Ділові папери. Заява. Автобіографія
Мета: пояснити призначення таких ділових паперів, як заява та автобіографія; формувати вміння їх складати; формувати вміння складати тексти за аналогією до поданого зразка та з дотриманням вимог певного стилю, удосконалювати орфографічну та пунктуаційну грамотність; удосконалювати навички роботи з підручником і таблицями; розвивати культуру ділового спілкування, увагу, пам’ять.
Обладнання: таблиці (зразки ділових паперів).
І. Підготовка до сприймання нового матеріалу.
* Прочитати (прослухати) речення. Вказати вжиті в них назви ділових паперів. Яке призначення кожного з названих ділових паперів? У якому з речень таку назву вжито в переносному значенні? Якому?
Приготуй хороших справ валізу і прямуй сміливо до мети. Добрі справи означають візу в мандри до країни Доброти. (Д.Білоус.) Рядки телеграми, розтопіть неуважності драму! (В.Однолько.) На перукарні вицвіла об’ява похмуро сповіщає білий світ: “Коли йдете голитись до роззяви, то не забудьте скласти заповіт”. (В.Симоненко.)
ІІ. Повідомлення мети і завдань уроку. Мотивація навчання.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
*Робота з підручником. Виконання вправи 412, працювання таблиць “Стилі мовлення” та “Стилі мовлення і мовні засоби” (с.224-225).
*Пояснення вчителя.
Заяви бувають прості (містять лише прохання чи пропозицію) й складні, вмотивовані (обгрунтовують прохання чи пропозицію, містять перелік документів, що докладаються до заяви).
ІV. Виконання вправ на закріплення.
V. Вивчення нового матеріалу.