берегти його, слідкувати за собою, дотримуватися правил. Виховувати життєву потребу бути завжди здоровим і гарним.

Соціальний педагог.  Доброго дня вам, діти. Сьогодні ми поговоримо з вами про здоровий спосіб життя. Я хочу зачитати вам невелику казочку, а ви уважно послухайте.

Без здоров’я щастя не буває.

У Країні Здоровії жив цар здоровій. Він стежив за своєю країною, її жителями. Ніхто з-поміж здоровлян ніколи не хворів, адже дотримувалися правил особистої гігієни, вели здоровий спосіб життя, доглядали за собою і навколишнім середовищем.

Усі люди виглядали молодо, хоча дехто мав за плечима не один десяток років. Цар був найстаршим, але скидався на вісімнадцятирічного юнака.

Уся країна була в гарних квітах, повітря було чисте. Ніхто і не думав, що можна жити інакше.

Одного разу в країні з’явилася незрозуміла особа. Такої людини здоровлячи ніколи не бачили: стара-престарюща баба з гнилими зубами, в окулярах, крива, з безліччю виразок на обличчі, брудна, обшарпана, із заскубаним волоссям.

Здоровлячи були добрими людьми, тому одразу ж почали жаліти бабцю. А звати її було Хвороба. Та жителі країни ніколи не чули такого слова. Так вона оселилася в цій чудовій країні.

Хвороба мала на меті знищити цей народ, щоб заселити тут своїх слуг. Слуги мали також бридні імена: Бруднота, Ледарка і малі Мікробчики.

Першою Хвороба відправила до людей Ледарку. Та ходила країною та засівала скрізь лінь. Люди припинили працювати, почали говорити, що все можна зробити  потім. Усі роботи припинилися. Люди не чистили зуби, не готували корисну їжу, навіть умитися їм було ліньки.

Наступною Хвороба відправила Брудноту. Після її відвідин у країні накопилися цілі купи сміття, ніхто їх не прибирав. Мікробчики також не забарилися. Люди почали раптово хворіти.

Цар не міг зрозуміти, що коїться з його народом. Чому країна стала такою занедбаною, а здоровлячи почали хворіти? Щоб якось допомогти людям, Здорові зібрав своїх придворних знахарів і почав радитися з ними, що далі робити, як повернути країну до того стану, якою вона була колись. Знахарі вдень і вночі працювали, змішували різні відвари із цілющих трав.

Старання знахарів не минули марно. Чарівне зілля почало зцілювати хворих. Вони побачили, якою жалюгідною стала їх країна. Усі зрозуміли, у всіх нещастях. Цар звелів вигнати з країни Хворобу разом з її заборонив будь-коли повертатися.

А люди назавжди запам’ятали цей урок і досі лякають Хворобою дітей, які не хочуть за собою стежити.

Соціальний педагог. А скажіть діти, а чому люди почали хворіти. А як можна було б цьому запобігти? (відповіді дітей)

Учень.

Здоров`я людини – найбільше багатство.

Його неможливо ніколи купити.

Його не буває в житті забагато.

Без нього не можна у щасті прожити.

Учень.

Здоров`я – це думка і сила щоденна,

Які нам даються від рідної хати.

За нього не ставлять оцінки в щоденник,

Його неможливо, як лист, надіслати.

Учень.

Щоб бути здоровим – поради вагомі

В читальному залі, в книжках і журналах.

Вони не нові, але добре знайомі,

Їх можна зустріти у світлих спортзалах.

Учень.

Ми іноді чуєм: шкідливо палити.

Та нас не дивує, що диму багато.

Хворобу не важко в житті заробити,

Та краще ніколи про неї не знати.

Учень.

Нам треба здоров`я своє шанувати,

Бо люди – це частки безмежного світу.

В нас вірять щоденно і батько і мати,

Ми їхні найкращі омріяні квіти.

 Соціальний педагог. У  всіх привітаннях  ми від душі бажаємо один одному в передовсім міцного здоров'я. Чому? Бо здоров'я –  найдорожче, що в нас є. У будь-якому віці бути здоровим – це чудово. А що означає «бути здоровим»?

Навіщо бути здоровим? Що впливає на здоров’я людини? Про це ми з вами й будемо сьогодні говорити.

Народна мудрість каже: «Без здоров’я немає щастя. І найбільше в світі багатство – це здоров’я».

Правда, здоров’я – всьому голова. Коли людина здорова, то вона дужа, весела, красива, сильна, витривала, смілива, тому що вона себе прекрасно почуває і може наполегливо працювати, навчатись, може робити те, що їй до душі, займатись улюбленою справою. А коли щось болить, то сили немає, радості також, бо всі думки про одне – позбутись болю. Отже, бажаю всім доброго  здоров’я! Будете здорові – будете щасливі й радісні.

- А як же берегти своє здоров’я?(обговорення з дітьми)

 - Берегти своє здоров’я – це означає вести здоровий і активний спосіб життя: робити зарядку, ходити в походи, займатись посильною фізичною працею, відвідувати спортивні секції, любити і дотримуватись чистоти, тому що чистота – запорука здоров’я. А ще виробляти в собі добрі, корисні звички, позбавлятись та уникати поганих, шкідливих.

Соціальний педагог. А зараз я розповім вам ще одну казку – про  «Секрети здоров’я».

В одній далекій маленькій країні було місто із дивною назвою Здорове. Чи доводилося вам зустрічати у своєму житті міста з такою назвою?  Вам, певно, цікаво дізнатися про походження цієї назви.

Думаєте,  місто отримало свою назву від того, що було великим і в ньому жило багато людей? Зовсім ні. Здоровим воно було тому, що всі його жителі мали хороше здоров’я, були здоровими. Хіба може бути таке, скажете ви?  Дійсно, важко в це повірити. Саме тому багато людей приїздило у місто Здорове, щоб на власні очі побачити дивних його жителів та розкрити  секрети їхнього здоров’я.

І що ж вони там бачили? На перший погляд нічого особливого: люди як люди. Але деякі секрети хорошого здоров’я в жителів Здорового дійсно були. слухайте і запам’ятовуйте.

Ось ці секрети:

• Якщо робиш зарядку, то і здоров’я в порядку.

• Хто спортом займається, той сили і здоров’я набирається

• Краще їжу розжуєш – довше в світі проживеш.

• Не досипаєш – здоров’я  втрачаєш.

• І дорослим, і малим шкодить тютюновий дим.

• Які звички маєш, так і про здоров’я дбаєш.

• Здоров’я – то скарб людини: бережи його, дитино! 

Соціальний педагог. Давайте ми пограємося з вами у гру. Я розділю вас на групи. Ваше завдання – скласти прислів’я з двох частин: початок прислів’я на блакитних  листочках – закінчення на жовтих. Поки грає музика, ви складаєте прислів’я, виграє та група, хто справиться швидше.

Без здоров'я                                          немає щастя. 

Веселий сміх -                                      це здоров'я. 

Доки здоров'я служить,                       то людина не тужить. 

Було б здоров'я,                                    а все інше наживемо. 

Бережи одежу знову,                            а здоров'я змолоду. 

Вартість здоров'я знає лише той,        хто його втратив.  

Весела думка -                                      половина здоров'я. 

Глянь на вигляд і  про здоров'я          не питай. 

Здоровий злидар щасливіший від      хворого багача. 

Здоровому все                                      на здоров'я йде, 

Здоров'я більше варте,                        як багатство. 

Здоров'я  за гроші                               не купиш. 

Здоров'я -                                             найдорожчий скарб. 

Іржа залізо їсть,                                  а чоловіка - хвороба. 

Люди часто хворіють,                       бо берегтися не вміють. 

Сміх краще лікує,                               ніж  усі ліки. 

У кого що болить,                             той про те й гомонить. 

Хворому і мед                                    гіркий. 

Соціальний педагог. А тепер давайте перевіримо відповіді. (Учитель читає діти перевіряють, потім визначається команда, яка склала найбільшу кількість прислів’їв)

Соціальний педагог. Ви трішки відволіклись, я пропоную вам невеличку вікторину. Відповідати можна всім, але дотримуємось елементарних правил: піднімаємо руку, не перебиваємо товариша, не кричимо.

