Звертання. Розділові знаки при звертанні

Про матеріал
Дана розробка пропонує поглибити поняття про звертання у реченнях, правильно інтонувати речення із звертаннями, розставляти розділові знаки у реченнях зі звертаннями; звернути увагу на особливості вживання форм іменників у ролі звертання.
Перегляд файлу

Звертання. Розділові знаки при звертанні

Мета: поглибити поняття про звертання у реченнях, правильно інтонувати речення із звертаннями, розставляти розділові знаки у реченнях зі звертаннями; звернути увагу на особливості вживання форм іменників у ролі звертання; розвивати мислення, мовлення, пам’ять; виховувати почуття любові до родини.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

 

Хід уроку

  1. Організація класу.
  2. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчання.

Добрий день, друзі! Ще один урок

Відкриває вам усі принади мови.

Тож хай рішучим буде кожен крок

До пізнання мовної дороги.

  • Який настрій у вас, діти?
  • Відчуймо себе часточками колективу, краю, держави, Всесвіту і скажімо:
    • Я прийшов до школи вчитися.
    • Треба бути спокійним.
    • Зі мною друзі.
    • Вони мене люблять.
    • Мені приємно.
    • Я готовий добре попрацювати.
  • Сьогодні на уроці ми з вами поговоримо про сім’ю, родину. Скажіть, будь ласка, а хто є членами будь-якої сім’ї?
  • Діти, уважно прослухайте епіграф до уроку:

Донечко, синку, сестрице, братусю,

Дружна, велика, весела сім’я!

Таточку, мамочко, бабцю, дідусю

Мій оберіг і родина моя!

  • Зі скількох речень він складається?
  • Чим ускладнені ці речення?

Наш урок ми присвятимо звертанню. (діти записують тему уроку).

Вибір цілей уроку:

  • що навчимось;
  • що зрозуміємо;
  • навіщо це нам.
  • На уроці ми повинні навчитися знаходити звертання в реченні, правильно читати такі речення, розставляти розділові знаки у них; маємо з’ясувати, яким членом речення може бути звертання.
  • Ви повинні гарно засвоїти цей матеріал, тому що він знадобиться у 8 класі, коли ви вивчатимете звертання більш досконало. Але вже зараз ви повинні вміти правильно звернутися до товаришів, батьків, вчителів.
  1. Вивчення нового матеріалу.

Ця тема вам уже відома. І ви самі могли б усе пояснити. Не вірите? Переконайтесь!

Працюємо в парах. Усно складемо міні-діалоги:

  • 1)зверніться до сусіда по парті, зробіть зауваження стосовно його поведінки чи зовнішнього вигляду;
  • 2)зверніться до сусіда по парті, похваліть за добрий вчинок чи порадійте його успіхам;
  • 3)зверніться до сусіда по парті, підтримайте після невдачі на уроці чи втрати цінної речі.

Пам'ятайте: ніщо так не тішить вухо людини, як її власне ім'я.

Слово вчителя як підсумок роботи учнів (про звертання, його основні ознаки).

4.Робота з підручником.

Молодці! Тепер звернемося до помічника - підручника. Ст.99. Прочитайте. Що нового дізнались? Перевірте вчителя, доповніть уже відоме.

5.Розвивальні вправи. Метод дослідження.

Запишіть у стовпчик слова. Спробуйте побути дослідниками й утворити від них звертання. Дайте відповіді на запитання: яке закінчення мають звертання у кличному відмінку?

Ненька – ненько;

Тато – тату;

Сестра – сестро;

Брат – брате;

Бабуся – бабусю;

Дідусь – дідусю;

Дядько – дядьку.

Підсумок-доповнення: слово вчителя про кличний відмінок в українській мові:

В українській мові форму кличного відмінка мають:

  • -імена (Оксано, Маріє, Дмитрику);
  • -назви людей (батьку, брате, сусіде, козаче);
  • -назви тварин (вовчику, коню, лисичко);
  • -назви явищ природи (гаю, земле, зоре).

6.Виконання вправ на закріплення.

