Урок № 46
Доповідь на морально-етичну або суспільну тему
Мета: пояснити роль і значення доповіді як жанру публічного мовлення, вимоги до доповіді, послідовність підготовки доповіді; формувати вміння готувати доповідь та виступати з доповіддю; розвивати логічне й образне мислення, усне мовлення, культуру розумової праці, удосконалювати навички роботи з підручником, орфоепічні навички, збагачувати й уточнювати словниковий запас учнів.
І. Повідомлення мети і завдань уроку. Мотивація навчання.
ІІ. Підготовка до сприймання нового матеріалу.
* Виразно прочитати (прослухати в магнітофонному записі) уривок з доповіді Є.Сверстюка на установчій конференції Товариства української мови ім.Т.Шевченка. Пояснити лексичне значення виділених слів. За словником з’ясувати значення слова доповідь. Ким, де, за яких обставин виголошуються доповіді? З’ясувати стиль уривка з доповіді.
Важкі роздуми змушують нас у думках повернутися на холод зміщаненої вулиці, яку вчили яничарству.
Як людям, що цією вулицею ходять, повернути тепло й чистоту рідної хати? Як їх разом з відчуженими дітьми повернути до правди й краси свого джерела? Їм здається, що вони вже ближче до мови російської... Як їм пояснити, що в крайньому разі вони можуть стати блідою, безкровною російською провінцією? Третім сортом... Хохлами...
Як їм, “суржикам”, донести цю правду до серця?
Ми не можемо пишатися тільки тим, що вдома зберегли рідну мову.
Слово полова.
Але огонь в одежі слова –
Безсмертна чудотворна фея...
І.Франко.
Слова – полова на всіх мовах. Порожня гра в патріотизм тільки відштовхує людей. Лукаві слова, холуйські слова, дрібні слова, патетичні слова, солодкі слова - це все одно сміття, хоч і українською мовою... “Вы серьезно или по-украински?» - в’їдливо закинуть вам ваші діти, і особливо, коли ті фальшиві слова будуть по-українськи. Хіба не культивували вороги нашої культури низькопробних творів українською мовою?
Отже, хочемо боротися за українську мову – борімося цією мовою за вищі моральні ідеали й цінності, істоpично пов’язані з цією мовою. Тільки вага, глибина і шляхетність надають привабливого шляхетного звучання українській мові. Парубоцький патріотизм нікого не привабить. Віра в Україну мусить бути наповнена добром і вірою в загальнолюдські ідеали.
Словник. Яничарство – cуспільне явище, що полягає у зраді національних інтересів (від яничар – солдат регулярної піхоти султанської Туреччини, створеної з полонених християнських хлопчиків, обернених у мусульманство). Суржик – суміш зерна пшениці й жита, жита й ячменю; перен. – елементи двох або кількох мов, об’єднані штучно, без додержання норм літератрної мови; нечиста мова. Холуй – лакей, слуга. Культивувати - запроваджувати, насаджувати. Ідеал – взірець, досконалість. Шляхетність – благородство, високі моральні якості.
* Робота з підручником. Виконання вправи 204 (І.ІІ).
Виконання вправи 205 (ознайомлення з вимогами до доповіді).
ІV. Виконання вправ на закріплення.
* Колективна підготовка доповіді на шкільному вечорі на одну з тем:
V. Підбиття підсумків уроку.