Вікторина

1. Номер служби «швидкої допомоги» (103)

2. Зіткнення автомобілів (ДТП)

3. Номер рятувальної служби (101)

4. Щоденний розпорядок дня (режим)

5. Цією хворобою людину можуть заразити собаки, коти або дикі тварини (сказ)

6. Якого кольору машини пожежно – рятувальної служби? (червоного)

7. Найкращий відпочинок для мозку (сон)

8. Скільки хвилин на день дитина може сидіти за комп’ютером   (15 – 30 хв.)

Соціальний педагог. Ми сьогодні  багато говорили про здоров’я. Хочеться сподіватись, що ви зробите відповідні висновки і вони матимуть гарні наслідки. Адже з цього ми починали сьогоднішню розмову: «Здоров’я дитини – багатство нації»

Учень

Здоров'я – основа всього на світі.

Здоровими бути бажають всі діти.

Для цього потрібно щоденно вмиватись,

Робити зарядку і зручно вдягатись.

Себе гартувати водою і сонцем.

І солодко спати з відкритим віконцем.

Поводитись добре, усіх шанувати.

Не плакати і не капризувати.

Учень

З хорошими словами подружіть,

Веселими та добрими живіть.

Здоров'я бережіть поки малі,

І мудрими ідіть по цій землі.

Хай кожен з вас запам’ятає,

Що без здоров'я щастя не буває.

А є здоров'я, буде все як треба.

Сміятиметься сонечко із неба.

А вам весь світ постелиться під ноги,

Щоб ви пройшли усі дороги.

Здорові діти – нація здорова.

Багата Україна і чудово.

То ж,діти, ви здоровими ростіть

В майбутнє добрими ідіть!

Соціальний педагог. Ось і закінчилась наша гра – подорож. Я впевнена, що всі ми навчимося цінувати своє здоров`я, уникати шкідливих звичок.

Усе в житті піде чудово,

Якщо будеш ти здоровим.

Пам`ятати будеш твердо,

Що і як робити треба,

Щоб тобі земля і небо

 У ділах допомагали,

Силу і любов давали.

Тож розумного навчайся,

А шкідливого цурайся,

Будь веселим і кмітливим

, Будь здоровим і щасливим!

Здоров'я - це багатство,

Яке Господь нам дав,

І треба, щоб з дитинства

Його ти цінував.

Здоров'я не придбаєш

За гроші, пам'ятай.

 Його від Бога маєш,

Про це не забувай!!!

 

 

 

 

Виховний профілактичний захід для учнів 5-8 класів

«Твоє здоров’я у твоїх руках, тож бережи його щоднини»

Мета: Ознайомити учнів зі шкідливим впливом на організм людини тютюну, алкоголю, наркотиків; навчити підлітків аналізувати й пізнавати себе; популяризувати здоровий спосіб життя; застерігати дітей від шкідливих звичок; виховувати почуття милосердя, доброти, співчуття.

 «Життя короткочасне, як зорепад.

Дуже часто ідеш невпопад,

Ритм земний не зумівши відчути,

Важко й самотньо нам бути!

Та заклик Господа хай буде із тобою:

Живи в гармонії з Природою й собою.»

(М. Зайцева)

 

Ведучий. Дорогі друзі! Ви вступаєте в дуже відповідальний і надзвичайно важливий період вашого життя — юність. Перед вами постає безліч запитань, що хвилюють вашу думку, примушують сумніватися, навіть страждати. Адже серед вас немає жодного, хто був би повністю задоволений собою, хто не бажав би краще розвинути свої розумові й фізичні здібності, а головне — зміцнити здоров'я. Раз у раз перед вами постає потреба удосконалити себе. Кожен повинен знати себе, свої цінності та цілі життя. Якщо не знати себе й не розуміти зовнішнього впливу на особистість, то прийняті нами рішення можуть бути не зовсім правильними.

Рішення курити чи ні, пити чи ні краще приймати після того, коли з'явиться розуміння того, хто ми є і ким би хотіли стати в майбутньому, що потрібно зробити для того, щоб чогось досягти в житті. А щоб зробити правильний вибір, слід багато знати про предмет вибору.

Сьогодні ми постараємося відкрити вам очі на речі, про які ви ще мало знаєте: що таке куріння? Алкоголізм? Наркоманія? І який їх вплив на організм людини, на її подальше життя, на долю?

Чи пам'ятаєте ви одну з десяти заповідей Божих: «Не сотвори собі кумира» і як вона пов'язана із сьогоднішньою нашою темою?

Статист. Мільйони людей на планеті курять цигарки, що спричиняє багато захворювань, призводить до передчасної смерті. Дедалі частіше жертвами тютюнового агресора стають молоді люди, учнівська молодь, а також жінки. Майбутні матері, які курять, не лише занапащають своє здоров'я, але й народжують неповноцінне потомство, тому що тютюнова отрута уражує його генетичний апарат, затримує фізичний і психічний розвиток.

• Легені людини, яка курить 20 цигарок за день протягом року містять літр осаду смоли.

• Одна цигарка скорочує життя на 8 хвилин.

• 90% людей, які курять, признаються в тому, що хотіли б кинути цю згубну звичку.

• Учені Чиказького та Пітсбурзького університетів зробили висновок, що у вагітних жінок, які курять по 10 цигарок за день, народжується 80% нездорових дітей.

Доктор медицини. Тютюн — причина 95% випадків захворювання на рак легенів. Ті, що багато курять, хворіють на рак легенів у 15—30 разів частіше, ніж некурці. Курці в 13 разів частіше хворіють на стенокардію і в 10 разів частіше — на виразку шлунка, а також на бронхіт. У дитини, яка дихає тютюновим димом, порушується обмін речовин і, насамперед, засвоєння цукру, необхідного для живлення тканин організму. Це проявляється у роздратованості, відставанні у фізичному розвитку.

Довідка біолога. Тютюн — це однорічна рослина пасльонових, висушене листя якої подрібнюють і використовують для куріння. До складу листя тютюну входить нікотин, вуглеводи, органічні кислоти, смоли та ефірні олії. Основна особливість тютюну — вміст нікотину, однієї з найсильніших рослинних отрут. Недарма сказано: «Крапля нікотину вбиває коня». Дуже чутливі до нікотину птахи, риби, земноводні. Якщо затятому курцеві поставити медичну п'явку, то вона дуже швидко відпадає й гине в судомах, бо всмоктує кров із вмістом нікотину.

Довідка хіміка. До складу тютюнового диму входить близько 30 отруйних речовин: аміак, синильна, кислота, чадний газ. Близько 8% тютюнового диму становить окис вуглецю. Таким чином, під час куріння втрачається здатність організму постачати тканинам кисень. Настає кисневе голодування, сповільнюється ріст, людина почувається кволою, у неї виникає головний біль, запаморочення.

Під час згоряння 1 кг тютюну утворюється 70 г дьогтю. Крізь легені за рік проходить близько 300 г такого дьогтю, який буквально заліплює кисневі пухирці (альвеоли) легень, що призводить до утворення злоякісних пухлин. Викуривши 1 пачку цигарок, людина одержує дозу радіації, що в 7 разів перевищує допустиму норму, визнану міжнародною угодою із захисту від радіації.

Лікар Айболить. Покинути куріння кожен зможе. І зробити це потрібно вже сьогодні — це буде найкращим рішенням.

По-перше, поставте перед собою чітку установку: «Хочу позбутися цього диявольського зілля!», «Прагну почати нове життя!», «Хочу займатися спортом, навчитись танців!», «Хочу бути здоровим!».

Опісля, перейдіть на овочево-фруктову дієту (м'яса, міцної кави та чаю не вживати).

Випивайте по 2—2,5 літра води, соків, молока щодня. Напишіть перелік речей, які б ви хотіли придбати для себе або комусь на подарунок, біля кожної речі поставте ціну в одиницях цигарок; гроші, не витрачені на цигарки, складайте в скриньку.

Відвідайте стоматолога й почніть нове життя із блискучими білими зубами.

Уникайте компаній курців, азартних ігор, стресових ситуацій. Дихайте глибше, затримуйте дихання до 15—40 секунд, спокійно вдихайте носом і повільно видихайте. Це допоможе уникнути стресу.

За кожний відвойований день похваліть себе, усміхніться собі перед дзеркалом, переможно підніміть кулак. Курс лікування — не більше як два тижні. Покинути курити — дуже важлива справа, а найкраща — не починати курити!

Учень 1.

Любить Вітя закурити

Так, від нічого робити,

Ще й трима цигарку згорда —

Отака тепер є мода.

Учень 2.

Лікар Вітю оглядав

І таке йому сказав:

«Нікотин легені з’їв,

Що ж ти, хлопче, наробив?»

Учень 3.

З розуму дурного він почав курити,

А тепер не знає, що йому робити.

Учень 4.

 В кімнаті накуреній будеш сидіти,

Не буде у тебе тоді апетиту,

І біль в голові будеш ти відчувати,

А в розвитку фізичному будеш відставати.

Учень 5.

Млявим ти будеш і нездоровим,

Бо дуже шкідливим є дим тютюновий.

Учень 6.

 Думають діти: якщо закурили —

Значить, дорослі вже чи особливі.

Насправді це, друзі, скажу вам, не так.

Курець — лиш здоров 'я губити мастак!

Учень 7.

Десь на задвірках знайома картинка —

Душаться хлопці: цигарка-малинка.

А поруч дівчата цигарочки смокчуть,

Бо хочуть вони сподобатись хлопцям.

Учень 8.

Любі дівчатка, вам скажемо прямо:

Забудьте, покиньте звички погані.

Подумайте краще, що буде із вами —

Ви ж бо майбутні дружини і мами!

Учень 9.

Почати нелегко, покинуть — ще гірше!

Хай рішення ваше буде наймудріше.

Куріння шкідливе, курець — це не жарти,

Тож краще курити не починайте!

Доктор медицини. Другим жахливим ворогом людини є алкогольна залежність.

Алкоголь — це специфічна паралітична отрута. Він вражає насамперед головний мозок. За наявності невеликої концентрації алкоголю в крові (0,05%) блокується кора головного мозку, центри уваги й самоконтролю. Людина стає балакучою, рухливою, утрачає контроль над своїми словами, учинками. Якщо більша концентрація алкоголю в крові, то зникає почуття страху, переоцінюються власні можливості, що штовхає людину на ризиковані вчинки. А якщо велика кількість алкоголю (0,15%), то притупляється діяльність моторних центрів мозку й людина втрачає контроль над своїми рухами.

В алкогольну залежність людина потрапляє поступово. Спочатку — кухоль пива, потім — склянка вина, далі — склянка горілки, а тоді і пляшки замало. Людина перетворюється на потенційного алкоголіка. А це велика проблема як для самого алкоголіка, так і для його родини та суспільства.

Статист. В історії людства були спроби запровадити «сухий закон», підкріплений навіть досить жорстокими мірами, аж до смертної кари. Однак у багатьох країнах світу за останні 20 років куріння зросло: в Німеччині на 12%, Бельгії — на 19%, США — на 32%, Канаді — на 32%, Великобританії — на 34%.

За американськими дослідженнями, 3/4 дорослого населення країни вживає спиртні напої, а затрати на них зросли в 3,3 разу за останні 20 років і досягли 30 млрд. доларів.

Алкоголь є однією із причин дорожньо-транспортних пригод, 50% аварій на дорогах пов'язано із вживанням водіями спиртного.

Лікар Айболить. П'янство — це захворювання добровільне, яке спричиняє низку інших захворювань: порушення функцій нервової системи, зміни в психіці, захворювання внутрішніх органів. У алкоголіків розвивається алкогольний психоз: хворий не може заснути, виникають зорові галюцинації (гадюки, павуки, щури, чорти). Хворий хоче врятуватися від них, бере ніж або сокиру й рубає навколо себе. А від цього можуть постраждати люди. Часто алкоголіки мають слухові галюцинації: чують голоси невідомих людей або сусідів, друзів, які нібито переслідують їх, на щось намовляють.

Перебуваючи в стані відчаю, хворі можуть бути дуже небезпечними для навколишніх. Таких хворих слід госпіталізувати. Одним із проявів психічного розладу є алкогольна депресія. У такому стані хворі можуть накласти на себе руки.

Майже всі алкоголіки страждають на захворювання внутрішніх органів, оскільки весь організм отруєний алкоголем: ішемічна хвороба серця, інфаркт міокарда, виразкова хвороба шлунка, кишечника, запалення нирок, цироз печінки, гепатит, туберкульоз легень, венеричні захворювання, невралгії, неврити. Практично уражені всі системи й органи людини.

Статист. Працездатність таких людей зменшується на 15—30% порівняно із тверезими людьми. Економіка країни страждає від таких людей, оскільки їм треба часто оплачувати лікарняні листи, бо вони хворіють у 10—20 разів частіше, ніж звичайні люди. У п'яниць у 4,3 разу вищий рівень травматизму, ніж у тверезих.

Литовські вчені констатують, що в стані сп'яніння замерзають 82,2% осіб, серед повішаних — 58%, серед утоплених — 54,3%. За даними американської поліції, близько 55% порушників закону — люди, що перебували в стані сп'яніння.

У Франції нараховується 3 млн. розумово відсталих через те, що 60% батьків із цих сімей уживали алкоголь. Французькі вчені дослідили, що з 819 дітей, батьки яких уживали алкоголь, 16 — мертвонароджені, 37 — недоношені, 38 — недорозвинуті, 145 — душевнохворі, 121 — передчасно померлі.

Учитель. Як бачите, картина дуже сумна. Дуже важко лікувати алкоголізм. Краще запобігти привиканню організму до спиртних напоїв. Дітям ні в якому разі не можна вживати алкоголь. Склянка пива може вбити немовля. Мама, яка годує дитину грудьми й сама випиває, прирікає своє дитя на смерть. Тож будьте розумними, обачними, не забувайте про страшні наслідки.

Всезнайко. У народі з давніх-давен негативно ставились до пияцтва, кажучи:

— Коли вино в людині, то розум у пляшці.

— Хто вино любить, той сам себе губить.

— Пияцтво роботі не товариш.

— Річка починається з потічка, а пияцтво – з чарочки.

— Вино входить — розум виходить.

— І розумні часом від вина дуріють.

— Добрі діти — батькам вінець, а погані – кінець.

Учитель. Однією з найстрашніших загроз для нашої молоді та й для всього людства є наркоманія — чума XX століття, яка поширюється з космічною швидкістю на планеті. А все — від незнання, неусвідомлення наслідків цього потворного явища.

Всезнайко. Наркоманія (від грец. narke — заціпеніння і mania — безумство, захоплення) — хвороба, що характеризується непереборним потягом до наркотиків, які викликають у малих дозах ейфорію — стан піднесеного настрою, безтурботність, задоволення, а у великих дозах — заціпеніння, наркотичний сон, а далі — смерть.

Учитель. А чи є різниця між наркоманією й токсикоманією? Ні! Різниця лише в хімічних сполуках, які застосовуються для одурманення.

Якщо людина зловживає препаратами, офіційно віднесеними до груп наркотиків, то це наркоманія. В усіх інших випадках — це токсикоманія, яка, до речі, більше поширена. Цьому посприяв бурхливий розвиток побутової хімії. Нюхання бензину, отруйних засобів проти комах, лакофарбових виробів, зловживання лікарськими препаратами — все це токсикоманія.

Історична довідка. Наркоманія відома ще з давніх часів. Наприклад, у поемі «Одіссея» Гомера головний герой змушений рятувати свою команду, одурманену запахом квітки лотоса, у давньоіндійських книгах згадується таємниче Сома — це назва «божественного гриба» — мухомора. Стародавні звичаї вживання наркотиків збереглися в Східній Азії й арабських країнах. У Європі наркоманія поширилась після Другої світової війни. У 60-ті роки з появою руху хіпі почалося поширення наркотичної сировини в США.

Довідка хіміка. Які ж препарати вживають наркомани?

1. Опій — сильнодіючий наркотик, який добувають з особливих сортів маку. З нього виробляють морфін, героїн та інші знеболювальні медичні препарати, на що полюють наркомани.

2. Марихуана, гашиш, анаша — препарати з індійських конопель, які використовуються для куріння впереміш із тютюном.

3. Месколін — алкалоїд, токсичний компонент, який добули з деяких кактусів.

4. Псилоцибін — алкалоїд певного виду грибів. Окрему групу наркотиків становлять психостимулятори центральної нервової системи: кокаїн, ефедрин, фенамін.

Учень 1.

Наркоманія — це біда.

А наркоман — її творіння,

Нанюхавшись отрути досхочу,

Перебуває в своєрідній ейфорії.

Учень 2.

Він горя завдає собі і близьким,

Не думає про наслідки погані.

Сьогодні вперше кайф зловив,

А завтра став токсикоманом.

Учень 3.

Він відчуває потяг хворобливий,

І потяг той такий магічний,

І зовсім він не розуміє,

Що кайф приносить наслідки трагічні.

Учень 4.

Запам 'ятайте, діти, ці слова,

Щоб не змогли ніколи ви забути:

«Хай жоден з вас отрути не візьме

І кайф не побажає цей відчути!!!»

Учитель. Наркотики не лікують — вони калічать організм людини, особливо молодої, роблять її інвалідом, призводять до злочинності, самогубства.

Наркоманам властиво шукати собі подібних. Вони можуть групуватися у своєрідні клуби зі своїми лідерами та своїми статутами, швидко тягнуть у своє болото новачків, дають пробувати зловити кайф безкоштовно кілька разів, а потім примушують діставати зілля, а це штовхає молодь на злочини, адже наркотики коштують дорого.

Лікар Айболить. Поступово захисні функції організму втрачаються, виникає щоденна, щогодинна потреба організму в отруті. Людина втрачає апетит, розвивається авітаміноз, зменшується опір організму різним хворобам, виникають зміни в психіці, відбувається деградація особистості. Людина втрачає людську подобу, стає фізично й духовно калікою, організм старіє, шкіра висихає, береться зморшками, людина худне, виснажується та помирає, не доживши часом і до 30 років.

Учень 1.

Ну що ж зробити нам такого,

Щоб світ від злоби вберегти

І від погибелі страшної

Нам грішний люд застерегти ?

Як біда, то волаєш до неба,

Звинувачуєш всіх і усе.

Усвідомити ж добре нам треба:

Кожен з нас гріхи роду несе.

Все, що предки і ми сотворили,

Наші діти і внуки пожнуть.

В чистоті і любові прожили —

Світла й добра їм стелиться путь.

Тож: стараймось в житті не смітити,

Очищаймо чорнобиль душі,

Щоб світельцем горіти, світити,

А гріхи не бувають чужі.

Учень 2.

У Бога попросимо прощення

За всі земні гріхи,

Просимо віри і натхнення...

Ти, Боже, нас охорони!

Прийди до всіх у цьому світі,

До серця кожного торкнись,

Щоб відпустить гріхи, провини.

Разом. Ми хочемо з Тобою жить!

Ведучий: А для того, щоб показати як шкодять нам шкідливі звички, ми підготували для вас сценку.

Сценка “Колобок”

Колобок. Вирішив я піти сьогодні у світ, щоб подивитися, хто там живе.

Бабуся. Ой, Колобочку, малий ти ще у світ ходити. Нерозумний ти! Там стільки всіляких небезпек!

Дідусь. А що, як зустрінеш Зайця?  Він же тебе напоїть смердючою водою, від якої страхіття являються!

Бабуся. Або на Вовка натрапиш? Він же тебе на голку посадить. А з голки не зіскочиш.

Дідусь. А ще ж Ведмідь є! Той загортає у папір смердючу траву і бджіл із вуликів викурює!

Бабуся. Але найгірше Лисицю зустріти. Вона тебе просто з’їсть.

Колобок. Ви мене просто лякаєте, щоб я вдома сидів. А погляньте, як на дворі гарно! Ні, я таки піду. Прощавайте!

Бабуся. Ой, Колобочку, зле ти робиш!

Колобок. Та не журіться  ви так, я скоро повернуся.

Дідусь. Малий ти ще, Колобочку. Ой, малий...

Колобок. Бувайте! (Колобок вибігає на лісову стежку, зустрічається із Зайцем).

Заєць. О, а хто це такий крутий і конкретний до нас котиться? Невже хлопчина-колобчина?

Колобок. Доброго здоров’я, дядечку? А ви хто такий?

Заєць. Я хто такий? Чарівник! От, хто я!

Колобок. Чарівник? А що ви вмієте?

Заєць. Ну, що вміють чарівники? Та ж чарувати!  Хочеш побачити диво? Є у мене чарівний напій, який приносить радість і полегшення, який позбавляє від усіх турбот. Від цього напою ти просто станеш невгамовним.

Колобок. А ви часом не той Заєць, що поїть перехожих смердючою водою, від якої страхіття ввижаються?

Заєць. Я — Заєць, але все решта — вигадки. На ось, понюхай. Запах, як у лікарні. Цим, щоб ти знав, лікарі шкіру дезінфікують. Ти спробуй. (Колобок обережно надпиває з пляшки).

Колобок. Щось мені погано стало. Нудить і голова паморочиться...

Заєць. То від незвички.

Колобок (видихаючи). Ой, а з рота як смердить!

Заєць. Звикнеш.

Колобок. Не знаю, чи зможу до цього звикнути. Піду я краще, дядечку. (Збирається йти).

Заєць. Е-е-е-е! А гроші за випивку мені хто заплатить? Ти що думаєш, ніби той чарівний напій задарма роздають?.. Стій!.. (Заєць поривається бігти за Колобком, але бачить Вовка і втікає).

Колобок. Доброго дня, дядечку!

Вовк (говорить мляво, дуже розтягує слова). Здоров, голубе! Куди ти так поспішаєш?

Колобок. Та оце від чарівника рятуюся. Він мене чарівним напоєм хотів зачаклувати, то я ледве втік.

Вовк. А, то, певно, Заєць-алкоголік тобі голову морочив? Він від своєї горілки вже косооким став. Хай-но мені попадеться лишень.

Колобок. Дядечку, а чого це ви так дивно розмовляєте?

Вовк. Як це — дивно?

Колобок. А отак: якось розтягуєте слова.

Вовк. Що ти можеш розуміти? Це від ширки. Кайф.

Колобок. Яка ще така ширка?

Вовк. Тобі Заєць обіцяв показати диво? Обіцяв. Змушував пити якусь смердючу гидоту? Змушував. З рота смерділо? Смерділо. А я можу запропонувати тобі щось краще. Пити нічого не доведеться. Смороду не буде. Зате вже кайф — гарантую.

Колобок. О, то ви і справді чарівник!? Дасте спробувати?

Вовк. Дам. Треба лише зробити маленький укольчик...

Колобок. Ви той Вовк, що перехожих на голку садить?!

Вовк. Я — Вовк. Але хто тобі сказав таку дурницю, що що на голці можна сидіти?

Колобок. А й справді! Хіба ж на голці всидиш? Одразу зіскочити хочеться! (Регоче).

Вовк (також регоче). От і я кажу, що тобі набрехали. (Бере за руку, готується зробити укол). Які гарні вени! Так легко поцілити.

Колобок. Ой! Болить!

Вовк. Потерпи трохи, зараз буде кайф.

Колобок. Піду я звідси. Щось мені зовсім погано стало. (Колобок іде далі. Вовк робить собі укол і забувається. Тим часом на стежку виходить Ведмідь).

Ведмідь. Здоров був, малий! Куди чимчикуєш?

Колобок. Не знаю.

Ведмідь. А чого ж ти такий нещасний?