А тепер до вашої уваги "Розумне перо". Проаналізуємо звертання у реченнях. Працюємо парами. Які, на вашу думку, коректні, ввічливі? Запишіть їх. (роздаються листочки із записаними реченнями).

  • Тітко, проходьте вперед!
  • Шановна пані, пройдіть, будь ласка, вперед!
  • Жінко, передайте на квиток.
  • Громадянко, будьте ласкаві, передайте на квиток.
  • Папашо, сідайте, он місце звільнилося.
  • Шановний, сідайте, будь ласка, ось місце звільнилося.

Після перевірки виконання завдань парами оголошується висновок: важливо не лише правильно будувати речення, а й не забувати про ввічливість і повагу.

Слово вчителя. Колискова пісня. Скільки їх створив народний геній! Лагідний материн наспів засівав дитячу душу любов’ю до людей, до природи, до всього живого.справді, під спів неньчиної пісні виростали композитори, поети, хлібороби, захисники рідної землі, мудреці, просто люди. Скажіть, як у літературі називаються пісні мами, коли вона колише дитину? (колискова)

Самостійна робота за варіантами. Виписати звертання, вказати, поширене воно чи непоширене; пояснити розділові знаки.


І рівень. Микола Вінграновський «Перша колискова».

Спи, моя дитино золота,

Спи, моя тривого кароока.

В теплих снах ідуть в поля жита,

І зоря над ними йде висока.

Спи, моя дитинко, на порі

Тіні сплять і сонна яворина…

Так, як небо в нашому Дніпрі,

Так в тобі не спить хай Україна.

 

ІІ рівень. Андрій Малишко «Колискова».

Спи, засни, моя дитино,

Спи, моє маля,

Ніч іде в гаї, долини,

Трави нахиля.

Хай тобі ця ніч насниться,

Що в огнях сія.

Будеш завтра в світ дивиться,

Зіронько моя!

Перша ніч твоя почата

В співах солов’я,

Дай же мамі рученята,

Зіронько моя!

Усміхнись до мене, сину,

І зрадію я,

Не хвилину і не днину –

Я навік твоя!

Сплять ліси, поля, криниці,

Шепіт ручая.

Ти відкрий, відкрий очиці,

Юносте моя.

Підеш ти по Україні,

Де життя буя.

Виростай, моя дитино,

Зіронько моя!

 

ІІІ рівень. Павло Грабовський. «Мати і дитина».

Блимає каганчик

Посеред кімнати,

Пильно припадає

До колиски мати,

А знадвору рветься

Дикий завід бурі.

Стогнуть за віконцем

Дерева похмурі.

З колиски матуся

Очей не зривала,

Колишучи, журно,

Пісеньку співала:

Перестаньте, вітри!

Не шуміть, ялини!

Не лякайте нагло

Сонної дитини!

Не зворушуй, грозо,

Милого покою!

Розійдись, негодо,

Хмарою швидкою.

Спи, моє золото!

Любо скрізь та тихо!

Бороню я сон твій,

Не підступить лихо;

Прокинешся ранком –

Глянеш без опаски,

Стрінуть тебе сонце,

Пестіння та ласки!


 

Метод «Розумовий штурм». Творча робота.

Переробіть речення так, щоб підмет став звертанням.

Хай мама відпочине трохи, ми посапаємо грядки. – Мамо, відпочиньте трохи, ми посапаємо грядки.

Брат допоможе. Сестричка позбирає травичку.

7.Підсумок уроку.

Як ви вважаєте, ті цілі уроку, які ви вибрали, були досягнуті?

Діти, майте на увазі:

Слово – чарівне! Яка в ньому сила!

Скажеш з любов’ю – і радість росте.

Слово ласкаве народжує крила,

Ви не забудьте ніколи про це.

Тож давайте повернемося до нашого епіграфа. Прочитайте його хором.

Запам’ятайте на все життя ось ці пестливі, лагідні звертання до членів своєї родини. …Скільки ще багато ніжних слів хочеться сказати про них!

8.Домашнє завдання.

 

 

 

 

 

 

 

doc
Додано
6 березня 2019
Переглядів
1957
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку