Снятинська дитяча музична школа
Розгорнутий план відкритого уроку з сольфеджіо
Тема уроку: «Значення сольфеджування в курсі сольфеджіо з учнями молодших класів»
(з учнями III класу, 8-річний термін навчання)
Мета уроку:
Навчальна:
-
формувати у дітей уміння та навички сольфеджування;
-
виробляти в учнів чистоту інтонування;
-
метроритмічне відчуття, володіння різними артикуляційними прийомами, чітку дикцію, правильне дихання;
-
навчати учнів чути себе під час співу слідкувати за якістю звуку;
-
працювати над виробленням здатності усвідомлювати почуте вмінням аналізувати музичний матеріал, робити порівняння.
Розвивальна:
-
розвивати музичне мислення і музичний слух учнів;
-
сприяти розвитку пізнавального інтересу;
-
формування логічного мислення в процесі сольфеджування.
Виховна:
-
виховувати в учнів зацікавлення до предмету сольфеджіо, творчу активність, уміння працювати в групі;
-
виховувати любов до музичного фольклору свого народу.
Тип уроку : урок вироблення умінь і навичок.
Обладнання та унаочнення : Фортепіано, комп’ютер, презентація уроку, наочність.
Хід уроку:
I .Організаційний момент. Музичне привітання «Проспівав дзвінок»
II.Музично-теоретична гра «Вірю не вірю»
III.Інтонування гами соль-мінор :
1.Спів гами:
-
Пісенька соль мінор (натуральний вид);
2. Спів елементів гами ( з повторенням вивченого теоретичного матеріалу):
-
інтонування гами соль мінор (гармонічний вид)
-
Спів стійких ступенів гами;
-
Розв’язка нестійких та увідних ступенів гами у стійкі (гармонічний вид);
-
Спів увідних ступенів;
3.Спів ступеневих блоків в гармонічному виді:
I-II-III III-II-I I-III-V V-VI-V V-III-I I-VII#-I
4.Спів секвенції на ступенях гами (гармонічний вид)
5.Спів інтервальної послідовності в гармонічному виді:
I I I #VII V #VII V V V I
м.3 ч.5 м.3 м.3 в.3 м.3 ч.4 в.3 ч.5
6.Інтонування повного функціонального звороту .
7.Інтонування гами соль-мінор (мелодичний вид);
IV.Перевірка домашнього завдання
1.Теоретичне визначення обернення інтервалів («Правило дев*ятки»)
2.Спів впр. 149 В
-
аналіз вправи (тональність,вид)
-
визначити обернення інтервалів.
3.Інтонування вправи 149 Г
-
аналіз вправи(тональність,вид,розмір)
-
визначення обернень інтервалів.
V.Музично-ритмічна руханка «Пташки»
VI.Пояснення нової теми : ритмічні групи восьма і 2 шістнадцяті,2 шістнадцяті і восьма.
-
теоретичне сприйняття ритмічних груп;
-
повторення раніше вивчених різних ритмічних груп,зокрема і нового ритму.
VII. Закріплення нової теми .
1.Двоголосна ритмічна партитура
-
ритмічне відображення 2 партій окремо,ланцюжком,парами,групами;
2.Сольфеджування вправи 67 Б
-
аналіз вправи (лал,тональність,вид,розмір)
-
сольмізування вправи;
-
сольфеджування (чергування співу вголос і «про себе»,виконання вправи хором)
-
стукання ритмічного остинато з вивченою ритмічною групою;
-
інтонувати вправу під супровід ритмічного аккомпанементу.
3.Інтонування двоголосся укр.нар.пісня «Летіла зозуля»
-
аналіз мелодії (тональність,вид,розмір)
-
сольфеджування кожного голосу окремо;
-
спів вправи двоголосно ,дуетом.групами.
VIII.Слухова робота
IX.Зоровий диктант:
-
ладотональний аналіз диктанту,визначення розміру;
-
сольмізування мелодії (з назвою нот і ритму);
-
виконання окремих зворотів(тактів);
-
сольфеджування диктанту (спів ланцюжком,групою);
-
запис диктанту по пам’яті;
-
1-2 програвання;
-
завершення написання диктанту;
-
перевірка;
-
спів всією групою.
X.Домашнє завдання
-
інтонування гами соль-мінор (3 види)
-
вправа 67 *
-
диктант транспонувати в ре – мінор;
-
стукати ритмічну партитуру.
XI.Підсумок уроку.Оцінювання учнів.