Колобок. Зустрів я дорогою Зайця і Вовка. Заєць мене чимось напоїв, а Вовк шприцом штрикнув. От мені й стало так погано, що ледве ноги волочу.

Ведмідь. Ой, несерйозні вони  якісь... А я — Ведмідь, бджіл пильную.

Колобок. А що це у вас, дядечку Ведмедю, з рота стирчить? Паличка якась.

Ведмідь. То цигарка. Хочу трохи схуднути, от і палю.

Колобок. То ви — той Ведмідь, який смердючу траву в папір загортає і бджіл із вуликів викурює?!

Ведмідь. Хто сказав, що та трава смердюча? Багато вони розуміють. На ось пригощайся. (Колобок бере цигарку і затягується).

Колобок. Ой, яка ж та ваша цигарка   гидка.

Ведмідь. Ти ще не звик. Я, як уперше покурив, то аж шлунок вивертало. А пізніше втягнувся і тепер дуже подобається. Жити не можу без цього.

Колобок. Чув я від своїх бабусі й дідуся, що часом в організм може залізти хтось невидимий, він вимагатиме цигаркового диму.

Ведмідь. Які дурниці! Кхе-кхе. Кашель мучить проклятий... То як, спробуєш іще раз?

Колобок. Давайте. (Колобок прощається з Ведмедем, іде далі. Назустріч — Лисиця).

Лисиця. Лишенько! Це Колобок, чи мені тільки здається? Гей, ти! Зупинися на хвильку!

Колобок. О, руді дівчатка стали по дорозі траплятися. То гарна прикмета... Привіт, мало. Хочеш прогулятися?

Лисиця. Усе зрозуміло: зустрічався з тим Зайцем-алкоголіком, Вовком-наркоманом і Ведмедем-курцем... Фу, та до тебе підступити неможливо! Що тільки Бабуся з Дідусем скажуть?!

Колобок. А що вони мені можуть сказати? Я вже повнолітній!

Лисиця. Повноліття розуму не гарантує. .. Лишенько, ти ж на ногах не тримаєшся.

Колобок. Слухай-но, а ти часом не Лисиця? Ти ж мене, напевно, з’їсти хочеш?

Лисиця. Опам’ятайся! Я ще собі не ворог, щоб такого пропитого і обколотого Колобка їсти! Тебе з’їси — і ніякі лікарі не відкачають. Ходімо краще додому. Я тебе проведу. (Лисиця веде Колобка додому).

Бабуся. На кого ж ти, Колобочку, схожий став?

Дідусь. Дурна дитино, де ж то видано — так напиватися!

Колобок (радісно). А я ще й курив!

Бабуся. Дякую тобі, Лисичко, що привела нашого мандрівника. (Лисичка йде, а Колобка мучить совість).

Колобок. Пробачте, Бабусю, пробачте, Дідусю. Правду ви казали, а я не послухав.

Ведучий.

Якщо хочеш бути здоровим -

Кожен день з усмішкою стрічай.

І повітря, й сонце, й воду

В різні пори року поважай.

Ведуча.

Настрій гарний тоді збережеться,

Завжди свіжою буде голова!

Не болітимуть ноги і серце,

І хвороба тобі не страшна!

Ведучий.

Ось поглянь: навкруг тебе багатство - 

Вітаміни ростуть тут і там.

Хай завжди вони друзями будуть -

Усміхнеться здоров’ячка вам.

Ведучий.

Хай буде усе побачене -  побачено.

Хай буде усе пробачене — пробачено.

Хай буде вік прожито, як належить.

Ведуча.

Будьте здоровими!

Будьте щасливими!

Будьте красивими!

І завжди добрими!

Усі разом. Твоє здоров’я — у твоїх руках, то бережи його щоднини.

 

Відкритий виховний захід для старшокласників

«Мій вибір – жити здорово»

Мета. формування серед старшокласників фізично і морально здорових, сильних, всебічно розвинених людей, спонукання молоді до активного способу життя, пропаганда здорового способу життя, формування особистості школяра без шкідливих звичок, що стає джерелом позитивного впливу, виховання в учнів розуміння здоров’я як пріоритетної цінності в житті, мотивація школярів до самовиховання, прагнення здорового способу життя, активної громадянської життєвої позиції.

«Треба підтримувати міцність тіла, щоб зберігати міцність духу».

В.Гюго

І. Організаційний блок

Привітання. Вправа «Комплімент по колу»

Учасники розташовуються у 2 кола: внутрішнє і зовнішнє.  Учні, що стоять напроти один одного, говорять один одному компліменти. Потім за командою вчителя учасники внутрішнього кола рухаються, змінюючи партнера. Обмін висловлювання повторюється.

Знайомство.

На першу букву свого імені назвати рису характеру (наприклад: Тетяна - толерантна)

Соціальний педагог. Давайте обговоримо правила роботи в групі.

  •       Бути активним.
  •       Звертатися одне до одного на ім'я.
  •       Не критикувати.
  •       Правило піднятої руки.
  •       Бути щирим.
  •       Не оцінювати одне одного.
  •       Поважати думку інших
  •       Дотримуватися запропонованих правил.

Соціальний педагог. Ці правила допоможуть зробити наше спілкування цікавим, корисним, продуктивним.

ІІ. Блок мотивації навчальної діяльності

Соціальний педагог. Тема нашого заняття – «Мій вибір – жити здорово». А чого ви очікуєте від заняття?

Очікування "Дерево очіку­вань".

На стікері запишіть, будь ласка, свої очікування від тренінгу в цілому та від сьогодніш­нього заняття. Приклейте стікер на плакат "Дерево наших очікувань".

Соціальний педагог. Дивлячись на сучасний темп життя, на занадто низький рівень життя населення люди часто забувають про власне здоров’я і згадують про нього лиш тоді, коли вже дуже пізно. Але ви молоде покоління, у ваших руках змінити все. Адже тільки ми відповідаємо за наше здоров’я, тільки ми вирішуємо як нам ставитися до власного організму. Чи займатися спортом чи почати палити, чи вживати корисну їжу, чи може постійно годувати себе фаст-фудом. Тому сьогодні я вирішила провести з вами заняття з елементами тренінгу яке допоможе нам зрозуміти, чому надавати пріоритети в майбутньому. Отже розпочнемо. Перше повідомлення у нас готували діти про алкоголь. І так, що ж таке алкоголь, який він має вплив на організм і чим це небезпечно?

Повідомлення І.

Проблема вживання алкоголю серед молоді на сьогодні є дуже актуальною, турбує і батьків, і педагогів, і суспільство в цілому.

Як правило, перша спроба вживання алкоголю здійснюється в ранньому підлітковому віці (близько 12 років), коли дитина — ще не сформована особистість і не може повністю усвідомлювати ризиків, пов'язаних зі споживанням наркотичних речовин. Під тиском реклами, ЗМІ та вже усталених традицій щодо споживання спиртного в підлітків можуть сформуватись неправильні уявлення про алкоголь. Звичайна заборона споживати спиртне не досить ефективна; на якомусь етапі вона може призвести до того, що дитина спробує алкоголь в іншому місці.

Причини першої спроби різноманітні. Але простежуються їх характерні зміни залежно від віку. Загалом мотиви першої спроби вживання алкоголю такі:

  •    бажання потрапити до певного кола однолітків, де споживання спиртного є звичайним явищем;
  •    бажання здаватися дорослішим;
  •    переконаність у тому, що це «модно і круто»;
  •    з метою розслабитися, позбутись відчуття сором'язливості;
  •    з метою розвеселитися;
  •    задля спілкування;
  •    через тиск оточення;
  •    задля солідарності з компанією;
  •    для «анестезії» від образи, горя або фізичного болю.

Головна небезпека першої спроби прийому алкоголю для незрілої особистості полягає в тому, що, відчувши потяг до спиртного, підліток з біологічною схильністю до алкоголізму стає алкоголіком практично відразу, навіть не встигнувши зрозуміти, що з ним сталося.

Алкоголізм — це емоційна та фізична залежність людини від алкоголю. Людина відчуває постійну потребу в алкоголі. Вона не контролює, скільки п'є. Алкоголь «контролює» її. Він заміняє людині все: роботу, репутацію, родину і її власне життя.

Алкоголь схожий на інші наркотики. Він викликає психічну й фізичну залежність та зміну психічного стану людини — навколишній світ сприймається спотворено і неадекватно. Постійне вживання алкоголю руйнує особистість. Алкоголь, так само, як і наркотики, викликає фізичну залежність, психічну залежність, а також має негативні соціальні наслідки.
Фізична залежність полягає в тому, що перерва при регулярному вживанні спиртного може спричинити збільшення кров'яного тиску, відчуття туги й неспокою, лихоманку, безсоння. Цей стан можна полегшити лише медичною допомогою.
Психічна залежність полягає у прагненні відчути стан сп'яніння, що витісняє всі інші інтереси, оскільки алкоголь стимулює в мозку «центр задоволення».
Соціальні наслідки алкоголізації підлітків проявляються, передусім, у прогулах за місцем навчання та роботи. Крім того, частішають конфлікти з батьками та родичами, додаються фінансові проблеми, що не може не впливати на соціальне здоров'я особистості.
Людина, яка вживає алкоголь систематично, ризикує стати алкоголіком, тобто потрапити у психічну та фізичну алкогольну залежність. Залежність тим важча, чим раніше людина починає пити.

Соціальний педагог. Так добре, дякую. Отже, як би вам не було чудово при вживанні спиртних напоїв, але завжди приходить той час, коли алкоголь виходить із організму людини. Перед тим, як випити із товаришами, задумайтеся над тим, що ж буде завтра, і як саме вплина це на мене сьогодні.

Інша напасть нашого часу – це наркотики. Наркоманія дуже розповсюджена хвороба всього світу, але наша країна займає одне з перших місць по кількості наркозалежних у світі. Що ж таке наркоманія?

Повідомлення ІІ.

Наркотики - це речовини, які викликають токсичне отруєння, пси­хологічну і фізичну залежність організму. Вживання наркотиків ство­рює загрозу для здоров'я людини й суспільства і призводить до вчи­нення правопорушень.

Наркотиками визнаються речовини, які за трьома критеріями (ме­дичним, соціальним і правовим) завдають величезного лиха як особі, так і суспільству в цілому.

Згідно з Класифікацією ВООЗ до переліку наркотичних речовин включено:

  •    алкоголь;
  •    опіати;
  •    канабіс;
  •    седативи (гіпнотичні);
  •    кокаїн;
  •    стимулятори (у тому числі кофеїн);
  •    галюциногени;
  •    тютюн;
  •    легкі речовини (клей, аерозолі, розчинники);
  •    неідентифіковані речовини, що вживаються з наркотичною ме­тою.

Головна ознака наркотичних речовин — наявність визначеного або невизначеного психоруйнівного (психоделічного) ефекту.

Відповідно до специфіки дії їх можна поділити на такі основні групи:

  •      гіпнотичні засоби (алкоголь, опій, екстрагований опій, морфін, кодеїн, героїн, метадон, барбітурати, транквілізатори тощо);
  •      стимулюючі засоби (амфетаміни, кокаїн, крек, екстазі, ефед­рин, кофеїн тощо);
  •      галюциногени: засоби (марихуана, гашиш, інгалянти - бен­зин, клей, аерозоль тощо);
  •      неідентифіковані засоби (наркотичні речовини вибіркової дії: тютюн, деякі з інгалянтів тощо. Серед неідентифікованих при­сутня група  наркотичних речовин синтетичної технології. У деяких із них сучасними лабораторними методами не вдається визначити вид і структуру наркотичного компонента);
  •      не заборонені наркотичні речовини (це група рослин, грибів, мінералів, не внесених у перелік наркотиків, хоча вони й містять наркотичні компоненти).

Наркотичні речовини можна диференціювати і відповідно до со­ціально-правової оцінки:

Легалізовані: тютюн, алкогольні напої, ліки, кава, чай, засоби побутової хімії, рослини та гриби наркогенного вмісту тощо.

Не легалізовані: коноплі, героїн, кокаїн та всі, що внесені до міжнародного й національного переліків заборонених наркотичних речовин (наркотиків).

Нелегальні наркотики умовно поділяються на ,»легкі" та „важкі".

 Що таке наркоманія

Наркоманія - це захворювання, за якого психічний і фізичний стан людини, її самопочуття та настрій цілком залежать від наявності нар­котику в організмі. За його відсутності розвивається абстинентний синдром (абстиненція), або синдром позбуття (відмови)- дуже тяж­кий стан, який супроводжується судомами, сильним болем у м'язах і внутрішніх органах(«ломка»)

Як же виявляється психічна залежність?

Стан психічної залежності виявляється в тому, що людина за допомогою наркотику бажає домогтися внутрішньої рівноваги і праг­не знову й знову випробувати дію наркотику. Наркотик поступово за­міщає собою всі звичайні для людини позитивні емоції. На цьому етапі людина ще зберігає здатність контролювати вживання, вона ще може вибирати, в яких ситуаціях і в який момент прийняти наркотик. При цьому бажання вжити наркотик зберігається завжди, але розум може перемогти в боротьбі мотивів.

Часткова спроможність контролювати прийом наркотику створює у споживача ілюзію того, що наркотик ще не впливає на його життя, він вільний у своїх рішеннях і зможе припинити вживання в будь-який момент.

Розвиваючись, залежність послідовно проходить кілька стадій -соціальну, психологічну, фізіологічну.

Соціальна залежність - людина ще не почала вживати нарко­тичні речовини, але потрапила в середовище тих, хто їх уживає. Вона приймає стиль поведінки, ставлення до наркотичних речовин і зовнішні атрибути групи. У такій ситуації людина часто внутрішньо вже готова почати вживання наркотичних речовин. Неодмінною умовою цієї стадії є наявність групи, де вживають ті чи ті наркотичні речовини.

Психологічна залежність - на цій стадії змінюється поведінка людини. Вона починає вживати наркотичні речовини з метою відчути певні емоції. Психологічна залежність може сформуватися навіть після одного-двох прийомів наркотичних речовин.

Фізіологічна залежність настає після того, як організм вклю­чає наркотики у процес обміну речовин. Це - непереборна фізична потреба, яка виникає в результаті постійного або періодичного вжи­вання наркотиків. У цьому випадку різке припинення вживання нарко­тичної речовини викликає фізичний розлад різного ступеня тяжкості, який називають абстинентним синдромом, або синдромом позбуття (відмови). На цій стадії людина потребує лікування.

Люди, які вживають наркотики, значно більше, ніж інші, ризику­ють отримати ВІЛ-інфекцію, тому що цей вірус передається через кров при кількаразовому використанні того самого шприца різними людь­ми. А саме такий спосіб передачі вірусу імунодефіциту є найпошире­нішим у світі. Людина, яка вживає наркотики, не контролює свою по­ведінку: наркотики дуже сильно впливають на головний мозок та не­рвову систему. Під їх дією нервові клітини просто „згоряють". Різко знижуються захисні функції організму.

Багаторазове проколювання вен може призвести до утворення в судинах тромбів і рубців. Тромби відриваються від стінок судин та починають рухатись у системі кровообігу. Потрапляючи до серця і легенів, вони можуть спричинити смерть-тромб перекриває доступ крові до життєво важливих органів. Бактерії з нестерильної голки по­трапляють у кровоносну систему й циркулюють по всьому організму. Якщо вони вражають серцеві клапани, виникає серйозне захворю­вання - ендокардит, його симптоми - гарячка, слабкість, серцева не­достатність, яка може призвести до смерті. Мікроби з нестерильної голки, потрапляючи до кровообігу, можуть призвести також до абсце­су мозку (симптоми - сильна гарячка, конвульсії; потім настає смерть).

У жінок, які вживають наркотики під час вагітності, здебільшого народжуються мертві або дефективні діти.

Уживання дурманних токсичних речовин може спричинити при­гнічення функції дихання, порушення серцевої діяльності; як наслідок - непритомність і навіть смерть.

При вживанні наркотиків різко порушується здатність логічно мислити, засвоювати нову інформацію та концентрувати увагу; погіршується пам'ять. Глибоко деформується особистість людини, яка вживає наркотики, розвиваються серйозні психічні захворювання. Процес деградації особистості йде дуже швидко. Наркомани у 30-40 років (якщо вони доживають до цього віку) мають вигляд і почувають­ся як 70—80-річні.

Для підлітків „експериментування" з наркотичними речовинами особливо небезпечне, оскільки вони часто не розуміють і повністю не усвідомлюють їх згубної дії і шкоди від них для свого організму. У зв'язку з фізіологічними особливостями організму підлітків наркотич­на залежність розвивається в них набагато швидше, ніжу дорослих.

Наркотики страшні тим, що навіть одноразове їх уживання може призвести до наркотичної залежності. Відомі випадки, коли перші ж експерименти підлітка з наркотиками закінчувалися смертю.

Наркотичні речовини мають значний вплив на психоемоційний стан підлітків, їхній характер і поведінку.

Соціальний педагог. Ми прослухали інформацію і про наркотики також. Залишилася в нас лише паління. Чи насправді воно таке нешкідливе, як здається. Давайте прослухаємо останнє повідомлення від дітей.

Повідомлення ІІІ

Актуальність теми профілактики тютюнопаління зумовлена тим, що за останні роки в Україні зростає частка курців серед жінок та дітей та залишається високою розповсюдженість куріння серед чоловіків. Так, серед жінок за останні 20 років розповсюдженість тютюнопаління збільшилась в 4 рази. Серед підлітків 12-17 років тютюн – друга за розповсюдженістю психоактивна речовина (після алкоголю). Приблизно третина 18-25 річних – постійні курці, більше половини всіх курців свою першу цигарку викурили у віці до 12 років. Нікотин виявився психоактивною речовиною, яка викликає найвищу смертність  серед усіх психоактивних речовин. Дослідження ефективності профілактичних програм за останні 10 років достатньо переконливо доводять, що на сьогодні серед усіх психоактивних речовин саме тютюнопаління є основною проблемою, яка потребує рішучих профілактичних дій.

У свою чергу доведено, що ранній початок вживання тютюну є передвісником появи проблем пов’язаних з наркотиками та алкоголем. Це підтверджується ще одним дослідженням: імовірність залучення підлітків до наркотичних речовин при невживанні алкоголю та тютюну майже відсутня, всього 0,6% хлопчиків і 0,4% дівчаток. Тютюн є легальним наркотиком, який дуже швидко розповсюджений, який руйнує психічне і фізичне здоров’я людини і вплив якого можна припинити у результаті припинення його вживання.

У основних напрямках політики громадського здоров’я ВООЗ визначені навіть кількісні та якісні показники, на які потрібно орієнтуватися у Європейських країнах для того, щоб зменшити збиток, який спричиняє тютюн. Так, пропонується до 2015 року збільшити число некурців у крайньому разі до 80% серед осіб старших 15 років, і близько 100% серед тих, хто ще не досягнув 15 років.

До основних причин, чому молодь починає курити відносяться:

  •                 Молодим людям з раннього дитинства «промиває мозок» гігантська рекламна індустрія, яка робить куріння привабливим
  •                 Молоді люди наслідують своїх курящих батьків та інших дорослих.
  •                 Деяка молодь починає курити через тиск однолітків, щоб бути прийнятим у певну групу.
  •                 У деяких молодих людей виникає потреба здобути більше впевненості в собі і більш високий статус в очах однолітків.

На перший погляд, так легше спілкуватися, бути веселим та почуватися невимушено, мати більше друзів. Але насправді паління заважає іміджу та досягненням молодої людини:

  •              Неприємний запах  з рота, від одягу, від волосся;
  •              Сірий (нездоровий) колір обличчя і пердчасне старіння шкіри (особливо важливо для дівчат);
  •              Жовті зуби;
  •              Загальний нездоровий зовнішній вигляд;
  •              Паління впливає на витривалість м’язів: підлітки, які курять, гірше бігають, вони мають гірші спортивні результати, ніж некурці;

Небезпека тютюнопаління у тому, що воно асоціюється: з дорослим життям, приналежностю до компанії, сомовираженню, задоволенням, не відчувається небезпека для здоров’я у молодому віці. Нікотин втручається в обмін речовин головного мозку та на початку куріння викликає псевдозадоволення, але дуже швидко мозок потребує нікотину вже тільки для підтримки своєї норамльної діяльності. Тютюнопаління дає поштовх для вживання інших психоактивних речовин, у тому числі алкоголю та маріхуани. У тютюновому димі однієї цигарки міститься більш 4 000 різних хімічних сполук, які шкідливі для здоров’я. Деякі з цих речовин високотоксичні, тобто отруйні, а 43 з них відносяться до речовин, що викликають рак.

ЦЕ ЦІКАВО ЗНАТИ:

  •                 Сумна статистика свідчить: щороку в світі міліони курців стають пацієнтами лікарень, страждають на різні захворювання, так нерозважливо через куріння вкорочують собі віку. Та попри це, одночасно інші мільйону людей на Землі починають палити. І ніхто, нажаль, не замислиться про те, як легко набуть поганої звички та як це вплине на стан нашого здоровя.
  •                 Тютюновий дим містить близько 1200 різних шкідливих компонентів, причому половина з них – отруйні. Це такі речовини, як нікотин та його похідні (котинін, міоснін, наркотин), аміак, чадний газ, синильна, оцтова і мурашина кислоти.
  •                 Від паління лише однієї цигарки організм «збагачується» 2 л диму. Якщо людина палить щоденно по 20 цигарок протягом 20 років, то замість киснюв її легенях відкладається до 6 кг сажі. Під час «затяжки» на розжереному кінці цигарки температура сягає 600-900 оС, утворююється тютюновий дьоготь, який містить канцерогенні речовини.
  •                 90% курців починають шкодувати, що палять, але позбутися тютюнової залежності їм дуже важко. То чи варто було починати?
  •                 Наш сьогоднішній захід спрямований на профілактику куріння серед підлітків. У всіх країнах світу ведеться боротьба із тютюнопалінням, в тому числі і в Україні. Я хочу показати деякі із соціальних реклам проти тютюнопаління...

Соціальний педагог. Прослухавши інформацію про три найбільш небезпечні захоплення людства, хотілося б, щоб ви подумали про те, що ми робимо, і чи варте, те миттєве задоволення таких втрат, які рано чи пізно відбудуться в організмі. Я пропоную вам провести вправу під назвою «Циферблат життя».

Візьмемо аркуші, що є у вас на столах, і намалюємо коло-циферблат. (Учні малюють разом з психологом.)

Соціальний педагог. Але цифри на ньому позначатимуть не час, а роки нашого життя. Спочатку ми тільки народилися – цифра 0, стрілка ваших годинників показувала сюди. Потім ми росли, стрілка рухалась від цифри до цифри і зараз вона стоїть на певній цифрі. Скільки років кожному? Позначте це число на колі.

Малюємо далі стільки, скільки ви хочете прожити. Але важливо не лише скільки жити, а й як жити. Якими ви будете через 5, 10, 15, 20 років?

Напишіть це на циферблаті. Продовжте пропозицію «Я хочу бути … (ким?)» (Учні пишуть. Час виконання 3-5 хвилин)

Соціальний педагог. Що у нас вийшло? (Учні називають свої варіанти.)

ІІІ. Блок вивчення нового матеріалу з рефлексією

Мозковий штурм. «Здоров’я – це …»

Соціальний педагог.  То що ж таке здоров’я? Які визначення, асоціації, думки виникають у вас при цьому слові?

(Учні говорять, усі ідеї записуються на дошці, обговорюються. Викреслюється те, що не підходить під визначення.)

Соціальний педагог. Яке місце у вашому житті посідає піклування про своє здоров’я та здоров’я близьких людей? (обговорення теми з учнями)

Соціальний педагог. Щоб навчатися, подорожувати, займатися спортом, допомагати по господарству батькам, збагачувати культурну спадщину людства, необхідне здоров’я. Отже, здоров’я – це те, без чого людині дуже складно активно і щасливо жити.  Давайте ознайомимось з деякими визначеннями здоров’я.

Здоров’я – це стан повного фізичного, душевного та соціального благополуччя, а не тільки відсутність захворювань і фізичних вад. (Всесвітня організація охорони здоров’я)

Здоров’я – правильна, нормальна діяльність організму. (С. Ожегов)

Здоров’я – це узгодженість усіх його складових: фізичної, соціальної, психічної, духовної. (Т. Бойченко)

 Мозковий штурм. Що потрібно робити для того, щоб зберегти здоров’я? Які б поради та рекомендації ви надали б? (На дошці записуються всі запропоновані варіанти відповідей учнів.)

Соціальний педагог. Наступною вправою я пропоную вам провести вправу «Вільний мікрофон». Ваше завдання швидко і чітко висловлює свою думку. (Обговорюються питання. Після кожного робиться висновок)

- Чи може кожна людина жити так, як хоче? Що для цього потрібно?

- Чи справедливе твердження: «Моє життя, як хочу, так і живу?»

- Що важче: будувати життя чи пристосовуватися до нього?

Вправа «Від чого залежить здоров’я?».

Соціальний педагог. А від чого ж залежить наше здоровя. Вам потрібно відповісти на запитання: «Від чого, на вашу думку, залежить здоров’я: від самої людини чи від середовища, яке її оточує?». Перед вами на дошці намальовано дві шкали, праворуч позначка «середовище», ліворуч – «людина». Я пропоную вам подумати і дати відповідь на питання. Потім кожен з вас кріпить стікер відповідно до свого рішення біля правої позначки або лівої, а хто вважає, що від людини і середовища, то ближче до середини.

Потім учасники висловлюють свої міркування, доводячи свою власну точку зору.

Вправа «Переваги здорового способу життя»

Соціальний педагог. Нині в усьому світі все більшого поширення набуває рух за здоровий спосіб життя, поширюється мода на здоров’я. Бути здоровим стає не тільки модно, але й економічно вигідно. Все більше молоді у світі та нашій країні вважають: «Краще бути здоровим і багатим, ніж хворим».

Учасники об’єднуються в групи. Кожній групі пропонується скласти пам’ятку «Кроки до успіху». Подається орієнтовний варіант пам’ятки:

-зовнішні дані;

-талант;

-здоровий спосіб життя;

-освіта тощо.

Соціальний педагог. Назвіть складові вашого успіху. Чи вважаєте ви себе успішною людиною?

Соціальний педагог. І на завершення я пропоную вам за допомогою прес методу підбити підсумки нашого заняття. Отже, що таке прес-метод?  Метод „Прес” – одна з інтерактивних форм роботи з учнями, яка сприяє розвитку вміння висловлювати думку, знайти необхідні аргументи, переконання.

Психолог роздає учням картки, в яких зазначено чотири етапи методу Прес:

  • висловте свою думку, поясніть свою точку зору («Я вважаю, що...», «На мою думку...», «Я дотримуюся такої точки зору, тому що...»;
  • поясніть,    чому    ви    дотримуєтесь    саме    такої    точки    зору,    на чому ґрунтується ваша впевненість («Тому, що...», «Виходячи з того що...»);
  • наведіть додаткові аргументи на користь вашої думки («Аргументуючи свої думки...», «Аби остаточно переконати аудиторію...», «Можна ще додати...»);
  • назвіть факти, що підтверджують докази («Отже...», «Таким чином...»).

Соціальний педагог. Ось і прийшов до завершення наш тренінг. Дякую вам за продуктивну роботу і активність. Скажіть, чи здійснилися ваші очікування, які ви писали на початку заняття? (обговорення). Я маю надію, що ті знання, які я намагалася вам дати, допоможуть у подальшому. Наостанок, я пропоную всім обійнятися та поаплодувати тим, хто буз з нами. До скорої зустрічі.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бібліографія

  1. Андрійчук І. Корекційно-розвивальна програма спілкування для підлітків // Психолог. – 2007. – № 25-27 (265-267). – С. 12-32;
  2. Бабик Г. Вправи з психокорекції // Психолог. – 2002. – № 16. – С. 5-9;
  3. БібікН.М., Бойченко Т.Є., Коваль Н.С., Манюк О.І. Основи здоровя. Підручник для 3 класу. – К.: Навчальна книга, 2003.
  4. Бойченко Т., Колотій Н., Царенко А., Жеребицький Ю., Голі Д., Луцюк Р. Як виростити дитину здоровою: Посібник для батьків учнівського молодшого шкільного віку. – К.: Премєр-Медіа, 2001
  5.  Валеологія Е.В. Валеологія: довідник школяра. – Донецьк: ТОВ ВКФ «БАО», 2005. – 512 с.
  6.   Здоров’я та здоровий спосіб життя // Розкажіть онуку. – 2007. – №12. – С. 2-6
  7. Корекційна робота психолога // Упоряд. О. Плавник. – К.: Шкільний світ, 2002. – 112 с.;
  8. Медико-біологічні основи валеології: Навчальний посібник/За ред. П.Д.Плахтія. – Кам’янець-Подільський: К-ПДПУ, інформаційно-видавничий відділ, 2000.
  9.  Наливайко Л.О. Оцінка чинників здорового способу життя молоді // Проблеми освіти. – 2008. – №56. – С. 58-65.
  10. Плахтій М.П., Євмінов В.В., Філінюк В.А., Чорпіта В.М. Про життя і діяльність людини: За ред. П.Д.Плахтія.- Кам’янець-Подільський: «Медобори», 2005.
  11.  Попередження нещасних випадків серед дітей шкільного віку/ А.Сирова. – Х.: Вид-во «Ранок», 2008. – С.21
  12. Славіна Н.С., Дарчук С.І., Дорош В.У. Про здоров’я та здоровий спосіб життя: навчальний посібник. - Кам’янець-Подільський: «Медобори», 2004.
  13. Туріщева Л.В. Психологчні тренінги для школярів. – Х.:Вид.група "Основа", 2010. – 124 с.

Анотація

Сьогодення надає нам багато благ: електронні носії, смачна їжа, потік нескінченної інформації, високий розвиток медицини. Але нарівні з цим ми не помічаємо, що є інша сторона медалі. Це зниження імунітету, збільшення різноманітних хвороб, зниження середнього показника життя людини.   Передивляючись статистичні дані не тільки України, а і світу, не може не викликати занепокоєння інформація, яка свідчить  про значне погіршення стану здоров'я людства всіх вікових груп, а головне дітей шкільного віку. Це і є однією з гострих проблем сьогодення.

Здоров'я школярів  багато в чому залежить від теоретичних знань і  практичних навичок, які сприяють збереженню здоров'я. Школа відіграє велику роль у розвитку здоров'я дитини, її ставлення до свого здоров'я, реальних дій і вчинків, які створюють умови для набуття здорового способу життя.

Ким би не була людина, який би не мала статус, головною турботою для неї є здоров’я.  Від здоров’я залежить усе: настрій, успіх, кар’єра, сімейне благополуччя. Кожен з нас мріє бути сильним,  дужим, здоровим і радісним.

Розробляючи дану збірку, ми ставили перед собою, в першу чергу, завдання донести учням школи різних вікових категорій інформацію про здоров’я, про здоровий спосіб життя, про те, чому потрібно берегти здоров’я і як це можна зробити.

Матеріали допоможуть учням осягнути глибину проблеми, усвідомити, що здоров'я включає різні компоненти, виявити першопричини порушення здоров'я, набути знань та вмінь, які сприятимуть збереженню фізичного, соціального й психічного здоров'я.

Дана збірка містить матеріали, які можуть використати вчителі початкових класів, психологи, соціальні педагоги, класні керівники у своїй роботі,  яка спрямована на орієнтацію учнів різних вікових категорій на здоровий спосіб життя.

 

Завантаження...
docx
Пов’язані теми
Психологія, Розробки уроків
Додано
1 лютого 2021
Переглядів
754
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку